zmurka
27.01.09,10:26
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu. Ideme kupovat byt - vsetko by sa malo podpisovat v marci. Avsak dohodli sme sa s vlastnikmi, ze tam budu moct byvat az do maja, aby sa nemuseli narychlo stahovat. Nam to tiez vyhovuje, aspon nebudeme musiet dva mesiace platit energie a najom.
Neviem vsak ako to pravne osetrit, aby to bolo pre nas bezpecne a zaroven co najjednoduchsie.
Ist cez najomnu zmluvu sa mi zda zlozite najme v tom, ze ja by som si po kupe mala prebrat byt a mali by mi odovzdat kluce. Avsak ked tam oni budu este dva mesiace byvat v case preberania bytu nemusi byt stav bytu taky ako o dva mesiace, pripadne ani kluce mi nemozu dat, kedze ich budu este pouzivat.
Neda sa to nadefinovat uz do kupnej zmluvy, ze k vyprataniu bytu dojde do 31.5.2009 a dna 31.5.2009 dojde k prebratiu bytu za pritomnosti realitneho maklera. A az vtedy by doslo k prepisu na spolocnestve vlastnikov bytov, k vypisu, ze na byte nie su dlzoby, k odpisu meracov, novemu vymeru platieb za byt a odovzdaniu klucov.
Nema s tym niekto skusenosti?
Dakujem
chandler
27.01.09,09:34
hej, tak je to najjednoduchsie. snad len toho maklera by som vynechal :)

spravite normalnu kupnu zmluvu kde bude ako datum prebratia ten vas dohodnuty termin. zmluvu nech si pozrie pravnik, realitka je schopna spravit taku zmluvu ze vas s nou s katastra poslu niekam :)
leonq
27.01.09,09:37
Samozrejme, ze prevzatie bytu by malo byt sucastou kupnopredajnej zmluvy. Sucastou prevzatia by mal byt aj preberaci dokument, kde sa vyznaci stav energii. V zmluve sa moze dohodnut vsetko co potrebuejte, preto to je zmluva.
Zvycajne sa energie prepisuju az po prevzati bytu a sprava bytu tak tiez.
Takze z tohoto hladiska by to nemal byt problem, navyse sprava bytu sa da platit aj sekom a potom je jedno kto ten sek zaplati.
Pri prepisovani spravy bytu musia byt uhradene vsetky podlznosti, inak spravu neprevediete.
Energie si vyriesia spolocnosti tym ze zaslu vyuctovanie ku dnu prepisu.
V kazdom pripade si dajte do zmuly datum odovzdania bytu aj so sankciami aby sa Vam nestalo ze bude na byt cakat viac ako by ste chceli...
zmurka
27.01.09,10:16
Dakujem za tak rychlu odpoved. Kupnu zmluvu navrh bude robit realitka, pretoze ten byt kupujeme cez realitku, s ktorou maju predavajuci podpisanu zmluvu. Samozrejme ze zmluvu dostaneme na pripomienky.

Na co by som si v tej zmluve mala dat pozor, aby s tym kataser nemal problem?

A nebude vadit ten termin, ze kupna zmluva sa podpisuje k 1.3.2009 napr. a preberanie bude az 31.5.2009. Nemozu tam vzniknut pre mna nejake nevyhody?

Diky

janka
leonq
27.01.09,10:29
ako spomina Chandler, dajte zmluvu pozriet pravnikovi, aj ked ho pripravuje realitka.
Seriozna realitka by mala zabezpacit servis aj v pripade ze to kataster vrati, co sa moze stat zo 100 a jednej priciny.
to ze sa zmluva podpisuje skor ako sa prebera byt problem urcite nebude, to uz je katastru jedno pretoze vlastnikom sa stavate po zapise na katastri nie prebratim co bude trvat minimalne 30 dni teda podla zakona, neviem ake su skutocne lehoty vo vasom meste.
Urcite by som si do zmluvy osetril ze byt musi pri preberani vyzerat tak ako ked ste podpisovali kupnopredajnu zmluvu.
zmluvy na predaj bytu su v sucastnosti pomerne specificke a vsetky tieto veci tam byvaju osetrene.
Urcite by som si vyhladal nezavisleho pravnika ktory by to skontroloval, ak kupujete na uver, musi so zmluvou suhlasit aj banka, sice ju nepodpisuje ale musi tam byt uvedena ako poskytovatel uveru

P.S. predavajuci musi byt stastny, prestasny, ze sa mu v tejto dobe podarilo predat byt...
zmurka
27.01.09,10:40
Pravnika sice nemam no skusim to nejako porovnat s inymi zmluvami. Nemas nejaky vzor, ktory obsahuje vsetko potrebne?

S tym casovym problemom som to myslela ani nie z pohladu katastra skor napr. z pohladu prepisov na sprave bytov. Ci tam nebude problem, ze to prepiseme az dva mesiace po kupe bytu.

dik
ivka70
27.01.09,10:57
kupovali sme tak byt, u nas bol rozdiel skoro pol roka medzi kupnou zmluvou a odovzdanim bytu

na katastri sme boli vlastnici my, bytove a plyn, elektriku sme prepisali az dnom odovzdania ....

mali sme posledny termin dohodnuty v kupnej zmluve a realitak bol aj pri odovzdavani bytu< doniesol protokol o odovzdani, komplet si dokoncil svoju pracu ...aj ked po x mesiacoch ...
chandler
27.01.09,10:58
nic neporovnavaj a zaplat si pravnika :) ak tomu spravne rozumiem ide o cca 2 miliony a ty riskujes aby si usetrila par tisic.
ten prepis o dva mesiace by nemal byt problem.
feron
27.01.09,11:21
Neviem, aká je vaša situácia s vyplatením bytu, ale je dobré zabezpečiť sa tak, že určitá časť kúpnej ceny je spaltená až po odovzdaní bytu. Splátky sa rozdelia a presne vymenujú v akých čiastkacha akých termínoch budú vyplatené. Tá posledná výplata sa potom dá k dátumu prebratia bytu, to môže byť z vlastných prostriedkov (potm samozrejme s dokladom, najlepšie prevodom) alebo z úveru (ušetríte aj 2 mesiace na úvere). Je to nevýhodnejšie pre predávajúceho, ale jeho výhodou je, že ho tam necháte ešte 2 mes.bývať.
zmurka
27.01.09,17:08
kupovali sme tak byt, u nas bol rozdiel skoro pol roka medzi kupnou zmluvou a odovzdanim bytu

na katastri sme boli vlastnici my, bytove a plyn, elektriku sme prepisali az dnom odovzdania ....

mali sme posledny termin dohodnuty v kupnej zmluve a realitak bol aj pri odovzdavani bytu< doniesol protokol o odovzdani, komplet si dokoncil svoju pracu ...aj ked po x mesiacoch ...
Super si ma ukludnila. Tos om potrebovala vediet, ci to niekto zazil v praxi. Aj ked je pravda, ze kazda situacia moze byt ina.
zmurka
27.01.09,17:12
Neviem, aká je vaša situácia s vyplatením bytu, ale je dobré zabezpečiť sa tak, že určitá časť kúpnej ceny je spaltená až po odovzdaní bytu. Splátky sa rozdelia a presne vymenujú v akých čiastkacha akých termínoch budú vyplatené. Tá posledná výplata sa potom dá k dátumu prebratia bytu, to môže byť z vlastných prostriedkov (potm samozrejme s dokladom, najlepšie prevodom) alebo z úveru (ušetríte aj 2 mesiace na úvere). Je to nevýhodnejšie pre predávajúceho, ale jeho výhodou je, že ho tam necháte ešte 2 mes.bývať.
No s tym vyplatenim az pri preberani bytu je to dost problem, pretoze pri hypoteke, ak nejaku cast platis vlastnymi zdrojmi, musis vzdy tie vlastne zdroje pouzit ako prve. Inak ti nepustia cerpanie hypoteky.
arizona
27.01.09,19:06
My sme tiež takto predávali byt.
Nakoľko sme nemali dokončené nové bývanie,dohodli sme sa s novými majiteľmi na dvoch mesiacoch.Byt sme oficiálne predali a medzi nami sme si spísali dohodu, že dva mesiace nám umožnia bývať v "ich "byte.
Napísali sme tam stav vodomeru,elektriny a my ako nájomcovia sme napísali vyjadrenie, že sa zaväzujeme byt v dohodnutom termíne opustiť a za dané obdobie uhradiť všetky náklady.
Podarilo sa nám odsťahovať s predstihom,zavolali sme nových majiteľov,odovzdali byt,finančne sme sa vyrovnali a podpísali si navzájom doklady o odovzdaní,vyplatení a hotovo. Všetko prebehlo bez problémov.
feron
28.01.09,10:10
No s tym vyplatenim az pri preberani bytu je to dost problem, pretoze pri hypoteke, ak nejaku cast platis vlastnymi zdrojmi, musis vzdy tie vlastne zdroje pouzit ako prve. Inak ti nepustia cerpanie hypoteky.Vlastné zdroje použiješ ako prvé, o dva mesiace nastavíš výplatu hypotéky, záleží to ale od pomeru výšky týchto dvoch zdrojov, ak je vyššia hypotéka, môže to byť problém. My sme problém so zotrvaním bývania pôvodných vlastníkov riešili cez následnú nájomnú zmluvu na dobu určitú, kde boli všetky potrebné veci špecifikované.
zmurka
30.01.09,11:25
My sme tiež takto predávali byt.
Nakoľko sme nemali dokončené nové bývanie,dohodli sme sa s novými majiteľmi na dvoch mesiacoch.Byt sme oficiálne predali a medzi nami sme si spísali dohodu, že dva mesiace nám umožnia bývať v "ich "byte.
Napísali sme tam stav vodomeru,elektriny a my ako nájomcovia sme napísali vyjadrenie, že sa zaväzujeme byt v dohodnutom termíne opustiť a za dané obdobie uhradiť všetky náklady.
Podarilo sa nám odsťahovať s predstihom,zavolali sme nových majiteľov,odovzdali byt,finančne sme sa vyrovnali a podpísali si navzájom doklady o odovzdaní,vyplatení a hotovo. Všetko prebehlo bez problémov.
A nevdela by si mi poslat aspon pre porovnanie co obsahovala Vasa kupna zmluva?
Dakujem
arizona
30.01.09,18:18
A nevdela by si mi poslat aspon pre porovnanie co obsahovala Vasa kupna zmluva?
Dakujem
Prepáč, kópiu Ti neposielam, lebo je kdesi v "archíve" na povale.:)
V jednoduchosti povedané: my sme byt predali im, so všetkým čo s tým súvisí.Iba kľúče zostali u nás, lebo sme pred prepísaním bytu na nových majiteľov spísali tú zmluvu o dvoch mesiacoch na vysťahovanie. Nebola to ani zmluva spísaná advokátom. Iba novými a starými majiteľmi.
Obsahovala naše a ich iniciále, kde sme napísali, na čo sa dohodujeme,že s tým súhlasia oni ako kupujúci a my že vzniknutú naklady hradíme za dané obdobie a v akom stave musíme odovzdať byt.Spísali sme stavy všetkých meračov :pri predaji a po našom odchode.Tzn. že faktúry za dané obdobie (už na ich meno) sme uhradili my.
Keď sme boli odsťahovaní, zavolali sme ich na ohliadku, odovzdali kľúče , spísali stavy meračov a na tú istú zmluvu sme si napísali odovzávajúci protokol.Každý si nechal pre prípad jednu kópiu.
Ako som písala,všetko prebehlo bez problémov.
zmurka
30.01.09,19:12
Prepáč, kópiu Ti neposielam, lebo je kdesi v "archíve" na povale.:)
V jednoduchosti povedané: my sme byt predali im, so všetkým čo s tým súvisí.Iba kľúče zostali u nás, lebo sme pred prepísaním bytu na nových majiteľov spísali tú zmluvu o dvoch mesiacoch na vysťahovanie. Nebola to ani zmluva spísaná advokátom. Iba novými a starými majiteľmi.
Obsahovala naše a ich iniciále, kde sme napísali, na čo sa dohodujeme,že s tým súhlasia oni ako kupujúci a my že vzniknutú naklady hradíme za dané obdobie a v akom stave musíme odovzdať byt.Spísali sme stavy všetkých meračov :pri predaji a po našom odchode.Tzn. že faktúry za dané obdobie (už na ich meno) sme uhradili my.
Keď sme boli odsťahovaní, zavolali sme ich na ohliadku, odovzdali kľúče , spísali stavy meračov a na tú istú zmluvu sme si napísali odovzávajúci protokol.Každý si nechal pre prípad jednu kópiu.
Ako som písala,všetko prebehlo bez problémov.
Aha, lebo ide o to, ze my sme toto iste chceli napisat do kupnej zmluvy. Aby sme zbytocne nepodpisovali dve zmluvy.
Len sa bojim toho vyuctovania, pretoze ja by som chcela prepis u spravcu a na elektrarnach a tak spravit az po tych dvoch mesiacoch. Aby sa nestalo, ze za dva mesiace tam spravia nedoplatok niekolko tisicovy a ja to budem platit. Myslis, ze sa to da prepisat u spravcu az tak neskoro?
arizona
30.01.09,19:32
Aha, lebo ide o to, ze my sme toto iste chceli napisat do kupnej zmluvy. Aby sme zbytocne nepodpisovali dve zmluvy. My sme mali KP zmluvu na predaj bytu oficiálny so všetkým čo k tomu patrí.Tú druhú zmluvu sme mali iba takú "obyčajnú" medzi nami.
Len sa bojim toho vyuctovania, pretoze ja by som chcela prepis u spravcu a na elektrarnach a tak spravit az po tych dvoch mesiacoch. Aby sa nestalo, ze za dva mesiace tam spravia nedoplatok niekolko tisicovy a ja to budem platit. Myslis, ze sa to da prepisat u spravcu az tak neskoro? Priznám sa neviem Ti odpovedať na 100%. My sme šli na všetky inštitúcie (plyn.voda,elektrárne)spolu. Preto sme si spoločne opísali všetky stavy a vzájomne podpísali.Aby obe strany mali istotu. Ale týmto inštitúciam je vlastne jedno, kto im zaplatí. Možno by stačilo, keby ste si v zmluve uviedli,od kedy-do kedy kto platí a potom to prehlásili.Myslím, že aj spätné nahlásenie je platné ak nenemieta ani jedna strana. Ale pre istotu sa na to u správcu spýtaj, aby som Ti ja neradila zle. Veď vieš, všade to nefunguje rovnako
Odpovede v texte:)
zmurka
31.01.09,05:18
Dakujem.
My aj chceme ist na vsetky institucie spolu aj s predavajucimi aj s realitnym maklerom. Len nie ku dnu zmeny majitela, ale az ku dnu prebratia bytu.