PetFar
27.01.09,11:44
Dobry den.

Viem, ze je to urcite rozobrate v inych temach, ale chcem sa uistit:), takze:

Za 2008 mam prijem podla par. 5 a okrem toho aj prijem z prenajmu nehnutelnosti nizsi ako 5 nas. zivotneho minima (prenajimam len od decembra), ktory je tym padom oslobodeny.
Ak som to spravne pozrel v zakone o dani z prijmov, tak mi vychadza, ze za 2008 nemusim podavat priznanie.
No lenze "teta" na danovom urade mi povedala, ze to priznanie musim podat, lebo mam celkovy prijem vyssi ako 50 percent z nezdanitelnej ciastky.
Ja s nou stale nesuhlasim:) Sa Vas teda chcem spytat, ci podla Vas to priznanie podavat musim alebo nie, resp. ako dalej komunikovat s touto "tetou"?
Nechcem ziadny konflikt s danovakmi a nerobilo by mi problem to priznanie vyplnit, ale ked mi to nevyplyva zo zakona (a neobdrzim pripadnu vyzvu), preco by som ho mal podavat?

Dik za komenty :))
Lianka
27.01.09,12:54
PetFar
27.01.09,13:21
No ten paragraf som si pozrel uz davnejsie a mne podla ods. 3, pis. a) vychadza, ze to priznanie podat nemusim prave z toho dovodu, ze ten moj prijem z prenajmu sa povazuje za oslobodeny (par. 9, ods.1, pis. h).

Ak by mi to niekto potvrdil, alebo vyvratil, bol by som thankful:)
PetFar
27.01.09,13:26
Opravujem :-) :

No ten paragraf som si pozrel uz davnejsie a mne podla ods. 3, pis. b) vychadza, ze to priznanie podat nemusim prave z toho dovodu, ze ten moj prijem z prenajmu sa povazuje za oslobodeny (par. 9, ods.1, pis. h).
mariannak
29.01.09,18:39
Poprosím Vás, príjem z prenájmu bytu len 1000 sk mesačne, ale nájomca platil aj SIPO 5tis. - od februára-júla 2008. Január, aug, sept, okt. si prenajímateľ-vlastník platil sám -nemal nikoho v nájme. Nov-dec - nájomné po 2500 mesačne plus SIPO. Je SIPO zaplatené nájomcom príjmom pre prenajímateľa? Alebo zdaňuje len nájomné?
mysimis
29.01.09,18:44
Do príjmu sa započítava nie len tá suma ktorú prijmeš navyše, ale do príjmu započítaš celkom prijatú sumu za nájomné a ako výdavky môžeš použiť buď 40% paušálnych výdavkov, alebo preukázateľné výdavky /teda aj Sipo/.
mariannak
29.01.09,18:48
ale to SIPO platia nájomníci - tak teda môže to byť "preukazateľný výdavok?
mysimis
29.01.09,18:49
Ak ho platia nájomníci tak to nie je Tvoj výdavok. Ja som to pochopila tak, že nájomníci platia Tebe a Ty z toho platíš aj sipo.
mariannak
29.01.09,19:13
ale je platenie SIPA nájomcami príjmom prenajímateľa, ktorý by mal uviesť v DP?
mysimis
29.01.09,19:18
ale je platenie SIPA nájomcami príjmom prenajímateľa, ktorý by mal uviesť v DP?

Keďže Sipo platí nájomca /predpokladám, že to je podchytené v nájomnej zmluve/ nie je to predmetom príjmu prenajímateľa.
mariannak
29.01.09,19:26
Ale tá "teta" na DU ironicky podotkla, že to, že nájomca platí SIPO je pre vlastníka príjem, lebo inač by si ten byt museli platiť sami, a tak ho platiť nemusia, keďže ho platí nájomca.
mysimis
29.01.09,19:29
Marianka, ako budeš preukazovať výdavky?
mariannak
29.01.09,19:56
No v skutočnosti uvažujem takto, že by nebolo potrebné podávať DP, pri uplatnení § 9 ods. 1písm. h a delenia príjmov medzi manželov. Nestačilo by napísať list, že dosiahli príjmy z nájmu a pri uplatnení § 9 ods. 1 písm. h a delenia príjmov medzi manželmi im vlastne nevznikne žiadny zdaniteľný príjem. ?
Netýka sa to mňa ale jednej známej, ale potrebujem zistiť princíp, ako sa to má správne zdaniť.
mysimis
29.01.09,20:01
Ťažko je dať jednoznačnú odpoveď, lebo nevidím nájomnú zmluvu, ale ja mám spísanú zmluvu tak, že prenajímateľ mi platí za nájomné úrčitú sumu a ja z prijatej sumy uhrádzam všetky platby. V tomto prípade je to mojim príjmom a preukázateľné výdavky sú teda všetky platby spojené s platbami za byt.
Evanka
29.01.09,20:10
ale je platenie SIPA nájomcami príjmom prenajímateľa, ktorý by mal uviesť v DP?
Nie.
Evanka
29.01.09,20:15
Ale tá "teta" na DU ironicky podotkla, že to, že nájomca platí SIPO je pre vlastníka príjem, lebo inač by si ten byt museli platiť sami, a tak ho platiť nemusia, keďže ho platí nájomca.
Je dobré podchytiť to aj v zmluve, že o sipo je vlastne znížená platba za prenájom.
yvetka
30.01.09,10:37
Ja mám ten istý problém. Tiež si myslím že nemusím podávať DP, keďže môj príjem z prenájmu nepresiahol 25650,-Sk, ale na DU mi povedali, že musím podať DP, keďže mám príjem zo závislej činnosti vyšší ako polovica nezdaniteľnej čiastky.Tak neviem.Asi si to DP spravím a do príjmu za prenájom dám O.
mariannak
30.01.09,18:36
No v skutočnosti uvažujem takto, že by nebolo potrebné podávať DP, pri uplatnení § 9 ods. 1písm. h a delenia príjmov medzi manželov. Nestačilo by napísať list, že dosiahli príjmy z nájmu a pri uplatnení § 9 ods. 1 písm. h a delenia príjmov medzi manželmi im vlastne nevznikne žiadny zdaniteľný príjem. ?
Netýka sa to mňa ale jednej známej, ale potrebujem zistiť princíp, ako sa to má správne zdaniť.

Čo mi poradíte? Mám písať list , že majú príjmy z prenájmu, ak príjmy po delení medzi manželmi na zdanie budú O,-Sk a do DP nebude čo uviesť. Obaja manželia sú starobní dôchodcovia .
Evanka
31.01.09,11:54
Dobry den.

Viem, ze je to urcite rozobrate v inych temach, ale chcem sa uistit:), takze:

Za 2008 mam prijem podla par. 5 a okrem toho aj prijem z prenajmu nehnutelnosti nizsi ako 5 nas. zivotneho minima (prenajimam len od decembra), ktory je tym padom oslobodeny.
Ak som to spravne pozrel v zakone o dani z prijmov, tak mi vychadza, ze za 2008 nemusim podavat priznanie.
No lenze "teta" na danovom urade mi povedala, ze to priznanie musim podat, lebo mam celkovy prijem vyssi ako 50 percent z nezdanitelnej ciastky.
Ja s nou stale nesuhlasim:) Sa Vas teda chcem spytat, ci podla Vas to priznanie podavat musim alebo nie, resp. ako dalej komunikovat s touto "tetou"?
Nechcem ziadny konflikt s danovakmi a nerobilo by mi problem to priznanie vyplnit, ale ked mi to nevyplyva zo zakona (a neobdrzim pripadnu vyzvu), preco by som ho mal podavat?

Dik za komenty :))
Vyjadrím svoj názor, možno sa pridajú aj iní ....
§32 ods 1 síce hovorí o zdaňovaných príjmoch (teda všetkých, ktoré podliehajú dani), ale ak čítame ďalej, tak
§32 ods 3 písm b) ťa oprávňuje nepodávať DP k dani z príjmov a môžeš o RZDP požiadať zamestnávateľa.
Citujem:
§32
(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal
b) iné druhy príjmov podľa § 6 až 8, ak nie sú od dane oslobodené, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo ak daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7, alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.
V mojom názore ma utvrdzuje hlavne to, že ak tvoje príjmy nepresiahli hranicu 25650 Sk, tieto príjmy by si v DP ani neuvádzal. Tak by si mal zdaňované iba príjmy podľa §5. Výsledok by bol rovnaký. A to je z hľadiska odvádzania dane asi najpodstatnejšie.
mariannak
01.02.09,20:35
Čo mi poradíte? Mám písať list , že majú príjmy z prenájmu, ak príjmy po delení medzi manželmi na zdanie budú O,-Sk a do DP nebude čo uviesť. Obaja manželia sú starobní dôchodcovia .
prosím ...
Orsz
01.02.09,20:49
prosím ...

Ja by som im Marianka nič nepísala. Je to jasné zo zákona. Niekedy je menej "viac" ;).
mariannak
01.02.09,21:04
Ďakujem za vyjadrenie. Ja sa len obávam, že ak je zaregistrovaná,že prenajíma byt - následne nepodá DP, tak ju DÚ vyzve k podaniu.
Orsz
01.02.09,21:07
Ďakujem za vyjadrenie. Ja sa len obávam, že ak je zaregistrovaná,že prenajíma byt - následne nepodá DP, tak ju DÚ vyzve k podaniu.

Tak by som to podala, ale s nulovým príjmom podľa §6 ods.3. Tým nič nepokazí.
mariannak
01.02.09,21:11
Ale potom by to DP bolo úplne nulové - len identifikačné údaje, dátum a podpis.
Ja nemám aké čísla uviesť do DP. Obaja manželia sú dôchodcovia, bez príjmov podľa § 5, len príjmy podľa 6 ods. 3, ktoré po delení medzi manželov a po oslobodení podľa §9 ods. 1písm. h budú predstavovať tiež 0,-Sk
Evanka
01.02.09,21:28
Čo mi poradíte? Mám písať list , že majú príjmy z prenájmu, ak príjmy po delení medzi manželmi na zdanie budú O,-Sk a do DP nebude čo uviesť. Obaja manželia sú starobní dôchodcovia .
Zo zákona vyplýva, že nie sú povinní podať DP. Daňový úrad ich však má právo vyzvať k dokladovaniu príjmov.
Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie.
Takže je na ich rozhodnutí, či podajú DP alebo nie. Ani v jednom prípade neporušia zákon.
mariannak
22.02.09,14:55
Je problém, ak je na DÚ registrovaná len manželka a manžel nie, a ak by došlo k deleniu príjmov k zdaňovaniu medzi manželov?
mariannak
22.02.09,14:56
Ťažko je dať jednoznačnú odpoveď, lebo nevidím nájomnú zmluvu, ale ja mám spísanú zmluvu tak, že prenajímateľ mi platí za nájomné úrčitú sumu a ja z prijatej sumy uhrádzam všetky platby. V tomto prípade je to mojim príjmom a preukázateľné výdavky sú teda všetky platby spojené s platbami za byt.

Nemôžeš mi poslať vzor takejto zmluvy?
Zita5
22.02.09,15:20
Je problém, ak je na DÚ registrovaná len manželka a manžel nie, a ak by došlo k deleniu príjmov k zdaňovaniu medzi manželov?

Na DÚ sa registruje ten , ktorý vystupuje ako zmluvná strana v zmluve . Ak sú uvedení obaja manželia , tak sa registrujú obaja .
http://www.porada.sk/546915-post77.html
mariannak
22.02.09,15:33
Na DÚ sa registruje ten , ktorý vystupuje ako zmluvná strana v zmluve . Ak sú uvedení obaja manželia , tak sa registrujú obaja .
http://www.porada.sk/546915-post77.html

Na zmluve je uvedená len manželka a aj ona sa zaregistrovala na DÚ. Môžu v tomto prípade rozdeliť príjmy medzi manželov ?
Zita5
22.02.09,15:34
Je problém, ak je na DÚ registrovaná len manželka a manžel nie, a ak by došlo k deleniu príjmov k zdaňovaniu medzi manželov?

Zákon o dani z príjmu
§ 4 ods. 8


(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Zita5
22.02.09,15:46
Ale tá "teta" na DU ironicky podotkla, že to, že nájomca platí SIPO je pre vlastníka príjem, lebo inač by si ten byt museli platiť sami, a tak ho platiť nemusia, keďže ho platí nájomca.

V podstate má pravdu .

SIPO je vedené na vlastníka bytu a nie na meno nájomcu . Čiže podľa SIPA je to výdavok vlastníka bytu čiže prenajímateľa.

Uvediem príklad , s ktorým som sa stretla ja .

Bola uzatvorená nájomná zmluva , kde okrem iného bola dohodnutá cena nájmu napr.vo výške 6 000 Sk včetne energii .Nájomca každý mesiac k 15. dňu prišiel vyplatiť nájom .

To znamená , že priniesol poštovú poukážku uhradenej energie , príjmový pokladničný doklad o vyplatenom nájme na bytovom družstve .....tieto potvrdenia zneli na meno prenajímateľa a boli v sume napr.3000 sk ......zvyšok do 6000 Sk t.j. 3 000 Sk vyplatil prenajímateľovi v hotovosti a prenajímateľ mu vydal v ten deň príjmový pokladničný doklad na sumu 6 000 Sk .

Čiže prenajímateľ dostal vyplatené 3000 Sk v potvrdeniach a 3 000 Sk v hotovosti .

Uvedené energie tým pádom boli výdavkami prenajímateľa a zároveň mal aj kontrolu , že energie boli riadne mesačne platené.
azla
25.02.09,20:44
Chcem sa spýtať,
ak prenajímateľ prijal v r. 2008 za nájom bytu úhradu od nájomcu za rok 2008 aj rok 2009 dopredu, aký príjem uvádza v DP za r. 2008 ?
Uvedie sa iba sumu prísluchajúca za r. 2008 ?
mzdarka renca
25.02.09,21:07
Chcem sa spýtať,
ak prenajímateľ prijal v r. 2008 za nájom bytu úhradu od nájomcu za rok 2008 aj rok 2009 dopredu, aký príjem uvádza v DP za r. 2008 ?
Uvedie sa iba sumu prísluchajúca za r. 2008 ?

príjem vyplatený v roku 2008 (2008+2009)
Zita5
26.02.09,07:38
Chcem sa spýtať,
ak prenajímateľ prijal v r. 2008 za nájom bytu úhradu od nájomcu za rok 2008 aj rok 2009 dopredu, aký príjem uvádza v DP za r. 2008 ?
Uvedie sa iba sumu prísluchajúca za r. 2008 ?

V skutočnosti prijal výšku nájomného v roku 2008 aj za rok 2009 vopred .
To znamená , že do daňového priznania uvedie sumu celkom , ktorú v roku 2008 prijal v skutočnosti /čiže roky 2008 + rok 2009/ .

Ber to tak , že aj záloha resp.preddavok od 1.1.2008 tvorí ZD i napriek tomu , že sme tovar ,
alebo službu nedodali .

Takže záver , v DP za rok 2008 uvedie skutočnú prijatú sumu za rok 2008+2009 .
Zita5
26.02.09,07:52
Ešte pripomeniem nasledovné :
V Zákone , ktorý platil do 31.12.2007 , daňovník s príjmami podľa§ 6, ktorý účtoval v sústave JU , alebo uplatňoval paušálne výdavky podľa § 6 odst.10, neboli súčasťou ZD poskytnuté alebo prijaté preddavky ,kým nebola dodávka tovaru ,služby alebo iného plnenia splnená :, tieto preddavky sa zahrňovali do ZD až v tom období , kedy bola dodávka tovaru,služba alebo iné plnenie splnená .


Lenže od 1.1.2008 nám to zrušili /pozri prechodné ustanovenia §52d odst.3/ a zmena nastala týmto dátumom a uhradený preddavok sa stal súčasťou základu dane v tom období , v ktorom je skutočne uhradený .

Daň z príjmu

§ 52d
Prechodné ustanovenia k úpravám
účinným od 1. januára 2008

(3) Daňovník, ktorý postupoval podľa § 17 ods. 12 písm. b) v znení účinnom do 31. decembra 2007, upraví základ dane najneskôr do 31. decembra 2008 o poskytnutý alebo prijatý preddavok na tovar, služby alebo iné plnenia, aj keď nedošlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení do skončenia zdaňovacieho obdobia roka 2008, na ktorých úhradu bol preddavok prijatý alebo poskytnutý.
Misicka21
09.11.09,07:28
Keď mám prijatú faktúru za prenájom, som s.r.o. a nieje v roku 2008 uhradená je to pre mňa výdavok, môžem si to uplatniť v DP.
Dosť pozde ale nadá mi to nedoriešiť to.
Misicka21
10.11.09,08:22
posúvam
grammatika
10.11.09,08:27
Keď mám prijatú faktúru za prenájom, som s.r.o. a nieje v roku 2008 uhradená je to pre mňa výdavok, môžem si to uplatniť v DP.
Dosť pozde ale nadá mi to nedoriešiť to.
Pripočitateľnou položkou by to bolo v prípade, kebyže prijatá faktúra je od fyzickej osoby a nie od sročky.
Nezávisí to od toho, či Ty si alebo nie si sročka, ale od toho, či dodávateľ je fyzická osoba.
Misicka21
11.11.09,07:01
ok takže tak to aj mám, mám faktúru od FO živnostníka za prenájom ale nieje uhradená v roku 2008, je to pripočítateľná položka v roku 2008, tak??
účtovníčka mi to vyhodila z roku 2008 a platila som viac dane, a nedá mi to, pretože druhý účtovník mi tvrdil, že toto platilo v roku 2005
bea
11.11.09,07:48
§ 19 ods. 4
Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

Toto platí stále.
Ivanaxy
20.01.10,13:15
Dobrý deň,
neviem, či sa správne zapájam do debaty "daň z prenájmu nehnuteľnosti" už som si tu toho dosť prečitala. Zaujimalo by ma len či je to ozaj pravda,ak budem uplatnovať preukázatelne výdavky, alebo iba paušálne výdavky,vraj na tom nezáleži. Aj tak sa môj súkromný majetok stane OBCHODNYM MAJETKOM / tak mi to vysvetlila pracovníčka na daňovom/ teda ak ho predam do 5 rokov, zaplatím daň. Mimochodom dala som ho do prenájmu na 1 rok, len kvôli tomu aby som mohla byt predať bez zdanenia a opäť som v začarovanom kruhu
ďakujem Vám za akékoľvek správne nasmerovanie
Evanka
20.01.10,13:38
Dobrý deň,
neviem, či sa správne zapájam do debaty "daň z prenájmu nehnuteľnosti" už som si tu toho dosť prečitala. Zaujimalo by ma len či je to ozaj pravda,ak budem uplatnovať preukázatelne výdavky, alebo iba paušálne výdavky,vraj na tom nezáleži. Aj tak sa môj súkromný majetok stane OBCHODNYM MAJETKOM / tak mi to vysvetlila pracovníčka na daňovom/ teda ak ho predam do 5 rokov, zaplatím daň. Mimochodom dala som ho do prenájmu na 1 rok, len kvôli tomu aby som mohla byt predať bez zdanenia a opäť som v začarovanom kruhu
ďakujem Vám za akékoľvek správne nasmerovanie
Si FO a prenajímaš niekomu priestory? Na základe čoho by sa tvoj majetok stal "obchodnym"? Neplaš sa zbytočne. Je to hlúposť, ale pre ukľudnenie konkretizuj zadanie.
chudaska
23.03.10,14:03
Uz moj dotaz zadavam do tretej temy,ale zatial mi nikto nikde neporadil!!! Najde sa nejaka dobra dusa?
ahojte poradaci, chcem sa spytat na takuto vec,nakolko nemam velmi skusenosti s prenajmom-zivnostnik, ktory vedie JU je v prenajme, cast tohoto prenajmu po dohode s majitelom nehnutelnosti prenajme a ma prijem z prenajmu, cize najomca po dohovore s prenajimatelom ma podnajomcu a ten mu mesacne plati prenajom. Ale este predtym,nez to da do prenajmu tuto cast vymaluje, poopravuje el. rozvody...cize ma nejake naklady,ktore ma v uctovnictve ako zauctovat tieto naklady? Spravu o odbornej prehliaske a skuske elek. zariadenia najomcovi refakturuje vo vyske 50 EUR, kam zauctovat tento prijem? Naklady spojene s prerabkou tejto casti nehnutelnosti mam dat do vydavkov,ktore sa tykaju prenajmu? Alebo mam tieto vylucit z uctovnictva a dat vydavky prenajmu percentom aj ked prijmy zo zivnosti si neuplatnuje percentom? Prosim poradte mi,s prenajmom nemam skusenosti. Vopred dakujem
tanica1
26.03.10,10:55
Mam kontrolnu otazku. Osoba ma prijmy z prenajmu bytu a ziadne ine. Podava DP B, kde uvedei iba prijmy z prenajmu. Uplatni si pausalne vydavky - tada prijmy ponizene o 894,6€ a vydaje ponizene rovnakym %. Kedze nema ine prijmy, ma trvaly pobyt v SR, moze si uplatnit este aj celu nezdanitelnu ciastku 4025,7€?
Tweety
26.03.10,10:57
Mam kontrolnu otazku. Osoba ma prijmy z prenajmu bytu a ziadne ine. Podava DP B, kde uvedei iba prijmy z prenajmu. Uplatni si pausalne vydavky - tada prijmy ponizene o 894,6€ a vydaje ponizene rovnakym %. Kedze nema ine prijmy, ma trvaly pobyt v SR, moze si uplatnit este aj celu nezdanitelnu ciastku 4025,7€?
Áno, má nárok na celú NČ.
tanica1
26.03.10,11:00
Dakujem pekne za potvrdenie. Bude rada, ze nemusi platit ziadnu dan.
chudaska
27.03.10,05:56
Uz moj dotaz zadavam do tretej temy,ale zatial mi nikto nikde neporadil!!! Najde sa nejaka dobra dusa?
ahojte poradaci, chcem sa spytat na takuto vec,nakolko nemam velmi skusenosti s prenajmom-zivnostnik, ktory vedie JU je v prenajme, cast tohoto prenajmu po dohode s majitelom nehnutelnosti prenajme a ma prijem z prenajmu, cize najomca po dohovore s prenajimatelom ma podnajomcu a ten mu mesacne plati prenajom. Ale este predtym,nez to da do prenajmu tuto cast vymaluje, poopravuje el. rozvody...cize ma nejake naklady,ktore ma v uctovnictve ako zauctovat tieto naklady? Spravu o odbornej prehliaske a skuske elek. zariadenia najomcovi refakturuje vo vyske 50 EUR, kam zauctovat tento prijem? Naklady spojene s prerabkou tejto casti nehnutelnosti mam dat do vydavkov,ktore sa tykaju prenajmu? Alebo mam tieto vylucit z uctovnictva a dat vydavky prenajmu percentom aj ked prijmy zo zivnosti si neuplatnuje percentom? Prosim poradte mi,s prenajmom nemam skusenosti. Vopred dakujem
a mne nikto neporadi?