Torhorc
09.06.05,14:51
Pri používaní nemeckých dialnic sme doteraz platili dialničné poplatky na termináloch a benzíkach. Po novom nám ich fakturuje sprostredkovateľská firma (nemecká) ktorá si účtuje určitý províziu za spracovanie. Táto firma sa na svojich faktúrach neidentifikuje žiadnym IČ DPH či niečim podobným. Mám si príslušnú províziu samozdaniť? Predpokladám že samotný dial. poplatok si nezdaňujem. Zabudol som uviesť, že sme plátci DPH.
ecuch
10.06.05,05:23
V tomto prípade platí, že miesto dodania služby je Nemecko, lebo sprostredkovanie vyúčtovania diaľničných poplatkov nepatrí pod poradenské, inžinierske a technické služby - aspoň si tak myslím, aj keď nikde som presnú definíciu vyššie citovaných služieb nečítala. Samozdanenie by tu teda nemalo byť.
Torhorc
10.06.05,06:11
Vďaka za názor. Ťažký bordel je v týchto službách. Mám ešte jednu takú dilemu. slovenská firma stavia (a opäť rozoberá) výstavné stánky na veľtrhoch so svojim montážnym systémom. Ako posudzujem túto službu? Je to technická služba? Uvažujem o situácii, ked postaví stánok nemeckej firme (má IČDPH) na výstave v ČR. Je miesto plnenia podľa sídla dodávateľa (SR), alebo zákazníka (D), alebo sa táto služba vzťahuje na miesto kde bola uskutočnená (CR)?
ecuch
13.06.05,09:34
Bordel je to superťažký, to máš pravdu. Tento prípad by som ale posudzovala ako práce na hnuteľnom majetku a miesto dodania tovaru by potom bolo územie, kde sa tie stánky montujú.Technická pomoc to podľa všetkého nie je, lebo v tých bodoch sa myslí na duševné činnosti, akonáhle sa pri výkone práce maká rukami, tak sa to na tie body (poradenstvo...)nevzťahuje. Takto nám to aspoň bolo vysvetlené na školeniach.
Torhorc
13.06.05,10:49
Vďaka ecuch. Ale prečo práce na hnuteľnom majetku? Firma predsa pracuje so svojim hnuteľným majetkom (má vlastný stavebncový systém). Myslel som si že práce na hnuteľnom majetku sú tie, keď vykonám službu na majetku zákazníka - napríklad oprava. Nemohol by som to ešte klasifikovať ako prenájom hnuteľného majetku?
ecuch
13.06.05,11:30
Tak toto mi nejak ušlo, že to je nie zákazníkov majetok, ale celý systém vlastní firma. Potom beriem späť, nie sú to práce na hnuteľnom majetku pochopiteľne. Neviem, aké je znenie zmluvy, ale pravdepodobne tu naozaj ide o prenájom hnuteľného majetku, lebo predpokladám, že firma nielen postaví tie stánky ale že jej odberateľ aj platí za prenájom tých stánkov. potom je miesto dodania podľa DIČ odberateľa.
Torhorc
13.06.05,13:36
Myslel som si. Teraz už len zistiť aká je úprava zákonov o DPH v príslušnom štáte odberateľa :( lebom som si nie celkom istý, či samozdanenie platí vo všetkých štátoch EU, alebo či náhodou nie je povinnosť registrácie v nejakej členskej krajine. Ešte ma tak napadla jedna šialenosť. Dúfam že prevoz toho montážneho systému sa nechápe ako presun tovaru do iného členské štátu, to by ma dosť naježilo.
ondrejvla
13.06.05,13:49
Myslel som si. Teraz už len zistiť aká je úprava zákonov o DPH v príslušnom štáte odberateľa :( lebom som si nie celkom istý, či samozdanenie platí vo všetkých štátoch EU, alebo či náhodou nie je povinnosť registrácie v nejakej členskej krajine. Ešte ma tak napadla jedna šialenosť. Dúfam že prevoz toho montážneho systému sa nechápe ako presun tovaru do iného členské štátu, to by ma dosť naježilo.
Torhorc, teraz som našla tvoju tému, mávam niečo podobné!
Diaľ.poplatky, služba je poskytnutá na území iného štátu ( teda ak sa poplatky dajú považovať za službu...), určite máš či už na bločkoch, alebo na faktúru od sprostredkovateľskej firmy aj zahraničnú DPH, teda tam nemáš čo dodaniť, alebo samozdaniť. Ak ti firma neuviedla ich IČ DPH, skús si ho vyhľadať na nete, alebo žiadaj od nich doplnenie, ak ti fakturujú províziu bez DPH, a máš ich IČ DPH vtedy samozdaňuješ.
Ešte ma tak napadla jedna šialenosť. Dúfam že prevoz toho montážneho systému sa nechápe ako presun tovaru do iného členské štátu, to by ma dosť naježilo.[/QUOTE]
Tak tá šialenosť je pravda! - je to presun!
Torhorc
13.06.05,20:06
Hm, no na faktúrach od sprostredkovateľskej firmy nemám ani žiaden DPH identifikátor, ani vyčíslenú žiadnu Mwst (čiže nemeckú DPH). Poplatky by som asi ako službu nepovažoval, nakoľko sú príjmom nemeckých verejných rozpočtov (nie je to ako platba za talianske dialnice, ktoré prevádzkuje súkromná firma). Skôr ma trápi tá ich sprostredkovateľská prirážka (3%) z vyfakturovaného mýtneho. Neverím že firma nie je v nemecku plátca (pri takých obratoch je to nemyslitelné). Skôr ma zarazilo, že je to bez DPH - čiže Slovák zdaň si to sám. Ale ked mi to dodajú bez IČ DPH, tak si asi odpočet uplatniť nemôžem, však?Ešte na margo toho presunu tovaru. To akože keď tá firma bude montovať (a prenajímať) a opať rozoberať veľtržné stánky v Belgicku, Nemecku, Holandsku, ČR a čo ja viem kde ešte, tak to sa bude musieť v každej krajine registrovať a vykonávať samozdanenie tovaru - v tomto prípade svojho hmotného majetku? Veď to je absurdné.
Torhorc
13.06.05,20:09
Sakra, keď to po sebe čítam tak je to pekný guláš. Ako sa to tu dá formátovať do odstavcov?
ecuch
14.06.05,06:35
V danom prípade nejde o premiestnenie tovaru, lebo ide o dočasné použitie tovaru v ČŠ na účel dodania služieb.NEJDE O PREMIESTNENIE !!!! Ale pokiaľ ide o to zanenie, naozaj by asi bolo treba poznať legislatívu v danom štáte, lebo nesamozdaňuje sa všade rovnako, i keď principiálne si myslím, že v tomto prípade to asi bude tak, že sa samozdania odberatelia. Toto však asi bude nutné prekonzultovať s odberateľom.
Torhorc
14.06.05,11:25
Moc vďaka. S odstavcami to bude asi horšie :)Alebo žeby nie?