pozit
09.06.05,14:52
Ahojte,

potrebovala by som poradiť s nasl. problémom:
za r. 2004 som zle vypočítala odpisy, nakoľko som bola v tom, že už odpisované veci sa doodpisujú podľa starého spôsobu, tak som si uplatnila 28,6% namiesto 1/4-iny, teda 25%, čím som zvýšila náklady. Za r. 2004 vyšla strata, takže je vlastne väčšia, ako by mala byť. Musím podať dodatočné DP za min. rok, alebo to mám upraviť len účtovne v tomto roku (nedaňovo)? Máme už uzavreté účt. knihy aj všetko odoslané do zbierky listín.
Prosím skúsenejších poraďákov o radu.
Ďakujem.
balala
09.06.05,12:59
ahoj,

pokiaľ si tak mala zle vypočítané daňové odpisy s tým 28,6 %, tak myslím, že by bolo treba podať dodatočné daňové priznanie. čo sa týka účtovných odpisov, tak tie si môžeš stanoviť sama v internej smernici podľa ekonomickej doby životnosti majetku, potom ich musíš dodržiavať, ale pokiaľ by si ich mala iné ako daňové, tak to nevadí, počítaš odloženú daň (ale to asi vieš), ale ak si sa pomýlila v daňových (pokiaľ ti ich nepočíta softvér a tie zvyknú byť nastavené správne po novom), tak dodatočné. nemám síce s dodatočným skúsenosti, ale ešte počkaj, čo ti poradia ostatní.
pozit
09.06.05,13:35
Práveže mi softvér odpisy nepočíta, lebo ja mám len taký na kolene vytvorený a môj šéf sa rozumie do programovania, tak mi tam nejaké tie nutné zmeny vždy urobí, ale odpisy si počítam ručne, preto táto chyba nastala. Účtovné odpisy sa rovnajú daňovým, takže daňovo je to zle, len neviem, či musím podať dodatočné DP, lebo tiež s tým nemám skúsenosti, nikdy som ho ešte nepodávala, preto som chcela od skúsenejších radu. Ide mi totiž o to, že aj keď vyšla strata, tak tú budem umorovať pri najbližšom dosiahnutí zisku. Nedá sa to nejako bez dodatočného DP vyriešiť, keď už máme všetko zaslané na obch. register?
Prosím vás, ak viete, poraďte mi.
Ďakujem.
pozit
09.06.05,14:03
Prosím vás, nikto mi neporadíte?????
durisovad
09.06.05,14:13
A ked sa zauctuje spravna suma odpisov, dostanes sa do zisku? A ano, ja by som opravne podala a dan odviedla. Ak sa len znizi strata, tak by som si s tym az taku velku hlavu nerobila. Ale pre istotu by som sa este spytala niekoho, kto ma s tym vacsiu skusenost, napriklad tej pani, ktora ponukala cez mobil poradenstvo.
Jana Acsová
09.06.05,14:14
Záleží na "významnosti" sumy.
Ja by som sa tvárila, že 28,6 je účtovný odpis (a to je vlastne správne, lebo nebol dôvod na zmenu sadzby účtovných odpisov), upravila by som si údaje na karte za rok 2004 aby som mala dobré východisko pre rok 2005 a podala by som DDP na rozdiel účtovných a daňových odpisov - v tejto časti by som to aj vyznačila v DDP.
pozit
09.06.05,14:43
Ad durisovad: Ďakujem. O žiadnej pani, čo ponúka poradenstvo na mobil neviem, napíš prosím viac.

Ad AVO: Ďakujem, strata klesne z 87 tis. na 81 tis., takže nejaká veľká suma to nie je. Len som to chcela nejako vyriešiť bez toho DDP, len v tomto roku, účtovne, nedaňovo, neviem, či je táto možnosť, aby som nemusela podávať DDP a znovu všetky výkazy a poznámky a zasa posielať do zbierky listín.

Ozvite sa prosím ešte niekto, kto ste mali nejaký podobný problém s opravami v min. rokoch.
Díky všetkým.
durisovad
09.06.05,14:59
Ta pani pisala asi pred dvomi dnami tu na porade pod menom Marta. Skus si ju nalistovat v zozname clenov a pripadne jej napis cez poradu sukromnu spravu.
Jana Acsová
09.06.05,16:14
Tomu DDP sa nevyhneš. Ale nič viac robiť nemusíš. Je to mimoúčtovná vec, t.j. žiadne otváranie účtovných kníh, súvaha, výkaz ZaS ani poznámky nie sú potrebné ak v roku 2005 iba zaúčtuješ 595/341 a odvedieš rozdiel na dani a uvedieš to v poznámkach za rok 2005.
slnko
09.06.05,16:46
Ad durisovad: Ďakujem. O žiadnej pani, čo ponúka poradenstvo na mobil neviem, napíš prosím viac.

Ad AVO: Ďakujem, strata klesne z 87 tis. na 81 tis., takže nejaká veľká suma to nie je. Len som to chcela nejako vyriešiť bez toho DDP, len v tomto roku, účtovne, nedaňovo, neviem, či je táto možnosť, aby som nemusela podávať DDP a znovu všetky výkazy a poznámky a zasa posielať do zbierky listín.

Ozvite sa prosím ešte niekto, kto ste mali nejaký podobný problém s opravami v min. rokoch.
Díky všetkým.Ja by som si s tým nerobila problém, len si treba dať pozor v tom prípade, ak by ste si v budúcnosti uplatňovali túto stratu zo zisku, tak aby ste si uplatnili iba z tej sumy 81 tis. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
pozit
13.06.05,12:53
Nebola som doteraz v robote, takže až teraz ďakujem za odpovede. Určite je to tak správne, že s DDP nemusím podávať žiadne prílohy (súvahu, výkaz Z a S ani poznámky), stačí len samotné daň. priznanie? A keď už máme uzatvorené úč. knihy a všetko poslané na obch. register, musím to DDP posielať znovu?
Ďakujem.
Jana Acsová
13.06.05,17:03
Nebola som doteraz v robote, takže až teraz ďakujem za odpovede. Určite je to tak správne, že s DDP nemusím podávať žiadne prílohy (súvahu, výkaz Z a S ani poznámky), stačí len samotné daň. priznanie? A keď už máme uzatvorené úč. knihy a všetko poslané na obch. register, musím to DDP posielať znovu?
Ďakujem.Ak neupravíš rozdiel medzi nákladmi a výnosmi, t.j. uvedieš svoje zistenie ako "ostatnú položku upravujúcu základ dane" tak nemáš žiadny dôvod predkladať na DÚ druhú účtovnú závierku, nakoľko podaným DDP nedeklaruješ zmeny na účtoch (ak by si tak urobila podala by si iba to, čo tam už raz majú).
Z vysvetleného zároveň vyplýva, že podané DDP nemusí mať nič s účtovnými knihami, t.j. ani zo zverejnením schválenej účtovnej závierky v obchodnom registri, takže ja by som DDP na tvojom mieste predložil (so zreteľom na subjektívnu významnosť). T.j. platí to, čo bolo uvedené v predchádzajúcich príspevkoch so zvážením možného rizika pokuty a jej výšky.
pozit
14.06.05,07:21
AVO,
veľmi pekne ďakujem. Som z toho trochu vykoľajená, lebo som ešte nikdy nepodávala DDP, druhýkrát už budem múdrejšia.
Prajem pekný slnečný deň (len keby sme ho nemuseli stráviť v kancelárii!).
pozit
simonka
19.10.05,08:36
Mám tiež problém za rok 2004 zo zle vypočítanými odpismi. Ak by som opravila DP zvýšil by sa mi zisk o 50000,--. Daň som neplatila, lebo som si uplatnila časť straty z roku 2003.
Daň by som nemusela platiť ani po podaní DDP, keď strata z roku 2003 bola oveľa vyššia ako zisk v roku 2004? Aké su pokuty pri podaní DDP, a aké keby som to nechala tak a prišla by mi daňová kontrola?
Vladimír Ozimý
19.10.05,09:54
To AVO:


ale ide o stratu ako moze odviest rozdiel na dani....