helper
27.01.09,13:46
Zdravim poradakov,

potreboval by som poradit v nasledovnom. V starom tehlovom byte su hole steny pripraven na omietanie. Problem je, ze tehly su radene stylom tetris, cize o rovine sa bavit ani neda. Najskor teda budem musiet nahodit vapenno-cementovu omietku(VCO) na vyrovnanie, potom by som chcel sadrovu stierku.
Rad by som sa preto spytal na zopar technickych detailov?
1. treba penetrovat?( pred aplikaciou vap. cem. omietky, resp. neskor sadrovych?)
2. rohove listy so sietkou
a)aky je rozdiel medzi kovovymi a plastovymi?
b)osadzaju sa pod vap. cem. omietky alebo az tesne pod sadrove?
3. armovacia sietka- staci ju dat iba na exponovanie miesta( okna, dvere, rohy) sytemom kleber-sietka-kleber? alebo komplet vsade?
4.) priecky+jadro su murovane z YTONGu, odporucate vysietkovat kompletne alebo iba prechody(pocul som, ze zvyknu vznikat mikroprasklinky?
5.) aka je idealna doba schnutia vap. cem. omietky predtym nez sa nanesie sadrova strierka, teplota bytu cca 20-25 stupnov Celzia.
6.) aky konkretny typ zmesi na vap. cem. omietky odporucate?
7.) aka by mala byt max. hrubka jednej vrstvy vap. cem. omietky?

Uvedomujem si mnozstvo otazok a zaroven trivialnost niektorych z nich, bohuzial nie som od fachu, prakticke skusenosti mam iba s pokryvanim a to mi tu moc nepomoze :)
Dakujem vopred za vsetky prinosne odovede

Marek
220870
27.01.09,15:37
1.) pod(špric) netreba penetrovať, treba steny zbaviť prachu a pokropiť vodou. Pamätajte že pri vnútorných omietkach netreba plytvať cementom.Jedna lopata na fúrik malty je bohate dosť.Pred nanesením sadrovej omietky väčšinou je nutné penetrovať.Závisí to od druhu sadrovej omietky.Väčšinou tieto údaje nájdete na obaloch od sádrových omietok,alebo v technických listoch.Existujú aj jadrové omietky na báze sádry.Sú drahšie ako MVC.Existujú aj sádrové štukové omietky .Sú pomerne hladké a po namaľovaní sú skoro na nerozoznanie od sádrových stierok.Pri výbere sádrovej omietky si dajte pozor na obsah chémie najmä ak máte v rodine alergika.Je neskutočné čo všetko sú výrobcovia schopný do toho nakydať.
2.)Rohové lišty zo sieťkou sa používajú na polystyrén.
a. rozdiel.najskôr treba rozdeliť rohové lišty podľa toho na čo sú určené.Existuje asi 100 druhov líšt.Ale v zásade ak je posledná vrstva sádrová stierka tak sa dávajú hliníkové rohové lišty ( tie isté ako na sadrokarton)Ak sa použije ako finiš vrstva štuk tak sa dáva plastová rohová lišta . To preto že štuk sa dáva vo väčšej hrúbke cca 2-4 mm.Plastová lišta má z tohto dôvodu viac vypuklý roh.Ale je viac druhov plastových líšt nieje lišta ako lišta.
b.)Dá sa to urobiť tak aj tak.Sú lišty ktoré sa montujú pod hrubú omietku a sú lišty ktoré sa montujú na hrubú omietku.( doporučuje použiť ,tie na hrubú)jednoduchšia montáž.
3.)Montážou armovacej sieťky nič nepokazíte.Akurát musíte rátať s väčšími nákladmi sieť + lep = cca1,3€/m2. Nevidel som steny ani dom je to ťažko určiť či ju dať alebo nie.Ale v zásade by malo plaťiť že starý dom je už väčšinou sadnutý a z toho dôvodu by už nemal praskať.Takže sieť nemá význam dávať.Keď tak len na miesta kde boli na starej omietke praskliny.
4.)Nové Ytongy by som určite sieťkoval.
5.)V zásade platí 1mm hrúbky omietky=1 deň schnutia.Pod sádru min však 7 dní.
6.)Najlepšie po starom piesok ,voda, vápno, cement.Strojné omietky takmer všetky druhy zarábaných omietok obsahujú chémiu.Chémia sa pridáva sa z dôvodu lepšej spracovateľnosti omietkových zmesí.
7.)Maximálna hrúbka závisí od veľa faktorov.Najviac od hrúbky piesku , množstva vody ,vápna,rýchlosti schnutia atd.Ak je dobrá malta tak sa dá na jednu vrstvu v pohode 35mm.Doporučená je 20mm.
ROBIN111
27.01.09,17:54
6.)Najlepšie po starom piesok ,voda, vápno, cement.Zarábať v byte omietku z jednotlivých komponentov sa mi zdá trochu problematické.:)
220870
27.01.09,18:58
Najjednoduchšie je použiť trebárs Grobputz.Otázna je len cena materálu.Uklasiky to vyjde na m2 asi 1,3€ kdežto grobputz stojí 2€/m2.Malá miechačka to v pohode zvládne.Dosť záleží od množstva m2.
ROBIN111
27.01.09,20:34
Zdravim poradakov,

potreboval by som poradit v nasledovnom. V starom tehlovom byte su hole steny pripraven na omietanie. Problem je, ze tehly su radene stylom tetris, cize o rovine sa bavit ani neda. Najskor teda budem musiet nahodit vapenno-cementovu omietku(VCO) na vyrovnanie, potom by som chcel sadrovu stierku.
Prešiel som podobnou tortúrou, na akú sa chystáš. Vyrovnával som steny vo svojom byte (paneláku). Chcel som mať steny čo najviac rovné a niektoré naviac aj kolmé - kvôli dverám, skriniam atď. Z hliníkových profilov som si zhotovil vodiace lišty, ktoré som pripevnil na stenu. Celková hrúbka vyrovnávacej omietky sa pohybovala medzi 2 až 25mm. Na vyrovnanie najväčších nerovností som použil GrobPutz v jednej, alebo dvoch vrstvách tak, aby mi ostalo cca 5 mm na tretiu, finálnu vrstvu, ktorú som následne stiahol sťahovacou "h" latou. Túto finálnu vrstvu som spravil z jemnozrnnej omietky - DuoPutz.
Celkom slušná babračka, ale výsledkom sú perfektne rovné steny.
Neskôr na steny nahodím sadrovú stierku. Žiadne šmejdy typu Stemal, ale Rimano od Rigipsu, ktorá je omnoho kvalitnejšia a cenovo vychádza lacnejšie. Pri správnom postupe ju ani netreba brúsiť.
helper
29.01.09,11:23
Dakujem vsetkym za podnetne rady, rad by som sa este vratil k rohovym listam. Ak som to spravne pochopil, je v podstate jedno ci ich dam do vyrovnavacej omietky alebo do stierky. V mojom pripade by bolo asi vhodnejsie iba vysietkovat roh a omietnut a roh. listu nech si osadia majstri, ktori pridu stierkovat( nakolko neviem odhadnut vopred hrubku stierkovej vrstvy? Dava to zmysel?
Dakujem
ROBIN111
31.01.09,09:20
V tvojom prípade bude lepšie osadiť lišty do sádrovej stierky. Ale namiesto hliníkovej doporučujem plastovú ohybnú lištu No Coat Ultra Flex. Takouto lištou upravený roh je oveľa viac odolný voči nárazom. Nevýhoda je, že tá lišta je drahšia.
Pozri video: http://www.rigips.cz/pages/productsandsystems/agglutination.aspx