Sara1011
27.01.09,16:04
Dobrý deň, môže mi niekto prosím poradiť? Môže si konateľ firmy, ktorý nie je zamestnanec firmy účtovať spotrebu PHM, ak firma zaplatí daň z motorových vozidiel? Vozidlo by mala firma prenajaté od konateľovej manželky, nakoľko je písané na ňu. Do nákladov by sa účtoval len nákup PHM alebo aj základná sadzba. Ďakujem za radu.

Ruža.
Zoltán Kovács
27.01.09,15:09
Dobrý deň, môže mi niekto prosím poradiť? Môže si konateľ firmy, ktorý nie je zamestnanec firmy účtovať spotrebu PHM, ak firma zaplatí daň z motorových vozidiel? Vozidlo by mala firma prenajaté od konateľovej manželky, nakoľko je písané na ňu. Do nákladov by sa účtoval len nákup PHM alebo aj základná sadzba. Ďakujem za radu.

Ruža.

Ak motorové vozidlo má spoločnosť prenajaté, potom pri používaní auta nie je možné uplatniť si paušálne náhrady. Nakoľko takéto auto sa považuje za "firemné". Teda účtovať iba skutočne tankované PHL, bez paušálnej náhrady za ubehnuté kilometre.

P.S. Auto bolo prihlásené na DÚ? Pýtam sa preto, že zadanie je formulované v štýle "ak". Teda zrejme ide o spätné hladanie nákladov.
azla
27.01.09,15:09
Z pohľadu zákona o cestovných náhradach sa konateľ považuje za zamestnanca.
Zoltán Kovács
27.01.09,15:10
Z pohľadu zákona o cestovných náhradach sa konateľ považuje za zamestnanca.

Pozor, auto má spoločnosť prenajaté, takže ide vlastne o "firemné" auto. Takže žiadne paušálne náhrady.
Sara1011
27.01.09,15:26
To veru zatiaľ neviem či je auto nahlásené na DÚ, nakoľko to je nová s.r.o. a ešte mi nepriniesli doklady, len sa ma telefonicky pýtal, ja som si hlavne nebola istá, či konateľ sa považuje ako zamestnanec. Ale myslím si, že sa bude spätne prihlasovať na DÚ, lebo z toho čo mi hovoril, má len vyšlé faktúry. To je tak, ked si niekto založí s.r.o. a pred tým sa neporadí s niekým kto má o tom trocha prehlad. Takže ešte raz dakujem.
ekonella
27.01.09,15:32
Keby vozidlo nebolo prenajaté od manželky konateľa,mohol by si účtovať cestovné náhrady /5,50/km + spotreba PH/, spoločnosť by nemala povinnosť platiť daň z MV, nakoľko konateľ nie je v TP zapísaný ako držiteľ MV.
Sara1011
27.01.09,20:39
Ďakujem za odpoveď, pochopila som to správne? Konateľ si urobí knihu jázd a ja mu km prepočítam zákl.sadzbou + samozrejme PH. Ale takto sa mi to zdá práveže správne, len ak by bol práve zapísaný v TP ako majiteľ. Nakoľko nie je, musí mať zmluvu o prenájme vozidla od manželky a potom platí, že auto je vlastne firemné. Či nie?
Zoltán Kovács
27.01.09,20:45
Ďakujem za odpoveď, pochopila som to správne? Konateľ si urobí knihu jázd a ja mu km prepočítam zákl.sadzbou + samozrejme PH. Ale takto sa mi to zdá práveže správne, len ak by bol práve zapísaný v TP ako majiteľ. Nakoľko nie je, musí mať zmluvu o prenájme vozidla od manželky a potom platí, že auto je vlastne firemné. Či nie?

BSM ti niečo hovorí?
Sara1011
27.01.09,20:56
Ale áno, ale asi sa nad tým už veľa zamýšlam. Chcem pomôct človiečikovi, a potom sa do toho zamotám, že už ani ja neviem, čo je správne.
Zoltán Kovács
27.01.09,20:58
Ale áno, ale asi sa nad tým už veľa zamýšlam. Chcem pomôct človiečikovi, a potom sa do toho zamotám, že už ani ja neviem, čo je správne.

Keď nemajú rozdelené BSM, potom aj on je majiteľom auta, len TP nie je prispôsobené na to aby sa uvádzali obaja. ;)
azla
27.01.09,21:01
Ďakujem za odpoveď, pochopila som to správne? Konateľ si urobí knihu jázd a ja mu km prepočítam zákl.sadzbou + samozrejme PH. Ale takto sa mi to zdá práveže správne, len ak by bol práve zapísaný v TP ako majiteľ. Nakoľko nie je, musí mať zmluvu o prenájme vozidla od manželky a potom platí, že auto je vlastne firemné. Či nie?

Konateľ si urobí knihu jázd a vypočítaš mu cestovné náhrady - zákl. sadzba+náhrada za PHM. Toto uvažuješ správne.


Konateľ (zamestnanec) môže použiť na služobnú cestu akékoľvek vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa. Čiže akékoľvek iné okrem vozidla, ktoré je napísane na firmu.

Zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancom je daňovníkom dane z motorových vozidiel, ak v dokladoch je zapísaný ako držiteľ zamestnanec.
Ak by v dokladoch bol zapísaný konateľ - (on je "zamestnanec"), firma je povinná platiť daň z MV.
Ak je v dokladoch zapísaná manželka, firma nie je povinná platiť daň z MV.

pozri aj toto:
http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html