Jozef Mihál
09.06.05,16:00
Najmä pre členov Porady - kolegov zo SW firiem si dovolím zverejniť informáciu, ako bude definovaný VZ zamestnanca na zdravotné poistenie po novele zákona o zdravotnom poistení, ktorá ak bude prijatá, bude platiť od 1.9.2005.


§ 13

Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, (§ 5 zákona 595/2003)
b) príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú osobitné predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia.
(2) Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva štátnu službu v sídle služobného úradu v zahraničí, zamestnanca, ktorý vykonáva verejnú prácu v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, je funkčný plat v slovenskej mene pred jeho rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu; odsek 1 písm. b) platí rovnako.
(3) Vymeriavací základ pestúna v zariadení pestúnskej starostlivosti je odmena pestúna za výkon pestúnskej starostlivosti podľa osobitného predpisu.
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava a) odstupné a odchodné, b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť,
c) príspevok zo sociálneho fondu, d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, g) odmena pri odchode do starobného dôchodku, h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru, i) odmena vyplácaná pri prvom skončení služobného pomeru po splnení nároku na starobný dôchodok, na výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok.
lenkak
09.06.05,14:34
Pomaly bude "ťažký" celý rok.
Magma
11.06.05,17:50
V bode 4g mi chýba invalidný a predčasný starobný dochodok
Jana Motyčková
12.06.05,19:32
Invalidný a predčasný starobný dôchodok nie sú príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov ..., čiže nie je to príjem podľa bodu 1 (ani 2 a 3), a preto nemusia byť vylúčené z príjmu v bode 3.
Jozef Mihál
13.06.05,06:20
Janka asi si Magme neporozumela. Ja osobne s Magmou relatívne súhlasím, 4g) by mohlo znieť "Odmeny pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku"
Magma
13.06.05,08:31
Janka asi si Magme neporozumela. Ja osobne s Magmou relatívne súhlasím, 4g) by mohlo znieť "Odmeny pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku"

Áno, takto som to myslela.
Jana Motyčková
13.06.05,10:38
Áno, takto som to myslela.Ospravedlňujem sa.
pingino
13.06.05,10:59
A ako to bude s pripevkom zamestnavatela na doplnkove dochodkove sporenie? V bode 4 sa neuvadza.
Jana Motyčková
13.06.05,11:05
Všetko, čo je zdaniteľným príjmom a nie je v bode 4 uvedené sa bude započítavať do VZ pre ZP.
Zuzka11
13.06.05,11:42
...a z bodu 4 vypadla aj náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti (v zákone 580/2004 bol tento príjem vyňatý pod písmenom k), ale ten zasa nie je príjmom zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov FO....čiže do VZ pre ZP ho nezapočítam?
VieraS
13.06.05,12:21
Súčasné znenie vylučuje aj cestovné náhrady z VZ čo v návrhu chýba. Rovnako sa prikláňam k zjednoteniu VZ so Sociálnou poisťovňou, ktorá vylučuje z VZ aj príspevky zamestnávateľa na DDP (keďže podľa stanoviska SP nie je potrebné sledovať limit 3 %) nie je jasný dôvod prečo by sa mali uvedené príspevky pre účely poistného posudzovať rozdielne.
Jozef Mihál
13.06.05,12:41
Podľa § 13 ods.1 je VZ = základu dane zamestnanca, okrem tých druhov zdaniteľných príjmov, ktoré sú vymenované v § 13 ods.4.

Do VZ sa teda započítajú všetky príjmy, ktoré sú zdaniteľné a zamestnanec ich dosiahol na základe svojej prac.zmluvy a pod.

Do VZ sa započítava sa aj príspevok na DDS platený zamestnávateľom - pretože je to položka započítavaná do základu dane a nie je to príjem vylúčený v § 13 ods.4.

Do VZ sa nezapočítavajú náhrady príjmu vyplácané zamestnávateľom pri PN zamestnanca, pretože táto náhrada príjmu nie je zdaniteľná.

Podobne do VZ sa nezapočítavajú ani cestovné náhrady, ktoré sú nezdaňované.

VZ na účely zákona o zdravotnom poistení je úmyselne definovaný inak, ako VZ na účely zákona o sociálnom poistení. Hlavný rozdiel je v tom, že v ZP sa nehovorí o "príjme za vykonanú prácu" a nedefinujú sa tak, ako v SP, náhrady mzdy, ktorá síce nie sú za vykonanú prácu, ale započítavajú sa do VZ.

Tým sú eliminované dva zásadné problémy, ktoré sú v praxi pri posudzovaní VZ na SP:
- či príjem "X" je "za vykonanú prácu",
- či náhrada "Y" je uvedená medzi náhradami, ktorá sa do VZ započítavajú.

Nezabudnite ďalej, že ZP je svojim charakterom bližšie k dani ako k sociálnemu poisteniu. Aj to je dôvod, prečo je VZ na ZP definovaný vo väzbe na definíciu základu dane.
VieraS
13.06.05,14:14
Rozumiem zámeru, predsa len sa mi nezdá poistné, ktoré bude platiť zamestnávateľ z jeho príspevkov na DDS. Nie je to analogické s daňou, keďže táto ide na ťarchu zamestnanca. Pri cestovných náhradách som rozumela náhrady nad rámec zákona, ktoré sú často diskutabilné.
Jozef Mihál
14.06.05,05:24
O príspevkoch zamestnávateľa na DDS sa ešte zrejme povedú rozsiahle diskusie, zatiaľ je to tak, že do VZ sa započítava. Cestovné náhrady nad rámec zákona sú zdaňované, z toho vyplýva, že podliehajú odvodom. Ak by tomu tak nebolo, bol by to návod na únik z platenia. Zamestnanec by namiesto platu dostával vysoké cestovné...
Jozef Mihál
15.06.05,06:36
V bode 4g mi chýba invalidný a predčasný starobný dochodok
Včera vo výbore NRSR pre zdravotníctvo bol schválený pozmeňujúci návrh, podľa ktorého § 13 ods.4g) znie:

"odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku"
Oľa
15.06.05,08:01
Chcem sa len spýtať, či nebudete organizovať odborný seminár k pripravovanej novele zákona o ZP.
Ďakujem, veľmi by som seminár privítala, možno aj ostatní.
Jozef Mihál
15.06.05,08:13
Ďakujem za opýtanie - ak bude schválená novela zákona o zdravotnom poistení, v druhej polovici septembra budem robiť semináre k tejto novele + novele zákona o sociálnom poistení + novele zákona o dani z príjmu.

Semináre by sa mali konať v mestách: Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Veľký Krtíš (Dudince), Košice.

Bližšie informácie nájdete včas na Porade a na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk).
VieraS
16.06.05,12:37
O príspevkoch zamestnávateľa na DDS sa ešte zrejme povedú rozsiahle diskusie, zatiaľ je to tak, že do VZ sa započítava. Cestovné náhrady nad rámec zákona sú zdaňované, z toho vyplýva, že podliehajú odvodom. Ak by tomu tak nebolo, bol by to návod na únik z platenia. Zamestnanec by namiesto platu dostával vysoké cestovné...
Iba prispievam do diskusie - až odo dňa vzniku doplnkovej dôchodkovej spoločnosti sú poistenci DDP účastníkmi DDS t.j. ešte stále zamestnávateľ prispieva na DDP. Nezdá sa mi platenie poistného z poistného a ani v budúcnosti zo sporenia. Ak zamestnávateľ prispeje 100.- Sk zamestnanec ešte nič nedostal a už zaplatí z toho 23.- Sk a zamestnávateľ ešte zaplatí 10.- Sk pričom účastník dávku dostane v ďalekej budúcnosti. Ak bola vôľa vylúčiť odstupné, odchodné (ktoré zamestnanec užije v čase plnenia) je ešte logickejšie vylúčiť z VZ uvedené príspevky platené zamestnávateľom (ktorých užitia sa účastník ani nemusí dožiť). Alebo potom skutočne treba hovoriť o dani a zbytočne to nedeliť.
Cestovné nad rámec zákona ide z nedaňových nákladov zamestnávateľa t.j. nie je dôvod aby zamestnávateľ suploval mzdu cestovnými náhradami
heluška
09.08.05,11:59
Môžem to chápať tak, že doplnkové dôchodkové sporenie III.pilier, ktoré platí zamestnávateľ sa započítava celý tento rok do VZ pre zdravotné poistenie, takže to budem môcť opravit v ročnom zúčtovaní poistného do konca februára?

Ak sa mýlim opravte ma !
Hronská Iveta
09.08.05,12:06
Môžem to chápať tak, že doplnkové dôchodkové sporenie III.pilier, ktoré platí zamestnávateľ sa započítava celý tento rok do VZ pre zdravotné poistenie, takže to budem môcť opravit v ročnom zúčtovaní poistného do konca februára?

Ak sa mýlim opravte ma !
Podľa môjho názoru - novela je účinná od 1.9.05. Až od septembra 05 sa teda aj príspevok na doplnk.dôch.sporenie, ktorý prispieva zamestnávateľ zamestnancovi započítava aj do vymeriavacieho základu a preto mi vyplýva, že by sa malo započítať až od septembra. Novelu zákona mám však práve na stole, študujem ju, takže ešte som neprišla k záverečným, resp. k prechodným ustanoveniam, kde by to mohlo byť čiste teoreticky riešené. Ak to tam riešené nebude, do vymeriavacieho základu by sa to malo započítavať v r.2005 len za 4 mesiace.
Hronská Iveta
16.08.05,12:29
Takže novelu som prešla, príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré prispieva zamestnávateľ sa bude aj v ročnom zúčtovaní posudzovať tak, že do 31.8.05 sa do vymeriavacieho základu nezapočítava, od 1.9.05 sa do vymeriavacieho základu započítava.

Viď. §31 ods.7 novely
(7) Vymeriavací základ zamestnanca na účely ročného zúčtovania poistného za rok 2005 za kalendárne mesiace roku 2005 do účinnosti tohto zákona sa určí podľa doterajších predpisov a za kalendárne mesiace roku 2005 od účinnosti tohto zákona sa určí podľa tohto zákona.
Martina80
21.09.05,10:58
Milí Poraďáci,

chcem Vás poprosiť o radu. V mzdovom programe mi príspevok zamestnávateľa na III. pilier DDP nazahŕňa do hrubej mzdy, ale samozrejme zaratáva mi to do základu dane. Podľa vyjadrenia jednej poradkyne to do hrubej mzdy nepatrí , nakoľko to nie je príjem z vykonanej činnosti. Na manželovej páske je tento príspevok zarátaný do hrubej mzdy. Ako to vlastne má byť????
Evaman
21.09.05,11:21
Rozhodne to nemá ísť do hrubej mzdy ale do základu mesačnej dane áno.
Evaman
21.09.05,11:33
Áno zarátava sa to do VZ ZP a malo by sa to prejaviť v odvode do ZP. Nemalo by to ale byť v HM.
Evaman
21.09.05,11:34
Reagovala som na predchádzajúci príspevok, kt. medzičasom však zmizol.
Martina80
21.09.05,11:38
A napríklad : Niektorým našim zamestnancom tento príspevok presahuje 3% z hrubej mzdy.Z presahujúcej sumy by sa malo platiť do fondov/ zatiaľ sa však neplatí/ Bohužial ani pani na SP mi nevedela poradiť čo s tým, keď som sa ich pýtala na odvody z presahujúcej čiastky.Vraj zatiaľ odvádzať nemám a ku koncu roka sa uvidí. Ďakujem pekne, keď zamestnancom na konci roka začnem / náhodou / strhávať. A k tomu III. pilieri. Oveľa lepšie je podľa mňa uzatvoriť si životnú poistku so sporením. Pretože je otrasné, ako nás tento štát zdiera. Nielenže sa táto čiastka zdaňuje, ešte ide aj do ZP, za chvíľu pôjde aj do fondov.
Maňaska
21.09.05,14:07
[QUOTE=Martina80]A napríklad : Niektorým našim zamestnancom tento príspevok presahuje 3% z hrubej mzdy.Z presahujúcej sumy by sa malo platiť do fondov/ zatiaľ sa však neplatí/ Bohužial ani pani na SP mi nevedela poradiť čo s tým, keď som sa ich pýtala na odvody z presahujúcej čiastky.Vraj zatiaľ odvádzať nemám a ku koncu roka sa uvidí. Ďakujem pekne, keď zamestnancom na konci roka začnem / náhodou / strhávať.

Čo sa týka ZP celá suma príspevku zamestnávateľa je vymeriavacím základom pre odvod zdravotného poistenia. Od 1.9.2005.
Mirkaska
21.09.05,14:47
Do vymeriavacieho základu sa teda zahŕňa aj príjem zo soc. fondu (okrem príspevku na stravovanie)???
Naile
21.09.05,15:13
Príjem zo SF sa nezahŕňa do VZ v žiadnom prípade.
Do Sociálnej poisťovne sa neplatí s príspevku zamestnávateľa na DDS (III. pilier) aj s presahujúcej časti nad 3 % z hrubej mzdy. V letnej novele zákona o sociálnom poistení, ktorý ešte neplatí, bolo upresňujúce ustanovenie, aby neboli pochybnosti.
Zákon o zdravotnom poistení je zlý sen nielen účtovníkov.
Zhoršenie podmienok v III. pilieri je vyvolaný tým, aby nedajbože nekonkuroval II. kapitalizačnému pilieru (privatizacia penzijného fondu).
Martina80
23.09.05,06:46
Veď to som myslela, lebo na Soc.poiťovni vraveli, že to možno ešte bude platiť, aby z presahujúcej čiastky išli aj odvody . Prosím Ťa, nemáš link na tú novelu?
Jaroslávka
23.09.05,08:14
A ako to bude s pripevkom zamestnavatela na doplnkove dochodkove sporenie? V bode 4 sa neuvadza.
Príspevok na DDP napr. POKOJ, ktorým prispieva firma zamestnancovi je vymeriavacím základom pre ZP a taktiež funkčný požitok/ 1% z obst.ceny auta, ktoré používa zamestnanec na súkromné účely/.
Jaroslávka
Martina80
23.09.05,09:33
Neviete mi náhodou poradiť číslo tejto novely???? Prosím súrne !!!
matafe
23.09.05,09:36
Neviete mi náhodou poradiť číslo tejto novely???? Prosím súrne !!!
Zákon č. 352/2005 Z.z.
Martina80
23.09.05,10:01
už som našla vďaka :)
Jozef Mihál
26.09.05,19:22
V bode 4g mi chýba invalidný a predčasný starobný dochodokPo čase som narazil na vyššie uvedený príspevok. Pozorní Poraďáci si všimnú, že "4g" je napokon v zákone tak, ako podotkla Magma.
majernikova
29.09.05,08:26
Ahojte,
ja mám otázku k seminárom, a čo tak východné Slovensko?Konkretne Prešov alebo Bardejov?
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň Vám prajem



Ďakujem za opýtanie - ak bude schválená novela zákona o zdravotnom poistení, v druhej polovici septembra budem robiť semináre k tejto novele + novele zákona o sociálnom poistení + novele zákona o dani z príjmu.

Semináre by sa mali konať v mestách: Bratislava, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Veľký Krtíš (Dudince), Košice.

Bližšie informácie nájdete včas na Porade a na www.aurus.sk (http://www.aurus.sk/).
Jozef Mihál
30.09.05,08:03
Ahojte,
ja mám otázku k seminárom, a čo tak východné Slovensko?Konkretne Prešov alebo Bardejov?
Ďakujem za odpoveď.
Pekný deň Vám prajemAk na seminár do Košíc 6.10. príde 50 Bardejovčanov, budem o tom uvažovať.
Jana Motyčková
30.09.05,10:53
Andrej, Andrej, to v piatok takéto zložité úvahy ?

Po pozretí sa do zákona o minimálnej mzde mám námietky k príkladu C - počitala by som do odpracovaných hodín aj hodiny práce nadčas, čiže spolu 126 hodín x 37,40 = 4713.

V príklade A,B by bola moja úvaha takáto (uznávam, že pristrihnutá za vlasy) :
Najsôr citujem §2 ods. 3 zákona o minimálnej mzde : "Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší prac. čas alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času."

Náš zamestnanec neodpracoval všetky pracovné dni - patrí mu minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovnému času - t.j. aj za nadčas - čiže do odpracovaného času by som zahrnula aj hodiny nadčasu.

Ak by bol odpracoval všetky pracovné dni, §2 ods.3 sa na neho nevzťahuje a jeho minimálna bude 6500 Sk.;)
Jana Motyčková
30.09.05,11:37
Ale §5 hovorí - pri výpočte doplatku podľa §3 ods 1 sa ....,

Zmenila by som zákon o minimálnej mzde.
Jana Motyčková
30.09.05,11:38
.... a išla by som robiť niečo iné.
Muška
30.09.05,11:44
Janka,Andrej, teraz na VšZP dala informáciu mojej sestre, že je znova novelizácia a vraj aj tí, ktorí pracujú popri zamestnaní na dohodu, budú musieť na konci roka odviesť poistné z uvedenej dohody.
Viete o tom niečo, alebo je to blbosť?
Jana Motyčková
30.09.05,11:53
Novela bude od 1.1.2006. V stredu (cca) bola schválená vo vláde. Neviem ju priložiť (má príponu .rtf), ak ju chceš skúmať, nájdeš ju na vládnej stránke, ale moc ju neskúmaj, ešte sa to zmení. Ja tam žiadnu zmenu ohľadne dohôd popri zamestnaní nevidím a už vôbec so spätnou účinnosťou za rok 2005.
Muška
30.09.05,12:02
Janka , ďakujem