ajuska29
27.01.09,19:20
Dnes mi prisiel rozsudok zo sudu o rozvode.Jedna veta ma tam zavadza a nerozumiem jej.Co to znamena ze ex si ma prevziat dieta pred bytom matky. Mozem teda byvat aj v nemecku vo Frankfurte a tam si pride po dieta? Nemusim si vybavovat sudnou cestou potvrdenie od exmanzela,aby som mohla s dietatom vycestovat? Dakujem za rady.
Mária27
28.01.09,06:46
Pridržiavaj sa rozsudku. Čo nemáš zakázané, máš dovolené.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:00
Neviem či je to ešte platné. Ale volakedy bolo to, že bez súhlasu druhého rodiča maloleté dieťa nemohlo opustiť štát. Práve preto, že takto by boli obmedzené práva druhej strany.
Mária27
28.01.09,08:00
Neviem či je to ešte platné. Ale volakedy bolo to, že bez súhlasu druhého rodiča maloleté dieťa nemohlo opustiť štát. Práve preto, že takto by boli obmedzené práva druhej strany.

Máš pravdu, bola síce zmena v zákone o rodine oproti pôv. z. 94/1963, ale vysťahovanie zostalo medzi demonštratívne vymenovanými vecami v zákone, o ktorých musí rozhodnúť súd (ak sa nedohodnú). Súd by však nemal brániť základnému právu - slobode pohybu.

§ 35 zák. č. 36/2005 Zb. o rodine:

Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
02Michaela
28.01.09,14:44
Dnes mi prisiel rozsudok zo sudu o rozvode.Jedna veta ma tam zavadza a nerozumiem jej.Co to znamena ze ex si ma prevziat dieta pred bytom matky. Mozem teda byvat aj v nemecku vo Frankfurte a tam si pride po dieta? Nemusim si vybavovat sudnou cestou potvrdenie od exmanzela,aby som mohla s dietatom vycestovat? Dakujem za rady.
Myslím, že veľmi vycestovať nemôžeš. Ja som tiež chcela cez leto zobrať malú k moru, (je alergik, odporúčanie lekára) a nemohla som, lebo som nemala písomné povolenie od bývalého. Myslím, že keby si vycestovala na čierno, tak bývalý by to mohol dať na súd, že mu brániš v styku s dieťaťom, že on Ti pre dieťa nedal súhlas na vycestovanie do zahraničia a po čase by ťa určite začal hľadať interpol alebo niečo také. Tak radšej neodporúčam vycestovať bez jeho povolenia. Čo sa týka vety pred bytom matky, myslí sa tým, že keď budeš bývať kde koľvek na Slovensku, otec je povinný vyzdvyhnúť si dieťa pred bytom (v mieste trvalého bydliska matky a dieťaťa) kde momentálne budeš bývať a tak isto je povinný ho tam v stanovenom čase odovzdať matke. Si na tom lepšie. Mne uviedli v rozsudku, že otec si dieťa vyzdvyhne v byte matky, xi. Ale určite to nebolo myslené, že teraz mi môže ex vstupovať do môjho bytu a porušovať domovú slobodu, lebo to má v rozsudku. Xi.
jana987
28.01.09,14:51
ja mam v byte matky za pritomnosti matky,ale ex nieje ochotny prist dnu.tak ak si spomenie,ze chce vidiet dieta,ideme von.podotazocka:ja som este stale zamestnana v zahranici,moj syn je tam narodeny,musim si pytat povolenie od ex ak sa chcem po materskej vratit do zahranicia?
bobiku
30.01.09,20:39
Myslím, že veľmi vycestovať nemôžeš. Ja som tiež chcela cez leto zobrať malú k moru, (je alergik, odporúčanie lekára) a nemohla som, lebo som nemala písomné povolenie od bývalého. Myslím, že keby si vycestovala na čierno, tak bývalý by to mohol dať na súd, že mu brániš v styku s dieťaťom, že on Ti pre dieťa nedal súhlas na vycestovanie do zahraničia a po čase by ťa určite začal hľadať interpol alebo niečo také. Tak radšej neodporúčam vycestovať bez jeho povolenia. Čo sa týka vety pred bytom matky, myslí sa tým, že keď budeš bývať kde koľvek na Slovensku, otec je povinný vyzdvyhnúť si dieťa pred bytom (v mieste trvalého bydliska matky a dieťaťa) kde momentálne budeš bývať a tak isto je povinný ho tam v stanovenom čase odovzdať matke. Si na tom lepšie. Mne uviedli v rozsudku, že otec si dieťa vyzdvyhne v byte matky, xi. Ale určite to nebolo myslené, že teraz mi môže ex vstupovať do môjho bytu a porušovať domovú slobodu, lebo to má v rozsudku. Xi.
K vycestovaniu nepotrebuje súhlas otca dieťaťa, ten potrebuje len ked si vybavuje zápis dieťaťa do pasu alebo pas pre dieťa. tam policajti vyžadujú rozsudok súdu o zverení dieťaťa do opatery. Pokiaľ si matka toto vybaví môže cestovať neobmedzene.
Mária27
31.01.09,08:36
Ale na vysťahovanie potrebuje iný súhlas.
samuelovic
31.01.09,12:46
Som obyčajný chlap a po rozvode bola dcera zverená do opatery mne
takže to poznám
K Zahraničiu: máš ju právoplatne zverenú , vybavíš si pas a ideš. prajem peknú dovolenku. Len pozor v dobe keĎ si má otec dieťa vyzdvihnúť a potom odovzdať musíš byť doma. Inač rob čo chceš, choj kde chceš, nik Ťa nemôže obmedzovať.
Pred bytom matky - tam kde byvaš tam si dieťa prevezme a odovzda, v stanovenom čase , len mu vždy oznám najlepšie písomne kde bývaš.
KIKA16
06.02.09,22:57
Bola som v zahraničí s deťmi aj ja, aj ex ( nie spolu :eek:!) Deťom som vybavila pred prvou cestou pasy - bolo potrebné predložiť rozhodnutie súdu. V ňom je uvedené, že deti sú zverené výlučne do mojej opatery - nebol potrebný žiaden súhlas ex. Keď ich bral na dovolenku on, pýtala som sa, či chce súhlas na cestu (BULH.), vraj netreba. A nemal problém. Asi kým druhá strana neoznámi nesúhlas, problém vycestovať nemá ani jeden. Ale to nie je odpoveď na vysťahovanie ...:mee:
ajuska29
09.02.09,10:13
Ak sa zdrziavam na prechodnom pobyte,moze si ju exmanzel prevziat tam? Nakolko trvaly pobyt mam v inom meste kde teraz nebyvam.