Arni
09.06.05,21:08
Poradite mi prosim Vas?

Do 31.5.2005 som pracoval ako zamestnanec,popri zamestnani som mal zivnost a platil odvody do SP .
Od 1.6.2005 pracujem ako SZCO.Otvoril som si podnikatelsky ucet a oznamil to DU.Zmenu som oznamil aj na zdrav.poist.
Mam to oznamit aj SP?
Mam auto ale civilne,nie je zahlasene na podnikanie.Co treba urobit aby som mohol odpocitat vydavky na auto,cestovne a pod?
Mobilny telefon tiez nemam zahlaseny.Co treba urobit aby som si mohol uplatnit vydavky na mobil?
Mesacny plat budem mat do 28000Sk.Kolko budem platit do SP aZP?
Vopred Vam dakujem za odpoved.
Ajuška
09.06.05,22:10
Ahoj Arni... zdá sa mi, že máš taký malý zmätok //v duši... ako Elán spieva//.
Skúsim sa troška s Tebou začať v Tvojej situácii orientovať. Ak som správne pochopila - živnosť máš už od obdobia pred 01/06/2005. Predpokladám, že pri vydaní živnostenského listu si si splnil oznamovacie povinnosti - aj na SP /keďže uvádzaš, že si si odvody ako SZČO platil/. Skutočnosť, že si skončil pracovný pomer má podľa mňa len jeden dôsledok a to - že Ťa pri skončení pracovného pomeru zamestnávateľ odhlásil zo SP ako zamestnanca a prestal za Teba platiť odvody /keďže už u neho nemáš dôvod na žiadny príjem/. Nový dôvod na nové oznamovanie SP že prevádzkuješ /stále tú istú/ živnosť, nemáš. "Mesačný plat" vlastne v novej situácii tiež nemáš. Domnievam sa, že pre niekoho pracuješ ako živnostník a dohodnutú finančnú odmenu mu budeš fakturovať. Takže tých 28 tis. nie je Tvoj plat, ale klasický zdaniteľný príjem. Čiže odpoveď na otázku, aké z toho budeš platiť odvody Ti vlastne dá až Tvoj účtovník, ktorý Ti spracuje všetky príjmy a výdavky za celý rok 2005. Ak máš živnosť už z minulého roku, tak si ten kolotoč "za pomoci" /dúfam že ozaj účtovníka/ absolvoval.
Mobilný telefón si u svojho operátora po predložení živnostenského listu vieš na počkanie prehlásiť z fyzickej osoby na právnickú /podnikateľskú/ a následne faktúrky odovzdávať účtovníkovi, ktorý Ti ich zahrnie do účtovníctva. A čo sa týka auta, je viacero možností. Poraďáci sú všetci super a isto Ti túto problematiku objasnia. Dúfam, že ja som svojou troškou prispela tiež. Držím Ti palce a želám veľa úspechov.
Susan
10.06.05,06:00
Ak som spravne pochopila, zivnost si mal zalozenu uz skor ako od 1.6.2005. Takze odvody platis tak ako si platil, ked si popri zivnosti bol aj zamestnancom. Zmenu v plateni odvodov budes mat az od 1.7.2005. To by Ti mala uctovnicka vypocitat z podaneho danoveho priznania z roku 2004. Mobilny telefon si prehlasis u svojho mobilneho operatora ako pise Ajuška. Osobne auto by som ponechala v osobnej držbe a mozes si do nakladov davat cestovne nahrady (za 1 km = 6,20 Sk). Suma 28.000 Sk vlastne nie je Tvoj plat, ale su to prijmy, ktore si budes fakturovat. Zriadenie podnikatelskeho uctu oznamis na Danovy urad. Na Danovom urade mas urcite registraciu s urcenim ake dane budes platit, t.j. dan z prijmu, pripadne ak budes mat zamestnancov, tak aj dan zo zavislej cinnosti. Vitaj teda medzi podnikatelmi a sleduj legislativne zmeny, ktore na nas cakaju.
skvarki
10.06.05,06:13
Este k tomu auto. Nezabudni podat priznanie k dani z motorovych vozidiel a zaplatit dan.
Susan
10.06.05,06:33
Aj ked je auto sukromne, tak sa podava priznanie k cestnej dani??
Jara
10.06.05,06:35
Este k tomu auto. Nezabudni podat priznanie k dani z motorovych vozidiel a zaplatit dan.
Daň vtedy ak bude auto používať na podnikanie a potom môže učtovať aj PHM, opravy ap. No zváž si to či sa to oplatí. Je to veľká položka platiť daň z motorových vozidiel pre začínajúceho podnikateľa. Musíš si to prepočítať, či sa oplatí....:eek:
Arni
11.06.05,16:53
Dakujem Vam za Vase odpovede.

Mohli by ste mi este spresnit to auto,odpisy,cestnu dan?Kolko sa plati? Auto mám diesel 1700ccm/37kW.
Arni
11.06.05,17:52
Ak som spravne pochopila, zivnost si mal zalozenu uz skor ako od 1.6.2005. Takze odvody platis tak ako si platil, ked si popri zivnosti bol aj zamestnancom. Zmenu v plateni odvodov budes mat az od 1.7.2005. To by Ti mala uctovnicka vypocitat z podaneho danoveho priznania z roku 2004. Mobilny telefon si prehlasis u svojho mobilneho operatora ako pise Ajuška. Osobne auto by som ponechala v osobnej držbe a mozes si do nakladov davat cestovne nahrady (za 1 km = 6,20 Sk). Suma 28.000 Sk vlastne nie je Tvoj plat, ale su to prijmy, ktore si budes fakturovat. Zriadenie podnikatelskeho uctu oznamis na Danovy urad. Na Danovom urade mas urcite registraciu s urcenim ake dane budes platit, t.j. dan z prijmu, pripadne ak budes mat zamestnancov, tak aj dan zo zavislej cinnosti. Vitaj teda medzi podnikatelmi a sleduj legislativne zmeny,
ktore na nas cakaju.
Ahoj Susan.
Ano,zivnost popri zamest. som mal uz od r.2000.Odvody do SP som zacal platit od 1.7.2004 (2155Sk)a do ZP od 1.1.2005(910Sk).
1.6.2005 som si otvoril podnikatelsky ucet,7.6.2005 som nahlasil na DU,ale registraciu o urceni dane nemam.To si mam vyziadat alebo oni mi to poslu?
lenkak
11.06.05,18:30
Ty musíš si sám vyplniť registráciu akú daň budeš platiť a tú odovzdať na DU. Toto si nemal vôbec spravené? Ako si potom podával Daňové priznanie FO?
lenkak
11.06.05,18:34
Ohľadom "cestnej" dani, záleží v akom kraji si, tú si určili mestá. Na príslušnom DU si to vieš zistiť.
Arni
11.06.05,18:49
Ty musíš si sám vyplniť registráciu akú daň budeš platiť a tú odovzdať na DU. Toto si nemal vôbec spravené? Ako si potom podával Daňové priznanie FO?
Samozrejme ze dan.priznanie za rok 2004 do 31.3.2005 som podal a aj zaplatil vypocitanu dan za rok 2004.
Ale o registracii neviem nic...
lenkak
11.06.05,18:52
Máš od DU priznané DIČ?
Arni
11.06.05,18:53
Ohľadom "cestnej" dani, záleží v akom kraji si, tú si určili mestá. Na príslušnom DU si to vieš zistiť.
Ročná sadzba dane pre osobné automobily TT, BA, ZA, NR, KE, POTNBBdo 900 cm3 vrátane1 600 Sk1 760 Sk1 700 Sknad 900 cm3
do 1 200 cm3 vrátane2 100 Sk2 310 Sk2 200 Sknad 1 200 cm3
do 1 500 cm3 vrátane2 900 Sk3 190 Sk3 000 Sknad 1 500 cm3
do 2 000 cm3 vrátane3 700 Sk4 070 Sk3 900 Sknad 2 000 cm3
do 3 000 cm3 vrátane4 700 Sk5 170 Sk4 900 Sknad 3 000 cm35 600 Sk6 160 Sk5 900 Sk



tuto tabulku som nasiel na ww.tvojepeniaze.sk
lenkak
11.06.05,18:58
Toto sú správne sadzby. Takto si vieš vypočítať potom daň, ktorá Tebe prislúcha.
Arni
11.06.05,19:03
Ano,DIC mam pridelene
lenkak
11.06.05,19:04
Tak potom si u nich vypisoval žiadosť o registráciu , a potom následne Ti pridelili DIČ.
Arni
11.06.05,19:06
Toto sú správne sadzby. Takto si vieš vypočítať potom daň, ktorá Tebe prislúcha.
Ked budem mat zaplatenu dan za mot.vozidlo co dalej?
Budem musiet viest Knihu jazd,zapisovat kilometre tankovanie PHM.Musim si ukladat aj bloceky za tankovanie?
Arni
11.06.05,19:08
Tak potom si u nich vypisoval žiadosť o registráciu , a potom následne Ti pridelili DIČ.
...hmmm,potom asi anohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif..., ale to uz bolo davno,v r.2000,nato som zabudol
lenkak
11.06.05,19:09
Ak budeš mať zaplatenú daň za mot.vozidlo potom si tie bločky od PHM vieš dať do účtovníctva, do výdavkov, čiže musíš si ich evidovať. Vedieš Knihu jázd aj s kilometrami.
Arni
11.06.05,19:17
Ak budeš mať zaplatenú daň za mot.vozidlo potom si tie bločky od PHM vieš dať do účtovníctva, do výdavkov, čiže musíš si ich evidovať. Vedieš Knihu jázd aj s kilometrami.
Pocul som o nieco takom,ze si netreba ukladat bloceky,iba zapisovat do knihy jazd aj tankovanie,litre a koncom roka si vyziadat cennik PHM pre cely rok od tankovacich stanic.
Je to tak? Pytam sa preto,lebo kazdodenne budem cestovat do zamestnia asi 100km,cestujem s vlakom (je to ovela lacnejsie)ale chcel by som to uvadzat ako keby som cestoval s autom - cize chcem viest knihu jazd aj ked nechodim s autom,iba zapisovat km a PHM.
lenkak
11.06.05,19:40
To záleží od Teba či chceš mať bločky v účtovníctve alebo nie, ale potom evidovanú ako pracovnú cestu.
Ty si potom chceš túto pracovnú cestu vyplatiť?
Pri SZČO sa počíta výpočet nasledovne:
Vzorec:
- výpočet pre cestovné výdavky
(6,90 x 28,30) / 100 = 1,95
6,90 – priemerná spotreba
28,30 – cena benzínu
1,95 + 6,20 = 8,15
8,15 x počet km čo prešiel - to si vyplatíš.
Ale záleží čo chceš.
lenkak
11.06.05,19:44
Ak chceš si dávať do účta opravy a PHM vtedy musíš ho mať zaradené do podnikania, ak si chceš len vyplácať náhrady tak ako som Ti písala potom nemusíš mať auto vložené do podnikania.
Marianna01
11.06.05,19:50
Ahoj Arni, skúsim Ti urobiť jasno v tom automobile. Pre Teba môžu nastať dva prípady:

1. auto V PODNIKANÍ

Ak zaradíš auto do majetku firmy (do podnikania), vyplýva Ti povinnosť zaplatiť daň z motorového vozidla (cestnú daň) - sadzby Ti už písali. Musíš si odkladať bloky z tankovania PHL, písať si evidenciu jázd v Knihe jázd (vrátane stavu tachometra, čerpania PHL) a vystavovať k nim cestovné príkazy. Do nákladov si môžeš zahrnúť položky, ako sú napr. oprava, údržba, umytie, diaľ. nálepka a pod. a samozrejme cenu PHL.

2. auto v OSOBNOM VLASTNÍCTVE

V tomto prípade si nemusíš odkladať bloky o nákupe PHL, vedieš však takisto evidenciu jázd a cestovné príkazy. Nemusíš už však uvádzať stav tachometra - veď auto môžeš využívať aj na iné ako podnikateľské účely. Máš pravdu v tom, že na konci roka (alebo aj v inej perióde) vydá tuším Slovnaft priemerné ceny PHL behom tejto periódy, od tej sa môžeš odraziť a počítať si náhrady podľa nich. Potom si počítaš náhradu za amortizáciu motorového vozidla (tzv. kilometrovné), ktoré je momentálne vo výške 6,20 za kilometer + spotrebu PHL za kilometer podľa TP*počet najazdených kilometrov za vykázanú služobnú cestu. Tu si ale nemôžeš uplatňovať ani opravu auta, ani diaľ. nálepku... Takmer som zabudla, v tomto prípade nemusíš ani platiť daň z mot. vozidiel.

Musíš sám zvážiť, čo je pre Teba výhodnejšie. Ešte Ťa upozorňujem, že podľa zákona cesta do zamestnania NIE JE služobnou cestou. Odporúčam Ti radšej vykazovať iné služobné cesty.

Dúfam, že v tom máš trochu jasnejšie.
M0NIKA
12.06.05,13:02
Dovolím si oponovať pri cestnej dani - tú treba zaplatiť v momente, kedy je auto použité na služobné účely (bez ohľadu na to, či je firemné alebo súkromné).

A zároveň mám otázku: som SZČO, mám svoje sídlo firmy a do práce chodím do inej firmy. Je toto pracovná cesta?
Denda
12.06.05,13:44
[QUOTE=M0NIKA]Dovolím si oponovať pri cestnej dani - tú treba zaplatiť v momente, kedy je auto použité na služobné účely (bez ohľadu na to, či je firemné alebo súkromné).


Teraz nerozumiem.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Jana Acsová
12.06.05,13:50
A zároveň mám otázku: som SZČO, mám svoje sídlo firmy a do práce chodím do inej firmy. Je toto pracovná cesta?Ak máš pravidelné miesto výkonu práce, tak použitie auta na toto miesto nie je pre SZČO pracovnou cestou.
M0NIKA
12.06.05,13:59
[QUOTE=M0NIKA]Dovolím si oponovať pri cestnej dani - tú treba zaplatiť v momente, kedy je auto použité na služobné účely (bez ohľadu na to, či je firemné alebo súkromné).


Teraz nerozumiem.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gifDenda, to je reakcia na príspevok č. 23, kde Marianna píše, že ak používaš súkromné auto na služobné účely, netreba platiť cestnú daň.
Mňa učili, že aj keby sa jednalo o služobnú cestu hoci iba 10 km, treba cestnú daň zaplatiť.
Alebo mi niečo uniklo????
Denda
12.06.05,14:17
Denda, to je reakcia na príspevok č. 23, kde Marianna píše, že ak používaš súkromné auto na služobné účely, netreba platiť cestnú daň.
Mňa učili, že aj keby sa jednalo o služobnú cestu hoci iba 10 km, treba cestnú daň zaplatiť.
Alebo mi niečo uniklo????Dík prepáč. Nevedela som hneď ako sa pripojiť na tvoju odpoveď.
Aj mne sa po prečítaní dani z motorových vozidiel nezdalo, čo tým myslia v prípade použitia auta v súvislosti s podnikaním. Odvolávajú sa na obchodný zákonník par.2, ale tam mi to nie je také jednoznačné. Mne tvrdili v januári, že sa tým myslí auto zaradené do podnikania. Teraz pre zmenu ušlo niečo mne????
M0NIKA
12.06.05,14:27
Dík prepáč. Nevedela som hneď ako sa pripojiť na tvoju odpoveď.
Aj mne sa po prečítaní dani z motorových vozidiel nezdalo, čo tým myslia v prípade použitia auta v súvislosti s podnikaním. Odvolávajú sa na obchodný zákonník par.2, ale tam mi to nie je také jednoznačné. Mne tvrdili v januári, že sa tým myslí auto zaradené do podnikania. Teraz pre zmenu ušlo niečo mne????Nemám doma Obch. zákonník - neviem to teraz naštudovať...
Snáď sa niekto pridá k našej debate a pridá svoj názor...
Arni
12.06.05,15:26
... Ešte Ťa upozorňujem, že podľa zákona cesta do zamestnania NIE JE služobnou cestou. Odporúčam Ti radšej vykazovať iné služobné cesty.

Dúfam, že v tom máš trochu jasnejšie.
Ake ine sluzobne cesty mozem vykazovat?
Robim pre jednu sukr.firmu,denne cestujem 200km (100+100) a nebudem si moct odpisat nic na cestu?
Arni
12.06.05,15:33
Ak máš pravidelné miesto výkonu práce, tak použitie auta na toto miesto nie je pre SZČO pracovnou cestou.
Nasa firma sidli v BA na ulici XXY ale miesto vykonu prace mam sice v BA ale cca kazdy mesiac inde.Faktury posielam kazdy mesiac na adresu firmy.
Co v takomto pripade? Co sa vlastne povazuje za pracovnu cestu?
lenkak
12.06.05,16:07
pracovná cesta – čas od nástupu zamestnanca/SZČO na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko, vrátane výkonu práce na tomto mieste do skončenia tejto cesty.

Podľa nového zákona o dani z príjmov sa teda u podnikateľov naďalej bude pracovnou cestou po vecnej stránke rozumieť skutočnosť, že podnikateľ uskutoční pracovnú cestu na výkon práce do iného miesta, než je jeho miesto podnikania.
Miestne je pracovná cesta určená miestom, na ktorom podnikateľ vykonáva činnosť súvisiacu s jeho podnikateľskou činnosťou, ktoré je pritom odlišné od miesta jeho pravidelného podnikania.
Miestom výkonu práce, resp. pravidelným pracoviskom podnikateľa sa rozumie miesto podnikania, ktoré je uvedené v živnostenskom liste.
Manual
12.06.05,16:28
Kde sa dajú nájsť aktuálne sadzby paušálnej náhrady, napr. 6,20 teraz aktuálna.
Na www.zbierka.sk v aktuálnom zákone platnom od 1.4.2005, nie je príloha. Je to niekde na inej www ? Napr. v DUPP je to vždy za zákonom.
Ďakujem a pekný večer želám...
Arni
12.06.05,16:38
Miestom výkonu práce, resp. pravidelným pracoviskom podnikateľa sa rozumie miesto podnikania, ktoré je uvedené v živnostenskom liste.
To znamena ze ked byvam v Galante(uvedene v ZL) podnikat.cinnost vykonavam v BA mozem si odpisovat cestu?
lenkak
12.06.05,16:45
Arni môžeš, keď dochádzaš z Galanty do BA za účelom dosiahnutia zisku. Na nejaké miesto, písal si že zakaždým inam, takže podľa mňa môžeš.
Manual
12.06.05,16:50
To znamena ze ked byvam v Galante(uvedene v ZL) podnikat.cinnost vykonavam v BA mozem si odpisovat cestu?Arni, myslím, že Galanta - Bratislava /tam máš asi prevádzku alebo niečo kde pracuješ/ nebude pracovná cesta.
Musíš si niečo vymyslieť buď z Galanty do Bratislavy ku klientovi = zdokladovať čo si tam robil, alebo Galanta iné mesto /nákup, vybavovanie atď/ čo nie je ani bydlisko ani prevádzka.
Môžeš ísť aj v Galante vybavovať na DU, SP, ZP, pošta, nákup. Napíš tam Galanta-mesto napr. 12 km vybavovanie = máš doklad kde si bol.
Ja píšem v stavebnej firme napr. Trnava - mesto práca na stavbe. Auto vozí material, náradie, ludia idú na obed. Kde sa pracuje je dokladované fakturáciou prác.
Pekný večer želám...
lenkak
12.06.05,16:53
Tak ako píše Manual, nesmie to byť prevádzka.
Manual
12.06.05,16:58
Kde sa dajú nájsť aktuálne sadzby paušálnej náhrady, napr. 6,20 teraz aktuálna.
Na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk/) v aktuálnom zákone platnom od 1.4.2005, nie je príloha. Je to niekde na inej www ? Napr. v DUPP je to vždy za zákonom.
Ďakujem a pekný večer želám...Prosím, neviete náhodou kde by to bolo ?
Ďakujem.
lenkak
12.06.05,17:02
skús www.justice.gov.sk (http://www.jaspi.justice.gov.sk)
Manual
12.06.05,17:05
skús www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk)V tejto chvíli nie je v prevádzke, skúsim neskôr.
Ďakujem...
lenkak
12.06.05,17:07
Mne to išlo, ale chvíľu vydrž, ešte sa po niečom popzerám.
Arni
12.06.05,17:12
Arni, myslím, že Galanta - Bratislava /tam máš asi prevádzku alebo niečo kde pracuješ/ nebude pracovná cesta.
Musíš si niečo vymyslieť buď z Galanty do Bratislavy ku klientovi = zdokladovať čo si tam robil, alebo Galanta iné mesto /nákup, vybavovanie atď/ čo nie je ani bydlisko ani prevádzka.
Môžeš ísť aj v Galante vybavovať na DU, SP, ZP, pošta, nákup. Napíš tam Galanta-mesto napr. 12 km vybavovanie = máš doklad kde si bol.
Ja píšem v stavebnej firme napr. Trnava - mesto práca na stavbe. Auto vozí material, náradie, ludia idú na obed. Kde sa pracuje je dokladované fakturáciou prác.
Pekný večer želám...
nie,prevadzku mam v Galante,v BA robim pre sukr.firmu revizie na stavbach,kazdy den dochadzam
lenkak
12.06.05,17:12
lenkak
12.06.05,17:14
nie,prevadzku mam v Galante,v BA robim pre sukr.firmu revizie na stavbach,kazdy den dochadzam
Tak potom to máš OK.
Manual
12.06.05,17:20
Tak potom to máš OK.Tak ako Lenka píše, chodíš za klientom = máš doklad čo si tam robila
Pekný večer...
Arni
12.06.05,17:30
Tak ako Lenka píše, chodíš za klientom = máš doklad čo si tam robila
Pekný večer...ano,a predsa nie celkom tak.Fakturujem stale tej istej firme z vykonanych prac na roznych stavbach...vlastne ako subdodavatel
Manual
12.06.05,17:40
ano,a predsa nie celkom tak.Fakturujem stale tej istej firme z vykonanych prac na roznych stavbach...vlastne ako subdodavatelArni, to je už v podstate jedno.
Pracuješ pre firmu A v Bratislave a tá má viac stavieb možno po celom Slovensku /prehnal som to/ Ty pôjdeš z Galanty napr. do Martina = Tvoja sc, lebo to robíš pre firmu A, ktorá Ťa tým poverila /zmluva, zápis/ a tej to faktúruješ. Tvoja fakturácia a aj vlastne zmluva, zápis s firmou A je dostatočným dokladom pre KJ k písaniu cesty do Martina. Toto je princíp a už len to aplikovať na konkrétnu situáciu.
Ak niečo ešte tak napíš ale buď konkrétny/na. Inak to nedoriešime.
Pekný večer...
lenkak
12.06.05,17:43
Ja len súhlasím s Manualom,
Manual už si našiel náhrady ako si chcel?
Manual
12.06.05,17:50
Ja len súhlasím s Manualom,
Manual už si našiel náhrady ako si chcel?Nenašiel, keď tam dám vyhladávanie tak mi nič nenájde, ničo robím špatne. Nechaj tak, ďakujem za pomoc.
PS: Zaujímalo by ma, prečo tie prílohy nie sú súčasťou zákona aj na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) a odkial to napr. do DUPP a do Poradcov píšu. ??? Niekde to musí predsa byť.
Pekný večer
lenkak
12.06.05,17:52
Manual mne to nedá, pozriem sa na to detailnejšie, aj do Poradcov Podnbikateľa to dávajú, nielen do Daňového.
Manual
12.06.05,18:01
Manual mne to nedá, pozriem sa na to detailnejšie, aj do Poradcov Podnbikateľa to dávajú, nielen do Daňového.Lenka v DUPP to mám /mám ho v ruke/ ale, prečo to nie je pri zákone aj na www ??? Alebo je to tam schované ?
Vieš, DUPP vyjde niekedy a na www je to hneď.
Ahoj
Manual
12.06.05,18:02
ano,a predsa nie celkom tak.Fakturujem stale tej istej firme z vykonanych prac na roznych stavbach...vlastne ako subdodavatelArni, všetko jasné ???
lenkak
12.06.05,18:07
Arni
12.06.05,18:21
Arni, to je už v podstate jedno.
Pracuješ pre firmu A v Bratislave a tá má viac stavieb možno po celom Slovensku /prehnal som to/ Ty pôjdeš z Galanty napr. do Martina = Tvoja sc, lebo to robíš pre firmu A, ktorá Ťa tým poverila /zmluva, zápis/ a tej to faktúruješ. Tvoja fakturácia a aj vlastne zmluva, zápis s firmou A je dostatočným dokladom pre KJ k písaniu cesty do Martina. Toto je princíp a už len to aplikovať na konkrétnu situáciu.
Ak niečo ešte tak napíš ale buď konkrétny/na. Inak to nedoriešime.
Pekný večer...
tak este raz :-))
Byvam v Galante,na ZL mam uvedenu Galantu ako miesto podnikania.Robim pre firmu A v BA a iba v BA elektroinstalacne prace,revizie asi na 3-4 stavbach za mesiac.Firme A si za tuto pracu fakturujem za odpracovane hodiny kazdy mesiac.Momentalne dochadzam s vlakom ale chcel by som dochadzat s vlastnym autom (nezaradenym do podnikania)a odpisovat ako vydavky za PHM a 6,20 na km.Je to mozne?Musim zaplatit dan za mot.vozidlo?
Manual
12.06.05,18:23
Manual našla som:
http://www.zbierka.sk/search-res.asp?typ=meno&slovo=6%2C20&zbn=Vyh%BEadanie&op=AND&vz=8&rocnik=all
tretie odspodu.Lenka mala by si byť detektívom. Ja som málo dôsledný v hladaní. Ale aj tak, prečo to nie je súčasťou zákona ale sa to mení opatrením ? Za hocijakú "kravinu" robia novelu zákona.
Ahoj
lenkak
12.06.05,18:26
Manual to je moja profesionálna deformácia, vieš študovaný informatik, také výzvy ma nemôžu odradiť.
Manual
12.06.05,18:28
Manual to je moja profesionálna deformácia, vieš študovaný informatik, také výzvy ma nemôžu odradiť.Tak hej pre dnes asi dosť, dobrú noc všetkým...
lenkak
12.06.05,18:37
Už som Ti niekde písala, že nemusíš mať auto zaradené v podnikaní a môžeš používať ten paušál teraz 6,20, ale nesmieš si dávať opravy.
Podľa mňa si môžeš robiť tie prac. cesty za účelom, že si chodil do tej firmy v BA. Ak pôjdeš aj niekde inde, napr. do Martina a tiež pre tú firmu aj toto si môžewš uplatniť ako prac. cestu, len dátumy sa Ti nesmú prelínať. Alebo to musíš stihnúť.
Napr: 01.07. 08.00.- Galanta - Ba - x km
01.07. 10.00.- BA- Martin x km
01.07. 14.00.- Martin - Galanta x km
ondrejvla
12.06.05,18:50
Lenka, musela som si prečítať 3 strany späť, aby som zistila, čo riešite. Súhlasím s tebou, aj ja to tak riešim.
lenkak
12.06.05,18:52
Vlasti tu sa všeličo rieši, ale aspoň si mala čítanie na dobrú noc.
ondrejvla
12.06.05,18:59
Ono mám vždy dobrý pocit, keď vidím, že som užitočná. Len mi je ľúto, keď má niekto pocit, že nestojíš rovnými nohami na zemi. A najmä. nerada upratujem tam, kde je všetko čisté.
lenkak
12.06.05,19:03
Ja tiež. Ale som rada, keď mi niekto potvrdí, že som správne poradila, z toho mám ešte väčšiu radosť, že som poradila správne, ajkeď ja väčšinou odpovedám iba vtedy, keď som si takmer 100% istá svojou odpoveďou, poprípade dopíšem, že to neviem na tých 100%.
ondrejvla
12.06.05,19:09
Lenka, to som si všimla. Si veľmi zlatá žena, ktorá svoje vedomosti si nenecháva len pre seba. A to je dnes vzácnosť! Ale tu na Porade, je veľa takých ľudí, za čo im patrí môj hlboký obdiv. Ten najväčší patrí tebe.
Želám ti ten najväčší kopec zdravia!
lenkak
12.06.05,19:12
Vlasti - ďakujem, ty máš kopec skúseností, s Tebou sa ani porovnávať nemôžem, ale aj som už čo to zažila, tak aspoň z toho ťažím, aj ja Tebe prajem kopec zdravia, viem, že si mala tiež zdravotné problémy, tak nech už k Tebe príde naspäť to zdravíčko.
ondrejvla
12.06.05,19:18
Ďakujem!!
Vieš, na mne už ani tak nezáleží, len nech sú zdravé moje deti, moji vnuci. Ja som si už pekné a smutné odžila, ale pre nich je ešte svet otvorený. A bola by som rada, keby bol aj viditeľný.
Danka čaká na darcu, je zaradená v programe. Potom sa ti ozvem.
lenkak
12.06.05,19:25
Vlasti, záleží aj na Tebe, veď keď ty nebudeš v poriadku, deti a vnuci sa budú o Teba obávať a to chceš? Chceš aby sa Danka trápila kvôli tomu, že si chorá? Potom bude ešte ťahšie znášať aj svoju chorobu.Takže veľmi záleží aj na Tebe, aby si bola OK, lebo človek všetko ťahšie znáša keď má blízkeho chorého a nevie mu pomôcť, ale ty to dobre vieš.
Teším sa na to: "POTOM SA TI OZVEM".
ondrejvla
12.06.05,19:27
Lenka, len dúfam, že to nebude zasa s plačom! Chcela by som ti dať vedieť, že je všetko v poriadku a moja dcéra je zdravá, transplantát sa prijal! Vtedy ti hneď zavolám!
lenkak
12.06.05,19:29
Nech je to akokoľvek, ja si Ťa hocikedy vypočujem. Veľa pomôže keď sa máš komu vyrozprávať, poprípade vypísať a vieš že si Ťa niekto vypočuje za hocijakých okolností.
ondrejvla
12.06.05,19:33
Nech je to akokoľvek, ja si Ťa hocikedy vypočujem. Veľa pomôže keď sa máš komu vyrozprávať, poprípade vypísať a vieš že si Ťa niekto vypočuje za hocijakých okolností.
A práve preto ti za všetko ďakujem!
lenkak
12.06.05,19:36
Vlasti pozdrav Danku a dúfam, že bude všetko OK, aj keď nie ihneď, ale nech sa to všetko podarí.
lenkak
12.06.05,19:47
Už som Ti niekde písala, že nemusíš mať auto zaradené v podnikaní a môžeš používať ten paušál teraz 6,20, ale nesmieš si dávať opravy.
Podľa mňa si môžeš robiť tie prac. cesty za účelom, že si chodil do tej firmy v BA. Ak pôjdeš aj niekde inde, napr. do Martina a tiež pre tú firmu aj toto si môžewš uplatniť ako prac. cestu, len dátumy sa Ti nesmú prelínať. Alebo to musíš stihnúť.
Napr: 01.07. 08.00.- Galanta - Ba - x km
01.07. 10.00.- BA- Martin x km
01.07. 14.00.- Martin - Galanta x km
Arni pre istotu ešte raz, troška sme s Vlastičkou zahltili stránku: