Evina H.
27.01.09,21:06
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu - zamestnávateľ mal v minulom roku od augusta nejakych ludi na dohodu o vykonani prace, platil sice do social. poistovne GP a ÚP ale neurobil registraciu na DÚ ako platitel dane zo zavislej činnosti a ani ľudom nezrazil 19% daň z príjmov. Ty pracovnici mali vypisane vyhlasenia na zdanenie primov. Dalo by sa s tym ešte niečo robiť ? Ako to môžem nejako dodatočne urobiť ? ďakujem pekne :(
jamis
27.01.09,20:10
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu - zamestnávateľ mal v minulom roku od augusta nejakych ludi na dohodu o vykonani prace, platil sice do social. poistovne GP a ÚP ale neurobil registraciu na DÚ ako platitel dane zo zavislej činnosti a ani ľudom nezrazil 19% daň z príjmov. Ty pracovnici mali vypisane vyhlasenia na zdanenie primov. Dalo by sa s tym ešte niečo robiť ? Ako to môžem nejako dodatočne urobiť ? ďakujem pekne :(

Odporúčam platiteľa zaregistrovať a daň odviesť ak dajaká bola. Treba ale počítať s pokutou a penále.
Krtko
28.01.09,00:26
Odporúčam platiteľa zaregistrovať a daň odviesť ak dajaká bola. Treba ale počítať s pokutou a penále.

Bol povinný podať aj prehľady a teraz hlásenie, aj keď nulové, ak by daň nebola - za každý tento doklad je pokuta 2000,-Sk(66,39€)
Danica F.
03.02.09,20:19
Odporúčam platiteľa zaregistrovať a daň odviesť ak dajaká bola. Treba ale počítať s pokutou a penále.
Zamestnavatel platil SP aj zrazal dan, ale nespravil registraciu na DU zo zavislej cinnosti, tiez bude podla vas pokuta?
Tato registracia je nejake tlacivo (nenasla som ho na webe DU) alebo staci poslat len list Oznamujeme, ze splocnost XX sa prihlasuje na dan zo zavislej cinnosti.
Moc dakujem :)
Tweety
03.02.09,20:21
Zamestnavatel platil SP aj zrazal dan, ale nespravil registraciu na DU zo zavislej cinnosti, tiez bude podla vas pokuta?
Tato registracia je nejake tlacivo (nenasla som ho na webe DU) alebo staci poslat len list Oznamujeme, ze splocnost XX sa prihlasuje na dan zo zavislej cinnosti.
Moc dakujem :)
Je potrebné špeciálne tlačivo, na stránke drsr ho určite nájdeš.
marina8
03.02.09,20:31
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu - zamestnávateľ mal v minulom roku od augusta nejakych ludi na dohodu o vykonani prace, platil sice do social. poistovne GP a ÚP ale neurobil registraciu na DÚ ako platitel dane zo zavislej činnosti a ani ľudom nezrazil 19% daň z príjmov. Ty pracovnici mali vypisane vyhlasenia na zdanenie primov. Dalo by sa s tym ešte niečo robiť ? Ako to môžem nejako dodatočne urobiť ? ďakujem pekne :(
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(4) Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

cisto teoeticky, ak by vyplacal na dohodu a nemaju podpisane vyhlasenie tak dan nezraza, tak nie je povinny registrovat sa na dan z prijmu zo zavislej cinnosti?
a naozaj mali narok na nezdanitelnu ciastku z dohody? nemali podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela?
marina8
03.02.09,20:38
Je potrebné špeciálne tlačivo, na stránke drsr ho určite nájdeš.


ja som bola na DU a registraciu mi urobili dodatocne nasledovnu, pytala som sa ci mam vyplnat to obrovske tlacivo a oni, ze nie, klasicka A4, kde je hore:

nazov firmy adresa, mesto, dic

DU BA

VEc: ziadost o regostraciu na dan z prijmov zo zavislej cinnosti

Ziadam o zaregistrovanei dane z prijmov zo zavislej cinnosti nakolko od.............na vybodkovane si das mesiac a rok zamestnavam pracovnikov, ktorym zrazam preddavky na dan, resp. vyberanu zrazkou ( dohody)

V Bratislave, datum


ak mas hlavickovy papier, tak si to urob na hlavickovom papieri
a mas registarciu, podpisala som a ;)bola som regostrovana
Danica F.
03.02.09,20:38
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(4) Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

cisto teoeticky, ak by vyplacal na dohodu a nemaju podpisane vyhlasenie tak dan nezraza, tak nie je povinny registrovat sa na dan z prijmu zo zavislej cinnosti?
a naozaj mali narok na nezdanitelnu ciastku z dohody? nemali podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela?
boli na dohodu, boli to studenti, bola zaplatena preddavkova dan a SP, vyhlasenie podpisovali u nas, takze zrejme to malo byt nahlasene ?! dakujem :)
marina8
03.02.09,20:40
boli na dohodu, boli to studenti, bola zaplatena preddavkova dan a SP, vyhlasenie podpisovali u nas, takze zrejme to malo byt nahlasene ?! dakujem :)


napisala si ze nezrazil, tak ked nezrazil tak ako bola zaplatena? uz som z toho dela domotana:)
Danica F.
03.02.09,20:54
napisala si ze nezrazil, tak ked nezrazil tak ako bola zaplatena? uz som z toho dela domotana:)

Zamestnavatel platil SP aj zrazal dan, ale nespravil registraciu na DU zo zavislej cinnosti, tiez bude podla vas pokuta?
Tato registracia je nejake tlacivo (nenasla som ho na webe DU) alebo staci poslat len list Oznamujeme, ze splocnost XX sa prihlasuje na dan zo zavislej cinnosti.
Moc dakujem :)
prepac, asi som sa zle vyjadrila, ano bola zrazena dan, hlavnu otazku temy pisala Evina, u nej nebola zrazena

to tlacivo som na webe uz nasla, ak sa nemylim toto je ono:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf
ty teda myslis, ze navrhuje len take obycajne oznamenie ? bola som dnes osobne na DU, aby som sa poradila s pani, co nas ma na starost, ale dovolenkuje, dakujem ti
Danuulienka
03.02.09,21:03
Aby som nepodala nesprávnu informáciu, treba sa riadne informovať najlepšie na DÚ, kde patríte. Mala som podobný prípad a na DÚ mi bolo povedané : pokiaľ sme nestiahli daň,nakoľko sme mali podpísané vyhlásenie a daň bola 0, v tomto prípade nie ste povinní sa prihlásiť na DÚ a ani odvádzať nulové výkazy.
V prípade, že by vznikla povinnosť odviesť iba 1,- Skk, vtedy vzniká povinnosť nahlásiť sa do 15 dní na DÚ. Takže overte si to presne na Vašom DÚ
u.erika
03.02.09,21:04
prepac, asi som sa zle vyjadrila, ano bola zrazena dan, hlavnu otazku temy pisala Evina, u nej nebola zrazena

to tlacivo som na webe uz nasla, ak sa nemylim toto je ono:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf
ty teda myslis, ze navrhuje len take obycajne oznamenie ? bola som dnes osobne na DU, aby som sa poradila s pani, co nas ma na starost, ale dovolenkuje, dakujem ti
Stačí, keď to obyčajne nahlasuješ/Napíšeš list, odkedy sa chceš prihlásiť ako platiteľ dane zo ZV . Keď to boli šudenti, tak mohli podpísať vyhlásenie, a mali nárok na nezdaniteľnú čiastku základu dane.
marina8
03.02.09,21:16
prepac, asi som sa zle vyjadrila, ano bola zrazena dan, hlavnu otazku temy pisala Evina, u nej nebola zrazena

to tlacivo som na webe uz nasla, ak sa nemylim toto je ono:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf
ty teda myslis, ze navrhuje len take obycajne oznamenie ? bola som dnes osobne na DU, aby som sa poradila s pani, co nas ma na starost, ale dovolenkuje, dakujem ti


prepac uz som boal cela domotkana;)
ty si taky pripad ako ja, zrazena dan, neurobena registracia, takze to tak mozes urobit, ja som tam bola teraz v piatok, takze to je uplne cerstve a prepisla som ti to cele z toho mojho, robila to pani na DU a dala mi kopiu
takze ak to stacilo mne tak to musi aj tebe:)
Danica F.
03.02.09,21:21
Aby som nepodala nesprávnu informáciu, treba sa riadne informovať najlepšie na DÚ, kde patríte. Mala som podobný prípad a na DÚ mi bolo povedané : pokiaľ sme nestiahli daň,nakoľko sme mali podpísané vyhlásenie a daň bola 0, v tomto prípade nie ste povinní sa prihlásiť na DÚ a ani odvádzať nulové výkazy.
V prípade, že by vznikla povinnosť odviesť iba 1,- Skk, vtedy vzniká povinnosť nahlásiť sa do 15 dní na DÚ. Takže overte si to presne na Vašom DÚ
bola som sa dnes nato spytat osobne na DU, ale pani co nas ma na starost je na dovolenke, takze som sa nic nedozvedela; kym sa vrati, asi by bolo dobre podat to co najskor, aby zbytocne nam omeskanie nerastlo este vacsie...
dan sme stiahli aj odviedli, takze podat registraciu musime, suhlasite ? :)

este jedna otazka, nie som v tejto teme doma, ospravedlnujem sa:
ak student podpise vyhlasenie, ze si uplatnuje nezdanit. cast zakladu dane, to znamena ze sa mu nezraza dan ? dakujem.
marina8
03.02.09,21:22
Aby som nepodala nesprávnu informáciu, treba sa riadne informovať najlepšie na DÚ, kde patríte. Mala som podobný prípad a na DÚ mi bolo povedané : pokiaľ sme nestiahli daň,nakoľko sme mali podpísané vyhlásenie a daň bola 0, v tomto prípade nie ste povinní sa prihlásiť na DÚ a ani odvádzať nulové výkazy.
V prípade, že by vznikla povinnosť odviesť iba 1,- Skk, vtedy vzniká povinnosť nahlásiť sa do 15 dní na DÚ. Takže overte si to presne na Vašom DÚ


to som sa snazila naznacit, ze ak tu dan nezrazali, tak by sa nemali registrovat a treba sa radsej informovat a prejs to so spravkynou dane a studentom dat potvrdenia,
tak by neboli ziadne pokuty
marina8
03.02.09,21:27
bola som sa dnes nato spytat osobne na DU, ale pani co nas ma na starost je na dovolenke, takze som sa nic nedozvedela; kym sa vrati, asi by bolo dobre podat to co najskor, aby zbytocne nam omeskanie nerastlo este vacsie... ano
dan sme stiahli aj odviedli, takze podat registraciu musime, suhlasite ? :) ano

este jedna otazka, nie som v tejto teme doma, ospravedlnujem sa:
ak student podpise vyhlasenie, ze si uplatnuje nezdanit. cast zakladu dane, to znamena ze sa mu nezraza dan ? dakujem.

a student podpise vyhlasenie tak ma narok na nezdanitelnu ciastku, ak je nezdanitelna ciastka vyssia ako jeho mzda, tak dan neplati

som este v SKK za rok 2008, prepac ale tu je priklad:
hruba mzda 9000 - podpisane vyhlasenie, uplatnujes NC 8208
zaklad dane je 9000-8208
dan= 792x0,19

mzda 9000 - nepodpisane vyhlasenie, neuplatnuje sa NC
zaklad dane 9000
dan 9000*0,19
Danica F.
03.02.09,21:28
to som sa snazila naznacit, ze ak tu dan nezrazali, tak by sa nemali registrovat a treba sa radsej informovat a prejs to so spravkynou dane a studentom dat potvrdenia,
tak by neboli ziadne pokuty
prepac marina, mam dlhe vedenie, obavam sa, ze my sme to vyhlasenie im dali podpisat a aj sme dan odviedli, len rozmyslam, ci to tak bolo v poriadku alebo niekde nasa uctovnicka spravila chybu.
Danica F.
03.02.09,21:30
a student podpise vyhlasenie tak ma narok na nezdanitelnu ciastku, ak je nezdanitelna ciastka vyssia ako jeho mzda, tak dan neplati

som este v SKK za rok 2008, prepac ale tu je priklad:
hruba mzda 9000 - podpisane vyhlasenie, uplatnujes NC 8208
zaklad dane je 9000-8208
dan= 792x0,19

mzda 9000 - nepodpisane vyhlasenie, neuplatnuje sa NC
zaklad dane 9000
dan 9000*0,19
marina, si zlata, dakujem, nenecha ma dat ti bod, lebo predchadzajuci isiel tiez tebe, tak nabuduce :)

uz mi je to jasne, studentky zarobili viac, to znamena, ze sice to podpisali ale aj tak im ostala urcita cast, ktoru sme museli strhnut a odviezt, dakujem.
ten list zajtra odnesiem na DU :)
u.erika
03.02.09,21:32
prepac marina, mam dlhe vedenie, obavam sa, ze my sme to vyhlasenie im dali podpisat a aj sme dan odviedli, len rozmyslam, ci to tak bolo v poriadku alebo niekde nasa uctovnicka spravila chybu.
bolo to v poriadku
marina8
03.02.09,21:33
prepac marina, mam dlhe vedenie, obavam sa, ze my sme to vyhlasenie im dali podpisat a aj sme dan odviedli, len rozmyslam, ci to tak bolo v poriadku alebo niekde nasa uctovnicka spravila chybu.

vedenie mas dobe;)
to bola odpoved pre evinu
vy ste dan zrazali ty sa musis registrovat
Danica F.
04.02.09,07:47
dakujem marine, erike, danulienke, vsetkym;
ospravedlnujem sa, vcera som sa narychlo musela vypnut, takze este raz dakujem a prajem pekny den :)
mirhu
31.05.09,13:22
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(4) Platiteľ dane je povinný registrovať sa u správcu dane najneskôr do pätnástich dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu, alebo daň vyberať, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

cisto teoeticky, ak by vyplacal na dohodu a nemaju podpisane vyhlasenie tak dan nezraza, tak nie je povinny registrovat sa na dan z prijmu zo zavislej cinnosti?
a naozaj mali narok na nezdanitelnu ciastku z dohody? nemali podpisane vyhlasenie u ineho zamestnavatela?
SZČO ma jednu dohodárku -dochodkynu, pravdepodobne nie je nahlaseny na DU, plati do za nu odvody SP, ma u neho podpisane vyhlasenie, a tym padom jej nevychadza ziadna dan, treba aj vtedy dat hlasenie na DU?
Mate nejaku skusenost , kolko sa plati pokuta za neregistrovanie sa na DU ako platitel prijmov zo zavislej cinnosti? za nepodane hlasenie vraj 2000 sk, ale mam aj info ze 1000 sk, Ďakujem
Tweety
31.05.09,13:32
SZČO ma jednu dohodárku -dochodkynu, pravdepodobne nie je nahlaseny na DU, plati do za nu odvody SP, ma u neho podpisane vyhlasenie, a tym padom jej nevychadza ziadna dan, treba aj vtedy dat hlasenie na DU? Áno, je potrebné aj dohodárov evidovať v kvartálnych prehľadoch,a samozrejme v ročnom hlásení.
Mate nejaku skusenost , kolko sa plati pokuta za neregistrovanie sa na DU ako platitel prijmov zo zavislej cinnosti? za nepodane hlasenie vraj 2000 sk, ale mam aj info ze 1000 sk, Ďakujem Tu isto bude aj pokuta za neprihlásenie do SP. Takže treba počítať s tou sumou ( samozrejme po prepočte na € dvakrát).
Odpovede v texte.
mirhu
31.05.09,13:41
Odpovede v texte.
DO SP je prihlasena, aj plati odvody, akurat nie je reg. na DU a nie je podane kvartalne hlasenie ani rocny prehlad...
Tweety
31.05.09,13:43
DO SP je prihlasena, aj plati odvody, akurat nie je reg. na DU a nie je podane kvartalne hlasenie ani rocny prehlad...
OK, takže len predsa len dve pokuty, jedna za kvartálny výkaz, druhá za ročný prehľad. Registrácia zamestnanca na DÚ je práve cez tieto prehľady a hlásenia.
mirhu
31.05.09,13:46
OK, takže len predsa len dve pokuty, jedna za kvartálny výkaz, druhá za ročný prehľad. Registrácia zamestnanca na DÚ je práve cez tieto prehľady a hlásenia.
..dva kvartalne vykazy :D, cize mi vychadza pokuta nejakych cca do 200 €,
a este nenahlasenie SZCO ako platitela...
Tweety
31.05.09,13:49
..dva kvartalne vykazy :D, cize mi vychadza pokuta nejakych cca do 200 €,
a este nenahlasenie SZCO ako platitela...
Nenapísala som, že dva kvartálne výkazy, ale jeden kvartálny a jedno ročné hlásenie, prosím, prečítaj si moju predch. odpoveď ešte raz. Vidím, že si teraz uviedla, že SZČO ani nie je registrovaný na DÚ ako platiteľ dane zo ZČ, takže pribudne ešte jedna.
Paula
31.05.09,13:57
..dva kvartalne vykazy :D, cize mi vychadza pokuta nejakych cca do 200 €,
a este nenahlasenie SZCO ako platitela...



Vzhľadom na Tvoj profil, naozaj "adekvátny" smajlík.
mirhu
31.05.09,13:57
Nenapísala som, že dva kvartálne výkazy, ale jeden kvartálny a jedno ročné hlásenie, prosím, prečítaj si moju predch. odpoveď ešte raz. Vidím, že si teraz uviedla, že SZČO ani nie je registrovaný na DÚ ako platiteľ dane zo ZČ, takže pribudne ešte jedna.
.. parada... :( najlepšie na tom je, že za našu organizáciu kde robím PU, som všetky tieto veci urobila (máme jedného zamestnanca) a u neho... no neviem ako mi to uniklo, asi tým, že je to ,, len ,, dohodárka, mi to nejak nedošlo :(
mirhu
31.05.09,13:58
Vzhľadom na Tvoj profil, naozaj "adekvátny" smajlík.
viď príspevok 29
promont maja
29.09.09,09:49
..dva kvartalne vykazy :D, cize mi vychadza pokuta nejakych cca do 200 €,
a este nenahlasenie SZCO ako platitela...
Prosím Ťa, potrebovala by som vedieť, ako si dopadla, hlavne som zvedavá na tú pokutu ohľadom nezaregistrovania sa ako platiteľa dane zo závislej činnosti ...
Krtko
18.10.09,19:44
Za kvartálny výkaz 2000,-Sk, teda nejakých cca 60,-€, ale za nezaregistrovanie nebola pokuta u nás, iba nás vyzvali - zatiaľ.
Stalo sa mi to už viackrát, zatiaľ pokutu nikdy nedali, ale snažím sa už dávať pozor , aby sme nezabudli na taakúto triviálnu záležitosť
promont maja
19.10.09,04:49
To som si oddychla, mám totiž takýto prípad = oneskorené opätovné zaregistrovanie platiteľa dane zo závislej činnosti ... dúfam, že to v tomto prípade dopadne rovnako, ale človek nikdy nevie... Inak vďaka za tvoju odpoveď. Pomohla.