atanerka
27.01.09,22:32
Dobry den, planujem nastupit do zamestnania na zivnost. So zamestnavatelom budem mat mandantnu zmluvu. Nepaci sa mi tam vsak jeden bod, preto sa chcem opytat, ci je mozne, aby ma zamestnavatel obmedzoval v zmluve takymto bodom? Nejedna sa o diskriminaciu?
IDE MI HLAVNE O TEN ZAVER, ZE TO PLATI ESTE 6 MESIACOV PO UKONCENI NASEJ SPOLUPRACE :

Mandatár se zavazuje, že nebude vykonávat činnost stejnou nebo obdobnou činnosti dle této smlouvy, mimo právní vztah touto smlouvou založený, pro sebe nebo pro jinou fyzickou či právnickou osobu. Tento závazek se mandatář zavazuje dodržovat po celou dobu trvání tohoto smluvního vztahu i po dobu 6 měsíců po ukončení právního vztahu založeného touto smlouvou.
Onko
27.01.09,21:45
Dobry den, planujem nastupit do zamestnania na zivnost. So zamestnavatelom budem mat mandantnu zmluvu. Nepaci sa mi tam vsak jeden bod, preto sa chcem opytat, ci je mozne, aby ma zamestnavatel obmedzoval v zmluve takymto bodom? Nejedna sa o diskriminaciu?
IDE MI HLAVNE O TEN ZAVER, ZE TO PLATI ESTE 6 MESIACOV PO UKONCENI NASEJ SPOLUPRACE :

Mandatár se zavazuje, že nebude vykonávat činnost stejnou nebo obdobnou činnosti dle této smlouvy, mimo právní vztah touto smlouvou založený, pro sebe nebo pro jinou fyzickou či právnickou osobu. Tento závazek se mandatář zavazuje dodržovat po celou dobu trvání tohoto smluvního vztahu i po dobu 6 měsíců po ukončení právního vztahu založeného touto smlouvou.

Firmy si, aspoň podľa mojich skúseností, bežne dávajú takéto veci do zmlúv, aby sa ochránili pred tým, že by im zmluvný partner začal robiť priamu konkurenciu, prípadne dokonca využil informácie získané počas trvania zmluvného vzťahu.

Nikto Ťa nenúti takúto zmluvu podpísať, môžeš požadovať vynechanie tých 6 mesiacov, prípadne navrhnúť inú formuláciu rozsahu obmedzenia namiesto "stejnou nebo obdobnou činnosti", aby Ťa to neobmedzovalo moc.
Chobot
27.01.09,22:35
Dobry den, planujem nastupit do zamestnania na zivnost. So zamestnavatelom budem mat mandantnu zmluvu. Nepaci sa mi tam vsak jeden bod, preto sa chcem opytat, ci je mozne, aby ma zamestnavatel obmedzoval v zmluve takymto bodom? Nejedna sa o diskriminaciu?
IDE MI HLAVNE O TEN ZAVER, ZE TO PLATI ESTE 6 MESIACOV PO UKONCENI NASEJ SPOLUPRACE :

Mandatár se zavazuje, že nebude vykonávat činnost stejnou nebo obdobnou činnosti dle této smlouvy, mimo právní vztah touto smlouvou založený, pro sebe nebo pro jinou fyzickou či právnickou osobu. Tento závazek se mandatář zavazuje dodržovat po celou dobu trvání tohoto smluvního vztahu i po dobu 6 měsíců po ukončení právního vztahu založeného touto smlouvou.

Celá konštrukcia vašej spolupráce mi nevonia. Podľa všetkých znakov ide o jasnú závislú činnosť, ktorú chce tvoj zamestnávateľ zakamuflovať ako živnostenského dodávateľa.

Veď podstatou podnikania je slobodné podnikanie. Ty, keďže si živnostník a poskytuješ nejakú službu alebo tovar, tak by si mal časom rozširovať svoje podnikanie, aby si prosperoval a nie aby ti tvoj zmluvný partner kládol takéto podmienky, ktoré sú typické pre klasický pracovný pomer.

Predstav si, že by si podnikateľovi v stánku s hot dogmi povedal, že budeš od neho denne kupovať 50 hot dogov, ak nikomu inému nebude tie hot dogy predávať. Nezdá sa ti to na hlavu postavené?

Ak nechceš, nemusíš súhlasiť s takou zmluvou. Alebo požaduj riadnu pracovnú zmluvu ako zamestnanec. A ako zamestnanca môže zamestnávateľ takto obmedzovať len počas trvania pracovného pomeru. Po skončení PP je takéto obmedzenie neplatné, aj keby bolo dohodnuté v pracovnej zmluve.
atanerka
29.01.09,11:14
Ano, mas pravdu, v podstate je to zavisla cinnost, ale podmienkou je fungovanie na zivost.
Preto si radsej overujem, ake to moze mat nasledky ked ju podpisem, a po nejakom case prerusim spolupracu ,,s mojim zamestnavatelom,, a budem pokracovat v niecom podobnom. Ci je to naozaj pravne napadnutelne, alebo je to len take bububu, ktorym nic nedosiahnu.
Horsie je to, ze nejaka dohoda tam nefunguje, iba to, bud podpises a mozes pracovat, alebo nepodpises a na to miesto dosadime niekoho ineho :(