jpm01
27.01.09,23:34
Na našom spoločnom dvore bývali štyri rodiny. Dve + moja mám vysporiadané. Problém mám z jedným dôchodcom XY, ktorý žije v Blave. Tento XY mal na našom dvore dom, ku ktorému patrila 1/4 spoločného dvora. Už niekedy pred 40-imi rokmi si ale prerobili maštal v ktorej následne bývali, keďže pôvodný dom bol ešte z hlinených tehál v zlom stave a teda sa im neoplatilo ho opraviť. Táto maštal nie je zapísaná na žiadnom liste vlastníctva ( možno bola postavená na čierno) a nemali tu ani pridelené číslo domu. Táto maštal, ako aj hospodárske budovy ostatných rodín bola postavená na spoločnom dvore a sú zakreslené na katastrálnej mape. XY pred cca 10-imi rokmi predal pôvodný dom, ktorý stál na ulici aj so svojou 1/4 spol. dvora. Ja som nedávno túto poslednú 1/4 spol. dvora odkúpil, takže celý dvor je teraz môj. Chcel by som si na dvore postaviť dom. Problém je v tom, že XY si tú prerobenú maštal nechce zbúrať ani ju predať. Je to asi 15 rokov neobývané, porozbíjané, opadané omietky a pod., ale nie je to v havarijnom stave. Poradí mi niekto aké mám možnosti? Čo by ma čakalo ak by som mu to svojvoľne zbúral? :confused:
Chobot
28.01.09,08:36
Na našom spoločnom dvore bývali štyri rodiny. Dve + moja mám vysporiadané. Problém mám z jedným dôchodcom XY, ktorý žije v Blave. Tento XY mal na našom dvore dom, ku ktorému patrila 1/4 spoločného dvora. Už niekedy pred 40-imi rokmi si ale prerobili maštal v ktorej následne bývali, keďže pôvodný dom bol ešte z hlinených tehál v zlom stave a teda sa im neoplatilo ho opraviť. Táto maštal nie je zapísaná na žiadnom liste vlastníctva ( možno bola postavená na čierno) a nemali tu ani pridelené číslo domu. Táto maštal, ako aj hospodárske budovy ostatných rodín bola postavená na spoločnom dvore a sú zakreslené na katastrálnej mape. XY pred cca 10-imi rokmi predal pôvodný dom, ktorý stál na ulici aj so svojou 1/4 spol. dvora. Ja som nedávno túto poslednú 1/4 spol. dvora odkúpil, takže celý dvor je teraz môj. Chcel by som si na dvore postaviť dom. Problém je v tom, že XY si tú prerobenú maštal nechce zbúrať ani ju predať. Je to asi 15 rokov neobývané, porozbíjané, opadané omietky a pod., ale nie je to v havarijnom stave. Poradí mi niekto aké mám možnosti? Čo by ma čakalo ak by som mu to svojvoľne zbúral? :confused:

Dore chápem, že tá prerobená maštaľ nie je zakreslená v katastrálnej mape? A nemá súpisné číslo a neexistuje k nej list vlastníctva? Ako ten XY preukazuje vlastníctvo tej šopy/domu? Ak nemá nič v ruke a tá "stavba" stojí na tvojom pozemku, nič ti nebráni odstrániť ju.

Veď ak papierovo neexistuje, tak prečo by mala existovať fyzicky?

Prípadne mohlo by sa ešte stať, že sa niečo v budove "vznieti", alebo sa naruší niektorá stena tak, že budova by ohrozovala okolie....:cool:
jpm01
28.01.09,19:31
Zakreslená v kat. mape je ako hospodárska budova. A ako by dokazoval vlastníctvo? No asi svedkovia, jeho rodina atď. Veď o to mi ide, že keby som to zbúral, či by napr. uspel na súde a príp. či by som mu potom musel niečo uhradiť.
220870
28.01.09,19:45
De facto vy vlastníte pozemok na ktorom je maštal alebo čo to teraz je.Potom z toho vyplýva že ste aj majiteľom nehnutelnosti ktorá sa na nej nachádza ( maštal).Ten čo vám ten pozemok predával vám to predsa musel predať aj s tou budovou.Ak je to tak .Tak musíte ísť na obecný úrad a požiadať o povolenie na zbúranie tejto budovy.Nič viac.Ak to nieje národná kultúrna pamiatka tak s tým nebude žiadny problém.Skôr by som sa obával či mi susedia podpíšu stavbu RD na takomto mieste.
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.01.09,20:17
1. Skúmať stavebné povolenie stavby ? Stavba postavená pred 1.10. 1976 v súčasnosti už nepodlieha ani konaniu o dodatočnom povolení stavby (§88a SZ). T.j. cesta spochybneniam legálnosti je bezpredmetná.
2. Zbúrať ? Nedoporučujem. Zbúra sa stará šopa a môže sa vysúdiť "zdravá" budova.
3. Požiadať o vydanie rozhodnutia o odstránení stavby ? Nie. Môže len vlastník stavby (§88 SZ).
4. Múže nariadiť stavebný úrad odstránenie stavby ? Pravdepodobne nie, veľmi nťažko sa dokazuje pojem "ak nie je možno hospodárne opraviť". Pre každého je hospodárnosť individuálna. Niekto zbúra aj "novostavbu", lebo je pre neho hospodárne postaviť novú, napr. dobre odizolovanú stavbu. Niekto bude vyberať tehličku za tehlou, podrezávať a "lepi5 lebo pre neho je hospodárny takýto postup.
5. Nariadenie stavebného úradu odstrániť stavbu z dôvodu bezpečnosti. Nie. Pravdepodobne by to stroskotalo na individuálnom záujme vlastníka susednej nehnuteľnosti (dvora). Nie je preukázaný verejný záujem - napr. stavba prístupná z verejného priestranstva a pod.


Doporučenie dám na ďalší list.

CIMOM
Zoltán Kovács
28.01.09,20:33
Doporučenie dám na ďalší list.

CIMOM


Nechápem ten záver príspevku.... :confused:
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.01.09,21:19
Doporučujem !!!
1. V "spolupráci" so stavebným úradom sa dopracovať k tomu, že stavebný úrad bude môcť aplikovať § 85 alebo § 86 stavebného zákona. Pod spoluprácou si predstavujem vyvýjať tlak na stavebný úrad a ten následne musí mať záujem pomôcť. Iná spolupráca nie je možná.
2. Ak sa podarí dopracovať k možnosti nariadenia opatrení vo verejnom záujme, tak za ich nerešpektovanie môže dôjsť k sankcii - pokute za priestupok. Opakované pokuty môžu mať za následok, že vlastník stavby zváži užitočnosť svojej stavby a jej možný odpredaj.
3. Celý tento zdĺhavý postup, bez 100 % výsledku musí mať podmienku 100 % snahu stavebného úradu riešiť vec touto cestou.
4. Uvedený postup si vyžaduje zdatného pracovníka stav. úradu.
5. Neviem presne bez konkrétneho stavu zaujať stanovisko, ale uvedené si viem predstaviť ja osobne a presne si viem predstaviť aj postup.

CIMOM
Ps. Na konkrétnu otázku v tejto oblasti môžem odpovedať.
Mária27
29.01.09,08:31
Zbúraj a postav si tam nejakú šopu. Aj to je hospodárska budova.
arizona
29.01.09,09:17
Na našom spoločnom dvore bývali štyri rodiny. Dve + moja mám vysporiadané. Problém mám z jedným dôchodcom XY, ktorý žije v Blave. Tento XY mal na našom dvore dom, ku ktorému patrila 1/4 spoločného dvora. Už niekedy pred 40-imi rokmi si ale prerobili maštal v ktorej následne bývali, keďže pôvodný dom bol ešte z hlinených tehál v zlom stave a teda sa im neoplatilo ho opraviť. Táto maštal nie je zapísaná na žiadnom liste vlastníctva ( možno bola postavená na čierno) a nemali tu ani pridelené číslo domu. Táto maštal, ako aj hospodárske budovy ostatných rodín bola postavená na spoločnom dvore a sú zakreslené na katastrálnej mape. XY pred cca 10-imi rokmi predal pôvodný dom, ktorý stál na ulici aj so svojou 1/4 spol. dvora. Ja som nedávno túto poslednú 1/4 spol. dvora odkúpil, takže celý dvor je teraz môj. Chcel by som si na dvore postaviť dom. Problém je v tom, že XY si tú prerobenú maštal nechce zbúrať ani ju predať. Je to asi 15 rokov neobývané, porozbíjané, opadané omietky a pod., ale nie je to v havarijnom stave. Poradí mi niekto aké mám možnosti? Čo by ma čakalo ak by som mu to svojvoľne zbúral? :confused:

1, píšeš, že tá maštaľ nie je zapísaná na žiadnom liste vlastníctva:confused: tzn.že nepatrí nikomu,teda nemá majiteľa?:confused::--- Na základe "čoho" by ju pán XY predával?
Predávať môžem iba to, čo mám "na papieri" a čoho som majiteľ.


2, píšeš, že pán XY predal oi. aj svoju 1/4 spol. dvora,ktorú si ty následne odkúpil. Ako to máte napísané v KP zmluve? Kupoval si iba prázdny pozemok, alebo aj budovu na tomto pozemku ? Mne sa zdá logické, že keď kupujem pozemok,tak ho kupujem aj s tým,čo je na ňom ,nie?
Mária27
29.01.09,11:26
§ 1
Kataster nehnuteľností

(1) Kataster nehnuteľností (ďalej len "kataster") je geometrické určenie, súpis a popis nehnuteľností. Súčasťou katastra sú údaje o právach k týmto nehnuteľnostiam, a to o vlastníckom práve, záložnom práve, vecnom bremene, práve zodpovedajúcom vecnému bremenu a o predkupnom práve, ak má mať účinky vecného práva, a o iných právach a povinnostiach z vecného bremena, ak boli zriadené ako vecné práva k nehnuteľnostiam, ako aj o právach vyplývajúcich zo správy majetku štátu, zo správy majetku obcí, zo správy majetku vyšších územných celkov, o nájomných právach k pozemkom, ak nájomné práva trvajú alebo majú trvať najmenej päť rokov (ďalej len "právo k nehnuteľnosti").

§ 3
Vymedzenie niektorých pojmov
(10) Katastrálnou mapou sa rozumie polohopisná mapa veľkej mierky, zobrazujúca všetky nehnuteľnosti a katastrálne územia evidované v katastri. Pozemky sa v katastrálnej mape zobrazujú priemetom svojich hraníc do zobrazovacej roviny a označujú sa parcelnými číslami a spravidla značkami druhov pozemkov.

Zápis práv k nehnuteľnostiam
§ 4
(2) Zápisom práv k nehnuteľnostiam sa rozumie vklad, záznam a poznámka.


To, že je na tvojom pozemku zakreslená nejaká neevidovaná budova, je "chyba" kresby - požiadaš o opravu.
Žiaden súd ani vyšetrovateľ sa nebude zaoberať tvrdením, že bola zničená jeho vec, o ktorej nedokáže, že ju mal.
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.01.09,12:48
Nezabúdať na listiny, ako napr. notárska zápisnica a pod. Dediť sa môže aj rozostavaná stavby, aj stavba, ktorej popis sa uvedeie v zápisnici a pod.
Uvádzam len ako príklad.

CIMOM
jpm01
29.01.09,19:27
Nezabúdať na listiny, ako napr. notárska zápisnica a pod. Dediť sa môže aj rozostavaná stavby, aj stavba, ktorej popis sa uvedeie v zápisnici a pod.
Uvádzam len ako príklad.

CIMOM

To ma nenapadlo. Mal by som sa nejako dostať k osvedčeniu o dedičstve po jeho matke a pozreť čo je tam napísané, či je tam len ten dom čo bol na ulici alebo aj niečo iné. Tie osvedčenia by myslím mali mať archivované na obecnom úrade. Len presvedčiť tú správnu osobu aby mi to dala pečítať. Myslím, že legálne na to nemám právo.
220870
29.01.09,20:57
No keď tu tak čítam tie príspevky .Asi by som tvrdil že priletel kŕdel vrán ,sadol na šopu a šopa spadla.
sarasara
29.01.09,22:18
Máš ohradený dvor? Ako ten človek chodí k svojej maštali, keď si predal pozemok ? Pokiaľ nemá zriadené vecné bremeno na prechod po tvojom pozemku, nemusíš ho na svoj pozemok vpustiť. Nech on dokáže, že majetok je jeho. Ak si kupoval pozemok od inej osoby ako od neho, mohol si sa domnievať, že to kupuješ komplet celé, čo by bolo pochopiteľné. Veď kto už si predá pozemok spod stavby?