Krtko
28.01.09,01:05
Sro v roku 2006 kúpila PC(29 997,-)a následne tlačiareň(590 000,-) , riadne majetok zaúčtovala ako obstaranie a zaradenie do majetku a odpisovala ho v odp.skupine 1.(6 rokov)
V roku 2008 sa dohodli s dodávateľom po pretrvávajúcich výrobných problémoch, že mu tlačiareň vrátia a tento vystavil dobropis na sumu 590 000,-.
Ako zaúčtovať tento dobropis?
Je správne, ak ho zaúčtujem, mínus 590 000,- na 022 a vyradím ho z majetku a čo sa týka odpisov mám ich tiež zaúčtovať mínusom na účet oprávok alebo opravných položiek?
Alebo odpisy nemám riešiť? Neviem si to vôbec dať dokopy...???
Ale PC sa odpisuje ďalej.
Prosím poraďte
Zaúčtovala som dobropis aj odpisy mínusom, ale mám pocit, že to nie je dobre.
ekonella
28.01.09,01:40
Ja by som odpisy neriešila, bol nárok pretože majetok bol v majetku k 31.12. Po obdržaní by som znížila OC a ďalej robila odpisy zo zostatkovej ceny.
adato
28.01.09,17:15
Dobropis zaúčtujete ako tržbu a majetok vyradíte tak, akoby ste ho odpredali. V podstate dostanente zvyšnú hodnotu do nákladov a príjem do tržieb. Tým vlastne vrátite celú hodnotu do daňového základu v roku 2008 .
Zoltán Kovács
28.01.09,17:18
Sro v roku 2006 kúpila PC(29 997,-)a následne tlačiareň(590 000,-) , riadne majetok zaúčtovala ako obstaranie a zaradenie do majetku a odpisovala ho v odp.skupine 1.(6 rokov)
V roku 2008 sa dohodli s dodávateľom po pretrvávajúcich výrobných problémoch, že mu tlačiareň vrátia a tento vystavil dobropis na sumu 590 000,-.
Ako zaúčtovať tento dobropis?
Je správne, ak ho zaúčtujem, mínus 590 000,- na 022 a vyradím ho z majetku a čo sa týka odpisov mám ich tiež zaúčtovať mínusom na účet oprávok alebo opravných položiek?
Alebo odpisy nemám riešiť? Neviem si to vôbec dať dokopy...???
Ale PC sa odpisuje ďalej.
Prosím poraďte
Zaúčtovala som dobropis aj odpisy mínusom, ale mám pocit, že to nie je dobre.

Prečo ste v prvej odpisovej skupine odpisovali 6 rokov? Tam je stanovená dlžka odpisov na 4 roky.
janka.mo
16.12.10,23:01
dobry vecer,
chcela by som vas poziadat o radu.
firma A spolupracuje s inou firmou B na zaklade zmluvy o spolupraci. este v roku 2007 firma B zaslala fakturu na svetelnu tabulu firme A, ktora ju na zaklade tej faktury zaradila do majetku firmy a riadne ju odpisuje. to by nebol problem, ale toho roku firma B zistila, ze tu tabulu ma tiez v majetku. Kedze firme A bolo stale hovorene, ze to nemusi uhradzat, tak ta tabula este uhradena nie je. (viem, ze je to cudne, ale je to tak) teraz firma B zaslala firme A na tu povodnu fakturu dobropis na celu sumu. Lenze ja si neviem rady, co s tym odpisovanim majektu. Lebo ked tak rozmyslam, tak po zapocitani toho dobropisu bude hodnota tej svetelnej tabule nula a vlastne ani potom nebude majetkom firmy A ale bude majetkom firmy B? alebo mam odpisovat dalej? proste mam z toho chaos.
dufam, ze som to nenapisala dost nezrozumitelne....
prosim, ak viete, tak mi poradte.
dakujem....
KEJKA
17.12.10,04:27
faktúru daj do výnosov, tabuľu vyraď - najjednoduchšie riešenie.
nebude to v poriadku, lebo rovnaký majetok nemôže byť evidovaný a odpisovaný u dvoch firiem.
Nechápem, ako ste mohli zaradiť a odpisovať majetok, ktorý neprešiel ani jeden rok fyzickou inventúrou.
janka.mo
17.12.10,05:11
faktúru daj do výnosov, tabuľu vyraď - najjednoduchšie riešenie.
nebude to v poriadku, lebo rovnaký majetok nemôže byť evidovaný a odpisovaný u dvoch firiem.
Nechápem, ako ste mohli zaradiť a odpisovať majetok, ktorý neprešiel ani jeden rok fyzickou inventúrou.
ale my ho mame nad predajnou, myslim tu tabulu a az doteraz sme si mysleli, ze je ta tabula nasa... kedze sme mali fakturu o jej nakupe a aj fyzicky....lenze ta velka firma sa teraz zobudila a zistila, ze ona ju ma v majetku tiez.... no a tym, ze este nebola uhradena ta tabula, tak to chcu poriesit tym dobropisom, co som spominala vyssie. kvoli tomu sa pytam, ze ako to mam poriesit
KEJKA
17.12.10,07:16
tak ten dbp. odmietni, ak ste tabuľu dostali. Dodávateľ chce čierneho petra posunúť na Vás.
prípadne dbp. zaúčtuj do výnosov, doodpisuj jednorazovo tabuľu, ale je vaša, ponechaj si ju v evidencii. DBP. máš až s tohoročným dátumom -predpokladám, áno?
Takže rozhodujúca skutočnosť - zmena ocenenia nastala v tomto roku. Nevyraďuj, lebo na základe pôvodnej faktúry a skutočnosti,že tabuľu fyzicky máte, nie je dôvod pre opravu odpisov min.období.
Je to o tom, že ste teraz dostali 100% zľavu - nech si to v prípade potreby rieši a vysvetľuje dodávateľ.
===================================
Samozrejme, ak iné zmluvy dokazujú niečo iné, treba sa riadiť tým, mám na mysli vašu vzájomnú spoluprácu a jej podmienky.
janka.mo
26.12.10,23:02
tak ten dbp. odmietni, ak ste tabuľu dostali. Dodávateľ chce čierneho petra posunúť na Vás.
prípadne dbp. zaúčtuj do výnosov, doodpisuj jednorazovo tabuľu, ale je vaša, ponechaj si ju v evidencii. DBP. máš až s tohoročným dátumom -predpokladám, áno?
Takže rozhodujúca skutočnosť - zmena ocenenia nastala v tomto roku. Nevyraďuj, lebo na základe pôvodnej faktúry a skutočnosti,že tabuľu fyzicky máte, nie je dôvod pre opravu odpisov min.období.
Je to o tom, že ste teraz dostali 100% zľavu - nech si to v prípade potreby rieši a vysvetľuje dodávateľ.
===================================
Samozrejme, ak iné zmluvy dokazujú niečo iné, treba sa riadiť tým, mám na mysli vašu vzájomnú spoluprácu a jej podmienky.
ospravedlnujem sa, ze reagujem az tak neskoro....
Kejka, chcem sa ti podakovat za rady a reakcie. na zaklade tvojej rady, som im napisala, ze nech mi vysvetlia, ako to chcu riesit, tak sa este doteraz nevyjadrili. pytala som sa ich tam, ze ci v tom dobropise ide o poskytnutu zlavu ako si vyssie spominala alebo ze ci to oni beru tak, ako keby sme my tu tabulu ani nikdy nemali. tak zatial sa neozvali, tak uvidim ako sa vyjadria...
urcite dam vediet. ale som presvedcena, ze to podla vsetkeho poriesim tak ako si mi radila ty. ze ja si ho necham v majetku a ze potom nech oni riesia tu "zlavu". ale dala som im info, ze ako to poriesim, tak nech sa k tomu postavia....
zatial velmi pekne dakujem....
betka
31.12.10,12:44
ZDP, ešte tu máte dôkaz pre Vaše krytie v prípade kontroly.

§ 24


(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)