Krtko
28.01.09,03:07
Sro má neuhradené dodávateľské fa z rokov 2005,6,7. Niektoré boli uhradené, ale nie je o tom doklad, resp. dodávateľ ho nie je ochotný opätovne vystaviť; niektoré sú neuhradené, pretože sa materiál vracal alebo reklamoval a dodávateľ nevystavil dobropis ale ani nežiada úhradu a hlavne nekomunikuje.
Akos sa týchto záväzkov dá v účtovníctve zbaviť????
Nikto nič nechce, nikto nič nedá, ale v účte to svieti, čo s týmmmm????
casch
28.01.09,21:41
Záleží na rozhodnutí účtovnej jednotky. Ak dodávateľ nechce úhradu, je to výnos, treba rozhodnúť o odpise záväzku - samozrejme do výnosov. Upozorňujem na § 17 odst. 29 zákona o daniach z príjmov, kde sa hovorí o povinnosti zahrnúť do základu dane záväzky staršie ako 36 mesiacov rovnomerne počas dvoch rokov. To v tom prípade, ako sa nerozhodne o odpise, ani nenastala úhrada. A k tomu druhému variantu - ak nemám doklad o zaplatení, tak som nezaplatila.
Mr.Gabika
03.02.09,07:24
Prosím Vás o radu v mojom probléme. Zdedila som PÚ a okrem iného som zistila, že neboli robené inventúry. Zostali tam staré neuhradené záväzky. Keď som na to upozornila konateľa, povedal, že boli uhradené a doniesol mi dokonca staré príjmové a výdavkové doklady, týkajúce sa roka 2006. Mal ich doma. Neviem, čo s tým, prosím o Váš názor.
Vivi
29.11.11,12:14
dobry den,chcela by som poprosit o radu,mam podobny problem,ako je popisane vyssie:
"zdedila" som uctovnictvo,v ktorom visia stare zavazky za rokov 2005,2006,2007.Zavazky boli uplatnene ako pripocitatelna polozka v danovom priznani.Chcela by som ich z uctovnictva vyhodit,mozem tak urobit zapisom 321/648?bude to danovy vynos?
druha otazocka,zistila som,ze v uctovnictve su zavazky z roku 2009,2010-kontaktovala som dodavatelov a oni mi poslali vyjadrenie,ze tieto zavazky su uhradene (pravdepodobne to bolo hradene hotovostne a doklad o uhrade sa stratil...).Co s tym?uhradit to akoze cez pokladnu a dolozit vyjadrenim dodavatela v roku 2011?nemate niekto skusenost s tym,ako to riesit?
Dakujem....
eva.toth
29.11.11,12:47
Ak boli záväzky zo starých rokov pripočítané k daňovému priznaniu a v tomto toku sa preženú cez 321/648, tak v tomto roku budú odpočítateľnou položkou /účet 648A/ v daňovom priznaní. U záväzkov z rokov v 2009,2010, ktoré boli uhradené a nie je o nich doklad, tu je potrebné požiadať dodávateľa o kópiu úhrady a zúčtovať. Ťažšie sa bude ale vysvetľovať kontrole z DÚ, ako Vám sedela inventarizácia pokladne. Mala som takýto prípad, doklad o úhrade z minulého roku som účtovala v príslušnom roku, daňovej kontrole som argumentovala tak, že neboli peniaze v pokladni, konateľ záväzok uhradil zo svojej súkromnej hotovosti a zabudol úhradu dokladovať v účtovníctve. Podotkla len to, že sa to mohlo riešiť cez iné záväzky voči konateľovi formou krátkodobej bezúročnej pôžičky.
Vivi
29.11.11,13:02
cize ak som spravne pochopila,vytvorit si nedanovy ucet 648 analyticky a tam zuctovat tie stare zavazky?
eva.toth
29.11.11,13:25
Ja účtujem normálka na daňovú 648 k lepšej prehľadnosti a odpočítam ho až daňovom priznaní, keďže v minulosti sa neuhradené záväzky pripočítali k základu dane v daňovom priznaní a neúčtovalo sa o nich. Analytika na účte ma upozorní, aby som na odpočítanie nezabudla. Čiže ju zahrniem do triedy 6 a potom odpočítam.
Vivi
01.12.11,16:07
dakujem.Mam este taky problem,v prevzatom uctovnictve mam vela zavazkov z rokov 2009a a 2010.Ked som kontaktovala tieto firmy,dostala som vyjadrenie,ze uvedene zavazky ako neuhradene neeviduju,ze vsetko je ok,vyrovnane.Len v uctovnictve tejto firmy to svieti ako neuhradene...neviem,ako je to mozne,to neanalyzujem,skor by ma zaujimalo,ako to teraz riesit....nevedeli by ste mi niekto poradit?da sa to nejako nedanovo odpisat,pripadne oproti pokladni+prilozit doklad,ze sa stratil vydavkovy doklad....pripadne existuje nejake ine riesenie?
KEJKA
01.12.11,18:09
dakujem.Mam este taky problem,v prevzatom uctovnictve mam vela zavazkov z rokov 2009a a 2010.Ked som kontaktovala tieto firmy,dostala som vyjadrenie,ze uvedene zavazky ako neuhradene neeviduju,ze vsetko je ok,vyrovnane.Len v uctovnictve tejto firmy to svieti ako neuhradene...neviem,ako je to mozne,to neanalyzujem,skor by ma zaujimalo,ako to teraz riesit....nevedeli by ste mi niekto poradit?da sa to nejako nedanovo odpisat,pripadne oproti pokladni+prilozit doklad,ze sa stratil vydavkovy doklad....pripadne existuje nejake ine riesenie?
ak máš písomne potvrdené od dodávateľa, že dané záväzky sä uhradené, tak to použi ak podklad k zaúčtovaniu - vyrovnaniu uvedených faktúr.
Ja preferujem účet spoločníka - treba to prekonzultovať aj s ním a s jeho súhlasom zúčtovať 321/365.
Ak je spoločník = konateľ=zamestnanec, tak sa dá použiť aj účet 333, ale to skôr v prípade, že by sa mu reálne peniaze vyplatili.
Určite by som ich neodpisovala do výnosov.
Čistejšie je od dodávateľa vyžiadať aj kopie dokladov o úhrade a účtovať na základe nich.
Vivi
09.12.11,09:11
a 365-ku potom vyrovnat oprosti 221 alebo 211?ci to tam ostane visiet?
KEJKA
09.12.11,16:39
365 vyrovnáš, alebo ostane visieť - závisí od rozhodnutia spoločníka a od možností - finančných vo firme.
Ešte je možnosť - pozri sa, či aj účet 355 má nejaký zostatok, dá sa potom započítať.
Difi
27.03.12,06:19
Dobrý deň, máme z r.2008 evidované neuhradené záväzky, boli zaúčtované do nákladov, z finančných dôvodov nevedeli sme ešte uhradiť, dodávateľ vymáha od nás. Musíme teraz v DPPO 2011 zdaniť, a aké účty treba používať, alebo vo výkaze DPPO evidovať ako pripočítatelná položka a keď budú záväzky uhradené, tak odpočítame od základu dane? Pekný deň.
Adiks
27.03.12,11:12
V daňovom priznaní za rok 2011 na riadku 180 budú neuhradené faktúry z roku 2008 pripočítateľnou položkou. V prípade úhrady takýchto faktúr budeš účtovať na analytický účet k účtu 648 a tieto úhrady budú odpočítateľnou položkou.
ZuzanaP
22.02.13,15:56
Poraďáci, mám v ruke splátkový kalendár firmy na staré záväzky, o ktorých som ja ako účtovníčka nevedela. Sú to záväzky z roku 2010 na nájom na základe nájomnej zmluvy, neboli vystavované faktúry. Takáto nájomná zmluva sa ku mne nedostala. Ako by ste to účtovali v r. 2013? Dali by ste celú dlžnú sumu do nákladov roka 2013, keby budú aj zaplatené?
KEJKA
23.02.13,10:50
Ak bol v rokoch 2010,2011,2012 daňový zisk tak áno. Ak sa jedná o významnú sumu dala by som to radšej na 428AU, v DPPO odpoćitala - znížila zisk 2013.
Ale riešila by som to ešte v roku 2012, ved je len február a o závazku vieš. Odkladať to do roku 2013 mi pripadá špekulativne.
ZuzanaP
01.03.13,16:27
Ak bol v rokoch 2010,2011,2012 daňový zisk tak áno. Ak sa jedná o významnú sumu dala by som to radšej na 428AU, v DPPO odpoćitala - znížila zisk 2013.
Ale riešila by som to ešte v roku 2012, ved je len február a o závazku vieš. Odkladať to do roku 2013 mi pripadá špekulativne.

Firma je za rok 2012 v mínuse, suma je € 1400, zaevidujem ju do roku 2012. Ďakujem