base
28.01.09,06:32
Zdravím Vás poraďaci,

stretol som sa z jedným problémom pri daňových odpisoch.
Je mi jasné, že do daňových výdavkov si môžem uplatniť len tie daňové odpisy z HM, ktorý mám evidovaný v účtovníctve ku koncu zdaňovacieho obdobia. V mojom prípade kalendárny rok.
Mal som však nejaké prípady, kedy došlo k predaju HM v priebehu zdaňovacieho obdobia (november) a tým pádom som si nemohol uplatniť daňový (ročný) odpis z takéhoto HM. Tak aj robím.....
No problém nastal, keď sa ma na tieto pravidlá pre uplatnenie daňového nákladu začal pýtať môj konateľ z Nemecka, že aby som mu ukázal konkrétne, ktorý paragraf Zákona o Dani z príjmov pojednáva o tom, ktorý odpis HM je daňovo uznaný a ktorý nie.
Pozeral som §22 až §28 Zákona o Dani z príjmov a tiež §19 a §21, ktoré pojednávajú o tom, čo sú a čo nie sú daňové výdavky a nič konkrétne o tomto pravidle som tam nenašiel.

Je toto pravidlo postavené na vode, alebo existuje k Zákonu o Dani z príjmov ešte nejaká vykonávajúca vyhláška, ktorá konkrétne pojednáva o tomto probléme???
Ak áno, prosím, uveďte číslo vyhlášky.

A ešte jeden príklad k tejto téme.
Firma musí urobiť mimoriadnu účtovnú závierku a podať daňové priznanie k Dani z príjmov k 30.11.2008 z dôvodu vyhlásenia konkurzu. Podľa týchto pravidiel pre daňové odpisy si do daňových výdavkov nemôže uplatniť žiadne odpisy HM, pretože ich neodpisovala celé účtovné obdobie (12 mesiacov). Všetky odpisy sú pre firmu pripočítateľná položka a v prípade, že má aj ďalšie pripočítateľné položky vo vyššej hodnote, tak môže mať krachujúca firma bez peňazí z niekoľko stotisícovou stratou zrazu pozitívny daňový základ a ešte bude musieť platiť daň. Trošku na hlavu postavené, nie ???
ekonella
28.01.09,05:43
Daňovými výdavkami sú aj: podľa § 19, odst.3 b, zostatková cena/§25 odst.3/ hmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou....... /zákon o dani z príjmov/.
Treba si to pozrieť , snáď to pomôže znížiť náklady.