caucico
28.01.09,08:00
ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť. Zamestnávateľ musí do konca januára 2008 dať podpísať zamestnancom vyhlásenie na zdanenie príjmov, podpíšu to na strane 3, že nedošlo k zmenám. Vytlačím si mzdové listy za každého zamestnanca za rok 2008 a založim do personalistiky. A dám každému zamestnancovi aj potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti? A zapíšem to aj do vyhlásenia,že som im to dala? Ďakujem.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:01
ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť. Zamestnávateľ musí do konca januára 2008 dať podpísať zamestnancom vyhlásenie na zdanenie príjmov, podpíšu to na strane 3, že nedošlo k zmenám. Vytlačím si mzdové listy za každého zamestnanca za rok 2008 a založim do personalistiky. A dám každému zamestnancovi aj potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti? A zapíšem to aj do vyhlásenia,že som im to dala? Ďakujem.

Keď zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti, tak si povinný to urobiť. V tom prípade nevydávaj potvrdenie o príjmoch.
rodina1
28.01.09,07:04
Myslím si, že potvrdenie o príjmoch FO ... dáš len tým zamestnancom, ktorí nepožadajú teba ako zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Taktiež toto potvrdenie dáš všetkým dohodárom.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:06
Myslím si, že potvrdenie o príjmoch FO ... dáš len tým zamestnancom, ktorí nepožadajú teba ako zamestnávateľa o ročné zúčtovanie preddavkov na daň. Taktiež toto potvrdenie dáš všetkým dohodárom.


V určitých prípadoch aj dohodár môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania.
caucico
28.01.09,07:08
Keď zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti, tak si povinný to urobiť. V tom prípade nevydávaj potvrdenie o príjmoch.
Tak im dám len vyhlásenie podpísať a ešte mám ako účtovníčka nejakú povinosť? Ročné zúčtovanie dane im budem robiť ja, takže im potvrdenie nedám. Kedy sa dáva to potvrdenie? Pri výstupe zamestnanca?
Zoltán Kovács
28.01.09,07:09
Tak im dám len vyhlásenie podpísať a ešte mám ako účtovníčka nejakú povinosť? Ročné zúčtovanie dane im budem robiť ja, takže im potvrdenie nedám. Kedy sa dáva to potvrdenie? Pri výstupe zamestnanca?

Ak v priebehu roka zamestnanec mení zamestnávateľa, vtedy má predchádzajúci zamestnávateľ povinnosť vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.
caucico
28.01.09,07:12
A okrem toho vyhlásnia mám ešte nejakú povinnosť?
Jara
28.01.09,07:13
caucico, máš v texte pravdepodobne chybu a na mysli máš január 2009 nie 2008, v súvislosti s podpísaním vyhlásenia. Ja ešte v januári požadujem doloženie zápočtových listov u zamestnancov u ktorých pripadá do úvahy nárok 25 dni dovolenky.
caucico
28.01.09,07:25
Ďakujem Vám krásne
caucico
28.01.09,07:35
a zakladajú sa mzdové listy aj dohodárom?
Zoltán Kovács
28.01.09,07:36
Áno. Ako inak by si potom dokazoval oprávnenosť výdavkov...
caucico
28.01.09,07:39
Áno. Ako inak by si potom dokazoval oprávnenosť výdavkov...
ďakujem mockrát..
Hepi
18.02.09,12:01
Pred tromi týždňami som telefonicky žiadala potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, nakoľko moje dcéra pracovala pre jednu firmu na dohodu. Stále len sľubovali, že toto potvrdenie pošlú, ale dnes mi bolo do telefónu povedané, že si dcéra mala požiadať o toto potvrdenie, lebo že oni čakali do 16.02.09, či si náhodou nepožiada o ročné zúčtovanie. Preboha, mal ten človek pravdu? Ja totižto posielam potvrdenie o príjmoch zo závislej .... všetkých zamestnancom, ktorí vo firme pracovali v minulom roku a tiež aj dohodárom, snažím sa, aby tieto potvrdenia dostali do konca januára. Mala dcéra požiadať o vydanie potvrdenia, alebo si z nás ten pán z nemenovanej účtovníckej firmy uťahoval?
Hepi
18.02.09,12:20
Poradí niekto?
VERONIKA6
18.02.09,12:25
Pred tromi týždňami som telefonicky žiadala potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, nakoľko moje dcéra pracovala pre jednu firmu na dohodu. Stále len sľubovali, že toto potvrdenie pošlú, ale dnes mi bolo do telefónu povedané, že si dcéra mala požiadať o toto potvrdenie, lebo že oni čakali do 16.02.09, či si náhodou nepožiada o ročné zúčtovanie. Preboha, mal ten človek pravdu? Ja totižto posielam potvrdenie o príjmoch zo závislej .... všetkých zamestnancom, ktorí vo firme pracovali v minulom roku a tiež aj dohodárom, snažím sa, aby tieto potvrdenia dostali do konca januára. Mala dcéra požiadať o vydanie potvrdenia, alebo si z nás ten pán z nemenovanej účtovníckej firmy uťahoval?
Potvrdenie si mala vyžiadať do 5. februára, no všetko záleží od ochoty. Ja tiež robím tak ako Ty, posiela všetkým ktorí u nás pracovali v priebehu roka a to bez vyžiadania. Treba totyčného pána navštíviť osobne a poprosiť. Možno to zaberie.
mzdarka renca
18.02.09,12:28
Pred tromi týždňami som telefonicky žiadala potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, nakoľko moje dcéra pracovala pre jednu firmu na dohodu. Stále len sľubovali, že toto potvrdenie pošlú, ale dnes mi bolo do telefónu povedané, že si dcéra mala požiadať o toto potvrdenie, lebo že oni čakali do 16.02.09, či si náhodou nepožiada o ročné zúčtovanie. Preboha, mal ten človek pravdu? Ja totižto posielam potvrdenie o príjmoch zo závislej .... všetkých zamestnancom, ktorí vo firme pracovali v minulom roku a tiež aj dohodárom, snažím sa, aby tieto potvrdenia dostali do konca januára. Mala dcéra požiadať o vydanie potvrdenia, alebo si z nás ten pán z nemenovanej účtovníckej firmy uťahoval?

Ja osobne, ak mi niekto zavolá, že potrebuje potvrdenie o príjmoch tak potvrdenie ihneď vkladám do obálky a zasielam na adresu zamestnanca.
Žiadosť ako tlačivo na tento účel (na zaslanie potvrdenia) neexistuje.
hanelie
18.02.09,12:40
áno, mala požiadať ak ide o RZD / písomne / do 16.02
potvrdenie o prijmoch vystavia aj bez žiadosti
Hepi
19.02.09,05:34
Neišlo o RZD, iba o potvrdenie o príjme. Ale inak díky za odpovede. Utvrdili ste ma v tom, že mám pravdu, ale nie je mi k ničomu. Dúfam však, že uvedený pán to potvrdenie dcére pošle, je ešte študentka a každá korunka dobrá.
emily 2
19.02.09,08:44
1.Ak mal zamestnanec minimálnu mzdu - neplatil žiadnu daň - mám mu vystaviť RZD ? - ak ho nevystavím musí podať DP A ?

2.Dnes má prísť a neviem či nemá ešte nejaké príjmy - ak má tak ak chce vrátiť zrážkovú dań - musí urobiť DP A ?

Prosím o potvrdenie, resp. opravu ak to zle chápem ...aby som mu dobre povedala.

vďaka
emily
Tweety
19.02.09,08:46
1.Ak mal zamestnanec minimálnu mzdu - neplatil žiadnu daň - mám mu vystaviť RZD ? - ak ho nevystavím musí podať DP A ?

2.Dnes má prísť a neviem či nemá ešte nejaké príjmy - ak má tak ak chce vrátiť zrážkovú dań - musí urobiť DP A ?

Prosím o potvrdenie, resp. opravu ak to zle chápem ...aby som mu dobre povedala.

vďaka
emily
1. a požiadal o RZD?
michelle84
19.02.09,08:48
1.Ak mal zamestnanec minimálnu mzdu - neplatil žiadnu daň - mám mu vystaviť RZD ? - ak ho nevystavím musí podať DP A ?

2.Dnes má prísť a neviem či nemá ešte nejaké príjmy - ak má tak ak chce vrátiť zrážkovú dań - musí urobiť DP A ?

Prosím o potvrdenie, resp. opravu ak to zle chápem ...aby som mu dobre povedala.

vďaka
emily

2. V iných príjmoch mal zrážkovú daň? Prečo spomínaš zrážkovú daň v otázke?
emily 2
19.02.09,08:54
2. V iných príjmoch mal zrážkovú daň? Prečo spomínaš zrážkovú daň v otázke?


Vlastne neviem s čím príde, spomínal pred šéfom , že mal ešte nejaké dva príjmy - ja som len predpokladala ,že to bola suma do 5 000,- tak preto zrážková .

Ak však sumu bola väčšia , tak by mal mať preddavkovú daň a vtedy by som mu mohla urobiť RZD.

Neviem, chcela som sa dopredu pripraviť.

emily
michelle84
19.02.09,09:05
Vlastne neviem s čím príde, spomínal pred šéfom , že mal ešte nejaké dva príjmy - ja som len predpokladala ,že to bola suma do 5 000,- tak preto zrážková .

Ak však sumu bola väčšia , tak by mal mať preddavkovú daň a vtedy by som mu mohla urobiť RZD.

Neviem, chcela som sa dopredu pripraviť.

emily

Ak mal nejaké iné príjmy, samozrejme myslím závislé, tak mu môžešť spraviť RZD, ak však o to požiadal do 15.2. Možno donesie potvrdenie od iného zamestnávateľa. Ak mu budeš robiť RZD, tak zrátaš príjmy a vykonáš RZD normálne. Predpokladám, že vyhlásenie mal podpísané len u teba.
emily 2
19.02.09,09:25
1. a požiadal o RZD?
zatiaľ papier- žiadosť nemám , ale v rámci "dobrých vzťahov" ho môžem urobiť so spiatočným dátumom.

Ja by som len potrebovala potvrdiť ako je s tým DP A v moje otázke.

vdaka
emily
emily 2
19.02.09,11:25
dakujem za ochotu poradiť,

tak už je to vyriešené , zobral si len potvrdenie o príjme a DP si urobí sám .
To si len poplietol termíny - potvrdenie si zamieňal s ročným zúčtovaním .
Slavena
20.02.09,22:16
Dobrý večer, potrebujem od niekoho skúseného odpoveď.
Zamestnanec ukončil vo firme A, kde mal podpísané aj vyhlásenie, prac.pomer dňa 16.12.2008. Nasledujúci deň tj. 17.12.2008 nastúpil do prac.pomeru do firmy B. Tu žiadne vyhlásenie nepodpisoval /mohol?nemohol?keď to bolo v jednom mesiaci vo dvoch firmách?/, mzda u firmy B nepresiahla za zvyšok mesiaca december 5000,- Sk, zamestnávateľ tomuto zamestnancovi zrazil daň zrážkovú /postupovať správne?/. Prosím? Mzdy nie sú moja srdcovka.
mzdarka renca
20.02.09,22:25
Dobrý večer, potrebujem od niekoho skúseného odpoveď.
Zamestnanec ukončil vo firme A, kde mal podpísané aj vyhlásenie, prac.pomer dňa 16.12.2008. Nasledujúci deň tj. 17.12.2008 nastúpil do prac.pomeru do firmy B. Tu žiadne vyhlásenie nepodpisoval /mohol?nemohol?keď to bolo v jednom mesiaci vo dvoch firmách?/, mzda u firmy B nepresiahla za zvyšok mesiaca december 5000,- Sk, zamestnávateľ tomuto zamestnancovi zrazil daň zrážkovú /postupovať správne? áno/. Prosím? Mzdy nie sú moja srdcovka.

odpoveď v texte
ekovm
24.02.09,07:24
Zamestnanec požiadal o vykonanie RZD. Po vykonaní má preplatok 19,-Sk t.j. 0,64 EUR. Má to dostať cez výplatnú listinu?
denisie
24.02.09,07:28
Zamestnanec požiadal o vykonanie RZD. Po vykonaní má preplatok 19,-Sk t.j. 0,64 EUR. Má to dostať cez výplatnú listinu?
áno vracia sa mu to vo výplate
mončok
24.02.09,09:01
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať na jednu vec. Máme zamestnankyňu, ktorá u nás pracovala v roku 2008 na HPP. Zamestnávateľ jej manžela si vyžiadal potvrdenie o jej príjme / to som aj poslala/ a ešte potvrdenie, že poberala náhradu príjmu v PN. Neviem aké je to potvrdenie, bola PN 3 dni. Prosím poraďte. Ďakujem.
mzdarka renca
24.02.09,09:08
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať na jednu vec. Máme zamestnankyňu, ktorá u nás pracovala v roku 2008 na HPP. Zamestnávateľ jej manžela si vyžiadal potvrdenie o jej príjme / to som aj poslala/ a ešte potvrdenie, že poberala náhradu príjmu v PN. Neviem aké je to potvrdenie, bola PN 3 dni. Prosím poraďte. Ďakujem.

Skús si zo softu vygenerovať náhrady príjmu v tom mesiaci, keď bola PN len s jej menom a podpíš to a opečiatkuj. Alebo len na firemný papier napíš výšku náhrady príjmu pri dočasnej PN a dátum, od kedy do kedy. Nie je na to predpísaný vzor. Je to na tebe, akou formou vystavíš potvrdenie.
bendo
11.03.09,06:07
Zdravím, chcem sa spýtať, či treba zaslať aj nulové potvrdenie o zdaniteľných príjmoch - jedná sa o dohodára, ktorý bol u nás evidovaný necelý mesiac. Keďže nakoniec nenastúpil, bola s ním dohoda ukončená.
Ďakujem.
Tweety
11.03.09,06:17
Zdravím, chcem sa spýtať, či treba zaslať aj nulové potvrdenie o zdaniteľných príjmoch - jedná sa o dohodára, ktorý bol u nás evidovaný necelý mesiac. Keďže nakoniec nenastúpil, bola s ním dohoda ukončená.
Ďakujem.
Ak nepracoval, a ani ste mu odmenu nevyplácali, nemal teda príjem zo ZČ, tak nie.
robin1
11.03.09,06:43
V určitých prípadoch aj dohodár môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania.

.. a kedy môže dohodár požiadať o vykonanie RZD? Robím teraz jednému DP, pracoval len v jednej firme na dohodu. Povedala som mu, že treba o to požiadať, ale nechceli sa s ním vôbec baviť. ... tak aby aspoň nabudúci rok s tým nemal starosti.
Ďakujem
Tweety
11.03.09,06:46
.. a kedy môže dohodár požiadať o vykonanie RZD? Robím teraz jednému DP, pracoval len v jednej firme na dohodu. Povedala som mu, že treba o to požiadať, ale nechceli sa s ním vôbec baviť. ... tak aby aspoň nabudúci rok s tým nemal starosti.
Ďakujem Nie som Zoli, ale poradím.
A akú daň z odmeny mal?
Hepi
11.03.09,06:47
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať na jednu vec. Máme zamestnankyňu, ktorá u nás pracovala v roku 2008 na HPP. Zamestnávateľ jej manžela si vyžiadal potvrdenie o jej príjme / to som aj poslala/ a ešte potvrdenie, že poberala náhradu príjmu v PN. Neviem aké je to potvrdenie, bola PN 3 dni. Prosím poraďte. Ďakujem.
Ja to robím tak, že ak si chce manžel alebo manželka uplatňovať NČ na partnera, tak náhradu príjmu pri PN dopisujem do potvrdenia o príjmoch.
robin1
11.03.09,10:20
Nie som Zoli, ale poradím.
A akú daň z odmeny mal?

Preddavkovú, aj zrážkovú. Nie je poberateľom žiadneho dôchodku.
Tweety
11.03.09,10:37
Preddavkovú, aj zrážkovú. Nie je poberateľom žiadneho dôchodku.
Ak mal príjmy, pri ktorých bola preddavková aj zrážková daň a túto si chce od celkovej dane odpočítať, nemôže požiadať o RZD, musí DP podať sám. RZD sa robí len z príjmov zo ZČ zdanených preddavkovou daňou.
robin1
11.03.09,10:48
Ďakujem. V akom prípade môže dohodár požiadať o vykonanie RZD?
VERONIKA6
11.03.09,11:04
Zdravím, chcem sa spýtať, či treba zaslať aj nulové potvrdenie o zdaniteľných príjmoch - jedná sa o dohodára, ktorý bol u nás evidovaný necelý mesiac. Keďže nakoniec nenastúpil, bola s ním dohoda ukončená.
Ďakujem.
Takú dohodu ste mali na sociálke stornovať.
Tweety
11.03.09,11:14
Ďakujem. V akom prípade môže dohodár požiadať o vykonanie RZD?
Ak má príjmy len zo ZČ z ktorých je zrazená predd. daň, alebo aj zrážková, ale nechce aby sa mu v DP vrátila, resp. bola považovaná za preddavky na daň.
Rozalka
24.04.09,18:41
FS 7/2009 - publikované tlačivo pre Potvrdenie o príjme fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse ... str. 386-388

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_07_2009.pdf