molejnak
28.01.09,09:08
V novembri som kúpil nové auto na živnosť. Na DÚ som to ešte nenahlásil. Oplatí sa mi ho nahlásiť pod hrozbou pokuty k pôvodnému termínu. Alebo ho radšej nahlásiť k 1.1.09? Môžem si potom uplatniť odpisy za rok 2008 do nákladov pre daň z príjmu za 2008.
Zoltán Kovács
28.01.09,08:12
V novembri som kúpil nové auto na živnosť. Na DÚ som to ešte nenahlásil. Oplatí sa mi ho nahlásiť pod hrozbou pokuty k pôvodnému termínu. Alebo ho radšej nahlásiť k 1.1.09? Môžem si potom uplatniť odpisy za rok 2008 do nákladov pre daň z príjmu za 2008.

Nahlásenie je na tebe.

ALE: Neviem koľkatý krát opakujem nikde v §19 zákona o dani z príjmov nie je uvedené, že na uplatnenie výdavkov, resp. nákladov je nutné mať zaplatenú daň z MV. Zákon o dani z príjmov a zákon o miestnych daniach a popatkov nie sú prepojené. Daň z motorových vozidiel sa neplatí preto, že uplatňujem výdavky, resp. náklady na auto. Ale preto, že používam cestné komunikácie na vlastnú podnikateľskú činnosť.
molejnak
28.01.09,08:23
Ďakujem, stručné a jasné.
azla
28.01.09,14:43
V novembri som kúpil nové auto na živnosť. Na DÚ som to ešte nenahlásil. Oplatí sa mi ho nahlásiť pod hrozbou pokuty k pôvodnému termínu. Alebo ho radšej nahlásiť k 1.1.09? Môžem si potom uplatniť odpisy za rok 2008 do nákladov pre daň z príjmu za 2008.

To, že nie je zaplatená daň, nevylučuje, aby sa nemohli uplatniť daňové výdavky na auto. To je pravda.

Avšak platí, ak uplatňujem výdavky na auto, vediem knihu jázd, spotrebujem PHM .... automaticky dávam najavo, že auto je používané na podnikanie.
Ak je auto používané na podnikanie, daňovník je povinný to oznámiť DÚ a platiť daň z MV. A tu je potom priestor na dorubenie dane a pokutu.

Situáciu by mohla mať takéto riešenie: (vlk sytý, baran celý).

Ak by sa auto začalo používať na podnikanie napr. 30.12.2008, daňová povinnosť vzniká 31.12.2008. Oznámovacia povinnosť je do 30.tich dní odní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. (mne to vychádza 29.1.2009 -zajtra, čiže ešte v termíne).
Do 2.2.2009 je potrebné podať DP k dani z MV a daň zaplatiť. (za jeden mesiac)

Kladiem si ešte otázku (lebo nie som si 100% istá), ak sa auto použije na podnikanie 31.12.2008, daňová povinnosť vzniká až 1.1.2009 a auto podlieha dani z MV až v r. 2009 ?

(mne to vychádza že až v. r 2009)