biba69
28.01.09,11:55
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či máte niekto skúsenosť z potvrdením o zdaniteľnej mzde z ČR. Známa mi doniesla tlačivo z ČR, aby som jej urobila RZD. Neviem, či sa stala stala chyba na českej strane pri vyplňovaní tlačiva, alebo je to tak správne, ale uviedli tam tieto údaje: úhrn príjmov je 44.313,00 Kč, úhrn poistného plateného zamestnávateľom je 15.514,00 Kč a základ dane je 59.827, Kč. Pýtam sa, či je možné, aby bol základ dane vyšší ako úhrn príjmov a prečo sú tam uvedené odvody za zamestnávateľa a nie za zamestnanca. Ďakujem za pomoc
Lianka
28.01.09,11:25
Podobna otazka je aj tu: http://www.porada.sk/t98764-p3-vypocet-dane-z-prijmu-fo-za-rok-2008-a.html v prispevku 26. Skus pripadne sledovat odpovede aj tam.
betka631
28.01.09,11:52
Daň z príjmu FO v ČR sa vypočítava z tzv.superhrubej mzdy, ktorá sa zaviedla od 1.1.2008. Ta spočíva v zahrnutí vedľajších mzdových nákladov zamestnávateľa ...ako je sociálne tak i zdravotné poistenie platené zamestnávateľom za zamestnanca.
Čiže hrubá mzda + soc. a zdrav. poistenie zamestnávateľa = superhrubá mzda
Potvrdenie je správne.

http://www.finance.cz/dane-a-mzda/informace/reforma-2008/superhruba-mzda/
biba69
28.01.09,12:09
Veľmi pekne ďakujem, veľmi mi to pomohlo. takže ešte raz pre úplnosť: do zdaniteľného príjmu RZD r. 33 jej sčítam úhrn príjmov od slovenského zamestnávateľa a základ dane od českého zamestnávateľa ( sperhrubá mzda = úhrn príjmov + odovody za zamstnávateľa).
HankaS
03.02.09,20:10
Ale u nás v SR sa zdaňuje táto super hrubá mzda?? veď to by bolo potom strašne veľa platenia dane.???
Johanka
03.02.09,20:14
Nezdaňuje sa superhrubá, to by bola hlúposť. Preberali sme to v téme, ktorá Ti bola poradená v inej téme, ktorú si založila. Času je ešte dosť, nevypĺňajte do DP čísla, o ktorých neviete či sú správne.
biba69
18.02.09,06:49
Už som si zohnala mzdový list pracovníka z firmy v ČR a z tade som si vypísala jeho odvody a urobila DP. Je to asi najjednoduchšie riešenie.
balunka
18.02.09,06:52
Už som si zohnala mzdový list pracovníka z firmy v ČR a z tade som si vypísala jeho odvody a urobila DP. Je to asi najjednoduchšie riešenie.
a dajú mu mzdový list,keď si požiada?
drobeceva
18.02.09,06:56
Prosím Vás, postrehli ste, že v potvrdeniach z ČR - r. 5 úhrn poistného je uvedená čiastka spolu za zamestnanca a zamestnávateľa. Ako treba "očistiť" čiastku, ktorú zaplatil zamestnanec? Bolo mi povedané, že 12,5 % platí z-c. Je to správne?
drobeceva
18.02.09,10:35
odpovedám sama sebe, možno to niekomu pomôže. Volala som na Daňový úrad, daňovníci už prišli na to, že je tam problém, tak to riešia cez DÚ B.Bystricu. V pondelok by mali mať jasné stanovisko. Ak to bude niekoho zaujímať, môže sa potom ozvať.
balunka
18.02.09,11:45
odpovedám sama sebe, možno to niekomu pomôže. Volala som na Daňový úrad, daňovníci už prišli na to, že je tam problém, tak to riešia cez DÚ B.Bystricu. V pondelok by mali mať jasné stanovisko. Ak to bude niekoho zaujímať, môže sa potom ozvať.
ak ti dajú stanovisko ,môžeš ho tu prilepiť,pomohlo by mi to a myslím ,že nielen mne
drobeceva
23.02.09,11:35
ak ti dajú stanovisko ,môžeš ho tu prilepiť,pomohlo by mi to a myslím ,že nielen mne
Teraz som volala na DÚ - mám uviesť 12,5 % odvody za z-ca, ale nech to uvediem do osobitných záznamov
balunka
23.02.09,12:06
Teraz som volala na DÚ - mám uviesť 12,5 % odvody za z-ca, ale nech to uvediem do osobitných záznamov
tz.superhrubá mzda-12,5%???
xenar
04.03.09,09:24
Keď prepočítavam príjem z ČR na SKK, mám problém so zaokrúhľovaním priemerného kurzu za november a december mi vyšiel priemerný kurz 1,1855.Mám počítať s ním, alebo zaokrúhliť na 1,186? Ďakujem
pdvl
06.03.09,14:31
odpovedám sama sebe, možno to niekomu pomôže. Volala som na Daňový úrad, daňovníci už prišli na to, že je tam problém, tak to riešia cez DÚ B.Bystricu. V pondelok by mali mať jasné stanovisko. Ak to bude niekoho zaujímať, môže sa potom ozvať.
Prosím o radu ohľadne zdanenia príjmov z ČR, hlavne poistného. Ďakujem Gabi
pdvl
06.03.09,14:32
odpovedám sama sebe, možno to niekomu pomôže. Volala som na Daňový úrad, daňovníci už prišli na to, že je tam problém, tak to riešia cez DÚ B.Bystricu. V pondelok by mali mať jasné stanovisko. Ak to bude niekoho zaujímať, môže sa potom ozvať.
Prosím o radu ohľadne zdanenia príjmov z ČR, hlavne poistného. Ďakujem Gabi
drobeceva
06.03.09,14:48
Prosím o radu ohľadne zdanenia príjmov z ČR, hlavne poistného. Ďakujem Gabi
Gabi, tak ako som už predtým písala, na DÚ povedali, nech sa do osobitných záznamov dá poznámka, že odvody za z-ca boli vo výške 12,5 %. Opätovne som tam osobne zašla opýtať sa, ako to je a tak to potvrdili.
betka631
06.03.09,17:09
Mne na DÚ povedali, že si mám zohnať potvrdenie o vyplatených odvodoch za rok 2008 alebo ak by som mala problém s potvrdením tak potom napočítať zdravotné a sociálne poistenie z výpl. pások.
Nemali sme problém získať od mzdarky v ČR takéto potvrdenie, našťastie som vedela o reforme v ČR k 1.1.2008 a zavedení tzv. superhrubej mzdy,takže som manžela hneď upozornila na to, že ak dostane potvrdenie o zdaniteľných príjmoch tak nech si hneď pýta aj potvrdenie o zrazených odvodoch.Na DÚ som si to len odobrila.
Je pravda že ak vypočítaš 12,5% z úhrnu HM tak vznikne rozdiel...mne napr. 24 CZK oproti potvrdeniu.
continuity
12.03.09,09:55
Gabi, tak ako som už predtým písala, na DÚ povedali, nech sa do osobitných záznamov dá poznámka, že odvody za z-ca boli vo výške 12,5 %. Opätovne som tam osobne zašla opýtať sa, ako to je a tak to potvrdili.


ja len tak ticho a nesmelo ako nemzdarka - pozor na to, ze v CR je uz po novom strop na odvody do soc. a zdrav. poistenia. takze pri % pocitani nemusi vzniknut len zaokruhlovacia chyba, ale tiez zapocitanie odvodov, ktore nikdy neboli zaplatene.

preto je podstatne lepsi postup napocitat to aspon z vyplatnych pasok.
betka631
12.03.09,16:05
ja len tak ticho a nesmelo ako nemzdarka - pozor na to, ze v CR je uz po novom strop na odvody do soc. a zdrav. poistenia. takze pri % pocitani nemusi vzniknut len zaokruhlovacia chyba, ale tiez zapocitanie odvodov, ktore nikdy neboli zaplatene.

preto je podstatne lepsi postup napocitat to aspon z vyplatnych pasok.
Zdravotne poistenie v ČR

Maximální vyměřovací základ
Od roku 2008 se nově zavádí maximální vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění.
Maximálním vyměřovacím základem zaměstnance je částka ve výši čtyřicetiosminásobku průměrné mzdy. Maximální vyměřovací základ zaměstnance je tvořen součtem vyměřovacích základů zaměstnance zjištěných v kalendářním roce, za který se maximální vyměřovací základ zjišťuje. (Za průměrnou mzdu (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/informace/socialni-pojisteni-osvc/sazby/) se pro účely tohoto zákona považuje částka, která se vypočte jako součin všeobecného vyměřovacího základu pro účely důchodového pojištění za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, pro který se průměrná mzda zjišťuje, a přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu). Vypočtená částka se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Pro rok 2008 je maximální vyměřovací základ stanoven na 1.034.880 Kč
(průměrná mzda je pro rok 2008: 21.560 Kč). Pro rok 2009 činí maximální vyměřovací základ 1.130.640 Kč (průměrná mzda je pro rok 2009: 23.555 Kč).

Překročení maximálního vyměřovací základu v daném roce
Přesáhne-li v kalendářním roce úhrn vyměřovacích základů zaměstnance maximální vyměřovací základ, neplatí zaměstnanec ani zaměstnavatel, u něhož bylo dosaženo maximálního vyměřovacího základu, v tomto kalendářním roce pojistné z částky, která přesahuje maximální vyměřovací základ.
Bylo-li dosaženo maximálního vyměřovacího základu z úhrnu příjmů zúčtovaných více zaměstnavateli, považuje se část pojistného zaplaceného zaměstnancem vypočtená z úhrnu vyměřovacích základů přesahujících maximální vyměřovací základ za přeplatek zaměstnance na pojistném.
Zaměstnavatel je povinen písemně potvrdit zaměstnanci na jeho žádost úhrn vyměřovacích základů za kalendářní rok, z nichž bylo za zaměstnance odvedeno pojistné, a to do 8 dnů ode dne obdržení žádosti.

Sociálne poistenie v ČR
Maximální vyměřovací základ
Od roku 2008 se nově zavádí maximální vyměřovací základ (§ 15a zákona).
Maximálním vyměřovacím základem zaměstnance pro placení pojistného je částka ve výši čtyřicetiosminásobku průměrné mzdy. Rozhodným obdobím, z něhož se zjišťuje maximální vyměřovací základ zaměstnance, je kalendářní rok. Maximální vyměřovací základ zaměstnance je tvořen součtem vyměřovacích základů zaměstnance zjištěných v kalendářním roce, za který se maximální vyměřovací základ zjišťuje.
Pro rok 2008 je maximální vyměřovací základ stanoven na 1.034.880 Kč
(průměrná mzda je pro rok 2008: 21.560 Kč). Pro rok 2009 činí maximální vyměřovací základ 1.130.640 Kč (průměrná mzda je pro rok 2009: 23.555 Kč).

Překročení maximálního vyměřovací základu v daném roce
Přesáhne-li v kalendářním roce úhrn vyměřovacích základů zaměstnance maximální vyměřovací základ a zaměstnanec je v tomto roce zaměstnán
jen u jednoho zaměstnavatele, neplatí zaměstnanec v tomto kalendářním roce pojistné z částky, která přesahuje tento maximální vyměřovací základ, to platí i v případě více zaměstnání v kalendářním roce, avšak u téhož zaměstnavatele,
u více zaměstnavatelů, považuje se pojistné zaplacené zaměstnancem z úhrnu jeho vyměřovacích základů ze všech zaměstnání, který přesahuje tento maximální vyměřovací základ, za přeplatek na pojistném, tento přeplatek však nemůže být vyšší než částka, která byla zaměstnanci z jeho příjmů sražena na pojistném.Zaměstnavatel je povinen písemně potvrdit zaměstnanci na jeho žádost úhrn vyměřovacích základů za kalendářní rok, z nichž bylo sraženo pojistné, a to do 8 dnů ode dne obdržení žádosti.
Zálohy na pojistné se platí na jednotlivé celé kalendářní měsíce. Výše zálohy na pojistné se stanoví příslušnou procentní sazbou z měsíčního vyměřovacího základu. Záloha na pojistné je splatná od prvního dne kalendářního měsíce, na který se platí, do osmého dne následujícího kalendářního měsíce.


http://www.finance.cz/dane-a-mzda/informace/odvody-ze-mzdy/zamestnanci-zdravotni-pojisteni/


http://www.finance.cz/dane-a-mzda/informace/odvody-ze-mzdy/zamestnanec-socialni-pojisteni/
marcelaStanakova
13.03.09,11:08
Ja mám tiež tento prípad potvrdenie o zda.mzde z ČR mňa zaujíma Uhrn príjmov je v českých korunách ako sa toto prepočíta na slovenské koruny?
mzdarka renca
13.03.09,11:28
Ja mám tiež tento prípad potvrdenie o zda.mzde z ČR mňa zaujíma Uhrn príjmov je v českých korunách ako sa toto prepočíta na slovenské koruny?

Záleží od toho, o aké obdobie sa jedná. Ak celý rok, tak priemerný ročný kurz je 1,255. Ak iné, tak si vypočítaš priemerný kurz podľa počtu mesiacov. Kurzy sú na stránke NBS. Tu som ti ich prilepila.

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kurzovy-listok/priemerne-mesacne-stvrtrocne-a-kumulativne-stvrtrocne-kurzy-skk-voci-vybranym-menam/data-za-zvolene-obdobie/_kl-ksk-ksks2008
marcelaStanakova
13.03.09,11:31
Veľmi pekne ďakujem za ochotuprvý krát mám takýto prípad, takže sa prepočítajú všetky položky z roč.potv.ZM z českých korún na slovenské podľa kurzu priemerov mesiacov
mzdarka renca
13.03.09,11:34
Veľmi pekne ďakujem za ochotuprvý krát mám takýto prípad, takže sa prepočítajú všetky položky z roč.potv.ZM z českých korún na slovenské podľa kurzu priemerov mesiacov

všetky položky, ale neviem, či sme sa pochopili, ty si vyrátaš len jeden priemerný kurz, napr. pracovala v ČR 10-12/08, tak spočítaš priemerné mesačné kurzy 10-12/08 a vydelíš v tomto prípade 4 a výjde ti priemerný kurz za toto obdobie a potom všetko prepočítaš na slovenské koruny.