slavonix
28.01.09,12:28
Potreboval by som urobit prechod na povalu do existujuceho stropu. Vobec ale netusim ako sa to realizuje a osloveny majstri od toho davaju ruky prec jak od horucej kase...Je to naozaj az taky problem?...to asi nestaci zobrat krompac, flexu a urobit dieru do stropu...najhorsie na tom je ze ani neviem kde a ako idu tramy...na povale je tenky betonovy poter...Dakujem za radu
chandler
28.01.09,13:16
tie tramy musis najprv zistit a potom sa uvidi
Chobot
28.01.09,13:27
Potreboval by som urobit prechod na povalu do existujuceho stropu. Vobec ale netusim ako sa to realizuje a osloveny majstri od toho davaju ruky prec jak od horucej kase...Je to naozaj az taky problem?...to asi nestaci zobrat krompac, flexu a urobit dieru do stropu...najhorsie na tom je ze ani neviem kde a ako idu tramy...na povale je tenky betonovy poter...Dakujem za radu

Ty kokso, to by si tomu dal takýmto spôsobom....:rolleyes:

Na to budeš musieť mať dokonca vyjadrenie statika. Neodborným prebúraním stropu môžeš vážne narušiť statiku stropu.

Takže v tomto prípade nie dvakrát meraj a raz rež, ale trikrát meraj.
slavonix
28.01.09,19:28
...a ako mam zistit ako idu trami ked ich nie je vidiet?...projekt nemam...
dragoboarder
29.01.09,17:06
ak mas skridlu, tak si daj velky rebrik odsun skridlu a vlez a strechu,inak to nevidim...
220870
29.01.09,18:18
...a ako mam zistit ako idu trami ked ich nie je vidiet?...projekt nemam...
Tie trámy musíte nájsť skôr ako začnete búrať.Apodľa toho ako sú osadené sa rozhoduje o postupe následných prác.
marjankaj
29.01.09,19:08
Takže drevenica to asi nebude. Ak nevieš kde sú trámy, tak asi nevieš ani, či sú drevené, železné, prefabrikované, alebo či sú tam panely. Nepíšeš ani koľko rokov má dom. Nevieme, aký je pôdorys, aké sú múry. Keď sa do toho nechce majstrom, ktorí to videli, aké rady čakáš od tohto fóra? Na to si dal málo informácií. Semtexom to urobíš rýchlejšie ako krompáčom.
chandler
30.01.09,07:06
...a ako mam zistit ako idu trami ked ich nie je vidiet?...projekt nemam...

musis spravit sondy. teda urobit to povaly diery (odstranit podhlad) aby bolo vidiet tramy, zmerat ich vysku a sirku a vzdialenosti od seba. to budes potrebovat aj pre statika.
Milan.Žiška
30.01.09,08:58
Doporučoval by som začať hneď spoluprácu so statikom, poradí ti ako a kde urobiť sondy, prípadne to spravíte spolu. Určite si ušetríš robotu.
slavonix
30.01.09,09:08
...taakze...trami sice neviem kde su, ale viem ze su drevene, dom ma cca 50 rokov a obdlznikovy podorys...múry sú z tehál...pocul som aj ze sa to da(to zistenie kde su tie trami) nejakzm navrtavanim dier...len mam strach ye ked do tramu navrtam dieru tak ho poskodim...
Chobot
30.01.09,09:29
...taakze...trami sice neviem kde su, ale viem ze su drevene, dom ma cca 50 rokov a obdlznikovy podorys...múry sú z tehál...pocul som aj ze sa to da(to zistenie kde su tie trami) nejakzm navrtavanim dier...len mam strach ye ked do tramu navrtam dieru tak ho poskodim...

Niekoľko menších dier nenaruší statiku celého trámu. To by musela byť diera aspoň cez tretinu alebo polovicu hrúbky trámu.

;) V prvom príspevku si neváhal na strop zobrať krompáč a flexobrúsku a teraz sa bojíš nejakých malých dierok... ;):D:D:D
marjankaj
30.01.09,11:50
...taakze...trami sice neviem kde su, ale viem ze su drevene, dom ma cca 50 rokov a obdlznikovy podorys...múry sú z tehál...pocul som aj ze sa to da(to zistenie kde su tie trami) nejakzm navrtavanim dier...len mam strach ye ked do tramu navrtam dieru tak ho poskodim...

To je už lepšie. Ak vieš ktoré múry sú nosné (to budú tie hrubšie), trámy budú uložené na nich. Ak by sa ti podarilo priložiť pôdorys s rozmermi a hrúbkami múrov, potom by sa dalo odhadnúť ako idú trámy. Ale najlepšie ti poradí statik. Ako doteraz chodíš na povalu? Možno existuje aj iné riešenie. So statikou domu sa netreba zahrávať.
220870
31.01.09,13:03
Robil som to už viackrát .Nebývajú s tým veľké problémy.Vždy sa to dá nejako vyriešiť.Ale musíte vedieť kadiaľ vedú stropné trámy.Bez toho sa to nedá.