rosemary
10.06.05,11:21
Podľa § 19 zákona na ochranu osobných údajov, majú byť poverení pracovníci odborne vyškolení - preukazateľne /asi/. Ako to máte poriešené. Dávajú na školení aj doklad, že ste boli odborne vyškolení?
lenkak
10.06.05,09:22
Mne dali na školení papier, že som bola odborne preškolená.
H.B.
10.06.05,09:42
Ja som včera bola na školení a dostala som osvedčenie. Ale to školenie bolo o ničom. Prečítal nám iba zákon a podrobnejšie nepovedal nič, nevedel reagovať ani na otázky.
Zuziana
10.06.05,09:53
Ja organizačne zabezpečujem takéto školenie 15. Školiteľská firma vystaví certifikáty.
ľoška
10.06.05,10:06
Dávala som k tomu dotaz na Úrad na ochranu osobných údajov.
Odpísali mi:
"Úradu postačuje len formálne vyhlásenie o absolvovanom školení. Nikde nie je napísané, že to musí byť len externý školiteľ."
My sme to teda riešili tak, že na hlavičkový paprier sme napísali vyhlásenie o vyškolení zodpovednej osoby, ktoré podpísal konateľ. Vyhlásenie obsahuje:
na aký účel sa školenie vykonalo(zákon o ochr..), spôsob školenia (samoštúdium) a dátum.
rosemary
10.06.05,10:09
ĺoška, tiež som takto uvažovala, len keby sa ma niekto kompetentný spýtal na podrobnosti som vedlejak ta jedle
Hlinkovx
10.06.05,16:19
ĺoška, tiež som takto uvažovala, len keby sa ma niekto kompetentný spýtal na podrobnosti som vedlejak ta jedleHani...nemusíš mať certifikát o vyškolení...
sú dve možnosti, ako to vyriešiť....

1. stačí buď vyhlásenie od konateľa, že ťa vyškolil....
2. alebo že si sa vzdelávala formou samoštúdia

to sú možnosti, ktoré mi potvrdil aj Úrad na OOU
rosemary
13.06.05,09:07
Silvi, ďakujem za tip, ale...
konateľ ma ťažko zaškolí, keď ani nemá šajn, že také niečo existuje

samoštúdium som sice absolvovala, ale mám v tom guláš - segedinský
ale ak to stačí, nejako to prežijem
Hlinkovx
13.06.05,09:11
Silvi, ďakujem za tip, ale...
konateľ ma ťažko zaškolí, keď ani nemá šajn, že také niečo existuje

samoštúdium som sice absolvovala, ale mám v tom guláš - segedinský
ale ak to stačí, nejako to prežijemHani..a to si myslíš..že môj vôbec vie, že také niečo existuje...ale papier mi s vďačnosťou podpísal...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
hlavne , keď som nič od neho nechcela
a samoštúdium...to zvládneš....ja ti verím http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
vladan
13.06.05,09:14
samoštúdium som sice absolvovala, ale mám v tom guláš - segedinský
rosy, bola som na školení OOÚ a tam nám kontrolórka z Úradu na ochranu osobných údajov (školiteľka) povedala k § 19 ods. 3 asi toto: za odborné vyškolenie zodpovednej osoby sa bude považovať aj samoštúdium, len treba mať k dipozícii vyhlásenie, že daný človek OVLÁDA TENTO ZÁKON. Keďže máš v zákone segedínky guláš, podľa mňa, ťa nemôžu považovať za odborne vyškolenú ...
Hlinkovx
13.06.05,09:26
rosy, bola som na školení OOÚ a tam nám kontrolórka z Úradu na ochranu osobných údajov (školiteľka) povedala k § 19 ods. 3 asi toto: za odborné vyškolenie zodpovednej osoby sa bude považovať aj samoštúdium, len treba mať k dipozícii vyhlásenie, že daný človek OVLÁDA TENTO ZÁKON. Keďže máš v zákone segedínky guláš, podľa mňa, ťa nemôžu považovať za odborne vyškolenú ...Vladi...ty jej zase všetko never...
bola prvá..kto nám tu poskytol smernicu a z toho vyplýva tak trochu, že guláš síce môže mať, ale na tanier..ale nie zo zákona...tomu jednoducho neverím...
rosemary
13.06.05,09:36
Veľmi pekne ďakujem za kompliment. Silvinka si strašne zlatá. Neviem či poznáš ten pocit, že keď sa sústavne hrabeš v zákonoch a chceš sa zdokonaliť, alebo si niečo iba potvrdiť, zisťuješ že vlastne nič nevieš? Ja už som v takom štádiu, že fúkam aj na studené.
Hlinkovx
13.06.05,10:23
Hani...
za svojím tvrdením o Tebe si stojím a basta..

jednoducho by som chcela vidieť len ľudí, ktorí mi prídu na kontrolu
a budú vedieť viac ohľadom OOU, čo sa týka firmy, kde robím.....

také malé poznatky
keď bola kamarátka na školení, tak je inšpektorka z inšpektorátu práce tvrdila niečo iné, ako mne úrad na OOU
keď sme to dali dokopy a pýtali sme sa na úrade...tak potvrdili to, čo som tvrdila ja a OOU .....a nie čo sa dozvedela na školení

kamarátka ma papier z vyškolenia, kde jej prečítali zákon a ja nemám nič ....
ale viem z toho viac

a osobne si myslím, že dať na papier zákon, ktorý ma veľké diery nie je problém, ale my sa ho snažíme uplatniť v praxi...a zatiaľ, keď som mala otázky, tak mi povedali, že chcem veľa vedieť a že ani oni v tom nemajú jasno, že existujú viaceré výklady a tak...

takže som vo fázi, že už nečítam zákon o OOU, bo to nemá zmysel, a viem, čo viem...keď mi prídu na kontrolu...potom ma môžu presvedčiť, že to išlo inak urobiť, ale asi sa im to nepodarí
keď mi bude chcieť niekto nabúrať systém s OU tak to urobí, či projekt budem mať, alebo nie
ked sa mi bude chcieť niekto vlámať do predajne, kde mám OU , tak to urobí, a nebude sa ma pýtať....
jednoducho po tej stránke , ktorú som mohla ovplyvniť, som urobila všetko a to čo nemôžem ovplyvniť....to nedokážu ani oni....
vladan
13.06.05,10:26
... také malé poznatky
keď bola kamarátka na školení, tak je inšpektorka z inšpektorátu práce tvrdila niečo iné, ako mne úrad na OOU... to je pekné, ísť na školenie o ochrane osobných údajov, kde je školiteľka z Inšpektorátu práce :D
jess
13.06.05,10:32
kamarátka ma papier z vyškolenia, kde jej prečítali zákon a ja nemám nič ....
ale viem z toho viac

takže som vo fázi, že už nečítam zákon o OOU, bo to nemá zmysel, a viem, čo viem...keď mi prídu na kontrolu...potom ma môžu presvedčiť, že to išlo inak urobiť, ale asi sa im to nepodarí
keď mi bude chcieť niekto nabúrať systém s OU tak to urobí, či projekt budem mať, alebo nie
ked sa mi bude chcieť niekto vlámať do predajne, kde mám OU , tak to urobí, a nebude sa ma pýtať....
jednoducho po tej stránke , ktorú som mohla ovplyvniť, som urobila všetko a to čo nemôžem ovplyvniť....to nedokážu ani oni....
plne súhlasím
Hlinkovx
13.06.05,10:35
... to je pekné, ísť na školenie o ochrane osobných údajov, kde je školiteľka z Inšpektorátu práce :DVladi..bohužial..to je realita...školenia nerobia iba pracovníci Úradu na OOU..ale niekto sa tam pletie...a potom to tak vyzerá
inšpektorka z inšpektorátu práce - tí , čo robia aj vietor...
vladan
13.06.05,10:40
Vladi..bohužial..to je realita...školenia nerobia iba pracovníci Úradu na OOU..ale niekto sa tam pletie...a potom to tak vyzerá
inšpektorka z inšpektorátu práce - tí , čo robia aj vietor...
poučenie do budúcna ... podľa mňa, ten kto školí, by mal byť priamo spätý s témou školenia ... ja som si zisťovala odkiaľ je školiteľka na osobné údaje a až potom som sa prihlásila ... a poviem ti, JUDr. Drabišinová je celkom fajn (kontrolórka na Úrade na ochranu osobných údajov), a vedela často reagovať na otázky (tuším okrem dvoch zodpovedala všetky) :D
Hlinkovx
13.06.05,10:45
poučenie do budúcna ... podľa mňa, ten kto školí, by mal byť priamo spätý s témou školenia ... ja som si zisťovala odkiaľ je školiteľka na osobné údaje a až potom som sa prihlásila ... a poviem ti, JUDr. Drabišinová je celkom fajn (kontrolórka na Úrade na ochranu osobných údajov), a vedela často reagovať na otázky (tuším okrem dvoch zodpovedala všetky) :D
Vladi..
však ja som sa radšej poučila sama..:D:D:D
ale aj keď volám na Úrad na OOU ...nemajú v tom celkom jasno ani tam...
rosemary
13.06.05,10:54
Vladi, Silvi má pravdu, tie školania skutočne robí kde kto. Ja som bola na školení v Blave, ešte hneď ako začal zákon fungovať, bolo to nové a strašné a žiaden papier som nedostala. Ale za tie dva roky sme kúsok ďalej,, ale bohužiaľ iba niektorí. To máš ako s tou smernicou na registratúrny poriadok. Ja som to krvopotne tvorila, lebo sme robili certifikáciu ISO, nemala som sa čoho chytnúť, štátny archív mi ho dvarazy vrátil. Teraz vidím v novinách inzeráty....vypracujem Vám registratúrny poriadok... Keď som na ten inzerát zavolala, pani nemala ani šajnu o čom to je. Povedala mi, aby som jej dala okruh dokladov ktoré chcem archivovať a ona mi registratúrny poriadok urobí. To by som si teda netrúfala, aj keď som prelúskala celý zákon
Vidíš a už píšem od veci, je to o tom, že nieje školenie ako školenie