alenka81
28.01.09,14:34
Prajem krásny deň. Neviem, či som tu správne, ale skúsim sa spýtať.. môj otec má 58 rokov a už zhruba rok poberá predčasný starobný dôchodok. K 31.12.2008 dal v práci výpoveď - dostal odstupné.
A tak sa chcem spýtať, čo teraz s ním? Chce, aby som mu poradila, ale ja fakt netuším. Neviem, či sa má ísť hlásiť na úrad práce.. do doby, keď bude mať vek na starobný dôchodok, alebo všetky úrady ignorovať.. ? PORAĎTE prosím.
wagner
28.01.09,13:36
Predčasného starobného dôchodcu nezaregistrujú na ÚP. Pozri zákon o zamestnanosti.
vieroslava
28.01.09,13:42
Je jedno či je poberateľom predčasného starobného dôchodku alebo riadneho starobného dôchodku. To, že pracoval už bola len jeho práca naviac. Môže ísť na sociálnu poisťovňu požiadať o prepočítanie dôchodku z dôvodu, že pracoval súčasne s poberaním predčasného dôchodku (možno mu ho prepočítajú a zvýšia), ale to je asi tak všetko. Povinnosti nemá žiadne, má len práva. Užívať si zaslúžený oddych.
alenka81
29.01.09,06:16
Predčasného starobného dôchodcu nezaregistrujú na ÚP. Pozri zákon o zamestnanosti.
.. ja som si ten zákon samozrejme pozrela.. a asi mi nebudeš veriť, ale v Trebišove ho zaevidovali a má nárok aj na 6 mesačnú podporu v nezamestnanosti s tým, že po tom polroku môže požiadať o vyradenie z evidencie. A priznám sa, prekvapilo ma to..
mzdarka renca
29.01.09,07:35
Nechápem UPSVaR v Trebišove, nakoľko sa dôchodcom neodvádza poistné v nezamestnanosti.
veronikasad
29.01.09,07:38
.. ja som si ten zákon samozrejme pozrela.. a asi mi nebudeš veriť, ale v Trebišove ho zaevidovali a má nárok aj na 6 mesačnú podporu v nezamestnanosti s tým, že po tom polroku môže požiadať o vyradenie z evidencie. A priznám sa, prekvapilo ma to..
Upozornil ich, že je poberatelom predčasného dôchodku ? Podľa veku im to nemuselo vyjsť, ale dávky vypláca SP tak tam to asi neprejde.
Ešte jedna vec mi nesedí - ak sám dal výpoveď dostal odstupné ? Nebolo to náhodou odchodné ? Alebo v Trebišove platia iné zákony ?