laco824
28.01.09,14:48
Prosím Vás o odpoveď na jednu otázku.
Ak vlastním byt viac ako 5 rokov (nemám v ňom trvalý pobyt) a chcem ho predať, nemusím platiť daň z príjmu z tohto predaja.
Ak som ale byt posledné dva roky prenajímal, tiež som oslobodený od platenie dane z príjmu z predaja bytu?
Ďakujem za odpoveď.
Vladimír Ozimý
28.01.09,15:57
Prosím Vás o odpoveď na jednu otázku.
Ak vlastním byt viac ako 5 rokov (nemám v ňom trvalý pobyt) a chcem ho predať, nemusím platiť daň z príjmu z tohto predaja.
Ak som ale byt posledné dva roky prenajímal, tiež som oslobodený od platenie dane z príjmu z predaja bytu?
Ďakujem za odpoveď.

oslobodenie predaja nehnuteľnosti je zadefinované v § 9 zákona o dani z prijmov. ak máte splnenú základnú podmienku vlastníctva je dôležité ešte na oslobodenie posúdiť či ste mali byt zaradený v obchodnom majetku. O obchodnom majetku hovoríme v tom prípade ak o ňom daňovník účtuje vo svojom účtovníctve alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. To že ste ho prenajímali nie je podstatné na účely oslobodenia. Ak ste o ňom neúčtovali a neuplatňovali si naň výdavky vo forme odpisov potom je splnená podmienka na oslobodenie od dane z príjmov. Ak ste o ňom účtovali potom oslobodenie nastane až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku.
laco824
29.01.09,12:09
Ohľadom prenájmu som samozrejme viedol účtovníctvo, čo sa týka bytu samotného o ňom som žiadne účtovníctvo neviedol.
Ak tomu teda správne rozumiem, podmienku na oslobodenie od dane z príjmu z predaja bytu spĺňam.