Monika C.
28.01.09,18:40
Ahojte poradáci - poradili by ste mi : môj známi na základe kúpnej zmluvy predal chatu čoho bol vlastníkom 3 roky vlastne ani nepredal ale vymenil za byt len v kúpnej zmluve je uvedené, že jeho chata stojí 1 750 000,- a byt 2 100 000,- v zmluve je uvedené, že je to len výmena a nikto nikomu nič nedopláca. Tento môj známe síce tú chatu má už vyšše 10 rokov a tak na miestný úrad aj platil daň z tecj chaty ale na kataster bol zapísaný len pred 3 rokmi. Neviete mi v tom poradiť ako je pri tomto príklade on vlastne peniaze neinkasoval. Musí zaplatiť daň z predaja chaty. Je to súrne tak sa nehnevajte.
Zoltán Kovács
28.01.09,17:41
Ahojte poradáci - poradili by ste mi : môj známi na základe kúpnej zmluvy predal chatu čoho bol vlastníkom 3 roky vlastne ani nepredal ale vymenil za byt len v kúpnej zmluve je uvedené, že jeho chata stojí 1 750 000,- a byt 2 100 000,- v zmluve je uvedené, že je to len výmena a nikto nikomu nič nedopláca. Tento môj známe síce tú chatu má už vyšše 10 rokov a tak na miestný úrad aj platil daň z tecj chaty ale na kataster bol zapísaný len pred 3 rokmi. Neviete mi v tom poradiť ako je pri tomto príklade on vlastne peniaze neinkasoval. Musí zaplatiť daň z predaja chaty. Je to súrne tak sa nehnevajte.

Musí zaplatiť daň z predaja. Nie je podstatné, že neinkasoval peniaze. Jeho chyba, že napriek 10 ročnému vlastníctvu sa dal na kataster zapísať len pred 3 rokmi.
Vladimír Ozimý
28.01.09,17:44
Ahojte poradáci - poradili by ste mi : môj známi na základe kúpnej zmluvy predal chatu čoho bol vlastníkom 3 roky vlastne ani nepredal ale vymenil za byt len v kúpnej zmluve je uvedené, že jeho chata stojí 1 750 000,- a byt 2 100 000,- v zmluve je uvedené, že je to len výmena a nikto nikomu nič nedopláca. Tento môj známe síce tú chatu má už vyšše 10 rokov a tak na miestný úrad aj platil daň z tecj chaty ale na kataster bol zapísaný len pred 3 rokmi. Neviete mi v tom poradiť ako je pri tomto príklade on vlastne peniaze neinkasoval. Musí zaplatiť daň z predaja chaty. Je to súrne tak sa nehnevajte.

zákon hovorí že príjmom je aj príjem formou zámeny čo je tento prípad (§ 2 písm. c) zákona o dani z príjmov)...
ďalej oslobodené je predaj nehnuteľnosti ak od nadobudnutia ubehlo viac ako 5 rokov. Vie to deklarovať??? ak ano potom ide o oslobodený príjem
Vladimír Ozimý
28.01.09,17:48
Musí zaplatiť daň z predaja. Nie je podstatné, že neinkasoval peniaze. Jeho chyba, že napriek 10 ročnému vlastníctvu sa dal na kataster zapísať len pred 3 rokmi.

hm nebol by som si tak istý...podľa mňa zákon o dani z príjmov sa neodvoláva na kataster nehnuteľnosti ak by právne preukázal toto nadobudnutie skôr podľa mňa oslobodenie môže aplikovať....to že si nesplnil povinnosť voči katastru mu podľa mňa nemôže upierať vlastnícke právo...to je môj názor...
Monika C.
28.01.09,17:51
On vlastne za tú chatu platil len to nebolo na výpis z katastra doklady o tom má, že každý rok zaplatil za tú chatu daň.
Vladimír Ozimý
28.01.09,17:55
On vlastne za tú chatu platil len to nebolo na výpis z katastra doklady o tom má, že každý rok zaplatil za tú chatu daň.

no viete ale za nehnuteľnosť môže platiť daň aj dlhodobý nájomca alebo užívateľ...to nie je dôkaz vlastníctva...t.j. nadobudnutia...to je pre mňa kupno predajná zmluva...darovacia...dedičské konannie atď...
vieroslava
28.01.09,18:02
Dokladom o vlastníctve nehnuteľnosti je platná zmluva, ktorou dotyčný nehnuteľnosť nadobudol, buď registrovaná notárom (do roku 1993), alebo potvrdená vkladom na katastri a nie zápis do katastra. Nie je mi však celkom jasné, akou zmluvou nadobudol nehnuteľnosť, keďže pre 10 rokmi sa zmluvy už vkladovali na katastri.
Monika C.
28.01.09,18:04
Má aj zápis do katastra ale len ako pozemok a chatu postavil sám len kolaudácia prebehla v roku 2004 a tak nie je tomu 5 rokov. Na DÚ mu kázali napísať na daňové riaditeľstvo.Ešte raz Vám ďakujem za pomoc a prajem Vám príjemný večer.
Monika C.
28.01.09,18:19
Predtým to patrilo zväzu záhradkárov.
betka
28.01.09,18:47
ZDP:

c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak, za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

Doporučujem sa obrátiť na daňového poradcu. Nedávno som vyvrátila jeden článok ohľadom zámeny nehnuteľností. Iné poňatie je poňatie účtovníka, iný názor má daňový poradca. S jedným prípadom som diskutovala s Milanom Benkom, pričom mojim názorom bola daň zo zámeny platiť, a Milan mal opačný názor.

Tiež je veľmi dôležité ako máte postavenú zmluvu. či máte individuálne ocenenú nehnuteľnosť-chatu a nehnuteľnosť-pozemok.
Brala by som to ako dve samostatné veci. Vlastníkom pozemku môžete byť dlhšie ako pať rokov, vtedy sa na príjem vzťahuje oslobodenie od dane. A druhá vec je samostatná chata. Kt. ste vlastníkom až do doby, kým nemáte LV.
Lianka
28.01.09,18:49
Dokladom o vlastníctve nehnuteľnosti je platná zmluva...

Mala som podobny pripad datumovo tesne 5 rokov plus minus, tak som sa obratila na pravnika a ziadala ho o nazor. Podla jeho nazoru sa vlastnikom stavas az dnom zapisu na list vlastnictva.


...chata. Kt. ste vlastníkom až do doby, kým nemáte LV.

(Nepriamo) to potvrdzuje aj betka vo svojom prispevku.
Zoltán Kovács
28.01.09,19:13
Osobne si myslím, že majiteľom sa stáva odo dňa povolenia zápisu. To, že kedy sa to dostane aj na LV, je už iba administratívny krok.
Monika C.
28.01.09,20:02
Ďakujem Vám všetkým za pomoc ale Lianka a Zoli musíme s bodíkom počkať až do zajtra, zase som rozdala viac bodov a dnes už nemôžem. Zajta nezabudnem prajem každému príjemný večer.