legolas
28.01.09,18:08
Milí poraďáci, mám takýto problém: po strýkovi som zdedil domček. Problém je v tom, že on býval v CZ a v poslednej dobe pred smrťou neplatil za elektrinu preto mu odmontovali elektromer. Ja to teraz chcem dať napojiť, ale v elektrárni mi povedali, že zo zákona musím dať urobiť kompletnú novú prípojku s revíznou správou a že ma to bude stať cca v prepočte 500 eura. Vie mi niekto z Vás poradiť ? Veď prípojka je tam, len elektromer odmontovali aj to bez toho, aby ho na to upozornili že neplatí. Veľmi pekne ďakujem.
220870
28.01.09,19:54
Predpokladám že ten elektromer bol v interiéri domu.A z toho vyplýva že vy teraz musíte elektromer umiestniť na plot domu tak aby bol voľne prístupný pracovníkom ktorý chodia odpisovať stav elektromera.K tej cene.500 € je málo.Neviem ako daleko je dom od plotu ale nedávno sme niečo podobné robili pri prerábke RD a cena sa mohla pohybovať niekde okolo 1200-1500 €.Inak bez toho vám ten elektromer nezapoja.
legolas
29.01.09,12:20
Predpokladám že ten elektromer bol v interiéri domu.A z toho vyplýva že vy teraz musíte elektromer umiestniť na plot domu tak aby bol voľne prístupný pracovníkom ktorý chodia odpisovať stav elektromera.K tej cene.500 € je málo.Neviem ako daleko je dom od plotu ale nedávno sme niečo podobné robili pri prerábke RD a cena sa mohla pohybovať niekde okolo 1200-1500 €.Inak bez toho vám ten elektromer nezapoja.

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ale chcel by som doplniť, že elektromer bol namontovaný na vonkajšej stene domu v domovej skrini ktorá bola daná len asi v roku 2002 pracovníkmi elektrárni pretože nebohému strýkovi montovali el. bojler a akum. pec. Je k tomu aj revízna správa, tak prečo by som ja teraz mal znova robiť tak, ako by som pripájal nový dom? veď skriňa s ističmi a aj s vtedy namontovaným elektromerom bola prístupná bez toho, aby bol musel byť niekto doma. Teraz to už nevyhovuje ? Ja som čítal nejaký zákon a tam bolo, že prípojka je od vzdušného vedenia k najbližšiemu strešniku, alebo stožiaru. Tak je to aj na tomto dome. Môžte mi to nejak vysvetliť? alebo poradiť?
220870
29.01.09,18:44
Podľa nových noriem a zákonov to musí byť tak aby pracovník opisujúci elektromer nemusel vstupovať na váš pozemok.nepoznám a neviem aké presné podmienky sú na vašom dome.Niečo podobné je aj u plynomerov a vodomerov.
misomiso
29.01.09,18:57
Oni to bezne zapojuju po starom, len robia zbytocne obstrukcie, pravdepodobne zamerne. Ide totiz o to, ze vacsina ludi sa potom zariadi tak, ze vyhlada miestneho montera elektrarrni a "dohodne" sa priamo s nim. Je to neporovnatelne rychlejsie a lacnejsie.

Ak by chcel niekdo pindat ohladne etikety Porady, tak ja som ti nic neporadil, iba som ti napisal, ako to chodi.
anonym222
29.01.09,19:20
Oni to bezne zapojuju po starom, len robia zbytocne obstrukcie, pravdepodobne zamerne. Ide totiz o to, ze vacsina ludi sa potom zariadi tak, ze vyhlada miestneho montera elektrarrni a "dohodne" sa priamo s nim. Je to neporovnatelne rychlejsie a lacnejsie.
To nemyslíš vážne, že v tom je ten zámer? Aj keď pripúšťam, že je pravda, že často to robí ten montér.
Tu ide o to, že existujú nejaké predpisy a naviac je to celkom dobrý a právne čistý nástroj ako donútiť neplatičov, aby za elektrinu už v budúcnosti poctivo platili. Neviem ako v Čechách, ale myslím že u nás ti dajú ešte opäť zaplatiť pripojovací poplatok.
legolas
30.01.09,05:32
Podľa nových noriem a zákonov to musí byť tak aby pracovník opisujúci elektromer nemusel vstupovať na váš pozemok.nepoznám a neviem aké presné podmienky sú na vašom dome.Niečo podobné je aj u plynomerov a vodomerov.

Veľmi pekne Vám ďakujem, ale viete ja bývam na dedine a ten domček je tiež v tej dedine a všetci čo sme stavali domy, alebo ešte naší rodičia máme namontované elektromery na vonkajšej stene domu, takže Tí, ktorí chodia robiť odpočty vstupujú do každého dvora, mimo novostavieb, to znamená, že potom by sme všetci v dedine mali mať taktiež nové prípojky zo zákona nie? Nechcem to naťahovať, ešte ráz Vám ďakujem a ak by z Vás ešte niekto vedel poradiť nejakú výnimku budem vďačný.
sarasara
30.01.09,07:47
Elektromer musiš dať do plota. Keby si sním nehýbal, tak by si nemusel.Zatiaľ je to tak, že ak pohneš elektromerom, už ti ho nedajú na dom, ale do plota. K tomu, aby ti ho dali do plota potrebuješ plány, stavebné povolenie, skriňu do plota, vykopať pre kábel. Elektrikári ti zemou prevedú kábel po skrinku. Ďalšie zemné vedenie bude od doterajšieho umiestnenia elektromeru po skrinku v plote. Zavoláš revízneho technika. S revíznou správou zájdeš za elektrikármi, ktorí ti zapoja elektrinu na stĺpe. A je to.
elkibo
31.01.09,07:56
Postup pre zapojenie elektromeru v Regionalnej sprave sieti STRED a v ostatnych len s malymi obmenami:
- ist do elektrarni vypisat ziadost o pripojenie (dohodne sa aj maximalna rezervovana kapacita)
- projektant urobi projekt
- elektrarne schvalia projekt stanovia poziadavky a predpisy
- na obecnom alebo mestskom urade (treba stavebny urad) sa poziada o ohlasenie o drobnej stavbe (OoDS)
- ak sa buduce vedenie bude v zemi krizovat s inymi vedeniami treba dolozit k ohlaseniu o stavbe od kazdej dotknutej stavby vyjadrenie (SPP, vodari...) - daju aj peciatku do projektu
- ak sa ide pod statnu cestu treba aj povolenie regionalnej spravy ciest (od 15 novebra do 15 marca neudeli ziadne povolenie koli zimnej udrzbe) - toto sa dolozi k OoDS
- po vydani ohlasenia sa zapocnu prace
- pretlacanie popod cestu vam urobia aj ty ktory vam pretlacali vodu, plyn..., netreba na to drahu firmu, treba sa spytat po okoli usetrite na tom niekolko stoviek eur ( miestni borci 1m - 4-8eur, firma 1m 20-30eur)
- plati: po SPP skrinku ktora je na stlpe verejneho vedenia si platite vsetko sam. SPP skrinku a elektricky kabel z vedenia davaju elektrarne v prip. rekonstrukcie zadarmo, nova pripojka cca 180eur. (neviem ako v pripade odpojenia z dovodu neplatenia)
- pripojku moze robit len ten ktory ma vydane z technickej inspekcie Povolenie na elektricke pripojky. (ak si to chcete robit sam, potom si zozente peciatku osoby ktora to ma)
- ak je vsetko hotove treba reviznu spravu - urobi revizny technik, plan skutocneho vyhotovenia a firmu ktora elektricku pripojku vyhotovila. Toto vsetko aj s OoDS zanesiete do elektrarni kde si s vami dohodnu termin kedy vam pridu namontovat elektromer a zapojit SPP.
Cele ak si to budete robit sam a vyznate sa v elektrike vas to vyde cca 300eur (10m privod zo stlpa s podtlacanim popod cestu - rozvadzac - 10m privod do domu) ak si to date robit elektrikarovy zaplatite zhruba o 250 - 300eur viac. Ak niekto vypyta viac tak sa chce nabalit. Najdite si druheho. :cool:
misomiso
31.01.09,09:41
Prilis komplikovane. V praxi sa to robi ovela jednoduchsie.
elkibo
31.01.09,09:59
Napis ako.
Toto bol moj postup ked som robil ja pripojku. A este som tam zabudol napisat ze treba aj stavebny dozor. Bez tych vsetkych papierov mi nechceli dat ohlasenie o drobnej stavbe. A bez toho by ma nezapojili elektrarne.
220870
31.01.09,12:51
Postup pre zapojenie elektromeru v Regionalnej sprave sieti STRED a v ostatnych len s malymi obmenami:
- ist do elektrarni vypisat ziadost o pripojenie (dohodne sa aj maximalna rezervovana kapacita)
- projektant urobi projekt
- elektrarne schvalia projekt stanovia poziadavky a predpisy
- na obecnom alebo mestskom urade (treba stavebny urad) sa poziada o ohlasenie o drobnej stavbe (OoDS)
- ak sa buduce vedenie bude v zemi krizovat s inymi vedeniami treba dolozit k ohlaseniu o stavbe od kazdej dotknutej stavby vyjadrenie (SPP, vodari...) - daju aj peciatku do projektu
- ak sa ide pod statnu cestu treba aj povolenie regionalnej spravy ciest (od 15 novebra do 15 marca neudeli ziadne povolenie koli zimnej udrzbe) - toto sa dolozi k OoDS
- po vydani ohlasenia sa zapocnu prace
- pretlacanie popod cestu vam urobia aj ty ktory vam pretlacali vodu, plyn..., netreba na to drahu firmu, treba sa spytat po okoli usetrite na tom niekolko stoviek eur ( miestni borci 1m - 4-8eur, firma 1m 20-30eur)
- plati: po SPP skrinku ktora je na stlpe verejneho vedenia si platite vsetko sam. SPP skrinku a elektricky kabel z vedenia davaju elektrarne v prip. rekonstrukcie zadarmo, nova pripojka cca 180eur. (neviem ako v pripade odpojenia z dovodu neplatenia)
- pripojku moze robit len ten ktory ma vydane z technickej inspekcie Povolenie na elektricke pripojky. (ak si to chcete robit sam, potom si zozente peciatku osoby ktora to ma)
- ak je vsetko hotove treba reviznu spravu - urobi revizny technik, plan skutocneho vyhotovenia a firmu ktora elektricku pripojku vyhotovila. Toto vsetko aj s OoDS zanesiete do elektrarni kde si s vami dohodnu termin kedy vam pridu namontovat elektromer a zapojit SPP.
Cele ak si to budete robit sam a vyznate sa v elektrike vas to vyde cca 300eur (10m privod zo stlpa s podtlacanim popod cestu - rozvadzac - 10m privod do domu) ak si to date robit elektrikarovy zaplatite zhruba o 250 - 300eur viac. Ak niekto vypyta viac tak sa chce nabalit. Najdite si druheho. :cool:
:D:D:D300€ :D:D:D toľko stojí len projekt elektrárne pýtajú daľších 100-300€ +nová el. skriňa s ističmi 100-200.kábel tuším okolo 1€/mb.+ sa to musí zamurovať a omietnuť a vykopať a kábel posdypať pieskom,zahrabať a väčšinou aj zasekeť do fasády.
bavíme sa o rekonštrukcii nie o novostavbe.
pistik8
31.01.09,16:02
Elkibo.....

Dakujem za PLNOHODNOTNY a KONKRETNY POSTUP........ doteraz to tu nikto bod po bode nenapisal....

MisoMiso.....

Trafena hus zagagala ....:mad: KEBY, si tu Tvoju prax aj napisal, mozno by sme Ti aj uverili :confused: velke reci, skutek utek :D
elkibo
31.01.09,18:18
:D:D:D300€ :D:D:D toľko stojí len projekt elektrárne pýtajú daľších 100-300€ +nová el. skriňa s ističmi 100-200.kábel tuším okolo 1€/mb.+ sa to musí zamurovať a omietnuť a vykopať a kábel posdypať pieskom,zahrabať a väčšinou aj zasekeť do fasády.
bavíme sa o rekonštrukcii nie o novostavbe.

Ak niekto potrebuje projekt tak dam vam kontakt na jedneho projektanta ktory vam to urobi za 70eur ked ho doveziete vlastnym autom na stavbu. ked nie dopravu si zauctuje zvlast.
Dalej, dam vam cislo na chlapika ktory vam RE rozvadzac preda za 73eur vratane isticov, certifikatu a reviznej spravy.
Rekonstrukciu v pripade vzdusneho vedenia na podzemne robia elektrarne bezplatne.
Rozvadzac sa NEMUSI zamurovat pokial ho nechcete zamurovat. Da sa osadit do ohrady, bez toho aby ste ho obmurovavali. Jednoducho sa pripevni 4 srobami do jestvujucej ohrady. Musi ale byt v kazdom pripade min. 60cm nad povrchom terenu.
Kabel pokial sa vam ho nechce kopat, si najdite chlapika z dediny alebo studenta a za 3eur na hodinu vam ho s radostou vykope. Na ulici musi byt ryha hlboka 100cm - 10cm pieskove lozko - kabel - 10cm pieskovy zasyp - na to tehla - vykopova zemina - 30cm nad kablom date elektrikarsku cervenu vystraznu foliu s bleskom - zeminu kazdych 20cm udusat.
Na vasom pozemku ho staci zakopat 50cm tiez do pieskoveho lozka + oznacit aby ste si ho v buducnosti neprettali.
Do domu z rozvadzacu vam bohate staci kabel CYKY 5*10mm utiahne trvalo cca 70A pokial je v zemi a 60A pokial je v chranicke (1mm - 6A).
Zo stlpa do rozvadzaca ide kabel NAYY 4*16mm.
Ak je najblizsi uzemneny stlp verejneho vedenia dalej ako 40m musite uzemnovat aj rozvadzac. Odpor uzemnenia musi byt mensi 5 ohmov. Ak je pieskova zem - malo vodiva - oplati sa ist na hlbku s uzemnenim ist do hlbky - pouziju sa 2m tyce. Ak je vodiva stacia metrove tyce prepojene zemniacov pasovinou 3*40mm. Pocet urci vysledny odpor.
Nova pripojka sa nerozlisuje ci ide do novostavby alebo ci sa rekonstruuje. Elektrarne si nauctuju v pripade novej pripojky cca 180eur naviac. Rozdiel je v tom ci si budete burat uz existujucu omietku v dome, na dome, alebo budete sekat privodny kabel do holej steny a potom to zapucuje murar vsetko naraz aj s izbami.

Najednoduchsie je, ak mate elektricke vedenie hned pri plote. Vtedy vam odpada kopec papierovaciek a roboty.
Miloš Mičega - CIMOM TN
31.01.09,19:53
Zriaďovanie novej prípojky je nová stavba. Ak som dobre pochopil, tak prípojka je t.č. OK. Doporučujem dať si vypracovať len revíznu správu a na rozvodných závodoch požiadať o umiestnenie elektromeru, ktorý sú povinný dodať elektrickú energiu zo zákona č. 656/2004 Z.z. o energetike.
V žiadnom prípade nazriaďovať novú prípojku, ak je OK.

Rozvodné závody dávajú podmienku merania mimo pozemku pri nových stavbách, alebo prestavbách. Využívajú možnosť svojho vyjadrenia, ako podkladu k stavebnému konaniu a aj sa im to darí.

To, že je elektromer na pozemku a nie v oplotení nebráni tomu, aby rozvodné závody RD opätovne pripojili. Voči majiteľovi RD majú zákonné ustanovenie - postup podľa § 30 ods. 2 písm. a) zákona.

§ 30
Práva a povinnosti odberateľa elektriny v domácnosti
(2) Odberateľ elektriny v domácnosti je povinný

a) umožniť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy montáž určeného meradla a nevyhnutný prístup k meradlu,


CIMOM
elkibo
31.01.09,20:31
Svokor robi v elektrarnach presne zistim co v pripade odpojenia z dovodu neplatenia. Podla mna ak odpojili za neplatenie, tak pripoja za poplatok. Ak zobrali elektromer tak to bude podla mna komplikovanejsie.
misomiso
01.02.09,19:13
Elkibo.....

Dakujem za PLNOHODNOTNY a KONKRETNY POSTUP........ doteraz to tu nikto bod po bode nenapisal....

MisoMiso.....

Trafena hus zagagala ....:mad: KEBY, si tu Tvoju prax aj napisal, mozno by sme Ti aj uverili :confused: velke reci, skutek utek :D

Ale ja som to napisal jasne. Musite sa dohodnut s obvodnym monterom. Jediny problem moze byt zohnat nanho kontakt. Bude treba asi trocha detektivnej prace. Potom to uz zvykne ist ako po masle.
220870
02.02.09,07:54
Ak niekto potrebuje projekt tak dam vam kontakt na jedneho projektanta ktory vam to urobi za 70eur ked ho doveziete vlastnym autom na stavbu. ked nie dopravu si zauctuje zvlast.
Dalej, dam vam cislo na chlapika ktory vam RE rozvadzac preda za 73eur vratane isticov, certifikatu a reviznej spravy.
Rekonstrukciu v pripade vzdusneho vedenia na podzemne robia elektrarne bezplatne.
Rozvadzac sa NEMUSI zamurovat pokial ho nechcete zamurovat. Da sa osadit do ohrady, bez toho aby ste ho obmurovavali. Jednoducho sa pripevni 4 srobami do jestvujucej ohrady. Musi ale byt v kazdom pripade min. 60cm nad povrchom terenu.
Kabel pokial sa vam ho nechce kopat, si najdite chlapika z dediny alebo studenta a za 3eur na hodinu vam ho s radostou vykope. Na ulici musi byt ryha hlboka 100cm - 10cm pieskove lozko - kabel - 10cm pieskovy zasyp - na to tehla - vykopova zemina - 30cm nad kablom date elektrikarsku cervenu vystraznu foliu s bleskom - zeminu kazdych 20cm udusat.
Na vasom pozemku ho staci zakopat 50cm tiez do pieskoveho lozka + oznacit aby ste si ho v buducnosti neprettali.
Do domu z rozvadzacu vam bohate staci kabel CYKY 5*10mm utiahne trvalo cca 70A pokial je v zemi a 60A pokial je v chranicke (1mm - 6A).
Zo stlpa do rozvadzaca ide kabel NAYY 4*16mm.
Ak je najblizsi uzemneny stlp verejneho vedenia dalej ako 40m musite uzemnovat aj rozvadzac. Odpor uzemnenia musi byt mensi 5 ohmov. Ak je pieskova zem - malo vodiva - oplati sa ist na hlbku s uzemnenim ist do hlbky - pouziju sa 2m tyce. Ak je vodiva stacia metrove tyce prepojene zemniacov pasovinou 3*40mm. Pocet urci vysledny odpor.
Nova pripojka sa nerozlisuje ci ide do novostavby alebo ci sa rekonstruuje. Elektrarne si nauctuju v pripade novej pripojky cca 180eur naviac. Rozdiel je v tom ci si budete burat uz existujucu omietku v dome, na dome, alebo budete sekat privodny kabel do holej steny a potom to zapucuje murar vsetko naraz aj s izbami.

Najednoduchsie je, ak mate elektricke vedenie hned pri plote. Vtedy vam odpada kopec papierovaciek a roboty.
Ja tiež poznám jedného deda čo urobil komplet elektriku v dome za 2000€ ( 120m2 obytnej plochy).Ostatný pýtali za to isté od 4300€.
elkibo
02.02.09,16:36
Ja tiež poznám jedného deda čo urobil komplet elektriku v dome za 2000€ ( 120m2 obytnej plochy).Ostatný pýtali za to isté od 4300€.

Ta cena za pracu deda je realna - ak na to vystavil aj doklad a ak to bolo bez materialu.
elkibo
02.02.09,17:22
Svokor robi v elektrarnach presne zistim co v pripade odpojenia z dovodu neplatenia. Podla mna ak odpojili za neplatenie, tak pripoja za poplatok. Ak zobrali elektromer tak to bude podla mna komplikovanejsie.


Takze info priamo z elektrarni:
Ak Vas odpojili z dovodu neplatenia a ak Vam aj zobrali elektromer, TAK NEMUSITE ROBIT NOVU PRIPOJKU.
Date si vypracovat reviznu spravu. V elektrarnach u obvodneho technika kde spadate si poziadate o znovupripojenie - kde napisete hodnotu hlav. istica, napisete kolko fazovy odber budete mat . Zaplatite poplatok, nedoplatok, vypisete zmluvu o pripojeni, podpisete a je to. Dohodnete si termin a uz len pockate kedy vas pridu zapojit
elkibo
02.02.09,17:32
Ale ja som to napisal jasne. Musite sa dohodnut s obvodnym monterom. Jediny problem moze byt zohnat nanho kontakt. Bude treba asi trocha detektivnej prace. Potom to uz zvykne ist ako po masle.


Papiere na pripojenie novej pripojky si musite vybavit sam. To za vas nikto nespravi. Ani obvodny monter, ani obvodny technik. Obvodny monter (najdete ho v miestnych elektrarnach) tak zozenie akurat nejake kontakty kedze sa pohybuje v tomto prostredi a urobi pripojku ako fusku.
misomiso
02.02.09,18:45
Papiere na pripojenie novej pripojky si musite vybavit sam. To za vas nikto nespravi. Ani obvodny monter, ani obvodny technik. Obvodny monter (najdete ho v miestnych elektrarnach) tak zozenie akurat nejake kontakty kedze sa pohybuje v tomto prostredi a urobi pripojku ako fusku.

Ale ved on ma pripojku, ziadnu netreba robit. Staci namontovat budik.
elkibo
02.02.09,19:04
Ale ved on ma pripojku, ziadnu netreba robit. Staci namontovat budik.

Pisal som to na predchadzajucej strane ze z dovodu neplatenia netreba robit novu pripojku. Ked uz existuje stara pripojka tak obvodny monter bude zbytocny a s nim pridete do kontaktu iba vtedy ked vas pride zapojit. Ale toho staci len pozdravit a on vie co dalej, maju svoje papiere. V celom procese znovupripojenia je dolezity OBVODNY TECHNIK.
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.02.09,11:11
Správa pre "legolas" - vkladateľa správy.
Nedá sa Vám poslať správa na Vašu adresu.

K veci uvádzam, ako som Vám včera slúbil cez Vašu schránku, že zistím, ako to je s pripojením noivého elektromeru.

V jednoduchosti je to tak, ako som uviedol v predchádzajúcej verejnej správe.
1. Rozvodné závody sú Vám povinné namontovať nový elektromer, na základe podanej žiadostia prípadného vyrovnania dlhu.
2. Vychádzam z toho, že elektrická prípojka je "živá", teda nerobí sa nová.
3. V žiadnom prípade nemôžu od Vás chcieť vybudovanie novej prípojky s meraním na oplotení a pod. za predpokladu funkčnosti stávajúcej.
4. V takomto prípade nemajú od Vás pýtať ani revíznu správu od vnútorných rozvodov, lebo ich zaujíma rozvod len po elektromer. S rozvodom - prípojka sa nič nerobilo.
5. V danom prípade sa nemení odberné miesto, mení sa len zákazník (odberateľ) odberného miesta.


PS : Včerajšia správa na Vášu adresu, je použiteľná (jej druhá časť), ak by Vám robili problémy. Počítam s tým, že nebudú, ale treba tvrdo požadovať namontovanie noveého elektromeru. Jednoducho nenechať sa odbiť.

Nech sa to podarí, držím palce.


CIMOM
dolfort
09.02.09,17:52
Ja mám takú skúsenosť, že som kúpil dom kde bolo zrušené odberné miesto, ale ponechaný elektromer; po majiteľovi ktorý tam nechal nejakú (nie veľkú) sekeru. Keď som chcel dom znova pripojiť k elektrine, na elektrárňach (SSE) mi najprv povedala pracovníčka na frontovej línii že ma pripoja ak:
- vyrovnám starý dlh
- zaplatím pripájací poplatok.

Tak reku, pýtal som sa že chcem hovoriť s vedúcou (divízny štáb), počkal som si ešte ďalšiu hodinku.

Vedúca bola OK, vypočula moje argumenty (nepreberám záväzky za starého majiteľa + doložil som pôvodným majiteľom podpísaný preberací protokol, do kt. sme zaznačili stav elektromera v deň prevzatia nehnuteľnosti, t.j. elektrárne dostali presný stav elektromera, od ktorého som začal brať elektriku ja). Starý dlh som necvakal a ak si dobre pamätám, tak pripojili ma aj bez poplatku. Dali si povedať.
inajana
11.03.09,18:02
Prosím o info:
Koľko stojí PROJEKT el. rozvodu v rodinnom dome (BB kraj)? Tých horeuvedených 300 EUR je strop - či priemer?
elkibo
13.03.09,20:04
Prosím o info:
Koľko stojí PROJEKT el. rozvodu v rodinnom dome (BB kraj)? Tých horeuvedených 300 EUR je strop - či priemer?

To uplne zavisi od daneho domu kolko bude zasuviek, svetiel, vypinacov... Ceny su rozne. Najlepsie obvolat jednotlivych projektantov a povedat kolko ma RD izieb kolko bude mat vypinacov, zasuviek, svetiel, ci bude pracka, elektricky bojler, el. sporak, umyvacka, vana, sprchovy kut, ventilator ... Je tam strasne vela veci... Takze cena sa neda povedat ani priblizne lebo moze byt odchylka aj 200 eur
Lubomir1
13.03.09,21:12
Ako je to, prosím ťa, ak chcem zatiaľ pripojiť elektrinu do záhrady do stavebného rozvádzača (tzv. antoníček), Stavať chcem neskôr, ešte nemám ani projekt. Elektrický stĺp je 20cm od plotu. Zatiaľ nieje ani poriadny plot, len staré pletivo.

Zatiaľ chcem len kosiť trávu, avšak taktiež musí byť nejaká elektrina na miešačku, keď sa bude stavať.
elkibo
14.03.09,08:41
Ako je to, prosím ťa, ak chcem zatiaľ pripojiť elektrinu do záhrady do stavebného rozvádzača (tzv. antoníček), Stavať chcem neskôr, ešte nemám ani projekt. Elektrický stĺp je 20cm od plotu. Zatiaľ nieje ani poriadny plot, len staré pletivo.

Zatiaľ chcem len kosiť trávu, avšak taktiež musí byť nejaká elektrina na miešačku, keď sa bude stavať.

Tak potrebujes projekt na elektricku pripojku aj s prislusnymi povoleniami. Ked to uz budes mat a budes mat elektriku tak vsetko co zapojis za elektromer, je tvoja vec. To ze nemas ohradu nevadi, rozv. umiestnis na nozicky min. 600mm od terenu.
Inak mas idealny pripad ked stlp je hned pri pozemku, cele by ta to malo vyjst cca 300-400eur vratane materialu, projektu, reviznej spravy.
inajana
14.03.09,10:28
Cena PROJEKTU bola 210 Eur vonkajší rozvod od stĺpa +vnútro jednopodlažný dom (3 izby + kúpelňa = 100 m2)
Composite
14.03.09,19:12
nebudem zakladať novú tému, dám sem.

Na chate som mal spoločnú prípojku zo susedom, pomery sa pomenili, reps. v budúcnosti sa zmenia.

Chcel by som vlastný merač. Môžem spraviť elektromer umiestniť z vonkajšej strany chatky (2 metre od cesty)?
Ako dotiahnem kábel od suseda (po zemy, či sĺp, či z chatky na chatku)? Je vzdialený do max. 15 m.

Ak som správne pochopil, tak všetko môže spraviť známy, čo má na všetko povolenie a elektrárne, prídu len namontovať elektromer a spustiť šťavu?

Aká by bola pri tomto cena? Myslím čo by si pýtali elektrárne? SSE
Lubomir1
14.03.09,20:35
Ked to uz budes mat a budes mat elektriku tak vsetko co zapojis za elektromer, je tvoja vec.

A kde bude treba umiestniť elektromer? Bude treba na hranici záhrady (budúci plot) vymurovať nejaké skrinku na elektromer?
elkibo
15.03.09,17:23
A kde bude treba umiestniť elektromer? Bude treba na hranici záhrady (budúci plot) vymurovať nejaké skrinku na elektromer?

Ak este nevies ako bude vyzerat buduci plot tak elektromerovy rozvadzac jednoducho umiestni na dve zelezne nozicky, musi byt ale 600mm nad terenom.
Lubomir1
15.03.09,17:44
Ak este nevies ako bude vyzerat buduci plot tak elektromerovy rozvadzac jednoducho umiestni na dve zelezne nozicky, musi byt ale 600mm nad terenom.

Ďakujem za info. Ešte jeden detail, elektromerovy rozvadzac (pravdepodobne so zabudovaným elektromerom) môže byť umiestnený kdekoľvek na pozemku, alebo tak, aby bol viditeľný/prístupný z ulice?

Jedná sa o to, aby počas našej neprítomnosti niekto načieno nebral prúd, alebo nebodaj rozvádzač neukradol. :)
elkibo
15.03.09,18:04
Ďakujem za info. Ešte jeden detail, elektromerovy rozvadzac (pravdepodobne so zabudovaným elektromerom) môže byť umiestnený kdekoľvek na pozemku, alebo tak, aby bol viditeľný/prístupný z ulice?

Jedná sa o to, aby počas našej neprítomnosti niekto načieno nebral prúd, alebo nebodaj rozvádzač neukradol. :)


Musi byt na hranici pozemku koli odpoctu pracovnikov elektrarni. Ked sa bojis aby ti ho neukradli tak ho dobre ukotvy a s ciernym odberom to urob tak ze si zadovaz elektromerovy rozvadzac s okienkom na odpocet hodin a prirob si ku nemu zamok aby si si ho mohol zamykat ked vypnes pri odchode z pozemku hlavny istic.

Clovece tento tvoj prispevok ma prinutil zamysliet sa nad tym aky su niektory "ludia" svine. Kradnu poctivym ludom ktory su stastny ze konecne nieco nasetrily aby z velkou radostou zacali budovat svoj sen a zrazu niekto ich vykradne a to tam este nebyvaju. Hajzli su to co vykradaju stavby a takym prajem nech sa im v zivote vobec nedari a nech ich postretne dobre velke nestastie.
inajana
16.03.09,12:51
Trošku je to mimo - ale možno ani nie - keď má byť elektromer "súčasťou" oplotenia:
nám ukradli 60 bm plotu - už namontované Al pletivo.
A že z poistky nebolo nič - plot je súčasťou nehnuteľnosti, ktorá sa ukradnúť "nedá"!?!?!?
Lubomir1
17.03.09,11:24
A ako je to vlastne s denným a nočným prúdom - meraním?

Ešte nemáme projekt domu (hudba budúcnosti), ale pri žiadosti o pripojenie elektriny je možnosť výberu jednotarifné alebo dvojtarifné meranie.

Uvažujeme o plynovom kúrení (je prípojka na plyn), ale človek nikdy nevie. Je zriadenie a prevádzka dvojtarifného merania drahšia, alebo je to jedno?
elkibo
19.03.09,17:24
A ako je to vlastne s denným a nočným prúdom - meraním?

Ešte nemáme projekt domu (hudba budúcnosti), ale pri žiadosti o pripojenie elektriny je možnosť výberu jednotarifné alebo dvojtarifné meranie.

Uvažujeme o plynovom kúrení (je prípojka na plyn), ale človek nikdy nevie. Je zriadenie a prevádzka dvojtarifného merania drahšia, alebo je to jedno?

Odporucam dvoj tarif, ceny vravia v prospech duo tarify. vid cennik zse: http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=54&id_left_navigation=65 Kazdopadne projekt na RD by som riesil ohrevom teplej vody prostrednictvo bojleru lebo ked sa ohrieva voda v bojlery cize ked je nizka tarifa tak cela domacnost ide na Nizku Tarifu. A NT sa dava aj poobede cca na 2 hodiny. Vtedy sa da prat varit vysavat... co za rok usetri niekolko desiatok EUR.
Aj keby ste si momentalne nechceli dat dvoj tarif tak si kupte uz hned na zaciatku rozvadzac na dvojite meranie a do domu si privedtte z rozvadzacu jeden kabel navyse s oznacenym CYKY 3C*1,5 ten bude spinat stykac v domovom rozvadzaci ktory spina elektricky bojler.
Čertík
22.03.09,15:06
Odporucam dvoj tarif, ceny vravia v prospech duo tarify. vid cennik zse: Kazdopadne projekt na RD by som riesil ohrevom teplej vody prostrednictvo bojleru lebo ked sa ohrieva voda v bojlery cize ked je nizka tarifa tak cela domacnost ide na Nizku Tarifu. A NT sa dava aj poobede cca na 2 hodiny. Vtedy sa da prat varit vysavat... co za rok usetri niekolko desiatok EUR.
Aj keby ste si momentalne nechceli dat dvoj tarif tak si kupte uz hned na zaciatku rozvadzac na dvojite meranie a do domu si privedtte z rozvadzacu jeden kabel navyse s oznacenym CYKY 3C*1,5 ten bude spinat stykac v domovom rozvadzaci ktory spina elektricky bojler.

Predpriprava je vyborna vec. A to s tou nocnou tarifou...Dojde monter, nahodi prepinacky, ktore spinaju 8 hodin v kuse v noci. A uz su tie 2 poobednajsie hodiny zavadzajuce...
Composite
22.03.09,15:16
Predpriprava je vyborna vec. A to s tou nocnou tarifou...Dojde monter, nahodi prepinacky, ktore spinaju 8 hodin v kuse v noci. A uz su tie 2 poobednajsie hodiny zavadzajuce...


Problematika je zložitejšia ;)
záleží od regionu
pásiem je viac.
Napr. môže byť aj 8 hod cez deň, max. 2 hod za sebou,...

SSE majú x-taríf, ... treba sa ísť k ním informovať a všetko prekonzultovať,...
radokar
24.08.09,08:03
Postup pre zapojenie elektromeru v Regionalnej sprave sieti STRED a v ostatnych len s malymi obmenami:
- ist do elektrarni vypisat ziadost o pripojenie (dohodne sa aj maximalna rezervovana kapacita)
- projektant urobi projekt
- elektrarne schvalia projekt stanovia poziadavky a predpisy
- na obecnom alebo mestskom urade (treba stavebny urad) sa poziada o ohlasenie o drobnej stavbe (OoDS)
- ak sa buduce vedenie bude v zemi krizovat s inymi vedeniami treba dolozit k ohlaseniu o stavbe od kazdej dotknutej stavby vyjadrenie (SPP, vodari...) - daju aj peciatku do projektu
- ak sa ide pod statnu cestu treba aj povolenie regionalnej spravy ciest (od 15 novebra do 15 marca neudeli ziadne povolenie koli zimnej udrzbe) - toto sa dolozi k OoDS
- po vydani ohlasenia sa zapocnu prace
- pretlacanie popod cestu vam urobia aj ty ktory vam pretlacali vodu, plyn..., netreba na to drahu firmu, treba sa spytat po okoli usetrite na tom niekolko stoviek eur ( miestni borci 1m - 4-8eur, firma 1m 20-30eur)
- plati: po SPP skrinku ktora je na stlpe verejneho vedenia si platite vsetko sam. SPP skrinku a elektricky kabel z vedenia davaju elektrarne v prip. rekonstrukcie zadarmo, nova pripojka cca 180eur. (neviem ako v pripade odpojenia z dovodu neplatenia)
- pripojku moze robit len ten ktory ma vydane z technickej inspekcie Povolenie na elektricke pripojky. (ak si to chcete robit sam, potom si zozente peciatku osoby ktora to ma)
- ak je vsetko hotove treba reviznu spravu - urobi revizny technik, plan skutocneho vyhotovenia a firmu ktora elektricku pripojku vyhotovila. Toto vsetko aj s OoDS zanesiete do elektrarni kde si s vami dohodnu termin kedy vam pridu namontovat elektromer a zapojit SPP.
Cele ak si to budete robit sam a vyznate sa v elektrike vas to vyde cca 300eur (10m privod zo stlpa s podtlacanim popod cestu - rozvadzac - 10m privod do domu) ak si to date robit elektrikarovy zaplatite zhruba o 250 - 300eur viac. Ak niekto vypyta viac tak sa chce nabalit. Najdite si druheho. :cool:
A ako sa to robi ked chcem len vedenie vzduchom zmenit na vedenie zemou, napr pri rekonstrukcii strechy sa potrebujem zbavittych drotov hore na starej streche? Od el. stĺpa do pripojky pri plote by som to mal cca 2 metre.
chalupar1
31.05.10,10:09
Dobrý deň obraciam sa na vás z problémom a zároveň žiadam o radu alebo aspoň nejaké info::
Kúpil som starší domček a potrebujem namontovať a prihlásiť elektromer!!ja viem že to nie je až taký problém ale.......
Bývalý majiteľ odhlásil elektromer z dôvodu že momentálne mimo sk a nechcel zbytočne platiť.Teraz som to kúpil a bol som oboznameny že nové zapojenie elektromeru stoji asi okolo 650 € ...
Neviem zdá sa mi že táto suma je trocha vysoká!
Je to starší domček a skrinka na elektromer je už prerobená a daná vonku pred domček elektrický rozvod by mal byť urobený už podla nových smerníc ale to neviem ešte presne
ale skrinka je vonku na záhradke a sú v nej aj ističe a trčia tam aj drôty z kábla.ostalo to tak po vymontovaní elektromera ..
prosim o radu čo treba urobiť pre prihlasenie a kolko to fakt asi stoji
vopred vám dakujem za všetky rady
andiablo
31.05.10,15:01
Dobrý deň obraciam sa na vás z problémom a zároveň žiadam o radu alebo aspoň nejaké info::
Kúpil som starší domček a potrebujem namontovať a prihlásiť elektromer!!ja viem že to nie je až taký problém ale.......
Bývalý majiteľ odhlásil elektromer z dôvodu že momentálne mimo sk a nechcel zbytočne platiť.Teraz som to kúpil a bol som oboznameny že nové zapojenie elektromeru stoji asi okolo 650 € ...
Neviem zdá sa mi že táto suma je trocha vysoká!
Je to starší domček a skrinka na elektromer je už prerobená a daná vonku pred domček elektrický rozvod by mal byť urobený už podla nových smerníc ale to neviem ešte presne
ale skrinka je vonku na záhradke a sú v nej aj ističe a trčia tam aj drôty z kábla.ostalo to tak po vymontovaní elektromera ..
prosim o radu čo treba urobiť pre prihlasenie a kolko to fakt asi stoji
vopred vám dakujem za všetky rady
no hold smola. Mám taký pocit na 90%, že to bude toľko stáť. Prípojka bola zrušená a takže ju budú musieť nanovo pripojiť. V cene by mal byť aj elektromer. Inak keď prebehla tá slávna liberalizácia trhu s elektrinou a jej dodávateľmi skús sa opýtať aj v iných spoločnostiach. Možno budeš prekvapený aké cenu sú u jednotlivých dodávateľoch.
canbo
31.05.10,17:41
Prípojky rieši zákon, STN normy a hlavne pripojovacie podmienky rozvodných závodov. Postup je následovný:1. žiadosť o opätovné pripojenie .
2. Technik rozvodných závodov po obhliadke vydá stanovisko pre pripojenie, podľa tohto stanoviska sa postupuje ďalej.
Cena "pripojenie" (zaregistrovanie do systému) stojí 5000sk.
Plus min. nová revízna správa cca 1000 sk.
anonym222
31.05.10,18:42
no hold smola. Mám taký pocit na 90%, že to bude toľko stáť. Prípojka bola zrušená a takže ju budú musieť nanovo pripojiť. V cene by mal byť aj elektromer.
Za elektromer sa neplatí, ten bol a vždy aj bude majetkom distribútora. Nakoľko bolo odberné miesto zrušené, teda neexistuje a musí sa nanovo zriadiť. Pri novom odbernom mieste sa platí pripojovací poplatok, ktorý zahŕňa v sebe predovšetkým pomernú časť nákladov na vybudovanie sietí. V takýchto prípadoch je diskutabilné, aké nové náklady vzniknú, odhliadnuc od toho že príde technik a pripojí elektromer. Bohužiaľ pravidla sú jednotné a výnimky sa nerobia. Aj preto je treba vždy zvážiť, či je výhodne na nejaký čas zrušiť odberné miesto.


Inak keď prebehla tá slávna liberalizácia trhu s elektrinou a jej dodávateľmi skús sa opýtať aj v iných spoločnostiach. Možno budeš prekvapený aké cenu sú u jednotlivých dodávateľoch. Alternatívni predajcovia elektriny sú iba obchodníci a nemajú žiadny vplyv na zriadenie nového OM. Toto je v kompetencii distribútora.
zetta
28.07.10,19:21
Pripojím sa k tejto téme kedže môj problém sa tiež týka elektromeru a to konkrétne jeho premiestnenia.
Bývam v RD ktorý som zdedil. k povodnémo RD sa ešte velmi dávno spravila prístavba (nová bytová jednotka z vlastným vchodom). V tom čase si nikto nič nekomplikoval. Z najbližšieho uzla natiahli meter káblu na povale a zneho spravili komplet rozvod pre prístavbu.
Prístavbu zdedil môj brat a chce si zriadiť novú prípojku ten kto mu vybavuje prípojku mu povedali že elektromer bude mať vonku. Ale tiež mu povedali že aj ja si musim prerobiť svoju prípojku a tiež mi si musím dať hodiny von pred dom.
Dôjde mi to úplne choré aby kvôli jednému káblu som si prerábal prípojku.

Zaujímalo by ma či to je naozaj tak alebo nie? resp aké stým máte skúsenosti.
Ďakujem každému za rady.
220870
29.07.10,03:33
Môžete sa s bratom dohodnúť a urobiť podvojnu prípojku od vášho elektromeru .Stačí si kúpiť este jedny hodiny ,zapojí vám to skoro každý elektrikár.
kkukucova
11.10.11,10:37
Dobrý deň,

prepáčte , že Vás vyrušujem, len som tu tak prebehla všetky príspevky a chcela by som sa Vás niečo stpýtať...

Bývame v samostatne stojacom RD vo dvore svokrovcov... čiže je ich dom - dvor - a my.

Vzhľadom na to, neviem či to budem vedieť presne vysvetliť, el. hodiny sú u nich, my sme napojení na nich... nemáme svoje hodiny, len rozvodnú skriňu---

ako by to bolo v tomto prípade, keby sme chceli svoj vlastný elektromer?

ešte som chcela povedať, že svokrovci majú aj elektrický kotol, tak patríme do skupiny veľkoodberateľov? proste platíme mesačne zálohové platby nad 200 eur dohromady
...
my sme doma traja , z toho celé mesiace pracujeme a chodíme domov až okolo 16.00, tak neverím, že spálime eletriku za 100 Eur my traja.
tak som len chcela vedieť , čo by nás stál nový elektromer....
nemáme novostavbu, je to starší RD...

bližšie info, neviem čo ešte
andiablo
11.10.11,11:41
no tým že ste napojený na ich elektormer ste zaradený ako veľká domácnosť. Veľa ľudí malo s tým problém. Stačí sa obrátiťt na príslušnú elelektráreň a tam vypíšete žiadosť o pripojenie. Oni V8m uvedú aké podmienky musíte splniť aby Vám dali zvlásť elektromer.
addo77
08.03.12,07:43
A ako sa to robi ked chcem len vedenie vzduchom zmenit na vedenie zemou, napr pri rekonstrukcii strechy sa potrebujem zbavittych drotov hore na starej streche? Od el. stĺpa do pripojky pri plote by som to mal cca 2 metre.

rovnaka otazka. Vdaka.
tienik
08.03.12,08:06
projekt
vyjadrenie od distribucky kde urcia technicke podmienky
dat prerobit
revizia
odovzdanie revizie distribucke

najlespie zistit na infolinke meno technika pod ktoreho spadate a ist rovno za nim, tak dohodnete najrychlejsie a nebudu zbytocne problemy a natahovacky. Samozrejme, vsetky papiere potom oficialne, ale mat to proste dopredu dohodnute.
Martin1310
08.03.12,22:28
Chcel by som poprosiť ak by ma niekto vedel odkázať na nejakú normu alebo zákon prikazujúci mať hodiny v oplotení domu.Pretože sa mi nejako nezdá že existuje nejaký právny podklad k tomu aby ma pri zmene napr.hlavneho ističa mohli núťiť premiestnovať hodiny.Viem že v čechách pred časom novinári tolko žmíkali nejakého šéfa distribúcie až nakoniec priznal že na to právo nemajú.V novom dome to je jedno ale v staršom ked by som mal kôli takej drobnosti toto prerábať tak by to vyšlo dosť draho a rozbombardoval by som si kus domu.
tienik
09.03.12,07:25
Mne osobne sa tiez ta poloha nezda idealna, ale neriesim.
Povinnost merania na hranici pozemku je zakotvena v pripojovacich podmienkach distribucky ktore sa zavazujete respektovat pri podpise zmluvy. Zakon, ani nroma to neprikazuje. Mate proste moznost volby, podpisat alebo nie.

Ale ma to aj svoje vyhody - napriklad nevedia na 100% nasit poskodenie elektromera vam, nakolko je verejne pristupny - uz im par pravnikov za to kleplo po prstoch ked zacali rozdavat pokuty.
Ale z distribuckami sa celkom da, elektrikari su normalny ludia vacsinou :-) Ale co tu citam v poslednom case, tak SPP sa sprava ako najvacsie hovado, takze plynomer v plote by som nechcel ani omylom.
laceti
13.03.12,09:51
zial nenarobis s tim nic,mozes podakovat novym smerniciam EU,ktore jasne vymedzuju, kde ten ele.ma byt namontovany,su odberatelia ktori dodnes este maju elmer priamo v dome,v tom pripade maju elektrarne smolu,ale akonahle zrusia odber tak uz novy sa uskutocny podla EU smernic.
Roman Gabko
21.03.12,08:04
A je možné takýto projekt na novú prípojku zaradiť do projektu domu, prípadne do projektu osadenia na pozemok keď sa ešte len bude zadávať projekt pre novostavbu ?
tienik
21.03.12,13:43
ano, idealne riesenie
dzanka32
05.04.13,17:34
Správa pre "legolas" - vkladateľa správy.
Nedá sa Vám poslať správa na Vašu adresu.

K veci uvádzam, ako som Vám včera slúbil cez Vašu schránku, že zistím, ako to je s pripojením noivého elektromeru.

V jednoduchosti je to tak, ako som uviedol v predchádzajúcej verejnej správe.
1. Rozvodné závody sú Vám povinné namontovať nový elektromer, na základe podanej žiadostia prípadného vyrovnania dlhu.
2. Vychádzam z toho, že elektrická prípojka je "živá", teda nerobí sa nová.
3. V žiadnom prípade nemôžu od Vás chcieť vybudovanie novej prípojky s meraním na oplotení a pod. za predpokladu funkčnosti stávajúcej.
4. V takomto prípade nemajú od Vás pýtať ani revíznu správu od vnútorných rozvodov, lebo ich zaujíma rozvod len po elektromer. S rozvodom - prípojka sa nič nerobilo.
5. V danom prípade sa nemení odberné miesto, mení sa len zákazník (odberateľ) odberného miesta.
PS : Včerajšia správa na Vášu adresu, je použiteľná (jej druhá časť), ak by Vám robili problémy. Počítam s tým, že nebudú, ale treba tvrdo požadovať namontovanie noveého elektromeru. Jednoducho nenechať sa odbiť.



Nech sa to podarí, držím palce.


CIMOM

Rada by som sa opytala. Dnes som bola na SSE v LM. Kupili sme dom. Pani v dome poslednych par mesiacov nebyvala, tak si zmenila tarif z DD5 na DD1, nie je tomu ani rok. My sme dom kupili, s tym, ze mame pripojenie na elektriku. Ked sme prisli na SSE odhlasit stareho uzivatela a prihlasit nas. Pracovnik SSE nam povedal, ze nemozeme mat DD5 tarif, ze musime najskor zrekonštruovať pripojku a umiestnit ju do plotu, co podla neho bude stat okolo 1000eur. Elektrická prípojka je zemná káblová vedená od rozvodnej skrine umiestnenej na hranici pozemku miestnej komunikácie a končí na fasáde rodinného
domu v elektromerovej skrinke. nie je ani meter od cesty, nie je tam žiaden plot ani nic co by branilo vstupu. podpisali sme zmluvu na DD2. Ako mam postupovat, aby sme nemuseli prerabat pripojku?