denisamka
28.01.09,19:12
Zdravim. OD januara do marca som bola zamestnana, od marca do maja na PN a od maja do decembra na MD. Mam podavat za rok 2008 DP? Ake potvrdenia budem potrebovat? Rata sa aj PN-ka ako prijem?
Dakujem za kazdu radu.
brčko
28.01.09,18:35
Zdravim. OD januara do marca som bola zamestnana, od marca do maja na PN a od maja do decembra na MD. Mam podavat za rok 2008 DP? môžeš požiadať do 15.2.09 posledného zamestnávatela u ktorého si si uplatnovala odpoč.položku o ročné zúčtovanie, inak záleží od výšky príjmu, no ak si odviedla dan, tak je výhodné podať DP Ake potvrdenia budem potrebovat? potvrdenie o zdanitelnej mzde Rata sa aj PN-ka ako prijem? nie je to zdanitelný príjem, t.j. nejde do DP
Dakujem za kazdu radu.

iba ak by si manžel uplatnoval na teba nezdan.čiastku, tak aj nemocenské a náhrada príjmu za prvých 10dní PN + materské, príp. ošetrovné sa ráta do tvojho vlastného príjmu
denisamka
29.01.09,07:55
a matersku tiez nedavam do Dp? Ako prijem sa to berie iba v tom pripade, ak by si manzel chcel uplatnit aj na mna odpoc. polozku? Ak by som ja podavala DP a aj manzel uplatnoval odp. polozku na mna, na Du sa to nebude zdat divne, ze su rozdielne vysky prijmov? Manzel bude potrebovat aj dajake potvrdenie o vyske materskej?
Diky moc
alušik
29.01.09,08:07
a matersku tiez nedavam do Dp? Ako prijem sa to berie iba v tom pripade, ak by si manzel chcel uplatnit aj na mna odpoc. polozku? Ak by som ja podavala DP a aj manzel uplatnoval odp. polozku na mna, na Du sa to nebude zdat divne, ze su rozdielne vysky prijmov? Manzel bude potrebovat aj dajake potvrdenie o vyske materskej?
Diky moc
Materská nie je zdaniteľným príjmom, je to nemocenská dávka, a preto ju neuvádzaš do daňového priznania (alebo jej výšku nedokladuješ pre ročné zúčtovanie dane)
Pre účely odpočitateľnej položky, ktorú si môže manžel na Teba uplatniť, sa do príjmu materské započítava. Manželovi nebude potrebné potvrdenie o materskej, stačí keď do žiadosti o ročné zúčtovanie vypíše výšku Tvojho príjmu. Na DÚ nemôže byť nikomu nič "divné" - lebo dodržiavate len to, čo píše zákon.;)
denisamka
29.01.09,08:29
Dakujem velmi pekne. Uz chapem, ako to treba.
veronikasad
29.01.09,08:34
Zdravim. OD januara do marca som bola zamestnana, od marca do maja na PN a od maja do decembra na MD. Mam podavat za rok 2008 DP? Ake potvrdenia budem potrebovat? Rata sa aj PN-ka ako prijem?
Dakujem za kazdu radu.
Ak si mala za obdobie 1-3/08 zrazenú daň, máš nárok na odpočitatelnú položku za celý rok 2008 a ak požiadaš zamestnávatela o RZD alebo sama podáš daňové priznanie, daň ti DU vráti.
evareva
29.01.09,12:01
Manžel zamestnáva jedného chlapca na dohodu o prac. činnosti. podpísal vyhlásenie, Môžeme mu urobiť RZD alebo si musí podať sám DP?
Príjem mal len za 12/2008 a to v hrubom 8150,- Sk. Musí podať DP?
(Ešte sme sa v podnikaní nerozbehli tak, aby sme mohli zaplatiť účtovníčku, ktorá by to vedela a ja pracujem v inej oblasti a nevyznám sa, aj keď na porade hľadám.)
Ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
29.01.09,12:02
Manžel zamestnáva jedného chlapca na dohodu o prac. činnosti. podpísal vyhlásenie, Môžeme mu urobiť RZD alebo si musí podať sám DP?
Príjem mal len za 12/2008 a to v hrubom 8150,- Sk. Musí podať DP?
(Ešte sme sa v podnikaní nerozbehli tak, aby sme mohli zaplatiť účtovníčku, ktorá by to vedela a ja pracujem v inej oblasti a nevyznám sa, aj keď na porade hľadám.)
Ďakujem za odpoveď

Môžeš mu urobiť RZD.
evareva
29.01.09,12:06
Môžeš mu urobiť RZD.
Veľmi pekne ďakujem
denisamka
30.01.09,11:02
Ked zamestnankyna bola na rd, 2,5 mesiaca robila a potom na md. Ona do svojho dp si dava ako prijem len 2,5 mesiaca, co pracovala a jej manzel do dp: vsetky tri prijmy alebo len za md a pracu? Diky
drobeceva
30.01.09,11:24
Ked zamestnankyna bola na rd, 2,5 mesiaca robila a potom na md. Ona do svojho dp si dava ako prijem len 2,5 mesiaca, co pracovala a jej manzel do dp: vsetky tri prijmy alebo len za md a pracu? Diky
Manžel dáva príjem,MD. Rodičovský príspevok do príjmu nejde.
Anka z KE
30.01.09,19:45
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu s daňovým priznaním:
Moja dcéra nastupovala v júli 08 na MD, do konca júna pracovala - odvádzala preddavky na daň a zároveň si uplatňovala daňový bonus na syna z prvého manželstva. Na narodenú dcéru si od júla uplatňuje daňový bonus jej terajší manžel.
1.Môže si manžel uplatniť bonus aj na jej syna žijúceho v spoločnej domácnosti za obdobie, keď bola na MD?
2.Má si uplatniť vo svojom DP za seba nezdaniteľnú časť na daňovníka za celý rok, alebo len za kalendárne mesiace, ktoré odpracovala? A manžel si uplatní za kalendárne mesiace , keď bola na MD?
3.Patrí do vlastných príjmov manželky pre účely DP príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu pri príležitosti narodenia dieťaťa?
Vopred ďakujem za rady.
Tweety
30.01.09,19:59
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu s daňovým priznaním:
Moja dcéra nastupovala v júli 08 na MD, do konca júna pracovala - odvádzala preddavky na daň a zároveň si uplatňovala daňový bonus na syna z prvého manželstva. Na narodenú dcéru si od júla uplatňuje daňový bonus jej terajší manžel.
1.Môže si manžel uplatniť bonus aj na jej syna žijúceho v spoločnej domácnosti za obdobie, keď bola na MD?
2.Má si uplatniť vo svojom DP za seba nezdaniteľnú časť na daňovníka za celý rok, alebo len za kalendárne mesiace, ktoré odpracovala? A manžel si uplatní za kalendárne mesiace , keď bola na MD?
3.Patrí do vlastných príjmov manželky pre účely DP príspevok zamestnávateľa zo sociálneho fondu pri príležitosti narodenia dieťaťa?
Vopred ďakujem za rady.
1. áno
2. má nárok na celú NČ za rok
3. patrí
Anka z KE
30.01.09,20:13
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ešte kvôli upresneniu:
Keď si ona uplatní celú NČ, jej manžel si ju už nebude uplatňovať?
vďaka.
evina
30.01.09,22:37
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ešte kvôli upresneniu:
Keď si ona uplatní celú NČ, jej manžel si ju už nebude uplatňovať?
vďaka.

Manžel i manželka si uplatnia NČ každý sám na seba a manžel si môže okrem toho uplatniť na manželku NČ vo výške rozdielu jej príjmu, kde sa počíta i materská a výškou NČ.
lorelei
30.01.09,23:05
Ahojte poradaci. Pripajam sa s otazkou na tuto temu.
Tiez som minuly rok bola zamestnana do juna, potom som bola cca 3 tyzdne PN a nasledne nastupila na MD. Idem si robit tiez DP. Ale s partnerom nie sme zobrati, ael zijeme spolu v domacnosti, mame dcerku. On si co moze dat do DP? Je zamestnany. Dakujem velmi pekne.
lorelei
31.01.09,19:36
Poradi niekto? Dakujem.
brčko
31.01.09,19:57
Ahojte poradaci. Pripajam sa s otazkou na tuto temu.
Tiez som minuly rok bola zamestnana do juna, potom som bola cca 3 tyzdne PN a nasledne nastupila na MD. Idem si robit tiez DP. Ale s partnerom nie sme zobrati, ael zijeme spolu v domacnosti, mame dcerku. On si co moze dat do DP? Je zamestnany. Dakujem velmi pekne.

Ak si si neuplatnovala DB na dieťa, resp. za mesiace, ktoré si si neuplatnovala DB na dieťa, si môže uplatniť DB na dieťa on, ak mal zdanitelné príjmy za rok aspon vo výške 6-násobku min.mzdy. Na teba nič, musela by si byť manželka.
lorelei
31.01.09,20:37
Brčko , dakujem velmi pekne. Tebe som uz hadam aj dlznickou, aj pri MD si mi pomahala, aj ked mi to nevyslo na DNP, lebo som rodila predcasne, ale uz som zase mudrejsia. Dakujem este raz.
*Emma Lehotská*
01.02.09,11:44
Ahojte, ked som mala okrem prijmu zo zavislej činnosti aj prijem z DoVP, mam si podať DP, alebo požiadať o RZD. Vrati sa mi dan z prijmu z DoVP? Prijem bol do 5 tis. SK Dakujem.
veronikasad
01.02.09,11:49
Ahojte, ked som mala okrem prijmu zo zavislej činnosti aj prijem z DoVP, mam si podať DP, alebo požiadať o RZD. Vrati sa mi dan z prijmu z DoVP? Prijem bol do 5 tis. SK Dakujem.
Ak tvoj príjem zo závislej činnosti po odpočítaní poistneho nepresiahol NČZD za rok 2008, pri podaní DP ti DU vráti aj zrazenú zrážkovú daň, alebo časť z nej. Nie je to možné pri RZD u zamestnávateľa.
denisamka
16.03.09,08:46
Prosim o radu:
vypĺňala som tlačivo na DP typ A na nete. MAla som príjem napr. 55890, dan 1441 a životné poistenie 5000. Podľa toho tlačiva ale či tam uvádzam to životné poistenie alebo nie, je to jedno. Stále vyhadzuje, že mám preplatok len tych 1441sk. Je to v poriadku? Ďakujem
mzdarka renca
16.03.09,08:53
Prosim o radu:
vypĺňala som tlačivo na DP typ A na nete. MAla som príjem napr. 55890, dan 1441 a životné poistenie 5000. Podľa toho tlačiva ale či tam uvádzam to životné poistenie alebo nie, je to jedno. Stále vyhadzuje, že mám preplatok len tych 1441sk. Je to v poriadku? Ďakujem

keď si zaplatila daň 1441 viac ti nemožno vrátiť len 1441
denisamka
16.03.09,08:54
nezdaniteľnú časť som si uplatnila a aj odvody som napísala 7498,- a nič

pre renča: a kedy sa tam dáva aj výška platby na životé poistenie aby sa to aj odzrkadlilo na koncovej sume?
KvetkaK
16.03.09,08:57
nezdaniteľnú časť som si uplatnila a aj odvody som napísala 7498,- a nič
Ako je písané v príspevku vyššie, nemôžeš dostať z daňového úradu viac ako bolo odvedené. ;)
KvetkaK
16.03.09,08:58
nezdaniteľnú časť som si uplatnila a aj odvody som napísala 7498,- a nič

pre renča: a kedy sa tam dáva aj výška platby na životé poistenie aby sa to aj odzrkadlilo na koncovej sume?
Životné poistenie si tam vôbec nemusíš uvádzať, to sa oplatí tým, ktorým výjde základ dane vo výške viac ako je nezdaniteľná časť.
denisamka
16.03.09,08:59
aha. Diky moc
Misicka21
17.03.09,08:52
Ahojte,
1,zamestnanec bol do augusta dobrovoľne nezamestnaný, ALE pracoval v zahraničí a mal príjem. Môžem mu robiť DP??

2,Druhý zamestnanec poberá dávky v hmotnej núdzi, ale vyšla mu platiť daň, ktorú platil v preddavkoch, môžem mu uplatniť manželkinu nezdaniteľnú časť??
Čo potrebujem na to?? Nemá žiadny príjem jeho manželka.

3, Poberal z ÚPSVR dávky. Môžem mu robiť DP??
mzdarka renca
17.03.09,09:29
Ahojte,
1,zamestnanec bol do augusta dobrovoľne nezamestnaný, ALE pracoval v zahraničí a mal príjem. Môžem mu robiť DP?? áno, podáva DP

2,Druhý zamestnanec poberá dávky v hmotnej núdzi, ale vyšla mu platiť daň, ktorú platil v preddavkoch, môžem mu uplatniť manželkinu nezdaniteľnú časť?? áno, 98496
Čo potrebujem na to?? nič Nemá žiadny príjem jeho manželka.

3, Poberal z ÚPSVR dávky. Môžem mu robiť DP?? áno

odpoveď v texte
Misicka21
17.03.09,09:51
Ďakujem,
3, evidujem niekde jeho príjem z ÚPSVR??
mzdarka renca
17.03.09,09:58
Ďakujem,
3, evidujem niekde jeho príjem z ÚPSVR??

nie
ERKO
17.03.09,11:17
Ahojte ja mám takú otázku, ked som pracovala celý rok na polovičný úväzok, dan som neplatila vôbec. Nepožiadala som zamestnávateľa o vykon. RZ, nám teraz dať DP alebo nie. Podľa mňa ja nemám nijakú povinnosť.
evina
17.03.09,11:23
Ahojte ja mám takú otázku, ked som pracovala celý rok na polovičný úväzok, dan som neplatila vôbec. Nepožiadala som zamestnávateľa o vykon. RZ, nám teraz dať DP alebo nie. Podľa mňa ja nemám nijakú povinnosť.
Závisí od výšky Tvojho dosiahnutého celoročného príjmu...