LUBIKA
10.06.05,12:50
Pán GR - občan ČR, pracuje u nás na Slovensku , je náš zamestnanec a prespáva v hoteli.Nocľah si necháva u nás preplácať. Teraz prosím poradiť, či mu mám výšku ubytovania zdaniť ? Náklady na jeho ubytovanie sú pre nás pripočitateľná položka?
durisovad
10.06.05,11:10
Ja si myslim, ze ak ma pan GR v pracovnej zmluve vykon prace u vas na Slovensku, ubytovanie je jeho privatnou zalezitostou a ak mu hotel preplacate, je to pripocitatelna polozka. Nam ako zamestnancom tiez zamestnavatel neplati naklady na byvanie, dokonca ani benzin na cestu do zamestnania.
anika
10.06.05,11:11
Ahoj, zdaniť v každom prípade áno ako nepeňažný príjem zamestnanca.
My sme hradili ubytovanie zahraničným lektorom a DÚ mám to pekne
krásne pri kontrole dodanil.
Anika
Jana Acsová
10.06.05,11:23
Pán GR - občan ČR, pracuje u nás na Slovensku , je náš zamestnanec a prespáva v hoteli.Nocľah si necháva u nás preplácať. Teraz prosím poradiť, či mu mám výšku ubytovania zdaniť ? Náklady na jeho ubytovanie sú pre nás pripočitateľná položka?Podľa toho čo má v pracovnej zmluve napísané ako miesto výkonu práce. Ak nie je totožné so sídlom firmy tak by sa mohlo postupovať inak. Ale chýba tú tá informácia.
LUBIKA
10.06.05,14:39
Miesto výkonu práce je v sídle firmy. Toto je odpoveď pre "AVO". Ale zaujala ma tá možnosť, že by mohol vykonávať prácu niekde inde. Tak čo potom?
Evanka
10.06.05,15:02
Miesto výkonu práce je v sídle firmy. Toto je odpoveď pre "AVO". Ale zaujala ma tá možnosť, že by mohol vykonávať prácu niekde inde. Tak čo potom? Ak by mal miesto výkonu práce inde ako v sídle firmy, bola by pre neho cesta do sídla firmy pracovnou cestou a v tom prípade by aj preplácanie ubytovania bolo chápané ako výdavok súvisiaci s PC. Pre pracovníka by to bol nezdaniteľný príjem, pre firmu uznateľný výdavok. Ak však väčšinu času trávi a vykonáva prácu v sídle firmy, asi by to bolo ťažko obhájiteľné. Teda ak je jeho miesto výkonu práce v sídle firmy, je to bezplatné poskytovanie ubytovania zamestnancovi a považuje sa za nepeňažnú formu zdaniteľného príjmu zo závislej činnosti.
ondrejvla
10.06.05,15:08
Určite tak, ako píšu predo mnou, je to pripočitateľná položka k základu dane, je vašim zamestnacom, miesto výkonu práce ja vaša obec, tak nech si hotel platí sám, alebo to zaúčtuj ako nedaňový náklad!
LUBIKA
10.06.05,15:19
Ďakujem všetkým za odpovede. Ale problém pokračuje ďalej. Firma si prenajala byt akože pre obchodných partnerov / pre pána GR/. Je možné takýto náklad dostať nejakým spôsobom do uznateľných nákladov? A dá sa nejako dokázať kto v tom byte naozaj býva?
durisovad
10.06.05,15:48
Iba ak by tam mal pan GR akoze kancelariu. Ale neviem, ako sa na to bude divat danovy urad.
ondrejvla
10.06.05,15:54
Ja som mala firmu, ktorá mala sídlo v Žiline ale obrovskú zákazku ( 700 mil.Sk) 300 km od sídla firmy. Pre konateľa tam bol prenajatý jednoizbový byt, celú platbu som dala do nákladov a kontrolou mi bolo uznané. Ale to bol úplne iný prípad, nakoľko to bolo mimo sídla. V tomto prípade by to skutočne mohlo byť len sídlo, resp.kancelária gen.riaditeľa.
LUBIKA
10.06.05,16:56
Ale potom by sme si mali prenajať kanceláriu a nie byt. Nebol by to dôvod na neuznanie nákladu?
ondrejvla
10.06.05,17:01
Ale potom by sme si mali prenajať kanceláriu a nie byt. Nebol by to dôvod na neuznanie nákladu?
Veď práve, v tej zmluve by malo byť, že prenajímate byt za účelom sídla kancelárie. Ovšem za predpokladu, že máte niekde malú kanceláriu, kde sa už miesto pre generála nenájde!
durisovad
10.06.05,19:38
Ja viem, ze to sem asi patrit nebude, ale neodpustim si poznamku,ze vzdy ma vie najedovat, ked si velki pani nevedia zaplatit za seba elementarne naklady, ktore nam obycajnym ludom ani nenapadne si narokovat.