SzabM
28.01.09,21:27
Príjemný večer, rada by som sa Vás opýtala, ako má vyzerať faktúra vystavená v roku 2009. Hľadala som na Porade, ale nenašla som presne to, čo potrebujem. Faktúra bude vystavená na službu poskytnutú v tomto roku. Cena má byť uvedená duálne? A potom - bude uhradená v hotovosti. O inkase sa vydá blok z registračnej pokladne. Následne je ešte potrebné vystaviť aj príjmový pokl. doklad? Ďakujem za rady.
Zoltán Kovács
28.01.09,20:29
Príjemný večer, rada by som sa Vás opýtala, ako má vyzerať faktúra vystavená v roku 2009. Hľadala som na Porade, ale nenašla som presne to, čo potrebujem. Faktúra bude vystavená na službu poskytnutú v tomto roku. Cena má byť uvedená duálne? A potom - bude uhradená v hotovosti. O inkase sa vydá blok z registračnej pokladne. Následne je ešte potrebné vystaviť aj príjmový pokl. doklad? Ďakujem za rady.

Duálne, na prvom mieste EURO, na druhom SKK. Úhradu faktúry nie je potrebné evidovať cez ERP, stačí PPD vystaviť.
SzabM
28.01.09,20:58
Pri prepočte konverzným kurzom sa asi zaokrúhľuje na dve desatinné miesta matematicky, však?
Viem, že by nebolo potrebné vytlačiť blok z ERP, ale klientka trvá na tom. Okrem toho som niektorý deň zachytila nejakú informáciu (možno dezinformáciu) v médiách, že sa aj v takýchto prípadoch bude vyžadovať od SZČO tlačenie bločkov z ERP. Tak radšej vytlačiť, ako nie - aspoň ja si to tak myslím. A ak sa už vytlačí, potom sa ešte musí ten PPD vystaviť? Ak sa faktúra uhradí takto, s akým dátumom by sa mal bločik vytlačiť? Fa je napr. dnes vystavená, blok z ERP by mal byť zajtrajší?
vladino45
28.01.09,21:28
pozor to bude duplicitne vo výnosoch - buď fa a PPD alebo ERP...
SzabM
28.01.09,21:31
A nemôže byť Fa + ERP? Ak áno, Fa s dnešným a ERP so zajtrajším dátumom? Bude to tak v poriadku?
Krtko
28.01.09,22:40
A nemôže byť Fa + ERP? Ak áno, Fa s dnešným a ERP so zajtrajším dátumom? Bude to tak v poriadku?

S tými dátumami si nie som istá. Čo sa týka bloku z ERP, mám jedného klienta, kde uhrádzajú fa ERP, ale na tomto bloku je text úhrada fa č.xxxx a je bez rozpisu DPH. V tom prípade v tom nevidím problém. A tento blok zaúčtujem presne ako PPD uhrádzajúci fa. Ak je ERP napojený na PC s účtom, musia byť urobené nastavenia, aby nevstupovali tieto príjmy do DPH a do výnosov 2x.
Prikladám fa v Exceli, ak niekto nemá preinštaláciu a potrebuje vystavovať, mám klienta, čo vystavuje fa na služby vždy do 5. v mesiaci a tak som si ju musela pripraviť; no a spravila som ju aj na tovar.
Ak niekto nájde nejakú chybičku, prosím upozornite, ďakujem
SzabM
30.01.09,20:55
Ďakujem za ponuku faktúr, veľmi mi pomôžu.
Ešte stále uvažujem nad nasledovným: podnikateľ predáva tovar a pri predaji vydáva blok z ERP. Ten nalepí do Knihy pokladnice a na základe neho sa vyhotoví PPD, ktorý sa zaúčtuje v účtovníctve ako tržba. Tak isto teraz poskytne službu, pričom vystaví blok z ERP, ktorý opäť nalepí do Knihy pokladnice. Zas na základe toho vypíšem PPD, ktorý zaúčtujem. Preto nie veľmi dobre rozumiem tej pripomienke, že by nastala duplicita v prípade, ak sa vystaví aj blok, aj PPD. Tak to robím stále.
SzabM
31.01.09,11:50
Robím to takto správne, alebo správne sa to robí ináč?
Krtko
31.01.09,13:10
To čo si napísal je pravda v tom prípade, ak nie si platca DPH a účtuješ v JÚ. V tomto prípade môžeš aj k vystavenej fa vystaviť doklad z ERP, aj PPD, ale na oboch by mal byť identický text(úhrada fa č.xxx), aby to zasa odberateľ nemohol zneužiť a dať do výdavkov 2x - potom by pri prípadnej krížovej kontrole mohol byť problém.
Ak si platca DPH + JÚ a chceš vystaviť ERP aj PPD platí postup v predchádzajúcom príspevku - DPH môže byť iba na fa, na doklade z ERP nesmie byť a takisto to platí o texte.
Predpokladám, že tržbu eviduješ v PD denne alebo mesačne a nedávaš do peňažného denníka každý blok, ktorý vydáš zákazníkovi - takže to nie je celkom to isté. A ten PPD, čo spravíš v PD ako príjem tržby, nedávaš zákazníkovi, je len u teba.
SzabM
31.01.09,15:55
Díky Ti - podnikateľ JÚ, neplatiteľ DPH. Tie PPD vypisujem iba ja do jeho účtovníctva, on vystavuje iba ERP. Ak teda bude inkasovať za faktúru tržbu, vystaví ERP pre odberateľa, nalepí do PD, ja na základe PD vypíšem PPD, ktorý pripojím k FA a takto to všetko zaúčtujem. Správne? Avšak s tými dátumami som trochu mimo, lebo dávnejšie to bolo nejako tak, že jeden deň sa vystavila Fa a druhý deň sa mohla konať jej úhrada v hotovosti. Aj teraz to bude tak správne? Alebo ako s tými dátumami?
SzabM
10.02.09,21:08
Opäť som sa vrátila k tejto téme, lebo som si preštudovala poraďácke strany a zase ma inšpirovali. Takže moja podnikateľka vykoná službu (výzdoba, aranžovanie) a vystaví Fa. Na túto činnosť sa myslím nevzťahuje povinnosť použitia ERP. Takže ak bude naďalej poskytovať tieto služby, nemusí na tieto činnosti vystavovať blok z ERP. Avšak ak bude predávať kvety, vtedy bude používať ERP. Nevadí, že niektoré tržby bude mať cez ERP a niektoré nie?
Ak sa úhrada faktúry za službu uskutoční v deň vystavenia Fa, stačí vypísať PPD s tým istým dňom. Dúfam, že po preštudovaní toľkých strán som to už pochopila správne. Potvrďte mi to, prosím.