petron
28.01.09,21:43
Zdravim poradaci,

Chceme kupit byt. Ako najlepsia cesta pri platbe sa nam zdala notarska uschova avsak pri dojednavani podmienok vyplynulo ze na byt ma zalozne pravo banka - este 3 roky treba splacat hypoteku a tiez ze su nedoplatky voci BD a tiez plynarnam... predavajuci navrhol ze z predajnej ceny sa vsetko uhradi a zvysok sa mu vyplati. zmluvu ze priparavi jeho znama notarka.
Chcem sa opytat:

- ako je najbespecnejsie kupit tento byt, nerad by som nieco platil kym nemam LV , pripadne na co si dat pozor?
- je mozne byt kupit aj s hypotekou so suhlasom banky a pokracovat v hypoteke?
- ake su rizika ak by som prevzal na seba vsetky zavazky a v zmluve bybolo uvedene ze po ich uhradeni bude zvysna suma poukazana predavajucemu?
- ak kupim byt s dlhmi voci BD, SPP, SSE mozu dlhy vymahat odo mna, alebo ich budu vymahat od povodneho vlastnika?

Vdaka
sarasara
29.01.09,19:01
Aj takýto byt sa dá kúpiť. V prvom rade - BD musí k predaju bytu vydať potvrdenie, že všetky platby sú uhradené.
Dohodneš sa s bankou, o prevzatí hypotéky, čo myslím bude zložité, možno nemožné. Schodnejšia cesta je dohodnúť sa, že hypotéku vyplatíš.Dohodneš sa na presnom dátume a čase v banke.
V zmluve musí byť uvedené, že vyplatíš hypotéku priamo banke, ďalej že vyplatíš všetky podlžnosti, ktoré predávajúci má voči SPP, SSE a zbytok ceny dostane predávajúci do rúk, resp. do úschovy notárovej. Všetko, čo ošetríš zmluvne, ťa ochráni pred tým, aby si neprišiel o peniaze.
petron
01.02.09,08:40
Dik za radu. No riziko vidim v tom ze ja vyplatim podlznosti predavajuceho ale nemam zaruku ze dostanem byt, kedze tym ze podpiseme zmluvu este nieje byt moj... predavajuci sa sice zaviaze ze neurobi ziadne kroky ktore by viedli k preruseniu alebo zastaveniu katastralneho konania o prevode vlastnictva bytu ale co ked to nedodrzi? mozem sa s nim sudit o moje peniaze...
skor by som videl cestu v tom prevzati hypoteky....
sarasara
01.02.09,18:55
O peniaze by si sa súdiť mohol, je to predsa podpísaná zmluva. Katastrálne konanie sa nedá len tak zastaviť. Ak ti zmluvu napíše notár, je to formou notárskej zápisnice. Notár ručí za to, že zmluvu ti kataster nevráti. Dohodni sa s bankou. Dlžné sumy za energie môžeš zaplatiť až po zapísaní zmluvy do katastra, ale sa treba dohodnúť s SPP a SSE, aby ti nevzali merače. Ak odpíšeš namerané hodnoty pri prevzatí bytu, treba podpísať doklad, a dať si podpísať splnomocnenie, že to potom môžeš prepísať sám. Iný prípad je BD. Ak ti nedá potvrdenie, že na byte neviaznu dlhy, kataster ti byt neprepíše. Toto všetko by ti poriešila zmluva o budúcej zmluve, kde by bolo všetko presne dohodnuté, aj doba, do kedy ti musí byt predať. Zmluva o budúcej zmluve je záväzná pre obidve strany. Horšie je, ak by nesplnil, čo je v zmluve dohodnuté, musel by si si to vymáhať súdnou cestou. Súd by si vyhral, ale je to zdĺhavé.