gabriel.forro
29.01.09,07:09
Dobry den,

na konci oktobra 2008 som si kupil byt v novostavbe. Podla dostupnych informacii na katastralnom portali od 10.12.2008 som zapisany ako vlastnik bytu na liste vlastnictva bytoveho domu. Napriek tomu som este ziadnu oficialneho spravu o tomto zapise alebo list vlastnictva od Katastralneho uradu nedostal.
Hladam odpovede na nasledujuce otazky:

Kedy zacina plynut 30 dni tykajucich sa oznamovacej povinnosti? Odo dna zapisu (teda 10.12.2008 v tomto pripade) alebo odo dna dorucenia oficialnej sprave o zapisu alebo listu vlastnictva (co do dnesneho dna som nedostal)?
Som zo zakona povinny podat danove priznanie z nehnutelnosti do 2.2.2009 alebo staci to riesit az po doruceni listu vlastnictva a zaplatit dan nehnutelnosti za rok 2009 neskor?Dakujem vopred za odpoved a prajem Vam pekny den!

Gabo
azla
29.01.09,06:39
1.
FO alebo PO je podľa § 18, odst. 3 zákona o miestnych daniach povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti nastali. (vlastníkom ste sa stali 10.12.2008)

2.
Ak ste daňovníkom dane z nehnuteľnosti podávate DP do 2.2.2009.
Daň je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti výmeru.