jaja4ja
29.01.09,07:24
Zdravim Vas.

Potrebovala by som poradit k §13/5 zakona o cestovnych nahradach. Konkretne sa mi jedna o-citujem zo zakona: "v pripade leteckeho sposobu dopravy sa za rozhodujuci cas pre posudenie casu straveneho v jednotlivych krajinach povazuje cas odletu lietadla podla letoveho poriadku, ak tento zakon neustanovuje inak".
Chapem to spravne, ze ked clovek odlieta napr.z Viedne do New Yorku, hranicu SR/AT presiel o 13,00 a odlet lietadla do USA je o 14,50 za stravne v prislusnej mene sa povazuje USD?
A zaroven opacne potom plati, ze ked odlieta z USA do Viedne o 15,55, beriem uz stravne v prisl.mene EUR (stravne pre AT) ?
Chobot
29.01.09,11:49
Zdravim Vas.

Potrebovala by som poradit k §13/5 zakona o cestovnych nahradach. Konkretne sa mi jedna o-citujem zo zakona: "v pripade leteckeho sposobu dopravy sa za rozhodujuci cas pre posudenie casu straveneho v jednotlivych krajinach povazuje cas odletu lietadla podla letoveho poriadku, ak tento zakon neustanovuje inak".
Chapem to spravne, ze ked clovek odlieta napr.z Viedne do New Yorku, hranicu SR/AT presiel o 13,00 a odlet lietadla do USA je o 14,50 za stravne v prislusnej mene sa povazuje USD?

V takomto prípade zahraničná cesta začína prechodom hranice, takže čas strávený v zahraničí sa začína počítať od 13.00 hodiny. Čas odletu je potrebný pre určenie, v ktorej krajine strávil viac času, či v AT alebo v US. AK v US, tak náhrada sa bude počítať z náhrady pre USA, teda bude mať nárok na stravné pre USA za cestu nad 12 hodín.



A zaroven opacne potom plati, ze ked odlieta z USA do Viedne o 15,55, beriem uz stravne v prisl.mene EUR (stravne pre AT) ?

Tu to nie je jednoznačné. Môže byť aj tak aj tak. Skôr by som sa priklonil k tomu, že počas letu je ešte v USA (lebo ide o návrat).

Pozri si aj tieto diskusie, bolo to tam podrobne rozoberané:

http://www.porada.sk/t10164-pracovna-cesta-kanada.html
Evanka
29.01.09,12:43
Zdravim Vas.

Potrebovala by som poradit k §13/5 zakona o cestovnych nahradach. Konkretne sa mi jedna o-citujem zo zakona: "v pripade leteckeho sposobu dopravy sa za rozhodujuci cas pre posudenie casu straveneho v jednotlivych krajinach povazuje cas odletu lietadla podla letoveho poriadku, ak tento zakon neustanovuje inak".
Chapem to spravne, ze ked clovek odlieta napr.z Viedne do New Yorku, hranicu SR/AT presiel o 13,00 a odlet lietadla do USA je o 14,50 za stravne v prislusnej mene sa povazuje USD?
A zaroven opacne potom plati, ze ked odlieta z USA do Viedne o 15,55, beriem uz stravne v prisl.mene EUR (stravne pre AT) ?
V podstate súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, iba upresním, že nie vždy sa zahraničná PC začína prechodom hraníc.
Treba rozlišovať akým dopravným prostriedkom cestujeme. Ak cestujeme letecky z územia Slovenska, rozhodujúcim momentom je čas odletu lietadla. Ak sa jedná o cestu autom, autobusom alebo vlakom, je to čas prechodu slovenskej hranice. Pri ceste loďou je rozhodným časom čas odchodu lode z prístavu.
V súlade s uvedeným by som postupovala aj v tomto prípade. Teda ak išiel do Viedne autom, je to čas prekročenia hranice. Ak však už do Viedne išiel letecky, je to čas odchodu lietadla zo SR.

Pri ceste nazad by som vyplácala stravné podľa toho, kedy odlieta z Viedne, aký čas tam strávi v porovnaní s časom v US.
tibor1000
31.01.09,18:15
Ako prosím treba správne zaokrúhľovať náhrady za použitý automobil a diéty?Teda po prepočte kurzom zaokrúhlim (za rok 2008) na desať haliere,ale keď sa vyplácajú zamestnancom peniaze z pokladne,zaokrúhlujem na celé SK nahor?
Ďakujem Vám za odpoveď
tibor1000
01.02.09,10:43
Ako prosím treba správne zaokrúhľovať náhrady za použitý automobil a diéty?Teda po prepočte kurzom zaokrúhlim (za rok 2008) na desať haliere,ale keď sa vyplácajú zamestnancom peniaze z pokladne,zaokrúhlujem na celé SK nahor?
Ďakujem Vám za odpoveď
pos[vam