aluska haluska
29.01.09,07:50
sorry
Johanka
29.01.09,08:12
Aby sa neodpovedalo na dva razy, tá istá otázka je aj tu http://www.porada.sk/t100664-vypoved-dana-zamestnancom.html.
aluska haluska
29.01.09,08:18
vies johanka, ja som tu nova, a neviem ako to tu chodi, snazim sa len prosit o radu a miesto poucovania som cakala pomoc, ked sa to vola porada, ale toho sa tu asi nedockam.
Johanka
29.01.09,08:28
vies johanka, ja som tu nova, a neviem ako to tu chodi, snazim sa len prosit o radu a miesto poucovania som cakala pomoc, ked sa to vola porada, ale toho sa tu asi nedockam.
mimotemy
:confused: vidíš niekde v mojom príspevku poučovanie ? Aký by malo význam , aby sa o tom istom písalo v dvoch témach ? Bolo by to zbytočne neprehľadné , pre Teba aj pre odpovedajúcich;).
Príspevok som napísala práve preto, že si tu nová. Si síce nová, ale to neznamená, že si musíš obtrieť hubu o prvého koho stretneš.
MYQ
29.01.09,08:46
mimotemy
:confused: vidíš niekde v mojom príspevku poučovanie ? Aký by malo význam , aby sa o tom istom písalo v dvoch témach ? Bolo by to zbytočne neprehľadné , pre Teba aj pre odpovedajúcich;).
Príspevok som napísala práve preto, že si tu nová. Si síce nová, ale to neznamená, že si musíš obtrieť hubu o prvého koho stretneš.


Johanka, kľúúúúd - pokoj.... :-) Teraz je veľmi ťažká doba a v tomto roku bude ešte horšie. Raz som sa vo svojich príspevkoch spomenul, že keď je niekto zúfalý, tak akosi mu to horšie myslí. Nevidí veci tak, ako druhý. A tu na PORADE, zväčša, prichádzajú ľudia v hodine 12:15... a v tomto čase stúpa tlak a teplota v mozgovni ;-) každému.
Jara
29.01.09,08:48
Radšej jej niekto poraďte ak viete, len majme sa radi...
Johanka
29.01.09,08:53
Johanka, kľúúúúd - pokoj.... :-) Teraz je veľmi ťažká doba a v tomto roku bude ešte horšie. Raz som sa vo svojich príspevkoch spomenul, že keď je niekto zúfalý, tak akosi mu to horšie myslí. Nevidí veci tak, ako druhý. A tu na PORADE, zväčša, prichádzajú ľudia v hodine 12:15... a v tomto čase stúpa tlak a teplota v mozgovni ;-) každému.
A prečo Johanka kľud ? Prečo nie aj druhá strana ?
Ja mám rada každého :).
aluska haluska
29.01.09,09:00
ja si o nikoho neobtieram hubu, len som cakala trosku porozumenia, nie kazdy je zbehly v pravnych veciach a pod. preto sa obraciam na vas, ktori to viete. vsetci tu preberate mna a moj pristup, ak neviete poradit nevadi, ale napiste ze sorry neviem a ja budem hladat pomoc aj inde, len sa hned nehadaj. dakujem
zlatica76
29.01.09,09:04
Musím sa zastat Johanky - celkom správne, a bez emocii upozornila zadavatelku, ze otazku zadala raz.

Aluska Haluska si musi tiez uvedomit (aj napriek tazkej situacii), ze zadanim dvoch identickych otazok sa jej nepomoze rychlejsie, kvalitnejsie, zodpovednejsie.

Pre Alusku: Nikto si o teba hubu neobtrel, aj napriek tomu ze si nova, si si mala uvedomit, ze si to tu uz raz pisala.... A jeden z bodov etikety (ktoru si si mala najprv precitat) je, ze nezadavam jeden problem dva krat.
Martasch
29.01.09,09:11
Čo je to "oznámenie o novom plate"? Dodatkom k pracovnej zmluve sa mení bod o výške mzdy?
MYQ
29.01.09,09:20
Nehnevajte SA ctené dámy,
Chobot
29.01.09,09:27
ahojte, prosim vas poradte mi, mam dost zlozity problem a neviem si s nim rady ak je este vobec daka sanca ze sa to podari. rozpisem to tu cele, aby ste to pochopili....
pracujem na urade, mam VS a bola som zaradena do T9/11. minuly tyzden mi bolo oznamene, ze mi beru moju agendu, a kedze mi ostali len nejake veci, tak ma musia zaradit do triedy T7/11 na stredoskolsku pozicu. Bez akehokolvek papiera, zdovodnenia. mala som na vyber, ci ostanem a podopisem prevzatie o zlozeni funkcneho platu alebo odidem s odstupnym. ked som suhlasila ze odidem, odrazu mi odstupne nedaju, lebo sa vraj moja funkcia nerusi. tak som podpisala to oznamenie o novom plate a teraz neviem co dalej.
je mozne sa odvolat, ze to neni nijako zdovodnene a ze nesuhlasim s tymito podmienkami? alebo je vobec nejaka moznost napisat vypoved ale taku, aby som skoncila pracovny pomer okamzite, pretoze tam uz nechcem pracovat? je vobec mozne podlozit to nejakymi zakonmi alebo co mam robit prosim poradte mi...

Urobili na teba klasický nátlak. Postavili ťa pred hotovú vec - buď výpoveď, alebo zníženie platu. Keďže si sa rozhodla pre výpoveď, boli by ti museli dať odstupné, resp. zistili, že výpoveď ti nemôžu dať, lebo na to nemajú dôvod. Tak vyrukovali na teba s fintou, že ti nedajú odstupné. Bohužiaľ si skutočne prišla nie o 5 minút 12, a 5 minút po 12tej, lebo si sa ich zľakla a dohodu o zmene platu si podpísala. Nabudúce už budeš poučená, že predtým, než niečo podpíšeš, sa poradíš buď tu, na porade, alebo s niekým znalým ZP. Neexistuje nič, čo by si musela "ihneď" na mieste podpísať. Všetko čo ti dajú na podpis, si môžeš odložiť o najmenej jeden deň, aby si si to v hlave premyslela.

Ty si teda podpísala zníženie platu a preradenie do nižšej platovej triedy. Formálne si to urobila dobrovoľne, nikde nedokážeš, že to bolo pod nátlakom, preto je to platné. Keby si odmietla podpísať, mal by zamestnávateľ problém, lebo by nemal na teba páky - musel by ti dávať pôvodný plat. Plat nemôže jednostranne meniť, je to dohoda 2 zmluvných strán. Alebo by ti musel dať výpoveď (keby zrušil tvoje miesto) s odstupným. To, že na teba vyvíjal nátlak, nie je už podstatné, lebo ťa k podpisu priamo nedonútil (napr. so zbraňou v ruke). Nátlak nie je zakázaný, len sa nesmieš nechať.

Možno keby si nič nepodpísala, tak by ti nadriadený vytvoril také zlé pracovné podmienky, že by si nakoniec sama odišla. Ale to už je mimo témy.

Ale čo teraz - takže máš zmluvu na nižší plat, dobrovoľne podpísanú. Teraz sa už nemôžeš sťažovať, že nesúhlasíš s tými podmienkami, lebo už si s nimi súhlasila. Samotné vzdelanie ti nedáva záruku, že musíš byť zaradená na primeranú pozíciu a poberať aj vysoký plat. Veď niekde nie je napísané, že napr. vysokoškolsky vzdelaný človek nemôže napr. robiť vo výkupe fliaš za minimálnu mzdu (napadol mi film Vratné lahvě :rolleyes:).

Pokiaľ nie si so súčasným platom spokojná, a nie je predpoklad, že by ti ho zamestnávateľ zvýšil, tak buď zostaneš, alebo môžeš dať výpoveď, ale nie okamžite skončiť PP. Jedine, keby zamestnávateľ súhlasil s dohodou o skončení PP. Výpoveďou skončí PP po uplynutí 2 mesačnej výpovednej dobe.
marjankaj
29.01.09,09:27
ahojte, prosim vas poradte mi, mam dost zlozity problem a neviem si s nim rady ak je este vobec daka sanca ze sa to podari. rozpisem to tu cele, aby ste to pochopili....
pracujem na urade, mam VS a bola som zaradena do T9/11. minuly tyzden mi bolo oznamene, ze mi beru moju agendu, a kedze mi ostali len nejake veci, tak ma musia zaradit do triedy T7/11 na stredoskolsku pozicu. Bez akehokolvek papiera, zdovodnenia. mala som na vyber, ci ostanem a podopisem prevzatie o zlozeni funkcneho platu alebo odidem s odstupnym. ked som suhlasila ze odidem, odrazu mi odstupne nedaju, lebo sa vraj moja funkcia nerusi. tak som podpisala to oznamenie o novom plate a teraz neviem co dalej.
je mozne sa odvolat, ze to neni nijako zdovodnene a ze nesuhlasim s tymito podmienkami? alebo je vobec nejaka moznost napisat vypoved ale taku, aby som skoncila pracovny pomer okamzite, pretoze tam uz nechcem pracovat? je vobec mozne podlozit to nejakymi zakonmi alebo co mam robit prosim poradte mi...

Zober si zákonník práce a čítaj.

Ak tam nechceš už pracovať tak
1. dohodni sa so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru
2. daj výpoveď
3. ak tam už nechceš pracovať, nepracuj len choď do práce, vyhodia ťa sami
4. alebo tam prestaň chodiť, počítaj však aj so sankciami podľa zákonníka práce.
Chobot
29.01.09,09:33
Nehnevajte SA ctené dámy,

mimotemy


MYQ - nemusíš zadávať nový príspevok ako opravu predošlého. Vo svojich príspevkoch máš tlačítko "Uprav", ktorým si môžeš svoje príspevky upraviť, doplniť, opraviť a dokonca aj vymazať.
aluska haluska
29.01.09,09:50
:)
Chobot
29.01.09,10:30
Ospravedlňujem sa, chobot.

Nemusíš sa ospravedlňovať, nevyčítal som ti to. Len som ti chcel ukázať možnosti práce s poradou, aby si nemusel pri oprave pridávať príspevok.;)
aluska haluska
29.01.09,10:36
sorry
aluska haluska
29.01.09,10:44
ja tam nemam napisany § len podla zakona takze v tomto ti neporadim lebo sama neviem prepac
Chobot
29.01.09,10:59
nie ziadna nova pracovna zmluva nebola podpisana, jednoducho mi bolo oznamene 16.1. ze mi beru moju agendu, a bud berem nizsi plat alebo odchadzam s odstupnym. mala som cas do pondelka, tak som im povedala, ze berem to odstupne, ale odrazu mi povedali ze mozem ist ale bez odstupneho lebo ze moja funkcia sa nerusi. tak som podpisala to oznamenie o výske a zlozeni funkcneho platu, ale nic ine som nedostala .. ani novu pracovnu zmluvu, ani napln prace (mimochodom tu mi vraj uz chystaju) ani ziadny dovod preco mi znizuju triedu. preto sa tu pytam o radu ako z toho vykluckovat co najlepsie ked uz ma takto "dobehli".

Treba sa zamerať na tento dokument. Za určitých okolností sa to dá chápať ako dodatok k pracovnej zmluve, keďže si to podpisovala a súhlasila s platobnými podmienkami. Ale treba preveriť, či je to naozaj dodatok, resp. čo je to za dokument. Jedine toho sa dá chytiť.
aluska haluska
29.01.09,11:10
sorry
aluska haluska
29.01.09,11:12
sorry
Petra Nová
29.01.09,11:13
Vôbec sa mi to nezdá ako stratená vec a postup zamestnávateľa nemá logiku, napriek tomu, že informácií , ktoré si poskytla nie je veľa.
Podľa mňa by si mala urobiť dve veci.
1. napísať svojmu zamestnávateľovi, že Ti listom xy oznámil , že zmenu platovej triedy z 9 na 7, že si ho prevzala, čo si aj podpisom potvrdila, a že zo zmenou funkčného platu nesúhlasíš. Ak Ti zamestnávateľ odôvodnil zmenu platu ústne tým, že Ti odobral podstatnú časť agendy, potom by sa jednalo o zmenu funkcie oproti pôvodne dohodnutému funkčnému zaradeniu, a s tým súhlasiť nemusíš. Som toho názoru, že ak sa skutočne jednalo po obsahovej stránke len oznámenie zmeny funkčného platu a Tvoj podpis len ako potvrdenie prevzatia, musela by byť dodatočne vykonaná zmena pracovnej zmluvy a bez Tvojho súhlasu by to nešlo. Ak skutočne došlo k zmene v organizačnej schéme úradu, potom by Ti mali dať výpoveď s odstupným.
2. V každom prípade by si mala ísť na konzultáciu právnikovi so všetkými dokladmi, pretože doterajšie písomnosti zamestnávateľa treba vidieť, poskytnúť mu všetky informácie o tom, ako k zníženiu triedy došlo a na základe tohto Ti právnik môže kvalifikovane poradiť, aké máš ďalšie možnosti a čo treba urobiť.
aluska haluska
29.01.09,11:16
nemozem sorry
Petra Nová
29.01.09,11:31
dakujem pekne, trosku si ma potesila, mame dohodnute stretnutie s pravnikom na zajtra, tak mu vsetko povieme. dakujem trosku optimizmu si mi vniesla do duse :)
Tak, to ste urobili veľmi správne. Vieš na Porade, Ti môže radiť právnik, aj viac právnikov, aj neprávnikov, ale pretože nemajú k dispozícii všetky potrebné informácie , tak tá rada môže byť len orientačná, a ono v skutočnosti to môže byť všetko inak. Ale v prípade Tvojej maminy to už na prvý pohľad vyzerá byť na poriadnu "ľavotu".
aluska haluska
29.01.09,11:39
myslis akoze my? no to je jasne ze sme do toho tupe :)) alebo ako si to myslela? prepac, mne to uz dnes nemysli, uz sa s tym trapime od minuleho piatku... su to hrozne nervy...
Petra Nová
29.01.09,11:53
myslis akoze my? no to je jasne ze sme do toho tupe :)) alebo ako si to myslela? prepac, mne to uz dnes nemysli, uz sa s tym trapime od minuleho piatku... su to hrozne nervy...
Teraz zas ja nerozumiem, čo máš na mysli. Tým svojim predchádzajúcim príspevkom som chcela potvrdiť to, že je správne rozhodnutie ísť za právnikom, a že ten zamestnávateľ zrejme nepostupuje v súlade so zákonom č. 553/2003 Z.z.
aluska haluska
29.01.09,11:55
:) ja som nepochopila ten vyraz ľavota ale vy to tu asi pouzivate bezne ked nieco nie je v poriadku :) ok uz je to v pohode
aluska haluska
29.01.09,11:56
pytaj sa na vsetko co potrebujes ja sa budem snazit vsetko ti napisat :)
judita1971
29.01.09,12:17
v zmysle zákona č. 553/2003 Z. z. § 5 - zamestnávateľ zaradí zamestnanca do platovej triedy podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti z zhľadiska..... , ktorú má vykonávať podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluvy, ...

čiže postup zamestnávateľa nemal byť taký, že ti dá podpísať dekrét - že ideš do inej platovej triedy.

Záleží ako je napísané v pracovnej zmluve, či priamo tá činnosť, ktorá je uvedená v katalógu, potom má byť dohoda o zmene pracovnej zmluvy. Súčasťou pracovnej zmluvy má byť aj pracovná náplň. Podľa nej zamestnávateľ určuje platovú triedu. Podpisovala tvoja mama novú pracovnú náplň na nižšiu platovú triedu. Lebo len na základe tejto zmeny - súčasti pracovnej zmluvy, môže byť vyhotovený nový dekrét o zmene platovej triedy. Svojim podpisom na dekréte o plate nepodpisuješ, že súhlasíš zo zmenou ale len to, že si ho prevzala.
judita1971
29.01.09,13:48
pri určovaní platovej triedy, podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti sa vo vašom prípade má vychádzať z katalógu pracovných činnosti - nariadenie vlády SR č. 341/2004 - duševné činnosti.
aluska haluska
30.01.09,05:46
myq myq prepac ze som sa vcera neozvala ale padla nam siet, dnes idu za pravnikom, tak uvidime co povie ... dakujem vam vsetky za ochotu pomoct mi, dufam ze to dako dopadne ... trosku lepsie ako to vyzeralo na zaciatku...ale fakt velka vdaka vam vsetkym...