Džejn
29.01.09,09:28
Ahojte

Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať nepredajné zásoby? Mám na sklade zásoby - elektronika, náhradné diely na tovar, ktorý sa už nevyrába a nepredáva. Môžem to napr. k 31.12.2008 na základe inventúry preceniť napr. na 1,- Sk s tým, že sa to pokúsim toho roku nejako zbaviť? Predať??? Ide mi o to aby to bol daňový náklad..... Alebo je to každopádne škoda. Nedá sa to ošetriť napr. nejakou internou smernicou?
Prosím poraďte ako to mám zaúčtovať, aby to bolo aj v súlade so zákonom ale aj v prospech firmy a nie DÚ. Veď už takto na tom strácame a keď to všetko nahádžem do pripočítatelných položiek....
Džejn
03.02.09,06:42
Ahojte
Nikto mi nevie poradiť? Rozmyšľala som, či by sa to nedalo vypísať ako nejaký akciový tovar. Keby som dodatočne urobila nejaký papier - zoznam tovaru, na ktorý sa vzťahuje akcia a ten precenila k 31.12.2008, s tým že akcia trvá do vypredania zásob. A toho roku by som to predala trebárs aj za 1 Sk ako náhradné diely.Bolo by možné v tomto prípade zúčtovať ten rozdiel v cene na 504 do 31.12.2008? Alebo sa to takto nedá....
Prosím nemá s tým niekto skúsenosti?
IvetaH
28.02.09,16:32
Samozrejme, že sa to dá. Len si priprav papiere tak, aby si si to obhájila pri daňovej kontrole, aby ťa nenapadli že nakupuješ po 500 a predávaš po 1. Neviem, aký máš tovar, ale napr. môžeš niekoho osloviť s ponukou na odpredaj, alebo daj inzerát do miestnych novín, alebo si urob inventarizáciou zistený súpis nepredajného, potom sadne komisia a rozhodne o spôsobe likvidácie, predajom, zničením alebo darovaním. Najjednoduchší je predaj.
DPH nevraciaš, pri likvidácii nejde o krádež. Čokoľvek sa rozhodneš urobiť, tak to rob tak, aby si si to obhájila. Nepredajné zásoby sú v podnikaní normálna vec, len aby celé to podnikanie nebolo o nepredajných zásobách.
Pekný večer
IvetaH
28.02.09,16:35
A ešte som zabudla k tomu účtovaniu. Je to daňový náklad. Nie je dôvod na nedaňové.
andreaS
07.04.10,07:22
mam obdobny pripad...

firma ma na sklade tovar v istej hodnote, su to nepredajne veci, bohuzial elektronika ide velmi rychlo dole s cenami... ovsem maju kupcu z tretich krajin, kt. by tento tovar kupil za 1/3 cenu...

Firma sa tychto zbytocnych zasob potrebuje zbavit, nakolko sa bude rusit a potrebuju aspon z tychto penazi poplatit co treba a do likvidacie by isli cisty..

Napr. vynos z predaja bude 1000,- ale naklad bude 3000,-...
andreaS
07.04.10,09:04
posuvam...

je to danovo uznatelne?
KEJKA
07.04.10,18:32
mam obdobny pripad...

firma ma na sklade tovar v istej hodnote, su to nepredajne veci, bohuzial elektronika ide velmi rychlo dole s cenami... ovsem maju kupcu z tretich krajin, kt. by tento tovar kupil za 1/3 cenu...

Firma sa tychto zbytocnych zasob potrebuje zbavit, nakolko sa bude rusit a potrebuju aspon z tychto penazi poplatit co treba a do likvidacie by isli cisty..

Napr. vynos z predaja bude 1000,- ale naklad bude 3000,-...
áno je to daňovo uznateľné.
KEJKA
07.04.10,18:34
Ahojte

Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať nepredajné zásoby? Mám na sklade zásoby - elektronika, náhradné diely na tovar, ktorý sa už nevyrába a nepredáva. Môžem to napr. k 31.12.2008 na základe inventúry preceniť napr. na 1,- Sk s tým, že sa to pokúsim toho roku nejako zbaviť? Predať??? Ide mi o to aby to bol daňový náklad..... Alebo je to každopádne škoda. Nedá sa to ošetriť napr. nejakou internou smernicou?
Prosím poraďte ako to mám zaúčtovať, aby to bolo aj v súlade so zákonom ale aj v prospech firmy a nie DÚ. Veď už takto na tom strácame a keď to všetko nahádžem do pripočítatelných položiek....
pozor na preceňovabie ku koncu roka. Ak predajná cena je nižšia ako obstarávacia a vieš to na konci roka, ide o škodu.
Treba radšej riešiť tento problém s predstihom a využívať akciové predaje. Predaj so stratou je tiež predaj a daňovo sa to uznáva.