apocalipZ
29.01.09,14:17
:confused:Ahojte potreboval by som poradit.Takze som zivnostnik od 1.januara 2008 pracujem,ako maliar a mam teda volnu zivnost za rok som mal 12 faktur cize 1mesacne:)celkovy prijem je 300000 sk nemam ziadne vydavky takze som chcel od zaciatku uplatnit pausal 40%,len neviem,ake tlacivo nato potrebujem??? A neviem ci tam mozem odrat aj zivotnu positovnu 12000alebo iba zdravotnu{socialku som zatial neplatil}a ked,tak ci sa to rata takto?

300000-98496=201504-zdravotna 12000tis aj zivotna 12000=177504-40%=106502.4 s toho zaplatim 19%??cize 20235sk

A este jedna vec ak by som chcel zrusit zivnost,kedy zasa potom mozem zalozit novu v takom istom obore cize maliar?Cital som o tom akurat sa mi to zda vyhodne pretoze by som bol zasa rok oslobodeny od socialnej poistovne

Dakujem za rady a odpovede
Ciao:cool:
Rozalaia
29.01.09,13:27
Zacnime tym "tlacivom" - budes potrebovat normalne danove priznanie k dani z prijmov typ B ako kazdy iny SZCO. Akurat ze svoje pausalne vydavky si vypocitas v VI. oddieli a aj tam zakrizikujes ze si uplatnujes pausal. S tou zivotnou poistkou a zdravotnym poistenim je to cca dobre.
K tej spekulacii okolo socialky sa nevyjadrujem, neviem. Ale iste sa najde niekto kto ma doplni.
Adriane
29.01.09,13:57
Podľa mňa takto: 300000 -120000(t.j. 40%) - 12000 zdrav.poistka - 98496 nezd.časť.- 12000 živ.poist.ˇ= 57504 z toho 19% = 10925. Sumu 132000( 120000 + 12000(zdrav.p.) napíšeš do r. 2 v VI. oddiele a dáš "x " pri prvej možnosti a do rámčeka napíšeš sumu 12000 ( odvody do ZP).
apocalipZ
31.01.09,07:08
Dakujem Adriane za pomoc,teraz mi je to uz viac jasne,ako bolo..Z dovodu krizy mam pracu,len do konca marca:mad:takze v aprili zivnost zrusim,pretoze firma v ktorej robim prepusta zamestnancov a zivnostnikov prvorade:mad:.Docital som sa tuna,ze mozem znova zalozit zivnost,ak sa mi teda ukaze praca.Pocitam,ze od 1.4.2009 budem na urade prace az do neakeho 2.7.2009 vcera v telke som videl,ze ak som zrusil zivnost na dobu 3mesiace,tak mozem poziadat o neaku dotaciu statu na novu zivnost,ako to teda je a co mam sprvait pre tuto dotaciu nakolko nemam ziadne vydavky,vsetko mi dava moj sprostredkovatel prace,ak on teda neaku bude mat..

vdaka
Ciao:cool:
marina8
31.01.09,10:42
Dakujem Adriane za pomoc,teraz mi je to uz viac jasne,ako bolo..Z dovodu krizy mam pracu,len do konca marca:mad:takze v aprili zivnost zrusim,pretoze firma v ktorej robim prepusta zamestnancov a zivnostnikov prvorade:mad:.Docital som sa tuna,ze mozem znova zalozit zivnost,ak sa mi teda ukaze praca.Pocitam,ze od 1.4.2009 budem na urade prace az do neakeho 2.7.2009 vcera v telke som videl,ze ak som zrusil zivnost na dobu 3mesiace,tak mozem poziadat o neaku dotaciu statu na novu zivnost,ako to teda je a co mam sprvait pre tuto dotaciu nakolko nemam ziadne vydavky,vsetko mi dava moj sprostredkovatel prace,ak on teda neaku bude mat..

vdaka
Ciao:cool:



dan je presne 10620skk, mozes poslat 2% dane vo vyske 212 SKK priamo v tvojom DP, je to str. 9 oddiel 12
pozri si moje prispevky, pisala som aj o zruseni a znovuzalozeni zivnosti
a v niektorom som prikladala aj 2 prilohy ohladom prispevku na podnikanie, su to veci stiahnute z uradu prace
apocalipZ
01.02.09,13:12
:confused:Marina8 hladal som tie prispevky,ale moc som nenasiel ...
A naco mam davat tie 2% z dani<>
Mozem poziadat o prispevok pri novej zivnosti,ak ho preukazem napriklad kupou Pocitaca,tlaciarne,monitoru atd>
Ked budem mat zivnost zrusenu a budem na urade 3 mesiace a 2.7. poziadam o dotaciu napr.na to Pc a zalozim zivnost dostanem ju??
A este by ma zaujimalo ci budem legalne znovu oslobodeny od socialnej poistovne?;)
Ta dotacia sa musi potom statu vratit,alebo nie?
Hlupe otazky,viem som laik:cool:
veronikasad
01.02.09,13:31
:confused:Marina8 hladal som tie prispevky,ale moc som nenasiel ...
A naco mam davat tie 2% z dani<>
Mozem poziadat o prispevok pri novej zivnosti,ak ho preukazem napriklad kupou Pocitaca,tlaciarne,monitoru atd>
Ked budem mat zivnost zrusenu a budem na urade 3 mesiace a 2.7. poziadam o dotaciu napr.na to Pc a zalozim zivnost dostanem ju??
A este by ma zaujimalo ci budem legalne znovu oslobodeny od socialnej poistovne?;)
Ta dotacia sa musi potom statu vratit,alebo nie?
Hlupe otazky,viem som laik:cool:
o dotáciu na prevádzkovanie samostatne zárobkovej činnosti môžeš požiadať ak budeš v evidencii uradu práce ako uchádzač o zamestnanie viac ako tri mesiace. Predkladáš podnikatelský plán, v ktorom uvedieš čerpanie dotácie. Potom nasleduje obhajoba podn.plánu a schvalovanie dotácie. Živnosť môžeš obnoviť až po schválení dotácie, takže k 2.7, to určite nebude - niekedy koncom augusta ...
Dotácia je nenávratný príspevok zahrňovaný do daňových príjmov. Podmienkou je prevádzkovanie živnosti po dobu dvoch rokov od poskytnutia dotácie - môže byť aj v súbehu so zamestnaním.
Platitelom odvodov do SP - ak sa nezmení zákon - nebudeš od 1.7. 09 v prípade, ak k 1.7. nebudeš mať aktívnu živnosť viac ako 1 deň.
marina8
01.02.09,13:34
:confused:Marina8 hladal som tie prispevky,ale moc som nenasiel ...
A naco mam davat tie 2% z dani<>
Mozem poziadat o prispevok pri novej zivnosti,ak ho preukazem napriklad kupou Pocitaca,tlaciarne,monitoru atd>
Ked budem mat zivnost zrusenu a budem na urade 3 mesiace a 2.7. poziadam o dotaciu napr.na to Pc a zalozim zivnost dostanem ju??
A este by ma zaujimalo ci budem legalne znovu oslobodeny od socialnej poistovne?;)
Ta dotacia sa musi potom statu vratit,alebo nie?
Hlupe otazky,viem som laik:cool:

nie su hlupe, len nejako zle citas?:eek::D

takze poporiadku:

prilepujem prilohu + doporucujem pozriet prispevky od inych poradakov, uz sa tu aj rozoberalo , na co sa to moze pouzit, aj ako sa to uctuje v JU, naozaj je tu toho dost,
2% za dani? napr. lige proti rakovine? a preco nie? tebe to neublizi a z tvojej aj tak zaplatenej dane pojdu 2% na nieco dobre:)
pozri si prilepene prilohy tam najdes postup, to nie je tak, ze prides a oni ti 02.07.09 hned daju prispevok, musis urobit projekt , poziadat atd. a to ci ju dostanes? to zalezi na tych co schvaluju:D
legalne budes oslobodeny od SP ak k 30.06.2009 budes zo SP odhlaseny ako SZCO, teda k 30.06.2009 budes mat zrusenu zivnost
ale kedze ju planujes zrusit uz teraz, tak tento datum nie je ziadny problem:D
marina8
01.02.09,13:37
Podnikatelsky prispevok, ako dostat viac.

pozri tu
apocalipZ
01.02.09,15:26
Ahojte kedze mi to pripada zlozite ziskat tento prispevok a este ku tomu aj nesmiem zrusit zivnost zas az 2roky,tak to asi nebudem ziadat...pretoze mam moznost ziskat pozemok s odtokom a pritokom vody na ktorom som chcel vytvorit umele jazierko na chov a predaj pstruhov,akurat,ze prispevok sa neda ziskat pri spojeni s rybolovom:mad:takze mam smolu..No aj,tak keby to spustim,ako nato je to volna zivnost,alebo co vlastne potrebujem na chov aj predaj ryb ake osvedcenie atd....Inak dost ste mi tu pomohli :cool:
Ten zakon s tou socialkou sa ma neako zmenit koli takym spekulaciam o stalom ruseni a zakladani zivnosti?>
Nebude to cudne,ked zrusim zivnost a napr.2..7.09 tam pridem a budem chciet taku istu;)
Ale,ked je to zatial legalne,tak coby sme si nepomohli,ako vieme.
Na dochodok sa kaslem aj,tak si sam platim inu dochodkovu spolocnost spolu zo zivotnymi poistkami az 2ma,natoze som nebol 2rok u lekara.....:rolleyes:Stravne listky si nemozem dat do nakladov,ked idem vyuzivat pausalne vydavky<>?
Lianka
01.02.09,15:57
Stravne listky si nemozem dat do nakladov,ked idem vyuzivat pausalne vydavky<>?

Pokial vyuzivas pausalne vydavky, nevedies uctovnictvo, t. j. neuctujes o skutocnych vydavkov. Z tohto dovodu nie je mozne o nakup/spotrebu stravnych listkov znizit si zaklad dane.

Mozes sa rozhodnut, co je pre teba vyhodnejsie - ci vyuzivat pausalne vydavky, alebo evidovat skutocne vydavky a viest uctovnictvo. Je dobre s tym kalkulovat dopredu, napr. aj kvoli tomu, ci sa ti "oplati" alebo neoplati si kupovat stravne listky. Ako SZCO mas narok na stravne za kazdy odpracovany den (gastrolistky alebo doklad o kupe tepleho jedla).
apocalipZ
01.02.09,16:18
Lianka asi by mi tie stravne neubrali viac z dane,ako vydavky 40%
Nemam si co ine davat do nakladov a viest uctovnictvo mi pride pre mna zlozite..zhanat blocky atd....
Inac ak niekto nieco viete o tom Rybarceni nieco ,ako predaj ryb,alebo by stacilo ,len lov ryb poradte,ako nato napriklad aj predajnu s rybarskymi potrebami pride mi to dobry napad nakolko je u nas vela rybarov,ale ani jeden takyto obchod tuna...;)
Lianka
01.02.09,16:29
Lianka asi by mi tie stravne neubrali viac z dane,ako vydavky 40%

Rozdiel je v tom, ze tych 40% pri pausalnych vydavkoch nemusis vobec dokladovat (mozno mas realne vydavky 0 Sk a pritom ti do vydavkov znizujucich zaklad dane ide 40%). Pri nakupe stravnych listkov musis v skutocnosti za tieto listky zaplatit. :)

Takze ak uvazujes nadalej o uplatnovani pausalnych vydavkov, nevidim zmysel (financny efekt) v nakupe stravnych listkov.
peterle
02.02.09,15:07
Ja sa chcem spytat na pausalne vydavky vo vyske 60%.
Ak mam zivnost na: Murárske práce, Maliarske a natieračské práce a Montáž sadrokartónu. Mam 6 faktur vsetky len na stavebno-murarske prace, mozem si uplatnit naklady vo vyske 60% ? V zakone som sa docital ze na Stavebnictvo-murarstvo su pausalne vydavky 60%. Mozem si takto uplatnit tych 60%?
Ďakujem
Lianka
02.02.09,15:20
peterle
02.02.09,15:55
Dakujem pekne Lianka za tvoju odpoved.
Tie stranky som si presiel ale stale som si nie isty. Skor som cakal odpoved ano-nie aby ma niekto uistil, podla mna si mozem dat tych 60%, ale ako hovorim potreboval by som aby mi to niekto potvrdil :)
marina8
02.02.09,17:02
Ja sa chcem spytat na pausalne vydavky vo vyske 60%.
Ak mam zivnost na: Murárske práce, Maliarske a natieračské práce a Montáž sadrokartónu. Mam 6 faktur vsetky len na stavebno-murarske prace, mozem si uplatnit naklady vo vyske 60% ? V zakone som sa docital ze na Stavebnictvo-murarstvo su pausalne vydavky 60%. Mozem si takto uplatnit tych 60%?
Ďakujem



v prilohe ti prikladam remeselne zivnosti + nejake konkretne priklady
nemozes si dat 60% pausalne vydavky, lebo maliarstvo nie je remeselna zivnost ale ohlasovacia
a docitas sa tam, ze 60% si mozes uplatnit iba vtedy, ak vsetky tvoje prijmy pochadzaju iabz remeselnych zivnost, akonahle mas prijem aj zo zivnosti ohlasovacej, na vsetko uplatnujes 40%
kombinovat mozes iba vtedy ak mas remeselnu + prenajom nehnutelnosti alebo remesaelna + prijem zo zavislej cinnosti
remeselna + prijem z kapitaloveho majetku
remeselna + ostatne prijmy par 8 zakona o dani z prijmov
takze ty mas narok iba 40%
peterle
02.02.09,17:26
nemozes si dat 60% pausalne vydavky, lebo maliarstvo nie je remeselna zivnost ale ohlasovacia
a docitas sa tam, ze 60% si mozes uplatnit iba vtedy, ak vsetky tvoje prijmy pochadzaju iabz remeselnych zivnost, akonahle mas prijem aj zo zivnosti ohlasovacej, na vsetko uplatnujes 40%

Tak teraz tomu nerozumiem preco nemam narok na 60%? Ved ako som pisal vsetky prijmi mam len z remeselnej cinnosti, na vsetkych fakturach mam napisane len stavebno-murarske prace. To maliarstvo mam len na ZL.
veronikasad
02.02.09,17:29
Ja sa chcem spytat na pausalne vydavky vo vyske 60%.
Ak mam zivnost na: Murárske práce, Maliarske a natieračské práce a Montáž sadrokartónu. Mam 6 faktur vsetky len na stavebno-murarske prace, mozem si uplatnit naklady vo vyske 60% ? V zakone som sa docital ze na Stavebnictvo-murarstvo su pausalne vydavky 60%. Mozem si takto uplatnit tych 60%?
Ďakujem

máš výučný list v odbore murár, akú máš živnosť - remeselnú alebo volnú ?
peterle
02.02.09,17:38
Ano vyučný list mam ako murár aj prax v odbore. Mam ZL na vykonávanie ohlasovacej živnosti. Ako zistím aku mam živnost ci remeselnu alebo volnu?
apocalipZ
03.02.09,07:59
Peterle...Ja niesom sice uctovnik,ale podla mna ak mas vo fakturach raz napisane vykonanie tvojej prace,ako murarske prace,tak si mozes uplatnit 60% vydavky aj ked mas zivnost.listy na volne zivnosti....
Ja napriklad nemozem,lebo na fakturach mam stale iba maliarske prace...moj nazor..;)
mirhu
13.02.09,11:06
Pokial vyuzivas pausalne vydavky, nevedies uctovnictvo, t. j. neuctujes o skutocnych vydavkov. Z tohto dovodu nie je mozne o nakup/spotrebu stravnych listkov znizit si zaklad dane.

Mozes sa rozhodnut, co je pre teba vyhodnejsie - ci vyuzivat pausalne vydavky, alebo evidovat skutocne vydavky a viest uctovnictvo. Je dobre s tym kalkulovat dopredu, napr. aj kvoli tomu, ci sa ti "oplati" alebo neoplati si kupovat stravne listky. Ako SZCO mas narok na stravne za kazdy odpracovany den (gastrolistky alebo doklad o kupe tepleho jedla).
Ak su vedene vydavky formou pausalu, k DP typu B, sa vyplnuje aj vykaz o prijmoch a vydavkoch a majetku a zavazkoch? lebo tie vydavky sa mi nehodia ani do jednej kolonky.. :)
denisie
13.02.09,11:07
Ak su vedene vydavky formou pausalu, k DP typu B, sa vyplnuje aj vykaz o prijmoch a vydavkoch a majetku a zavazkoch? lebo tie vydavky sa mi nehodia ani do jednej kolonky.. :)
nie, ak si uplatňuje paušál,predmetné výkazy sa nevypĺňajú.
mirkoooo
13.02.09,16:04
Dobrý deň. Potrebala by som poradiť. Ak si niekto chce uplatiť paušálne výdavky a má faktúru vystavenú 31.12.2008 a vyplatenú 15.1.2009 zaráta ju do DP za rok 2008 alebo 2009? Dakuejm
Mária.K.
13.02.09,16:20
Dobrý deň. Potrebala by som poradiť. Ak si niekto chce uplatiť paušálne výdavky a má faktúru vystavenú 31.12.2008 a vyplatenú 15.1.2009 zaráta ju do DP za rok 2008 alebo 2009? Dakuejm
Do daňového priznania za rok 2009 - za predpokladu, že aj v roku 2009 budete uplatňovať percentuálne výdavky. Ak by ste v roku 2009 prešli na výdavky skutočné, je potrebné upraviť základ dane za rok 2008 aj o príjmy, ktoré budú vyplatené 15.1.2009 za faktúru vystavenú 31.12.2008
ingak
13.02.09,16:41
MáriaK napísala zlý rok, ale myslela to dobre. Zdaní si príjem z 15.1.2009 až za rok 2009, veronikasad má pravdu.
Mária.K.
13.02.09,17:46
MáriaK napísala zlý rok, ale myslela to dobre. Zdaní si príjem z 15.1.2009 až za rok 2009, veronikasad má pravdu.
Trochu som to domotala. Idem to opraviť. Ďakujem za upozornenie.
michelle84
14.02.09,18:03
Do DP typu B mám napísať DIČ, ktoré sa používalo len pri sprostredkovateľskej činnosti počas 3 mesiacov v roku alebo rodné číslo daňovníka? A ešte jedna otázka. Sprostredkovateľská činnosť, r. 8 tabuľky č. 1 VI. oddielu DP typu B - pri uplatnení paušálnych výdavkov je nárok na 40 % alebo 60 %.
Jarka 1
14.02.09,18:09
Do DP typu B mám napísať DIČ, ktoré sa používalo len pri sprostredkovateľskej činnosti počas 3 mesiacov v roku alebo rodné číslo daňovníka? A ešte jedna otázka. Sprostredkovateľská činnosť, r. 8 tabuľky č. 1 VI. oddielu DP typu B - pri uplatnení paušálnych výdavkov je nárok na 40 % alebo 60 %.

DIČ ak bolo pridelené. Nárok je 40%.
unaghy
27.02.09,14:47
Ano vyučný list mam ako murár aj prax v odbore. Mam ZL na vykonávanie ohlasovacej živnosti. Ako zistím aku mam živnost ci remeselnu alebo volnu?
Áno, máš nárok na 60%. Voľná živnosť a stáva remeselnou, ak je napríslušnom zozname a szčo vie preukázať odbornú spôsobilosť (výučný list + prax).

Ak prídeš na živnostenský úrad a zažiadaš o remeselnú živnosť, tak ti dajúaj tak iba voľnú - remeselnou sa stáva automaticky, keď splníš príslušné podmienky. Aj keby si napríklad nemal odbornú spôsobilosť a dorobíš si ju, tak spĺňaš podmienky a tvoja živnosť sa už posudzuje ako remeselná.
Adriane
28.02.09,15:40
Ahojte. Môže mi niekto poradiť, či si v prípade, ak dostal živnostník dotáciu, môže uplatniť v tom roku paušálne výdavky? Ak áno, tak z celkového príjmu (t.j. zo živnosti aj z dotácie)? Ako potom zdokladuje použitie dotácie? A do ktorého riadku tlačiva DPFO sa tento príjem uvádza? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
28.02.09,15:45
Dotácia je nenávratný príspevok zahrňovaný do daňových príjmov. Podmienkou je prevádzkovanie živnosti po dobu dvoch rokov od poskytnutia dotácie - môže byť aj v súbehu so zamestnaním.

Ahojte. Môže mi niekto poradiť, či si v prípade, ak dostal živnostník dotáciu, môže uplatniť v tom roku paušálne výdavky? Ak áno, tak z celkového príjmu (t.j. zo živnosti aj z dotácie)? Ako potom zdokladuje použitie dotácie? A do ktorého riadku tlačiva DPFO sa tento príjem uvádza? Ďakujem za odpoveď.
Pozri tu :

http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html?highlight=pau%B9%E1lne+v%FDdavky+n epovolen%E9

Pred podaním DP konzultuj na Úrade práce, odkial bola poskytnutá dotácia
Adriane
28.02.09,15:49
Fuha,Veronika, to bolo rýchle, ja som ešte svoju otázku upravovala a ty už si odpísala. Ďakujem veľmi pekne.