Aiculka
29.01.09,13:37
prosim o radu.
Vystavujem fakturu do zahranicia. Predmet obchodu je licencia.. ide o nakup licencii (ako pravo na pouzivanie softveru napr. office), dodanie licencie je len akoby imaginarne, ziadne krabicove verzie.. je to len vo forme multilicencneho programu.. kupime od distributora licenciu a vystavim konecnemu zakaznikovi fakturu, to znamena ze ju ma nadobudnutu legalne..
Podla mna je licencia povazovana za SLUZBU. Problem je vsak v tom ze nasa uctovnicka hovori raz tak a raz tak...
Najprv robila faktury kolegyna ktora vo sa vo fakture odvolavala na § 43 , co plati pre TOVAR. Ked som jej agendu prevzala ja, zacala som pouzivat termin SLUZBA a vo fakture som uvadzala § 15 ods.8. Uctovnicka si asi neuvedomila ze predtym sa to uvadzalo inak. A teraz sa nad tym zamyslam zase... Co je vlastne spravne.. Viete mi poradit? je to pre mna velmi aktualne a surne.. dakujem pekne vopred
Tweety
29.01.09,12:38
prosim o radu.
Vystavujem fakturu do zahranicia. Predmet obchodu je licencia.. ide o nakup licencii (ako pravo na pouzivanie softveru napr. office), dodanie licencie je len akoby imaginarne, ziadne krabicove verzie.. je to len vo forme multilicencneho programu.. kupime od distributora licenciu a vystavim konecnemu zakaznikovi fakturu, to znamena ze ju ma nadobudnutu legalne..
Podla mna je licencia povazovana za SLUZBU. Problem je vsak v tom ze nasa uctovnicka hovori raz tak a raz tak...
Najprv robila faktury kolegyna ktora vo sa vo fakture odvolavala na § 43 , co plati pre TOVAR. Ked som jej agendu prevzala ja, zacala som pouzivat termin SLUZBA a vo fakture som uvadzala § 15 ods.8. Uctovnicka si asi neuvedomila ze predtym sa to uvadzalo inak. A teraz sa nad tym zamyslam zase... Co je vlastne spravne.. Viete mi poradit? je to pre mna velmi aktualne a surne.. dakujem pekne vopred
Licencia je službou.
Aiculka
29.01.09,13:07
Dakujem ti za odpoved. Vies, neda mi to..lebo kolegyna takto vystavovala faktury priblizne 1 rok a pol.. a preslo to aj cez audit.. tak neviem ci si to len auditori nevsimli..alebo co.. Hladala som definicie,ale nikde som nenasla.. ze to mam brat ako sluzbu. Cim by som mohla moje tvrdenie, ze je to sluzba, podlozit? dik
Forest LK
23.06.11,07:04
Dobry den, potrebujem poradit v danej teme.
Sro platca DPH kupila cez internetovy obchod z UK licenciu-nie vo forme krabicoveho SW, len pravo na vyuzivanie SW, v hodnote 200€ (prisla FA bez DPH, VAT No su na nej uvedene). Tuto licenciu-pravo bude dalej nezmenenu fakturovat slovenskemu odberatelovi-platcovi DPH. Moje otazky su:

1. ako zauctuje sro nakup licencie: sluzba-518 alebo tovar-504 ?
2. predpokladam, ze sro musi urobit samozdanenie z titulu nadobudnutia tovaru z EU ?
3. sro vystavi FA, ku ktorej pripocita DPH ?
4. ako zauctuje sro predaj tejto licencie: sluzba-602 alebo tovar-604 ?

Prosim niekoho o odpoved, je to surne.
Dakujem
KEJKA
23.06.11,07:06
1.........518
2...........áno, samozdanenie služby
3............áno, podlieha SK DPH
4.......predaj služby = 602
Forest LK
23.06.11,07:39
1.........518
2...........áno, samozdanenie služby
3............áno, podlieha SK DPH
4.......predaj služby = 602

Dakujem, presne tak to mam urobene ... som rada, ze to mam spolahlivo overene.
grammatika
23.06.11,07:57
doplním - pozor na § 43 zákona o DzP a následne § 16 odst.1 e
KEJKA
23.06.11,08:10
správna pripomienka, len mimo témy.
Forest LK
23.06.11,08:22
doplním - pozor na § 43 zákona o DzP a následne § 16 odst.1 e

Co tym presne myslite? Aku povinnost ma este dana sro, nie je mi to jasne pri citani zakona?
KEJKA
23.06.11,08:34
zrážková daň za licencie platené do zahraničia.
Forest LK
23.06.11,08:50
zrážková daň za licencie platené do zahraničia.

Takýto obchod sme robili prvý krát a vôbec mi nie sú jasné povinnosti. Ako som to tu na porade študovala, vyplýva mi z toho nasledovné, môžete prosím odkontrolovať:

1. Je potrebné vyplniť tlačivo: OZNÁMENIE PLATITEĽA DANE O ODVEDENÍ DANE VYBERANEJ ZRÁŽKOU
- platiteľ dane = slovenská spoločnosť, ktorá SW kúpila
- daňovník = anglická spoločnosť
- druh zdaniteľného príjmu = odplata za poskytnutie práva za použitie počítačových programov (softvér)
- suma zdaniteľného príjmu = suma uhradená anglickej spoločnosti = 200€
- sadzba dane = 19%
(to som si nie istá, či nemá byť len 10%, v zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia sa píše: "Licenčné poplatky uvedené v pododseku 3(a), môžu byť bez ohľadu na ustanovenie odseku 1 tohto článku zdanené tiež v zmluvnom štáte, v ktorom je ich zdroj, a v súlade s právnymi predpismi tohto štátu, avšak ak je príjemca skutočným vlastníkom licenčných poplatkov, suma dane takto určená nepresiahne 10% hrubej sumy z licenčných poplatkov.")
- suma zrazenej dane v EUR = 200 x 0,19 = 38€
2. Slovenská spoločnosť odvedie zrážkovú daň 38€ na účet správcu dane.
3. Ak ten SW bude ďalej fakturovať slovenskej spoločnosti, tam už nevzniká žiadna povinnosť z pohľadu zrážkovej dane?

Z toho mi vyplýva, že nie je vôbec výhodné nakupovať SW zo zahraničia, pretože z toho treba odviezť zrážkovú daň...

Ďakujem
grammatika
24.06.11,05:46
mimotemyáno Kejka, bola som mimo témy, ale nejako som tušila, že na to sa pozabudne...mimotemy

O tú zrážkovú daň ste mali menej uhradiť anglickému dodávateľovi, odviesť a oznámiť daňovému úradu a daňový úrad vydá potvrdenie o zaplatení tejto dane, ktoré by ste mali poslať anglickému dodávateľovi
Forest LK
24.06.11,07:25
Ďakujem, už mi je to jasnejšie. Odvedieme a oznámime to DÚ, zašleme potvrdenie anglickému dodávateľovi, vysvetlíme situáciu a uvidíme, či nám zašle tú daň späť.
Ospravedlňujem sa, že som načala inú tému.
grammatika
24.06.11,08:31
načala som ju ja :)
kobolcs
27.06.11,20:32
Poradte ,citam citam ale nie som si isty:
sro ma za cinnost spojazdnit a prevadzkovat nove webstranky/websluzby (interval zopar dni az 5 rokov) a ich nasledny predaj /zvycajne do EU/3.staty/

1)slovenska s.ro. EUplatca DPH si objedna sluzbu?(vytvovrenie eshopu,bannera, vyhladavanie na nete- "Personal assistant" ako asistencna sluzba) cez system napr. Guru.com, zvycajne je to subjekt z 3.statov(India, US, Australia)

2)Sluzba? bola dodana elektr. cestou (email/web/telefon)

3)Vystavi sa fa (vid priloha)

4) Zaplati sa PayPalom/Kartou cez escrow ucet napr cez guru.com

to je vsetko alebo slovenska s.r.o. este ma povinnnost nieco urobit samozdanit DPH? alebo hore spomenute Oznamenie pri eshopoch-banner?

Vacsina (70%) aktivit je taketoho typu v uctovnicte.

Co na to slovenske zakony mozu byt nakladom v PU v slovenskej s.r.o.? Alebo radsej odist pod anglo-sasky system LLCciek a pod, kde to mozne je?
psps
27.06.12,11:28
Môžem licenciu na používanie certifikačnej značky dať na účet 518?
Je to služba?
Máme ju vydanú na 3 roky. Musí to isť aj na 381?
Sarlotka
19.01.13,13:32
Prosim o radu.

Nákup dvd so skolenim od CR platitela DPH - platitelom DPH v SR

Faktura je vystavena nespravne s DPH, konatel sa v pondelok bude snazit spojit s CR , aj ked si myslim, ze fakturu neprevystavia, bola uhradena formou dobierky.
problem mam vsak aj s predmetom fakturacie
Dvd so skolenim je tovar alebo sluzba v zmysle zakona o DPH?

keby kupujem online pristup na skolenie je to sluzba a ked ho kupujem na Dvd, pojde o tovar?

dakujem
Tweety
19.01.13,13:34
Prosim o radu.

Nákup dvd so skolenim od CR platitela DPH - platitelom DPH v SR

Faktura je vystavena nespravne s DPH, konatel sa v pondelok bude snazit spojit s CR , aj ked si myslim, ze fakturu neprevystavia, bola uhradena formou dobierky.
problem mam vsak aj s predmetom fakturacie
Dvd so skolenim je tovar alebo sluzba v zmysle zakona o DPH?

keby kupujem online pristup na skolenie je to sluzba a ked ho kupujem na Dvd, pojde o tovar?

dakujem
Stále je to školenie.
Sarlotka
19.01.13,13:52
Stále je to školenie.

takze myslite ze sluzba?

uvazovala som este nasledovne ked by sa kupovala rozpravka na dvd islo by tiez o sluzbu?
Tweety
19.01.13,13:52
takze myslite ze sluzba?

uvazovala som este nasledovne ked by sa kupovala rozpravka na dvd islo by tiez o sluzbu?
Podstatné je to, čo bolo objednané, zrejme školenie, nie? Rozprávka na dvd je tovar.
Sarlotka
19.01.13,13:58
fakt?

rozpravka na dvd je tovar
skolenie na dvd je sluzba


myslela som si ze aj to skolenie bude tovar, dakujem za radu...