Rasticc
29.01.09,14:21
Ahojte,obraciam sa na vas s prosbou o aktualne rady tykajuce sa prerabky bytu. Co vsetko ma moze cakat na co vsetko sa musim pripravit. Chceme prerobit jadro a co je horsie zhodit dve priecky. Vacsina svojpomocne.....co zatial viem

-SBDO musim tam podat ziadost najlepsie hned s posudkom od statika
zasadne tam nejaka komisia daju povolenie (ked bude statik suhlasit mozu odmientut?)
-Potom s tym na mesto
-Potom to riesit so spolocenstvom vlastnikov?
-Ako odpad?Musim na miestnu skladku alebo staci potvrdenie ze to bolo na nejakej skladke zlikivdovane?
-Susedia...staci im oznamit ze sa nieco take bude diat alebo nieco viac?
-Mozem si dat vybudovat instalacie a az potom zavolat revizneho technika? Plyn,Voda,Elektrika....

Ak vas nieco napadne pripadne osobne skusenosti sem s tym...

Dakujem
helper
31.03.09,10:26
Ahoj, takze po poriadku;-)
vsetko zavisi od toho, co vsetko ides prerabat. ak sa jedna iba o udrziavacie prace( vymena rozvodov, podlahy, okien, atd....) pripadne zmena dispozicie( ale iba nenosne priecky) a ak je byt v sprave bytoveho druzstva, staci dat ohlasku na odbor stavebny a ZP na MsU. Ohlaska by mala obsahovat strucny popis planovanych uprav+nakres, inak tieto tlaciva byvaju an na www prislusnych miest. ak sa ide hybat s nosnou prieckou, treba samozrejme aj posudok statika.
Mesto tuto ohlasku posunie spravcovskej spolocnosti( kontakty na spravcu vyplnas na zadnej strane ), takze tam netreba nic ohlasovat.
Po vydani povolenia na udrziavacie prace( plati 2 roky od vydania) je potrebne( na zaklade domoveho poriadku ale aj zo slusnosti) informovat susedov o moznej zvysenej hlucnosti a prasnosti pocas prac+priblizny harmonogram, resp. dat oznam v predstihu pred konkretnou akciou( buranie a pod.) Pokial nejde o zmenu ucelu alebo napr. zmenu vonkajsieho vzhladu ale cisto iba o udrziavacie prace, nie je potrebny suhlas spoluvlastnikov.
Odpad samozrejme musi na zberny dvor, vedu si vlastne zaznamy o odovzdanom odpade, na poziadanie vydaju aj potvrdenie. Posledny bod- osobne by som sa napr. do rozvodov nepustal, ale je to samozrejme mozne, nakoniec vsak mat treba vykonanu reviziu...
Momentalne tiez svojpomocne prerabam byt, takze ak budem vediet, rad poradim:-)

Marek
dudo13
29.04.09,21:17
Ahoj, no my sme sa pustili do prerabky bytu koncom septembra a skoncili sme v polovici januara 2009. prerabali sme komplet vsetko, nova elektrika, presuvali sme kuchynu do obyvacky aby sme ziskali dalsiu miestnost, tym padom nove odpady, voda elektrika atd. znizovali sme stropy, vyrezavali dvoje otvorov do nosnych stien, spajali chodbicku s WC a kupelkou do jedneho, vytvarali francuzke okno v obyvacke namiesto klasikeho balkonoveho okna s dverami a kopec ineho ... to len aby si mal predstavu .... no asi sa rozpisem a mozno na nieco zabudem, ale ....
asi ako prve by som si premyslel co chcem presne robit, ako bude vyzerat celkova dispozicia bytu, kde bude elektrika, tzn. zasuvky, spinace, bodove svetla atd.
potom kde pojde voda, odpad ak bude nutne aj to menit- nam to hodila na papier znama architektka a chlapici co to prerabili si nevedili vynachvalit, mali jasne zakreslene, kde burat, kde zastavat, kde rezat panel atd.
samozrejme sme potrebovali na to cele staticky posudok, potom sme to isli nahlasit na stavebny urad, kde sme potrebovali vypis s katastra nehnutelnosti, a suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov BYTOVEHO DOMU, tzn. museli sme obehat aj susedov vo vedlajsom vchode .... :)))
takze na urade sme im dali, staticky posudok, vypis z katastra, podpisy ludi, zivnostensky list majitela firmy co realizoval rek. a samozrejme nakresy co ideme burat resp,. menit.
s odvoz odpadu realizovali nam firma, ti to vyvazali v kontajneri na skladku odpadu, niektore mestke casti to ponukaju zadara ak mas tam trvaly pobyt, to by chcelo pozistovat,
spravcovi sme prilozili tie iste materiali co na urade, plus ohlasku- ze ideme prerabat, ludom sme oznamili, dole na nastenke, od kedy do kedy bude prebiehat rek. pracovali sme len cez pracovne dni po-pi od 8.00-16.00- snazili sme sa susedom vyjst v ustrety- hlavne nebuchat cez vikendy a po pracovnom case ..... ale aj tak sa nasli 2 s ktorymi sme "bojovali" .....
elektriku nam robil elektrikal, ktory zabezpecil aj revoznu spravu
ak mozem poradit, radsej si predtym ako zacnes rekonstruovat skutocne premysli co chces mat kde, lebo potom za pochodu ti to zvysuje zbytocne naklady,
ak mozem odpotrucit, tak idealne by bolo mat zajednane uz kachlicky sanitu atd. cakacie doby su niekedy neskutocne, nam sa rekonstrukcia kvoli kupelke-obklad zastavila na2 mesiace ale stalo to zato- myslim to cakanie :))) ... no ak ta nieco este napadne kludne sa pytaj :)))
este ma napadlo, rob si fotky, ak nie ako prebieha rekonstrukcia, tak aspon ako je vedena elektrika, aby si nedopadol ako moj znamy, ktory vrtackom presekol kabel ....
zuzanask
04.05.09,07:12
Kde je najlepsie kupit bytove zásuvky?
korock
04.06.09,12:19
Ja ked som nedavno kupoval vypinace a zasuvky tak som prebehol snad vsetkych predajcov, lepsie povedane zena :) Idealne si to pozriet na zivo, urobit si predstavu aky dizajn, aku farbu a samozrejme znacku. Odporucam vyhnut sa baumaxom, tescam a podobnym obchodom. Neznackove vyrobky za nekrestanske ceny. Samozrejme treba si dat spravit cenove ponuky lebo pri vypinacoch zasuvkach do celeho domu sa jedna uz o dost velku sumu a tam uz ceny zacinaju dost lietat. Nakoniec som nakupil na internete, na http://obchod.mrp.sk/elvyro/
A co som kupil? Rozhodli sme sa pre Legrand Valena biela a Galea perlet.
pohrebovic
12.06.09,11:56
Ahoj,
no my sme cerstvi stavebnici z okolia Trnavy a robime prave elektroinstalaciu.
Uz z titulu mojej profesie som detailista a dost narocny na kvalitu prace a materialy. A vyslovene som alerdicky na polsko-turecko-cinske zarucene kvalitne vyrobky. Dlho sme s manzelkou vyberali vypinace a zasuvky. Oslovila nas UNICA Plus od Schneideru a Valea od Legrandu. Net je plny firiem co ponukaju Legrand a Schneider. Bol som odporuceny na firmu pana Trnika - ELVYRO. Nakoniec sme isli cestou pomer cena/vykon a vyhral Legrand Valea. Dostali sme super cenu, poradili - brali sme od nich aj elekroskrinky, kable, ftp kabel, krabice-proste vsetko. Ked som porovnal cenove ponuky, boli bez konkurencie. Mozem vrele odporucit.
KEJKA
07.10.09,16:31
Ahoj,
no my sme cerstvi stavebnici z okolia Trnavy a robime prave elektroinstalaciu.
Uz z titulu mojej profesie som detailista a dost narocny na kvalitu prace a materialy. A vyslovene som alerdicky na polsko-turecko-cinske zarucene kvalitne vyrobky. Dlho sme s manzelkou vyberali vypinace a zasuvky. Oslovila nas UNICA Plus od Schneideru a Valea od Legrandu. Net je plny firiem co ponukaju Legrand a Schneider. Bol som odporuceny na firmu pana Trnika - ELVYRO. Nakoniec sme isli cestou pomer cena/vykon a vyhral Legrand Valea. Dostali sme super cenu, poradili - brali sme od nich aj elekroskrinky, kable, ftp kabel, krabice-proste vsetko. Ked som porovnal cenove ponuky, boli bez konkurencie. Mozem vrele odporucit.
Elektrikára mám, naťahané káble, všetko mám. Som spokojná s prístupom aj prácou, aj ked som laik. Preto s ním počítam aj na finalizáciu. Vypínače, zásuvky - všetko by som kupila sama. Tiež som rozhodnutá pre Legrand.
Potrebujem však odború radu, čo a kde kupiť.
Hlavne potrebujem roletové vypínače - tak mi to povedal dodávateľ roliet, v obchode mi to zamieňaju za žaluziové vypínače. Vypínače majú mať funkciu zotrvačnosti - to je môj laicky výraz. Proste stlačím a pustím vypínač, roleta sa už sama navinie, ak by som chcela pohyb zastaviť, musela by som do vypínača osobitne ťuknuť ešte raz. Proste aby som nemusela ten vypínač držať až kým sa roleta nenavinie, resp.opačne.
KEJKA
08.10.09,10:42
Elektrikára mám, naťahané káble, všetko mám. Som spokojná s prístupom aj prácou, aj ked som laik. Preto s ním počítam aj na finalizáciu. Vypínače, zásuvky - všetko by som kupila sama. Tiež som rozhodnutá pre Legrand.
Potrebujem však odború radu, čo a kde kupiť.
Hlavne potrebujem roletové vypínače - tak mi to povedal dodávateľ roliet, v obchode mi to zamieňaju za žaluziové vypínače. Vypínače majú mať funkciu zotrvačnosti - to je môj laicky výraz. Proste stlačím a pustím vypínač, roleta sa už sama navinie, ak by som chcela pohyb zastaviť, musela by som do vypínača osobitne ťuknuť ešte raz. Proste aby som nemusela ten vypínač držať až kým sa roleta nenavinie, resp.opačne.


posúvam. Aké máte skúsenosti s LEGRAND - je bežné dostať ich vypínače, alebo je to na objednávku? Hlavne sa mi jedná o roletové vypínače.
tak som našla obchod v BA, katalôogy na internete sú tri VALENA, CARIVA a ešte jeden. Našla som tam aj roletové ovládanie, takže mi chýbajú už len vaše odporúčania a môžem ísť nakupovať.
pohrebovic
22.10.09,20:07
Ahoj,
ako vravim, daval som si robit 4 cenove ponuky v rámci TT okresu a 2 v BA. Porovnal som ich pekne v exceli, kazdá v jednom stĺpci. A vyšla mi jednoznačne ako najlacnejšia od ELVYRO. Tak 12%. A dostal som este aj hrnček a šiltovku :) Legrand Valena považujem za strednú cestu. Dizaj je strohý a čistý. Do kontaktu som prišiel z valenou ešte za doby ked sme s budúcou manželkou randili a prerábala si izbičku, strojčeky fachčia, su vcelku tiché a presné.
Ak to zhrniem, tak určite kúp v ELVYRO a pomer cena výkon Legrand Valena. A nedávno som tam kupoval aj LED svietidlá a robia už aj rozvoz a za pár eur.
Lianka
23.10.09,13:49
Trosku zmenim temu: Nemate tusenie, kolko asi stoji staticky posudok? Okolie BA. Ide o stanovisko k buraniu priecky v panelovom dome, resp. vyjadrenie k existujucim prasknutym panelom.

Kde zozeniem statika? Maju nejaku komoru statikov?
veronikasad
23.10.09,13:56
Lianka
23.10.09,14:07
Skusim, dakujem Veronika. Uvitam aj dalsie rady a skusenosti.
bjuty smis
23.10.09,15:41
asi tu nebudem za vzor, ale ja som prerabku jadra spravil takto - moja polahčujúca okolnosť je, že som sa nedotýkal panelov:
kúpil som byt, dal si ho spraviť ako chcem a hotovo...po týždni buchotu sa dostavi správca-dôverník, ale ked videl, že nehýbem s panelmi, tak bol s tým OK. Sused čo sa prisťahoval po mne, išiel na to oficálne, velmi sa mu páčila moja ( mojej ženy:)) prerábka, a len projektantovi za to, že skpíroval moj byt dal 7500.- Sk.
Lianka
24.10.09,08:13
Nejde o 7500 Sk, ale o to, ze nastala situacia, ze sused nado mnou zbural priecku bez stavebneho povolenia a nam sa do niekolkych dni posunul panel o cca. 1 cm, samozrejme praskla omietka, pada to a pod. Ide o buducnost tej stavby ako takej, o byty nas vsetkych.

Suseda som vyzvala, aby mi dolozil kopiu stavebneho povolenia a staticky posudok. Ak posudok nepredlozi sam, ten posudok dam urobit ja. Dala som mu sancu, aby si to aspon dodatocne zlegalizoval. Zda sa, ze sa tej sance nechopil. V dalsom kroku oslovim stavebny urad (spravca domu to uz vie), nech to riesia oni - ja nie som policajt, mne ide len o to, aby som mohla kludne spavat a mala aspon relativnu istotu, ze mi ten dom raz nepadne na hlavu.
Angibabuska
03.12.09,08:36
Dobry!
Ma dakto skusenosti s bodovymi svetlami? Ako ich mame napr. namontovat ? Nemate nahodou dajake fotky?
Dakujem
Pietro1785
03.12.09,11:55
Neviem konkretne co myslite pod "Ako namontovat bodove svetla", ale skusim:
Bodove svetla sa vacsinou montuju do sadrokartonu (ak hovorime o strope) resp. do dvojiteho stropu. Vyrezu sa diery a v podstate hotovo. Mozno pomoze obrazok:
http://www.posvitime.cz/file/48511/OS-AF44G0-75_s.jpeg
Angibabuska
08.12.09,20:00
Dakujem za obrazok :)
Laco-monter
16.12.09,16:22
Najlepšie sa mipáči,že vraj detailisti.

V prerabke ide hlavne o to aby som mal potiahnuté osvetlenie tam kam potrebujem a zásuvky tiež tam kam potrebujem a dostatočne dimenzované aby mi každú chvíľu nevybijalo poistky.

A či je zasuvka taká alebo onaká,či ma zlatý rámik,alebo nemá to mi može byť šum a fuk.
ciners
16.12.09,17:40
asi tu nebudem za vzor, ale ja som prerabku jadra spravil takto - moja polahčujúca okolnosť je, že som sa nedotýkal panelov:
kúpil som byt, dal si ho spraviť ako chcem a hotovo...po týždni buchotu sa dostavi správca-dôverník, ale ked videl, že nehýbem s panelmi, tak bol s tým OK. Sused čo sa prisťahoval po mne, išiel na to oficálne, velmi sa mu páčila moja ( mojej ženy:)) prerábka, a len projektantovi za to, že skpíroval moj byt dal 7500.- Sk.

7500Sk stalo co? Ved ten papier, ze sa nebude zasahovat do konstrukcie a nic nespadne stoji maximalne tak 3000SKK. To potom natrafil na dobreho zdieraca....
qwertin
17.12.09,12:50
Mne povedal elektrikar, ze si mam nakupit Legrand, vraj pomer cena/kvalita je bezkonkurecny, uz mam od nich aj rozpocet.
lapejko
25.12.09,10:33
Mne povedal elektrikar, ze si mam nakupit Legrand, vraj pomer cena/kvalita je bezkonkurecny, uz mam od nich aj rozpocet.
Ja nedám dopustiť na ABB a je jedno aký model, sú rozličné cenové kategórie, z cca 100 stavieb som reklamoval 2 VYPíNAčE za 12 rokov, Legrand som minule montoval v chróme, ks/40 €, blbá skladačka, takmer jednorazovka.
ynteligent
26.12.09,15:21
Pokial sa jedna skutocne o priecku a nie nosnu stenu, tak na jej vyburanie nepotrebujes stanovisko statika nakolko sa nejedna o zasah do nosnej konštrukcie objektu.

Ak by si vsak chcela naozaj statika tak na www,sksi,sk (slovenska komora stavebnych inzinierov). Pokial by sa jednalo o vaznejsi staticky zasah do objektu, odporucal by som Ti cloveka menom Ing. Čaprnda, ktory chodi o tychto veciach vramci SKSI prednasat a nezaobera sa vlastne nicim inym...

Cena posudku od statika je individualna podla rozsahu prac, avsak vo vseobecnosti sa dnes neodporuca nad niecim takym uvazovat, nakolko ak spravis zasah do nosnej steny Ty ako posledna, beries zodpovednost za vsetky stavebne upravy a zasahy vykonane do nosneho systemu Ty (hoci aj nacierno zrealizovane)- repsektive statik co tam da razitko....

Problem tohoto celeho je, ze zacala platit nova legislativa pre betonove konstrukcie- Eurokod a podla nej sa musia posudzovat vsetky objekty na ktore sa podava stavebne povolenie po 1.1.2009. Ak robis zasahy do nosnych stien musis podavat stavebne povolenie a statik posudit celu nosnu stenu a aj cely objekt/ respektive dilatacny usek objektu podla novej normy Eurokod. Cely kamen urazu je, ze tieto nase komunisticke panelaciky uz dnes nie celkom vyhoveju tomuto novemu Eurokodu a nie este ked ty spravis do nosnej steny dieru.

Takze kludne vyburaj priecku, posun ju kam chces- priecka nie je nosna stena, tym nezasahujes do nosneho systemu a sprav len ohlasku na stavebnom urade a nebudes potrebovat ani vyjadrenie statika.
Moja rada- nosnych stien sa nechytaj- to sa dalo predtym ako bol platny eurokod...ale zavisi to od pripadu k pripadu.
ynteligent
26.12.09,15:52
7500Sk stalo co? Ved ten papier, ze sa nebude zasahovat do konstrukcie a nic nespadne stoji maximalne tak 3000SKK. To potom natrafil na dobreho zdieraca....
3000 SK alebo 7000 ? Je to jedno, nemuseli ste platit nikomu nic... Pokial viete chytit pravitko do ruky a spravit si nacrtok sami. Podla stavebneho zakona paragrafu 55 odsek 2 pismeno c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti
sa pristupuje k ohlasovacej povinnosti a k nej treba prilozit len nacrtok prac- na strankach mestskej casti si potom treba stiahnut tlacivo na ohlasenie drobnych uprav v byte....
SAMOZREJME SA NESMIE JEDNAT O ZASAH DO NOSNEJ KONSTRUKCIE OBJEKTU-Ak nie ste si celkom isty ci stena ktoru chcete dat prec je nosna alebo nie, tak kontaktujte STATIKA !!!
ciners
26.12.09,18:27
Nejako sa nezaoberam zakonmi,len aj to vyburanie priecky nie je len tak. Tam do toho posudku sa pise taka veticka, ze sa nemeni zatazenie. Statika nie je len nosna stena,ale aj zmena zatazenia. Takto to ja poznam z tych posudkov, netvrdim, ze je to pismo svate.
ciners
26.12.09,18:29
S tymi Eurokodmi nesuhlasim. Platia len tie,ktore su uplne. Naprikald ten betonarsky neplatil pocas tohto roka, Jarinko Halvonik si vydupkal ze neplati a hotovo.
ciners
26.12.09,18:35
Moja rada- nosnych stien sa nechytaj- to sa dalo predtym ako bol platny eurokod...ale zavisi to od pripadu k pripadu.

Nechcem sa hadat,ale cca 2 tyzdne som robil vypocet: nosna stena 3 podlazie, vyrezat otvor. Celkovo 13 podlazi.
MKP model, zatazenie podla EN1991(eurokod1), podudzovanie podla EN1992 (betonarsky eurokod 1992).
Napatia v stene 2,3MPa.....???? to aj tehla prenesie.... moje prekvapenie:posudenie hlavnych napati-bez trhlin....???? uzasne.
Co chcem tymto povedat. Celkovo suhlasim s ynteligentom, netreba sa v tych stenach len tak rypat, druha vec je, ze tie nase komunisticke panelaky, to su najgenialnejsie nosne systemy, to ej tak priestorovo tuhe,az je to uzasne. To si laicky predstavte tak, ze sa clovek postavi na kartonovu poskladanu krabicu a ani s nou nehne :)
ynteligent
26.12.09,20:11
Nechcem sa hadat,ale cca 2 tyzdne som robil vypocet: nosna stena 3 podlazie, vyrezat otvor. Celkovo 13 podlazi.
MKP model, zatazenie podla EN1991(eurokod1), podudzovanie podla EN1992 (betonarsky eurokod 1992).
Napatia v stene 2,3MPa.....???? to aj tehla prenesie.... moje prekvapenie:posudenie hlavnych napati-bez trhlin....???? uzasne.
Co chcem tymto povedat. Celkovo suhlasim s ynteligentom, netreba sa v tych stenach len tak rypat, druha vec je, ze tie nase komunisticke panelaky, to su najgenialnejsie nosne systemy, to ej tak priestorovo tuhe,az je to uzasne. To si laicky predstavte tak, ze sa clovek postavi na kartonovu poskladanu krabicu a ani s nou nehne :)
Hadat sa nechcem tiez- niesom statik ale projetkant, preto som pred asi mesiacom siel za Ing Caprndom na SKSI - sukromne, lebo sam sa prave chystam robit prestavbu v panelaku. Odtial mam informaciu ktoru som pisal- Tykalo sa to systemu P1.14

V strucnosti popisem co mi prezentoval ako hlavny problem vo vypoctovom modeli MKP- Ide o metodu akou sa vtedy stavalo- nedostatocne ulozenie stropnych panelov na steny- namiesto 150mm je iba 50mm a riesilo sa to zavlackou priameho prutu a jeho zviazanim cez oko panela na druhej strane a vysledny spoj sa zalieval- avsak pri zalievani tie zavlacky dost casto vypadavali.
Podobna situacia platila v pripade stenovych panelov ktore su z prosteho betonu bez gramu vystuze- stenove panely mali na bokoch iba oka, ktore sa prekryvali s okom susedneho paneli a tadial sa mala prevliect jedina zvisla vystuz ktora sla po celej vyske budovy. Problem je ze nie vzdy sa tie oka prekryli a tak tie panely niesu previazane a tak nevytvaraju uplne tuhu stenu...

A ak sa k tomu nasiel este nejaky Einstein ktory na druhom podlazi si zmyslel ze si nacierno spravi nejaku super dieru v nosnej stene a pri tom narazil na ten jediny zvisly drot priemeru 10 mm tak ho urcite odpalil.....

A problem toho modelu MKP teraz nastava nie so zvislym zatazenim, ale prave s horizontalnym zatazenim- ak suvislu stenu v modeli rozdelite na x pasov so sirkou stenoveho panelu nemusi unosnost na horizntalne zatazenie vyjst-samozrejme je to individualne....

No a ak v tejto situacii pridem ja, a chcem spravit otvor v nosnej stene v sulade so zakonom- tak beriem zodpovednost aj za toho trotla na druhom poschodi lebo som prisiel po nom a musim zobrat tu jeho dieru do mojho statickeho vypoctu a ak vplyvom toho mojho otvoru narusim statiku budovy tak som zodpovedny ja a nie ten dobrak na druhom podlazi.Takze by bolo dobre prebehnut si barak a spytat sa tiez susedov ci nahodou sa nesparali v nosnych stenach.


Takze na zaklade hore uvedeneho som sa rozhodol ze zmenim svoj zamer a nebudem robit otvor do nosnej steny a radsej posuniem dve priecky asi o pol metra dalej, ale nehadam sa ze to nevyjde aj napriek tomuto vsetkemu co mi bolo povedane...
ciners
26.12.09,20:34
Hej suhlasim, v podstate je to aj o tom,co som pisal predtym, ze by sa mala robit archivacia zmien, otvorov a podobne,lebo takto cely ten vypocet je prilis idealizovany. Dobru knihu o panelovych domoch a ich obnove napisal aj doc.Harvan, ak hladas nejake podklady, da sa v SKSI kupit.
220870
27.12.09,09:16
Ja som videl ako sa to stavalo.:eek::D:D:D
tekno
26.01.10,16:53
Ahoj,
no my sme cerstvi stavebnici z okolia Trnavy a robime prave elektroinstalaciu.
Uz z titulu mojej profesie som detailista a dost narocny na kvalitu prace a materialy. A vyslovene som alerdicky na polsko-turecko-cinske zarucene kvalitne vyrobky. Dlho sme s manzelkou vyberali vypinace a zasuvky. Oslovila nas UNICA Plus od Schneideru a Valea od Legrandu. Net je plny firiem co ponukaju Legrand a Schneider. Bol som odporuceny na firmu pana Trnika - ELVYRO. Nakoniec sme isli cestou pomer cena/vykon a vyhral Legrand Valea. Dostali sme super cenu, poradili - brali sme od nich aj elekroskrinky, kable, ftp kabel, krabice-proste vsetko. Ked som porovnal cenove ponuky, boli bez konkurencie. Mozem vrele odporucit.
detailista??
som zvedavi aku znacku oblecenia nosis a kde to bolo vyrobene.
aj veci made in germany su vyrabane v turecku a cine. viem o com hovorim