adaz
29.01.09,15:04
Dobrý deň, prosím o radu:
1. môžem si doklady z jedného mesiaca rovnakého charakteru /poštovné/ spolu zopnúť a vypísať na ne jeden VPD? Ak áno ako potom budem účtovať v peňaznom denníku.
a/ jedným zápisom s posledným dátumom na doklade? alebo
b/ každý doklad z pošty zvlášť - podľa dátumu a rovnaké bude iba číslo VPD.

2. Ako zaúčtujem nákup tovaru /textil/, materiálu /reg.pokladňa, nábytok, ../ a pod., ktorý som nakúpila ešte pred začiatkom živnosti?
Jedným zápisom a jednou sumou v pen.denníku pod názvom zriaďovacie výdavky? Alebo ich budem musieť tiež rozpisovať? A s akým dátumom ich zaúčtujem? S dátumom posledného dokladu alebo s dátumom vzniku živnosti?

dakujem
ekopo
29.01.09,14:10
adaz
30.01.09,18:44
dakujem za odkazy ale aj tak som tam nenašla odpoved na túto otázku.
Čiže doklady napr. z pošty z jedného mesiaca si môžem naraz zopnúť a vypísať k nim jeden VPD, ale ako to bude so zápisom do pen. denníka?

a/ môžem tu jednu spoločnú sumu z VPD zapísať naraz / jeden zápis v pen. denníku, s posledným dátumom/ alebo
b/ každý doklad z pošty zvlášť do jedného riadku- podľa dátumu a rovnaké bude iba číslo VPD.
Tak ako?
dakujem
cloe
30.01.09,18:52
dakujem za odkazy ale aj tak som tam nenašla odpoved na túto otázku.
Čiže doklady napr. z pošty z jedného mesiaca si môžem naraz zopnúť a vypísať k nim jeden VPD, ale ako to bude so zápisom do pen. denníka?

a/ môžem tu jednu spoločnú sumu z VPD zapísať naraz / jeden zápis v pen. denníku, s posledným dátumom/ alebo
b/ každý doklad z pošty zvlášť do jedného riadku- podľa dátumu a rovnaké bude iba číslo VPD.
Tak ako?
dakujem

Ako to, že si nenašla odpoveď v priložených linkoch? Veď to tam máš:

par. 4 ods. 6 zákona č. 431/2002 (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uetovnictve.html) Z. z. o účtovníctve, jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu - súhrnné účtovné záznamy"

...to je ono. Hromadný VPD = jeden riadok v penden. Na hromadnom VPD uvediem posledný deň v mesiaci. Môj soft mi umožňuje rozpísať VPD po jednotlivých položkách, ktoré mám pričlenené k tomuto súhrnnému VPD.
Veď keby si zapisovala každý doklad zvlášť, načo by si im dávala rovnaké číslo VPD.
Johanka
30.01.09,18:53
Aký by malo zmysel robiť súhrnný VPD a účtovať do PD každý výdavok na poštovné zvlášť ?

Ku každému účtovnému zápisu musíš mať účtovný doklad.
Tzn. ak urobíš 20 zápisov v PD , tak musíš mať 20 dokladov z pošty a 20 VPD.
Ak si urobíš jeden súhrnný doklad, budeš mať jeden zápis v PD a jeden VPD.
ekopo
31.01.09,15:39
Aký by malo zmysel robiť súhrnný VPD a účtovať do PD každý výdavok na poštovné zvlášť ?

Ku každému účtovnému zápisu musíš mať účtovný doklad.
Tzn. ak urobíš 20 zápisov v PD , tak musíš mať 20 dokladov z pošty a 20 VPD.
Ak si urobíš jeden súhrnný doklad, budeš mať jeden zápis v PD a jeden VPD.
a vtedy si neúčtuj odmenu za položku, ale paušál :D