kama11
29.01.09,15:46
Ahoj poraďáci.
Keďže s valutovou pokladňou len začínam, mám v tom tak trochu chaos. Manžel vlani dostával faktúry za prácu v eurách. Lenže uhradené boli niekedy aj 2 mesiace po vystavení faktúry. Ide mi o to, že po ukončení každej pracovnej cesty som mu urobila vyučtovanie stravného a vreckového a v podstate mi zostal mínusový zostatok vo valut. pokladnici. Môžem tam vsunuť osobný vklad podnikateľa aby to bolo v poriadku?
Inak neviem, či to robím dobre, ale každý vklad a výber prepočítavam kurzom NBS a tak to vediem v peňažnom denníku.
A ešte jedna otázka. Ak mám konečný zostatok veľký, môžem si dať osobný výber podnikateľa? A udáva sa konečný zostatok vo valutovej pokladnici niekde v daňovom priznaní?
Viem že sú to pre Vás asi základné otázky, ale ak môžte, odpíšte prosím, nech v tom mám konečne jasno.
Ďakujeeeeeeem.
ekonella
29.01.09,16:09
Do valutovej pokladne môžeš dať osobný vklad, taktiež môžeš urobiť osobný výber.
V DP FO sa zostatok nikde neuvádza, uvádza sa do Výkazu
o majetku a záväzkoch.
kama11
29.01.09,16:26
Member ďakujem za odpoveď. Vo výkaze o majetku a záväzkoch je kolónka peniaze a ceniny. Tam sa uvádza zostatok, ktorý mi vyšiel z peňažného denníka - pokladňa, alebo sa má prirátať aj zostatok z valutovej pokladne, keď vlastne do tejto kolónky vpisujem aj príjmy a výdavky z valutovej pokladne prepočítané na Sk? Toto mi nieje stále jasné.
ekonella
29.01.09,16:33
V peňažnom denníku más predsa zostatok SK aj EUR prepočítané na SK. Valutovú pokladňu si vedieš zvlášť. Keby si pripočítala zostatok valutovej pokladne mala by si to duplicitne .
kama11
29.01.09,17:00
Aj som si myslela. Mýlil ma ten veľký zostatok na valutovej pokladni, kedže v PD bol zostatok podstatne nižší.
Ďakujem ti pekne. Už som v obraze.
kama11
29.01.09,17:03
Ale predsa len ešte niečo. Ako začať nový rok vo VP? Myslím tým, či ten veľký zostatok z minulého roku mám dať teraz ako počiatočný stav?
ekonella
29.01.09,17:20
Ak máš vysoký zostatok VP , urob si výber EUR - osobnú spotrebu k 31.12.2008, samozrejme sa zníži stav pokladne v peňažnom denníku.
K 1.1.2009 bude mať počiatočný stav pokladne rovnaký ako KS k 31.12.2008.
PS v SK + PS v EUR prepočítaný na SK = KS k 31.12.2008 v pokladni v SK.
kama11
29.01.09,18:20
Vďaka.