Fero8000
29.01.09,16:45
Dobry den, mal by som otazku ohladom spravneho odpisovania:

v roku 2007 bol kupeny fotoaparat s objektivom do 30tis (naklad cela suma), v roku 2008 som kupil rozne objektivy, ktorych cena samostane je do 30tis, ale spolocne tvoria sumu 90tis. Dalej bol kupeny dalsi fotoaparat nad 30tis, ktory samozrejme ide do odpisov. Moja otazka je ci objektivy musim odpisovat alebo sa to moze hodnotit ako nahradne diely /ako napr. pri vymene tlaciarne/ a tym dat vsetko ako naklad, kedze uz v roku 2007 bol kupeny fotoaparat aj s objektivom?

dakujem vopred
marjankaj
29.01.09,15:55
Dobry den, mal by som otazku ohladom spravneho odpisovania:

v roku 2007 bol kupeny fotoaparat s objektivom do 30tis (naklad cela suma), v roku 2008 som kupil rozne objektivy, ktorych cena samostane je do 30tis, ale spolocne tvoria sumu 90tis. Dalej bol kupeny dalsi fotoaparat nad 30tis, ktory samozrejme ide do odpisov. Moja otazka je ci objektivy musim odpisovat alebo sa to moze hodnotit ako nahradne diely /ako napr. pri vymene tlaciarne/ a tym dat vsetko ako naklad, kedze uz v roku 2007 bol kupeny fotoaparat aj s objektivom?

dakujem vopred


Ak ich budeš používať samostatne a dokážeš si to pred daňovou kontrolou obhájiť tak áno.
Ale predpokladám, že sú k niektorému z fotoaparátov. K tomu z roku 2008 to pripočítaš a budeš odpisovať, ak je to k tomu z roku 2007 tak to bude technické zhodnotenie a tiež to budeš odpisovať.
ekopo
29.01.09,15:57
zo zákona o dani z príjmov:

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk resp. 996 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

(4) Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie.

objektívy je možné odpisovať spoločne s druhým fotoaparátom, resp zaúčtovať ich rovno jednotlivo do nákladov (výdavkov), nakoľko môžu byť používané s viacerými fotoaparátmi
Soňula
06.05.09,08:51
Tiež Hľadám odpoveď na takúto otázku: V roku 2008 sme zaradili do používania budovu. Mám vypracované odpisy. teraz v roku 2009 kupujeme do tejto budovy dvere, okná a iné drobnosti. Tieto uvedené veci v budove neboli, takže sa zvyšuje hodnota budovy, chcem si dat tieto veci do odpisov. Ale neviem ako. odpis mám vypracovaný na 20 rokov. teraz k zostatkovej cene k 31.12.2008 pripočítam sumu za uvedené veci, prerobím si odpisy ? Nemôžem sa nikde dopátrať k postupu.
Ďakujem.
marjankaj
06.05.09,10:03
Tiež Hľadám odpoveď na takúto otázku: V roku 2008 sme zaradili do používania budovu. Mám vypracované odpisy. teraz v roku 2009 kupujeme do tejto budovy dvere, okná a iné drobnosti. Tieto uvedené veci v budove neboli, takže sa zvyšuje hodnota budovy, chcem si dat tieto veci do odpisov. Ale neviem ako. odpis mám vypracovaný na 20 rokov. teraz k zostatkovej cene k 31.12.2008 pripočítam sumu za uvedené veci, prerobím si odpisy ? Nemôžem sa nikde dopátrať k postupu.
Ďakujem.

Aké odpisy chceš prerábať. Daňové? tie ti stačí až na konci roka. Nevieš, či k 31.12.2009 ešte bude v majetku.
Ak účtovné, tak hodnotu budovy zvyšuješ v tom mesiaci, v ktorom bolo technické zhodnotenie.

Pozri tabuľku v prílohe.

http://www.porada.sk/1033171-post117.html
Soňula
06.05.09,10:41
Presne toto som potrebovala. Odpisy= daňové. Dík za tabuľku.