kamka2002
29.01.09,16:50
dobry den.
18.2.2006 sa mi narodilo prve dieta. Navstevuje "sukromnu skolku". 28.11.2008 sa mi narodilo druhe dieta, som teda na materskej dovolenke (poberam matersku, som zamestnanec). Na UPSVaR som poziadala o prispevok na starostlivost o dieta - na prve dieta, pretoze tri roky dovrsi 18.2.2009 a pretoze podla zakona c.561/2008 Z.z. "Za zárobkovú činnosť sa považuje aj poberanie materského oprávnenou osobou, ktorá je zamestnanec alebo povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba, najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa". Šesť týždňov uplynulo 9.1.2009. A preto za tychto deväť dní ziadam o prispevok na starostlivost o dieta.(viem, ze sa nekrati pomerne).
Na urade mi tvrdia, ze narok nemam, lebo poberam matersku na druhe dieta a nemozem naraz mat aj matersku aj prispevok. Zaroven mi tvrdia, ze sa zakon ucinny od 1.1.2009 vztahuje len na deti narodene od 1.1.2009. Som presvedcena, ze sa mylia, pretože zákon nehovorí o narodení dieťaťa, ale o šesť týždnoch po pôrode a tie predsa nemusia plynúť od 1.1.2009.
Ale neviem si poradit s §4 ods.4!
Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.
Mam podla neho teda narok na prispevok na starostlivost na prve dieta, ked za januar poberam matersku v plnej vyske na druhe dieta?
Dakujem, Kamila
lenka1981
29.01.09,16:24
moze mi nekdo poradit....zijem uz 5 rokov v rakusku a porodila som tu tri deti,momentalne som tu na materskej....ale chcela by som ist zit naspät na slovensko..ja som statna obcianka slovenska a deti su rakuska,chcela by som sa spytat ci by som mala potom narok na matersku a rodinne pridavky poberat z rakuska na slovensku....alebo co potrebujem k tomu aby som dostavala nadalej peniaze odtialto...........