pinco
29.01.09,17:39
Ahojte, mám na Vás jednu otázku a teda prešiel a prečítal som už veľa stránok, ale nenašiel som odpoveď na môj problém.

Keďže pracujem vo firme, ktorá sa zaoberá maloobchodným predajom a pracuje u nás veľke množstvo ľudí na dohodu o vykonaní práce, chcel by som vedieť aké su povinnosti predavača voči zverenému tovaru a teda aj s časti voči kupujúcemu.

Takže vysvetlím konkrétne... Predavač má podpísanú dohodu o vykonaní práce a takisto hmotnú zodpovednosť za tovar. V prípade ak predavač by predal tovar očividne poškodený (predavač na svoju prácu potrebuje certifikát o tom, že tovar predávať môže a bol oboznámený s tovarom, čiže stane sa z neho odborník na konkrétny tovar) a následne by zákazník prišiel s tým poškodeným tovarom a na pomoc by si zavolal obchodnú inšpekciu, bol by predavač zodpovedný za to, že predal poškodený tovar? Má vôbec človek pracujúci na dohodu nejaké povinnosti alebo vzťahuje sa na neho zodpovednosť?

Za skorú odpoveď ďakujem
dusanpetras
30.01.09,07:00
Známy má presne takýmto spôsobom riešený predaj. Namiesto rôznych šikovných textov zakomponovaných do dohody o vykonaní práce, alebo podobnej dohody o tom, za čo všetko zodpovedá predavač a čo všetko je mu možné ´prišiť´ v prípade jeho pochybenia, sústredil sa na výber správnych ľudí, ktorí jeho biznis nepoškodia a sú si vedomí následkov ich vlastných pochybení.
Šiel by som takouto cestou.
Lianka
30.01.09,12:26
Predavač má podpísanú dohodu o vykonaní práce

mimotemy Charakter prace predavaca nezodpoveda zakonom stanovenemu obsahu prace na dohodu o vykonani prace. Predavac moze pracovat na dohodu o pracovnej činnosti, nie na dohodu o vykonani prace.

Zakonnik prace, § 226 Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.

§ 228a Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára...
Lianka
30.01.09,12:28