dobsony
29.01.09,18:07
moja známa opatruje manžela ktorý ako 40 ročný dostal krvacanie do mozgu. manželka dostane na neho neviem presne názov ale nijaký opatrovateľský príspevok. Jej manžel je invalid. A moja otázka: platí štát odvody za ňu ?
čiže idú jej roky v sociálnej ? Vie my niekto v tom pomáhať ?
dobsony
30.01.09,12:59
nechcem veriť, nikto nevie poradiť ???
bobiku
01.02.09,12:34
musí si podať na miestnom úrade na oddelení sociálnych vecí žiadosť o opatrovateľský príspevok (tam jej určite povedia, aké doklady a potvrdenia k tomu potrebuje), a pokiaľ viem , tak áno štát za ňu platí odvody, ale toto presne jej povedia na soc.oddelení. Ja osobne mám dobrú skúsenosť, ked som potrebovala niečo poradiť s ústredím úradú práce, sociálnych vecí a rodiny, Vazovova ulica, Bratislava.
dobsony
02.02.09,14:14
Ďakujem za odpoveď. ona dostane príspevok, ale neviem či odvody platí štát alebo nie .
ondrejvla
02.02.09,14:18
Ďakujem za odpoveď. ona dostane príspevok, ale neviem či odvody platí štát alebo nie .
Nech ide na Úrad práce, odbor sociálnych vecí a rodiny, tam jej poradia. Myslím, že štát za ňu platí všetky odvody, roky sa jej počítajú do dôchodku a na základe lekárskych správ z karty jej manžela si požiada o príspevok na opatrovanie.
Antonia1
02.02.09,14:56
gabriela2579
02.02.09,19:01
Ahoj, ak poberá príspevok za opatrovanie manžela z úradu práce, platiteľom poistného do zdravotnej poisťovne a do sociálnej poisťovne je za ňu štát. Určite dostala rozhodnutie z ÚPSVaR, s fotokópiou pôjde do zdravotnej a sociálnej poisťovne a vyplní tam oznámenie.
Podľa zákona o sociálnom poistení platí štát poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok za opatrovanie podľa zákona o sociálnej pomoci. Štát platí za ňu, ak je sporiteľom, aj príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
Ďaľšie informácie získaš na webovej stránke sociálnej poisťovne, v sekcii: Sociálna poisťovňa informuje, ale medzi tými staršieho dáta. Sú tam rozpísané aj podmienky, za ktorých štát platí za tieto osoby poistné.
Taktiež je štát platiteľom zdravotného poistenia za osobu, ktorá poberá peňažný príspevok za opatrovanie. Stačí len na pobočke zdravotnej poisťovne vyplniť Oznámenie poistenca/platiteľa poistného. Nájdeš ho aj na webovej stránke každej zdravotnej poisťovne.
dobsony
03.02.09,17:37
ďakujem vám pekne za info, budem ju informovať. ďakujem ešte raz.