Hrdzoska
29.01.09,18:17
Minulý rok som si v katalógu jednej zásielkovej firmy objednala stĺpovité egreše a jablone. Jablone mi dodali ale egreše sa mi neušli a tak rozmýšľam, či si ich mám objednávať opätovne, pretože som počula že nie vždy platí to, čo predávajúci napíše t.j. či sú tieto egreše naozaj stĺpovité. Máte prosím niekto nejaké skúsenosti , poznatky ak áno podeľte sa o ne. Vopred ďakujem.
ACCNT
30.01.09,15:19
neviem, ale ak to bolo od firmy sieberz, tak ta nema dobre meno na fore zahrada.cz
Hrdzoska
31.01.09,12:02
Ano bolo to od firmy Sieberz, tie jablone zatiaľ vyzerajú celkom dobre ale uvidím či budú tento rok rodiť. Milulý rok som ich sadila a mala som 1 jablcko z 3 strom ,ale verím že sa to zlepší.
BmajkaB
31.01.09,12:07
Zdravím
Ja som kúpila v BauMaxe a som spokojná... Bola to aj dobrá cena a aj som videla čo kupujem :)
wabi
31.01.09,16:35
Ak tu hovoríte o stĺpovitých jabloniach tak kľudne môžete nechať na každom strapci po jednom jablku a uvedomte si, že stĺpovité jablone sa nestrihajú ako "normálne" nestĺpovité jablone. To znamená že nezakladáte žiadnu korunu! V žiadnom prípade takéto jablone nesmiete vôbec strihať! V o tom to je, že sú stĺpovité, čiže bezúdržbové. Rastú stále len do hora prostredníctvom stredníka a obrast majú rovnomerný po obvode celého kmienka rastie iba niekoľko cm za sezónu. Teda opakujem žiadne kostrové konáre!:eek:
wabi
31.01.09,22:04
Videl som takú stránku od spoločnosti Sieberz, kde ešte minulý rok predávali aj stĺpovité čerešne, slivky a hrušky. Momentálne tam je už len stĺpovitý egreš. Robia aj pekné reklamné letáky. To že sú obrázky dokreslené a retušované by som ešte zniesol, ale prečo vydávajú celkom obyčajné hoci dobré rezistentné odrody že sú stĺpovité tak to je už naozaj moc. Asi by mal na nich niekto poslať obchodnú inšpekciu za klamanie zákazníka. Veď tie odrody, ktoré tam uvádzajú ako stĺpovité, vôbec stĺpovité nie sú!
Ono je to asi takto. Nepoznám nikoho kto by videl iné stĺpovité stromy okrem jabloní! Iba jablone sú skutočne stĺpovité. Problém je v definícii čo je to stĺpovité! Táto vlastne neexistuje. Ktokoľvek môže kľudne predávať akékoľvek stromy s prívlastkom stĺpovité a pritom si nahodiť dvojnásobnú cenu. Zákazník si priplatí za stĺpovitosť, pričom sám možno ani netuší čo to v praxi znamená a tak sa ani nebude sťažovať, veď napokon sa jedná o dobrý stromček, akurát že nie je stĺpovitý!:)
Najlacnejšie egreše v ponuke majú za 3,7 eura. Odolné voči múčnatke stoja 6,8 eura a "stĺpovité" stoja 15,6 eura. Vzhľadom na to, že všetky tieto odrody zakúpili v poľsku po približne 1 euro, tak to fakt stojí za to! No nekúp to! Kôli údajnej stĺpovitosti vyhodíte približne 14,6 eura, teda približne :eek: 450 sk na každom takomto stromčeku. Naivný záhradkári to budú kupovať a tešiť sa aké to majú stĺpovité. Hovoril som na tú tému už s viacerími odborníkmi a nemožno to nazvať inak než zámerné zavádzanie čiže klamstvo. Odrody tam uvádzané sú úplne normálne odrody...
Ale jablone stĺpovité naozaj sú! Znamená to, že sú extrémne zakrslé a majú zbrzdený rast do strán. Tým že tak málo obrastajú do dreva spôsobuje, že namiesto vegetatývnych pukov sa im vytvárajú kvetné a tak rodia už ako malé stromky ale rastú hlavne do výšky a nerozkonárujú.
wabi
01.02.09,09:24
Nie nezastavia. Ja som si spomenul na tú rozprávku o fazuli, ktorá rastie až do vesmíru. Naozaj neviem načo sa trápia s raketoplánmi, keď stačí posadiť stĺpovitú jabloň. Treba do podadiť chlápkom z NASA!
Hrdzoska
10.02.09,12:32
Ja som dnes obzerala tie moje stlpovité jablone, ale mne sa nezdá že tieto stromy su stlpovité pod týmto pojmom si predstavujem jeden stĺp a žiadne bočné konáriky , ale ja ich tam mám. Mám ich ostrihat alebo nechať tak? Pripájam fotky. Ďakujem za vaše reakcie.
aviator
10.02.09,18:10
Stĺpovité stromky majú bočný obrast, ale mal by byť krátky. Tuším naše stĺpovité toto nerobili. Ja by som nachal jeden stredník a tie bočné by som zrezal na prvé vonkajšie očko.
Ale vysvetli tým stromkom, že ak budú ešte blbnúť, tak ich budeš reklamovať:D
wabi
14.02.09,09:25
Podľa všetkého ako tak pozerám na tie fotky jabloní stĺpovitých, došlo k tomu, že si ich zrezala a preto sa ti rozkonárili!:D
Zapamätaj si! Už ich nikdy nerež a nestrihaj, iba ak budeš chcieť, aby ti vyššie už nerástli, ale a tu by som ich nestrihal, ale iba ohol.:)
Keďže si túto chybu už raz urobila. aspoň ju teda neopakuj.:confused:
Na tvojom mieste by som letorasty ohol do takých uhlov, ako si predstavuješ aby zostali a zmieril sa s tým, že úplne stĺpovité už nebudú. Každá bude mať jednoducho nie iba jeden stĺp, ale hneď niekoľko. Prečo nie! bude to aj tak zaujímavé!:D
Ak by si ich ale ďalej strihala, budú samozrejme ďalej rozkonárovať! A to predsa nechceš. Stĺpovité jsblone sú štepené na rýchlorastúce podnože, takže čím viac ich budete rezať, tým viac vám budú rozkonárovať!
Opakujem - Nestrihať!;)
Ak potrebujete na nich nejaký omylom vyrastený výhon predsa odstrániť, tak ho odrežte úplne celý! Nikdy ale nestrihajte vrcholový výhon!:)
Hrdzoska
14.02.09,14:23
Ale ja som ich ešte nestrihala-:(((((((((( kúpila som ich na jar a zasadila a viac som s nimi nič nerobila iba polievala.
aviator
14.02.09,16:59
Veľmi škaredé stromky, niekto by sa mal hambiť. Napíš prosím, kde si ich kúpila, pre výstrahu ostatným.
Stále odporúčam spomínaný rez, nechať terminál a ostatné zrezať buď celkom - na konárový krúžok, alebo na prvé vonkajšie očko.
Hrdzoska
15.02.09,08:33
Kúpila som v zásielkovom obchode firmy Sieberz.
wabi
16.02.09,18:21
A keď si ich kupovala mali zrezaný vrcholový púčik? Lebo inak by sa ti takto stĺpovité jablone určite nemali rozkonáriť. Jedine, keby mali vrcholový pôčik nejako inak poškodený. Viem si predstaviť, že nebolo napríklad dobre vyzreté drevo na ňom a jednoducho zamrzol...
Trvám na tom, že konáre ktoré nechceš mať, zrež úplne na konárový krúžok a žiaden púčik nenechávaj.
Tie ktoré chceš jednoducho nechaj a nerež!
Môžeš ponechať aj viac ako jeden, veď ich máš dostatočne ďaleko od seba.
Hrdzoska
17.02.09,13:30
Vôbec som si nevšimla vrcholový púčik, ale na čerešni mi ten vrchol po krátkom čase po zasadení uschol - to som si všimla, ale tiež som to nezostrihla nechala som to tak. Ja tie stromky nebudem strihať nechám to tak a uvidím ako sa bude vyvíjať. Ďakujem za odpovede.
wabi
17.02.09,20:10
Je to tak, radšej neostrihať vôbec, ako ostrihať zle!:)
Optimálnym riešením je ale "ostrihať dobre", ale ako je to "dobre", to už je horšie poradiť, napokon ani vlasy si všetci nestriháme rovnako!:rolleyes:
gaspi
12.09.11,08:54
Ozivujem tuto temu, nech nemusim zakladat zbytocne novu o tom istom.
Rad by som sa spytal odbornikov (ako wabi), ake odrody stpovitych jabloni mi odporucite? Hladam najma odolne (aby som pripadne pouzil chemiu len v tych najnutnejsich pripadoch).
Vopred dakujem.
pivko
14.03.12,05:14
Oživujem tému
tak ako siebrez zlepšili sa v kvalite? mám záujem o stĺpové čerešne , jablone a slivky. Alebo kde sa ešte dajú kúpiť???
babicka1
14.03.12,09:01
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?
BXLmiami
14.03.12,09:18
Daju sa pestovať na balkone/Starkl/,ale tam prakticky mali len maličké jablčka,ktoré som v podstate nejedla.Kúpila som to len tak prvý rok čo to bolo vôbec v ponuke a bola som unesená nádhernými kvetmi,tak som neriešila jablká.Zasadila som ich asi 5-6 ročné a len vtedy začali rodiť a sú nádherné,zelené jablká mi veľmi chutia.Dosadila som aj zo Sieberzu,ale len v r.2010,takže zatiaľ nerodili a aj tento rok nechám len na ochutnanie ak niečo bude.Nech sa nevysilia.
pivko
14.03.12,09:18
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?

Podľa toho čo píšu na stránke siebrez tak možu byť v kachlíku 5 rokov a tú hrušku bežne dostať v Kauflande , je taká okrúhlejśia svetlej skoro až bielej farby.
Ja už som naobjednával až až.
wabi
16.03.12,06:59
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?

Azijské hrušky si treba kúpiť v obchode pod označením "Nashi" predávajú sa ako kusovky značne predražené ale chutia inak ako nám známe tradičné odrody hrušiek.
Preto otázka či vám budú chutiť. K dispozícii je viac odrôd líšia sa chuťou a termínom zberu. Mne sa skôr osvedčili letné. Treba nechať na každom strapci len 1-2 plody, inak ich je viac a sú potom malé...
Sú odolné a inak bez problémov sa dajú pestovať ale v zahrade nie na balkóne. Ak niekto nemá pôdu a chce ovocné stromy, riešil by som to na jeho mieste tak,. že vysadím niekde na pekné miesto, kde nechodí veľa ľudí, lepšie žiadny ľudia a môžem ísť niekedy do prírody skontrolovať, ako sa mu darí. Mám naštepené niektoré odrody na plánkach len tak, iste nekupoval som ich ale viem si to predstaviť a je to lepšie naž dusiť tie stromky v kvetináčoch na balkone...
Neverte že všetky stĺpovité stromy budú vypadať ako na obrázkoch a fotomontážach v katalogoch. Nejde len o dokreslené ovocie, ani stromy vám nebudú rásť tak "stlpovite ako na tých obrázkoch. O tom som tu však už písal...
Ľudia však chcú verioť pekným veciam... a potom tá rozvodovosť...
Na druhej strane lepšie naletieť na neskutočný strom než sobášnemu podvodníkovi...
wabi
23.03.12,05:40
U stĺpovitých jabloní sa už dá povedať že nerastú dlhodobo sĺpovito, pretože som videl staršie stromy. Nad úrodnosťou a kvalitou tiež visí otázdnik. Zatiaľ to nevypadá že by po nich šli aj ovocné sady. Tým som však nechcel povedať, že nemajú budúcnosť, len že to nie je to, čo si na základe obrázkov bežne ľudia predstavujú...
Ak je však celkovo málo skúseností s jabloňami, s inými ovocnými druhmi, ktoré by rástli stĺpovito nie sú skúsenosti vôbec.
Logicky však. Zrazu sa virojili všetky druhy ovocných stromov a dokonca aj kríkov ako sĺpovité - to je divné že? Pripadá mi to skôr ako reklamný ťah pretože všetko stĺpovité sa dá predať výhodne na vyššie ceny.
Netvrdím že je to zlé, len mám oprávnené pochybnosti, že ľudia budú mať to čo si naozaj predstavujú pri listovaní reklamných materialov...
pivko
23.03.12,05:51
wabi ty si stará škola , ja som tu už napisal že nikto v rodine nekonzumuje kompoty tak že mne stačí ak sa ne jednom strome urodí hoc aj 20 jablk a tie stromy som videl na živo u kamaráta tak že nemáš pravdu.
bjuty smis
23.03.12,06:07
pivko, aké staré a druhy si videl u kamaráta ?
pivko
23.03.12,06:18
pivko, aké staré a druhy si videl u kamaráta ?
jabloň, slivka cca 5 ročné.rastú a rodia presne tak ako na fotkách sieb.....
bjuty smis
23.03.12,06:19
lebo ja mám tiež info, že to " funguje" iba pri jabloniach, čerešne, slivy a pod je vraj oyeb...ako vypadala tá sliva, nemusel ju strihať ?
pivko
23.03.12,07:48
Teraz som bol dokúpiť ešte jednu Jabloň a Hrušku , pani v záhradníctve/ Barca pri potoku / tvrdila tiež že tie stromy rastú naozaj stĺpovito , sem tam nejaký konárik vyženie , ten treba odstrihnúť.
Jabloň 11 Eur , hruška 9 Eur.
wabi
24.03.12,09:37
wabi ty si stará škola , ja som tu už napisal že nikto v rodine nekonzumuje kompoty tak že mne stačí ak sa ne jednom strome urodí hoc aj 20 jablk a tie stromy som videl na živo u kamaráta tak že nemáš pravdu.

Ja som povedal, že že sú to po 15 rokoch normálne rozložité jablone. Iste dajú sa rezom na štíhle vreteno udržať koruna štíhla vysoká, ale to sa robí aj pri bežných jabloniach. Ja sa nedomnievam, proste vidím a chodím po svete s otvorenými očami.
Ak vám niekto predáva stĺpovité slivky marhule a podobne, mali by ste sa spýtať ako staré stromy videl. Zistili by ste, že nikdy nevidel iné, než tie čo predáva práve vám. Je to len predavač a nie pestovateľ! Povie vám len to čo povedali jemu. On sa venuje len predaju a je platený aby predal veľa a draho! On nemá sad ani sa o to nezaujíma. Česť vínimkám! Táto sĺpovitá moda však je tu len asi 3 roky, to sa netýka jabloní. Nikto z nichj nemohol vidieť takýto stĺpovitý strom ako bude vypadať o 10 či 15 rokov. Stromy sa nesadia na 2-3 roky ani na 5 rokov!
Aby bolo jasno. Ja nie som proti sĺpovitým jabloniam, ako som už viac krát napísal práve naopak, len vysvetlujem, že nerastú tak ako si myslí väčšina ľudí...
I iné "stĺpovité druhy" sú fajn, len akurát neverím že sú naozaj "stĺpovité". To je všetko. Ľudia chcú mať idealy a neskutočné sny sú fajn. Nie som abstinent ale drogy neberiem. Až na to vytriezvenie. Keď sa to ale nepreháňa je to OK.
Valcake
25.03.12,21:55
Dajú sa tieto stromky pestovat aj na balkone v kohlíku? Teraz k nám majú príst predávat a chcea by som si kúpit prídu z firmy KOHAPLANT majú aj azijskú hrušku viete mi povedat čo to je?

...ázijská hruška ...Nashi...mne veľmi chutí

http://ovoce.smejkalovi.cz/nashi.html
http://www.dreviny.sk/909-hruska-azijska-peng-shu-pyrus-pyrifolia-peng-shu-/

...kúpila si niečo od nich?
Hela Zemanova
14.07.12,09:15
Dobrý deň píšete tu,že stlpovité jablone sa nestrihaju ale čo keď mi vyhnali dlhé bočné výhony ktoré nechcem.
BXLmiami
19.05.14,09:06
:-))) Nestrihajú sa,ale zabudli sme to oznámiť jelenom v zime 2013-takže už nie sú celkom stlpovité :-)))
miax
17.10.14,07:46
Preslo par rokov od objavenia sa stlpovitych stromcekov (inych ako jablone) na trhu. Zaujimali by ma skusenosti od tych, co ich kupovali medzi prvymi, ze ako to vyzera s ich stlpovitostou po par rokoch..
osky
17.10.14,09:16
len nedavno davali v relacii postav dom zasad Strom este stale info o Tom,ze prakticky su stlpovite stromky len jablone.vsetko ostatne nie je stlpovity Strom v pravom zmysle slova.....

skusenost nemam,ale s tymi jablonami pocitam .-D
BXLmiami
17.10.14,11:21
Odkedy ich zvrchu napravili jelene už nie sú uplne stlpovité,ale rastu nauzko a málo sa vetvia.Ja mám dve jablone od prvého katalogu,čiže už cez 10 rokov,ostatné asi 4 ročné ako rad a rodia-aj ked ich mám hlavne ako kvety a sú náááádherné.Potvrdzujem zakvitnutý stlp z katalogu.Na jar je to krása.
Valcake
17.10.14,14:26
Súhlasím s BXLmiami, jablone sú krásne aj úzke / dá sa trošku tvarovať / nádherne zakvitnú, aj plody sú krásne aj veľké ibaže je ich pomenej...
BXLmiami ty máš akú rodivosť?
pmajap
17.10.14,15:37
Väčšinou vyžadujú menší rez, nestrihá sa len terminál (vrcholec), najužšia by mala byť Cactus. Zkopírovala som článok, s popisom odrôd. Tie čo sú uvedené ako licencované je možné kúpiť len v ČR vo Fytos- e, jediný majú licenciu od NL na množenie a práve tieto sú aj chuťovo najlepšie.
článok:
V ostatných rokoch najmä medzi záhradkármi zažíva nevšedný boom pestovanie jabloní stĺpovitého rastu, ktoré sa tiež označujú ako baleríny. Prvá vznikla krížením s mutáciou odrody Mc Intosh a dostala názov Mc Intosh Wijcik. Potom vznikli ďalšie odrody, ktoré sa množia – Trajan (Polka), Telamon (Waltz), Tuscan (Bolero), ktoré vytvorili základnú skupinu odrôd stĺpovitého rastu. Neskôr nasledovali odrody Charlotte a Obelisk. Veľmi často však pri nich dochádza k striedavej rodivosti. Tieto odrody majú menšie plody s podpriemernou chuťou. Ďalšie odrody sú Maypole, Flamenco, Suncats, Starcats, Redcats, Greencats, Goldcats a Pomfital. Veľmi perspektívne sa javia najmä české odrody – Pidi a Kordona. Ďalšie zaujímavé, licenčne chránené, odrody sú Sonate, Rhapsodie, Sonet, Rondo a Cactus. Medzi najnovšie odrody patria rezistentné a chuťove výborné Redlane, Goldlane a Moonlight. Na osobné skúsenosti a praktické vedomosti si však ešte niekoľko rokov počkáme.

Autor: Ing. Eva Šidová, PhD.
Foto: archív autorky a vydavateľstva JAGA
BXLmiami
17.10.14,18:50
Súhlasím s BXLmiami, jablone sú krásne aj úzke / dá sa trošku tvarovať / nádherne zakvitnú, aj plody sú krásne aj veľké ibaže je ich pomenej...
BXLmiami ty máš akú rodivosť?
Malú,ale ja ich mám pre kvety,jabloní na ovocie mám cez hlavu.
wabi
21.10.14,04:51
Tieto jablone sa dajú dobre tvarovať aj na špalier alebo aj nejaké tie podivné tvary "živý záhradný "nábytok" a podobne". Nemusia byť teda len štíhly stĺp. Celá finta je, že majú hrubé letorasty a krátke internodiá - vzdialenosti medzi púčikmi, takže bočný obrast je krátky. Čaká sa na skutočne kvalitné odrody ale iste má význam, ich pestovať, len teda treba pomôcť tomu aby očakávania boli splnené...
vemak
03.11.14,21:16
pre miax,
po 6 rokov stlpovité naozaj ostali len jablone, mám asi 7 druhov no aj tie sú chuťovo priemerné, "stlpovite" :egres-spinefree, slivka -fruca, čerešna-sara, broskyňa- campanilo, hruška- benita, sú chuťovo dobré ale vôbec nie stĺpovité max. štíhle vreteno, bez rezu na štíhle vreteno normálny strom.
osky
05.11.14,07:03
no ja prave studujem co by sa mi hodilo,ale tolk odrod je ze sa neviem rozhodnut.
hladam uplne rezistentne stlpovite jablone-poradte mi kto ake mate a ake su aj chutvo,ci skladovatelnost.dik.
wabi
07.11.14,02:38
Ak nejaké stĺpovité hrušky je dostať v kauflande ako ovocie tak stĺpovité nebudú. Ale to som tu už písal, že to nie je ako na tom obrázku... Jedine JAblone sú skutočne topolovité aj to s nie ako na obrázku, ale povedzme že sú aspoň štíhle. A čo sa týka kvetov, tak kvitnú podobne ako všetky jablone a po niekoľkých dňoch opadajú. Napokon existujú aj malé oresné jabĺčka a tiež sú pekné a plody sú tiež otrasné, pardon okrasné drobné ale jedlé.
Videl zásielku, kde zabudli dať dole vysačky zo stromčekov a boli tam uvedené úplne normálne odrody, ktoré nie sú stĺpovité. Nakúpia to lacno v Polsku a potom to predajú ako sĺpovité. Reklamovať to po rokoch neviete, pretože definícia "stĺpovitosti vlastne neexistuje, isto však to nebude ako na reklamných obrázkoch... to ale nikomu nevadí. jedná sa teda o podvod, pretože s toho vyrastú úplne normálne stromy ktoré akosi nevedia, že majú rásť podľa obrázku. Tým nechcem povedať, že budú zlé, len proste nemôžete očakávať nič iné ako od nestĺpovitých serioznych stromčekov, ktoré sa na nič nehrajú...
Je to podobné ako s tými jahodami čo sa údajne šplhahú do neba a ľudia ich i tak stále kupujú za premrštené ceny a získajú iba normálne jahody...
Ferdosondo
07.11.14,06:04
Pestovanie stĺpovitých jabloní nie je žiadna novinka. Pred cca 25 rokmi bola táto metóda popísaná v knihe "Tvarovanie a rez ovocných stromov(alebo rastlín, neviem presne) od nejakých ruských autorov.
V skratke tieto jablone sa vypestujú na slabo rastúcich podpníkoch. Najvhodnejšie sú odrody slabo vytvárajúce bočné kostrové konáre V prvých rokoch sa odstránia bočné kostrové konáre a ponechá sa iba stredník. V treťom- štvrtom roku sa bočné kostrové konáre vplyvom dominancie stredníka už nevyskytujú. Na stredníku sa vytvára rodivý obrast a to je ten zázrak ,,stĺpovitá jabloň".
Toto sa využívalo v určitých oblastiach pre intenzívne radové sadové výsadby. Výhodou bola minimálna starostlivosť v podobe rezu jabloní.
wabi
07.11.14,13:45
Nuž nie je to celkom tak. Všetky jadroviny sa dajú tvarovať ako štíhle vreteno... Nie je možné ich však predávať ako stĺpovité, iba ak by sme boli úplní demagogovia čo vlastne väčšina predajcov a politikov aj je. Ľudia sú však veľmi vďačné objekty lží. Oni chcú aby to tak bolo. Tak veľmi to chcú, že tomu veria bez dôkazov aj keby im hneď niekto povedal a dokazoval, že to nie je pravda, neprestanú tomu veriť, pretože to je príjemné a pohodlné...
To však nijako nesúvisí s tým, že pred niekoľkými desiatkami rokov, (presný dátum sa mi nechce hľadať, lebo je to nepodstatné) bola v Kanade podchytená mutácia myslím na jabloni odrody Mac Intosh, ktorá bola typická tým, že internodia - vzdialenosť medzi púčikmi bola veľmi krátka a konáriky boli hrubšie a mali výrazne vyvinutú apikálnu dominanciu teda tendenciu rásť na púčiku najvyššom do hora... Tento gén bol šľachtením prenesený do viacerých nových odrôd. Nové odrody však nevinikali zvlášť dobrími plodmi a vlastnosťami a tak neboli komerčne využiteľné... Až boli jedného dňa s veľkou slávou pustené do sveta a propagované ako "stĺpovité" a k tomu šikovný maliari dokreslili pekné obrázky stĺpikov posiate ovocím... Samozrejme to ako novinka bolo nadšene kupované záhradkármi, ktorým sa obrázky páčili a chceli by mať tiež takéto jablone vo svojej záhrade... nevadí že to nie je pravda a že také neexistujú, oni ich chcú...
Takže jablone "stĺpovité" sú aspoň podložené nejakým tým génom "stĺpovitosti".
V ďalšom roku pre veľký úspech začali tie menej seriozne spoločnosti uverejňovať aj veľmi vydarené obrázky nielen jabloňových sĺpikov ale aj stĺpikov všetkých ostatných ovocných druhov a predávať ich za vyššie ceny ako atraktívnu novinku. Samozrejme že predávali hocaké lacno zakúpené stromčeky...Tí serioznejší aspoň mali tendenciu hľadať odrody, ktoré majú trochu štíhlejší rast i tak však o sĺpovitom raste nemôže byť ani reči... Museli však začať predávať niečo stĺpovité najlepšie všetko stĺpovité, pretože zákazníci to chceli. Náš zákazník náš pán. Ak chceli predávať, museli sa prispôsobiť a tiež kúpiť od Poliaka, ktorí ich presvedčil, že tieto stromčeky sú "stĺpovité" veď presne také zákazník chce. Je to oveľa jednoduchšie než niekoho presviedčať že stĺpovité všetky tie druhy proste neexitujú... Veď všetci ich predávajú, tak ako to že neexistujú... Pre predajcu je to veľmi výhodný kšeft, pretože stromčeky označené ako stĺpovité predá drahšie a zákazník je spokojný, že má to čo chcel. On síce po pár rokoch zistí, že stromčeky nerastú vôbec tak ako bolo nakreslené, ale kto ich bude teraz po rokoch vykopávať všetky... Veď napokon rodia ovocie a pekne kvitnú...
Takže tento veľký podvod všetkým vyhovuje. Takže vlastne je to OK. Len si niekedy pripadám ako ten chlapec v známej rozprávke o Cisárových šatách.
Je mi to smiešne, ale keď tomu chcete veriť, tak verte.
vemak
13.11.14,19:23
pokiaľ máte dosť miesta na normálne stromy kašlite na stĺpovité, klasické sú chutnejšie!!! Ja neviem prečo to je tak, ale je. Ja som riešil stĺpovité ako krytie zeleninovej záhrady od suseda. Tento účel to spĺňa, no určite je chutnejšie ovocie zo stromčekov drôte rezom na palmetu. A to nemám stĺpovité zo zásielkovej firmy ale od výborného pestovateľa.
alfoSK
19.07.15,07:31
Prikladám obrázok stĺpovitej jablone a "stĺpovitej" čerešne (kupované v sieberz). Sadené boli predvlani na jeseň. Čerešňa tento rok mala asi 10 plodov (chutné) ale potom vyhnala tekéto "švihúne". Myslíte, že ju mám ostrihať alebo nechať rásť korunu??