evellina1
29.01.09,18:33
Skuseni poradaci poradte! Stala sa nam v praci 1.krat taka vec,vcera nam nahle zomrela zamestnankyna (kucharka v malej skole),ktora bola PN od 05.01.2009. Odhlasila som ju zo socialky,aj zo zdravotnej poistovne. Co ale dalej? Mam jej umrtie nahlasit ako zamestnavatel aj na danovy urad?? No a dalsia dilema,ze co s jej mzdou za januar 2009?,nakolko: 1.1. bol statny sviatok,2.1. mi priniesla ´P´ a od 5.1. do vcera bola v nemocnici na PN. Kedze jej pn bola nad 10 dni,poslala som ´zaciatok pn´ spolu s vymeriavacimi zakladmi pre SP za rok 2008´ do socialky. Je mi jasne,ze ja normalne vypocitam za den 02.01.2009 mzdu plus preplatime este aj zvysnu dovolenku z roku 2008. Ale co s vyslednou sumou?? Na ucet tu mzdu asi uz posielat nebudem,nie? Niekde na nete som sa prave docitala,ze takato mzda sa stava predmetom dedicskeho konania. Len moc nerozumiem,co to znamena blizsie,ako mam ako zamestnavatel dalej postupovat?? A dalsia vec,co s rocnym zuctovanim dane za rok 2008,ktore budem ostatnym robit buduci mesiac?? A este,kto nahlasi koniec pn socialke? Urobi to sama nemocnica,v ktorej ta nasa zamestnankyna zomrela,alebo ukoncenie posle nam a my to spolu s umrtnym listom,ktory nam zatial este nikto nedal,postupime socialke?? Za akekolvek rady vopred dakujem!
bv_alexandra
29.01.09,17:46
evellina1
29.01.09,18:48
..este dodam,ze tato pani bola vydata,manzel je zivnostnik pracujuci v čr a ma dve deti (dceru maturantku a syn uz pracuje s ocom)..
gabriela2579
30.01.09,05:57
Ahoj, píšeš, že si ju odhlásila zo sociálky a zdravotnej poisťovne. To je v správne. Na daňový úrad posiela oznámenie o úmrtí matrika, kde je úmrtie zapísané - teda ak umrela trebárs v Bratislave, ak tam aj nemala trvalý pobyt - matrika je povinná zaslať oznámenie o úmrtí na príslušný daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska zamestnanca a aj na ohlasovňu pobytu, teda na obecný/mestský úrad podľa posledného miesta trvalého bydliska.
K PN-ke: ak si už zaslala PN-ku na Sociálku po 10. dni, ukončenie PN-ky odovzdá sociálke manžel. V tvojom prípade by som sa s ním skontaktovala, PN-ku si prefotila do spisu a pýtala by som si aj fotokópiu úmrtného listu.
Ja by som na tvojom mieste ešte poslala mzdu na účet, lebo ten pčet predpokladám ešte nebol zrušený. A zostatok na účte spolu so mzdou za január sa stáva predmetom dedičského konania - to si notár poverený vedením dedičského konania vyzistí.
A ešte k RZD : vydáš potvrdenie o zdaniteľnej mzde ... za rok 2008 manželovi a on je povinný podať daňové priznanie. Nezabudni, že do ročného hlásenia o vyúčtovaní dane ju musíš zahrnúť.
Dúfam, že som napísala zrozumiteľne, ak nie, daj vedieť...

pkený deň
anenka.s
30.01.09,08:11
Treba v poslednej mzde vyplatiť aj odchodné, ak zomrelá zamestnankyňa bola čersvá poberateľka predčasného dôchodku a úmrtie je prvým skončením pp po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok? Alebo tým, že o odchodné nepožiadala( veď nikto si smrť neplánuje) strácajú na odchodné pozostalí nárok?
gabriela2579
30.01.09,09:34
Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí
zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôhodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Ako podklad by som žiadala od pozostalých rozhodnutie o priznaní dôchodku zo Sociálnej poisťovne, ktorým priznáva dôchodok menovanej.
anenka.s
30.01.09,09:38
Urobím to tak. Ďakujem.
michelle84
30.01.09,10:08
Ešte netreba zabudnúť spraviť daňové priznanie do 3 mesiacov od úmrtia. Túto povinnosť má dedič, ale zamestnávateľ to môže pripomenúť dedičom.
evellina1
04.02.09,20:37
..no..tak vam opisem v skratke ako sme to cele nakoniec riesili..este som zabudla ale dodat,ze pani kucharka brala na dceru danovy bonus,mala u nas ddp a od 01.01. mali mat skolaci aj nove platove dekrety...ale..kedze mi ho uz nemal kto podpisat,tak zvysnu dovolenku som preplacala este minulorocnym priemerom...a tiez som nejak pozabudla v tom strese,ze prvych 10 dni pn mame preplacat tiez my (:*,ale tak som sa dopracovala nakoniec k vyslednej sume,ktoru bez naroku na danovy bonus posleme aj tak na ucet..lebo ten je udajne fakt do dedicstva blokovany len pre vydaje a nie pre prijmy..vcera na skoleni mi bolo dalej povedane,ze pre manzela mam vystavit potvrdenie o zarobku za minuly rok a nech si ju uplatni v danovom priznani,nakolko mi kucharka nestihla podpisat tohto roku ani vyhlasenie...za mzdu 01/2009 vystavim dalsie potvrdenie a ze manzel by mal do 3och mesiacov podat o tom dalsie danove priznanie..co sa tyka ddp,tak s tym este neviem co..zatial som ju este neodhlasovala,lebo len dakedy na druhy tyzden budem robit uhrady odvodov a myslim,ze v zmluve mala urcenych porucitelov,takze to uz sa predmetu dedicstva nebude tykat..koniec pn-ky mi uz doniesla jej mama,poslala som to do socialky..ozaj,este som socialke vystavila ELDP..a este cakam na umrtny list,lebo doteraz mi ho nedorucil nik...tak asi tak...
gabriela2579
05.02.09,06:13
Ahoj, ak si pre manžela vydala potvrdenie o zárobku za minulý rok, manžel podáva za zosnulú daňové priznanie. Ak na Vašom potvrdení je vypísaná kolonka, koľko ste jej za minulý rok zrazili doplnkové dôchodkové poistenie - tzv. 3.pilier, manžel si môže uplatniť v daňovom priznaní aj túto sumu.
Podotýkam, že vypĺňa daňové priznanie v jej mene /ak mala len príjem od Vás, tak DP typ A/ - teda v oddieli 1 - údaje o daňovníkovi budú vypísané údaje za zosnulú. Ale v oddieli 2. na druhej strane tlačiva - údaje o zákonnom zástupcovi alebo právnom nástupcovi alebo zástupcovi, ktorý podáva DP - sa uvádza ten, kto podáva za ňu daňové priznanie, teda manžel zosnulej.
A ak si už za január 2009 neuplatnila pre ňu daňový bonus na dcéru, odporúčam ti upozorniť manžela menovanej, že si bonus môže uplatniť on.

pekný deň
gabriela2579
05.02.09,06:21
A ešte som na niečo zabudla, píšeš, že si nevydala nový platový výmer od januára 2009. Ale veď zamestnancovi patrí zvýšenie od 1.1.2009. Aj keď len na tých pár dní. Na tvojom mieste by som platový výmer vydala, aj keď nebude podpísaný od nej. A mzdu za tých pár dní vyrátala podľa nového plat. výmeru.
evellina1
07.02.09,15:11
..gabriela? ale manzel je zivnostnik..nebude musiet nahodou podavat tlacivo typu ´B´??
evellina1
07.02.09,15:15
..gabriela?? ale manzel je zivnostnik..nebude musiet nahodou podavat tlacivo typu ´B´?
mzdarka renca
07.02.09,15:18
on podáva daňové priznanie za zosnulú a nie za seba. Tak podá za ňu daňové priznanie typ A, nakoľko zosnulá mala príjem len zo závislej činnosti.
michelle84
07.02.09,15:37
Daňové priznanie bude v mene zosnulej, len na druhej strane daňového priznania v hornej časti sa manžel zapíše ako zákonný zástupca a daňové priznanie aj podpíše svojim podpisom.
evellina1
07.02.09,15:41
..ok,uz mi je to jasne..dakujem vam!
gabriela2579
11.02.09,19:09
Niekedy treba čítať príspevky od začiatku až do konca všetky pekne po poradí...
janulik100
19.09.11,12:50
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako treba postupovať pri výpočte mzdy zamestnanca, ktorý zomrel počas PN, ktorá trvala už niekoľko mesiacov (ku kráteniu dovolenky nedošlo) a mal nárok na preplatenie dovolenky. Počas obdobia PN sa neplatí poistné, preto chcem vedieť, či keď vypočítam preplatenie dovolenky v mesiaci, keď bol zamestnanec PN, rovnako z tejto sumy nedovádzam poistné?
kn-alka
16.01.12,18:41
Dobrý deň, aj ja by som mala otázočku ohľadne úmrtia zamestnanca.... podľa akého § nepíšem skončenie pracovného pomeru? Vopred ďakujem.
Tweety
16.01.12,18:50
Dobrý deň, aj ja by som mala otázočku ohľadne úmrtia zamestnanca.... podľa akého § nepíšem skončenie pracovného pomeru? Vopred ďakujem.Ako môžeš napísať skončenie PP zomrelému? ALe pozri si ZP
§ 59
Skončenie pracovného pomeru
(1) Pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

(2) Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby.

(3) Pracovný pomer cudzinca alebo osoby bez štátnej príslušnosti, ak k jeho skončeniu nedošlo už iným spôsobom, sa skončí dňom, ktorým

a) sa má skončiť jeho pobyt na území Slovenskej republiky podľa vykonateľného rozhodnutia o odňatí povolenia na pobyt,
b) nadobudne právoplatnosť rozsudok ukladajúci tejto osobe trest vyhostenia z územia Slovenskej republiky,
c) uplynula doba, na ktorú bolo vydané povolenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

(4) Pracovný pomer zaniká smrťou zamestnanca.
kn-alka
16.01.12,18:52
Veď práve.... tak na základe čoho mám vypísať RLFO a odhlášku do ZP? netreba žiadne skončenie prac.pomeru z dôvodu úmrtia? formou oznámenia? ..... a všetky doklady ohľadne zamestnania poslať pozostalým.
Tweety
16.01.12,18:56
Veď práve.... tak na základe čoho mám vypísať RLFO a odhlášku do ZP? netreba žiadne skončenie prac.pomeru z dôvodu úmrtia? formou oznámenia? ..... a všetky doklady ohľadne zamestnania poslať pozostalým. Z poistení ho samozrejme odhlásiš, jeho PP zanikol. Doklady vystavíš, to je samozrejmé.
kn-alka
16.01.12,19:13
takže len založím úmrtný list a baszta, ostatné tlačivá vystavím ako pri ostatných skončeniach PP.... Ďakujem
Mia3683
25.05.12,13:04
Dobrý deň,

prosím, a ako to je so zamestnancom, ktorý zomrel, ale nebol ženatý a ani nemá žiadne deti. Potvrdenie o príjme dám jeho rodičom aby za neho podali daňové priznanie?
ďakujem
suklova
02.07.12,15:52
Mám podobnú otázku. Zamestnanec nebol ženatý, ale mal s družkou dieťa. Nežili spolu v spoločnej domácnosti. O rodičoch nič nevieme. Zamestnanec si požiadal o zasielanie výplaty na číslo účtu /nejakej svojej známej/. Teraz zomrel. Výplatu musím zaslať na to číslo účtu na ktoré ma naposledy požiadal? /ak ked viem, že nieje jeho/? Kam mám zaslať potvrdenie o príjme? Ako mám zistiť adresu jeho družky alebo rodičov? Ani neviem, či nám niekto doručí umrtný list. Na poisťovnu ho mám ukončiť k akému dnu? Zamestnanec mal exekúcie. Exekútorom iba oznámim, že uvedený zomrel? Neviete mi prosím poradiť? Ďakujem.