cusmic
29.01.09,18:47
Dobry vecer. Tak bohuzial uz aj ja sa musim zapojit do tejto smutnej diskusie (tym nemyslim celu porada.sk, ta je vyborna)
ide o to, ze dnes mojej mame oznamil zamestnavatel, ze zajtra jej dava vypoved. kedze odmietla ukoncit dohodou par. 60 zak prace, tak jej dali par. 63 ods 1 pism b., zajtra ma podpisat vypoved. chcem sa spytat 2 otazky:
1.) co by sa stalo, keby isla zajtra miesto prace k doktorovi a dala sa vypisat na PN na 2 tyzdne. kolega mi spominal, ze nech to urobi, ze tym padom jej mozu dat vypoved az od marca, ale mama sa boji. ze sef bol ku nej dobry, ze je to dobry clovek, tak ho nechce takto podviest.
2.) zaroven jej veduci povedal, ze aj ked zajtra dostane vypoved a bude 2 mesiace vo vypovednej lehote, nema pre nu pracu. je platena od vykonu, preto sa chcem spytat, ako by ju vyplacal? z coho, ked nebude mat podat aky vykon?

Dakujem Vam vopred. Michal
brčko
29.01.09,18:29
Dobry vecer. Tak bohuzial uz aj ja sa musim zapojit do tejto smutnej diskusie (tym nemyslim celu porada.sk, ta je vyborna)
ide o to, ze dnes mojej mame oznamil zamestnavatel, ze zajtra jej dava vypoved. kedze odmietla ukoncit dohodou par. 60 zak prace, tak jej dali par. 63 ods 1 pism b., zajtra ma podpisat vypoved. chcem sa spytat 2 otazky:
1.) co by sa stalo, keby isla zajtra miesto prace k doktorovi a dala sa vypisat na PN na 2 tyzdne. kolega mi spominal, ze nech to urobi, ze tym padom jej mozu dat vypoved az od marca, ale mama sa boji. ze sef bol ku nej dobry, ze je to dobry clovek, tak ho nechce takto podviest. má pravdu, ak prevezme výpoved až v 2/09, tak výpov.doba jej začne plynúť až od 1.3.09. Ak nemá odpracované u tohto zamestnávatela aspon 5rokov, tak jej výp.lehota je 2-mesačná.
2.) zaroven jej veduci povedal, ze aj ked zajtra dostane vypoved a bude 2 mesiace vo vypovednej lehote, nema pre nu pracu. je platena od vykonu, preto sa chcem spytat, ako by ju vyplacal? z coho, ked nebude mat podat aky vykon?
mali by to byť prekážky na strane zamestnanca a to sa preplaca priemernou mzdou za predch.kalend.štrvťrok. (ak ale majú odbory, tak by to mohol byť teoreticky aj prípad podla kolekt.zmluvy na 60% vyplácanie mzdy)

Dakujem Vam vopred. Michal
.
cusmic
06.02.09,12:34
Ahojte, tak a je to tu. Sef mame povedal, ze pre nich nema pracu, a ze musia skoncit. lenze on neskrachoval. nechava si 6 ludi keby nieco. ale robotnikov prepustil. Teraz mamu strasi, ze nech zoberie 2 mesiace odstupne a zrusi vypovednu dobu. lebo jej uz minuly tyzden dal vypoved s 2mesacnou vypovednou dobou. ale preco by mala suhlasit, ze skonci hne? ja som jej povedal, ze aj ked on nema pracu, musi jej este 2 mesiace platit priemernu mzdu a po tych 2 dostane este aj odstupne. dobre som jej povedal? je to mala firma, 30 zamestnancov, nemaju odbory ani nic take.
Chobot
06.02.09,12:51
Ahojte, tak a je to tu. Sef mame povedal, ze pre nich nema pracu, a ze musia skoncit. lenze on neskrachoval. nechava si 6 ludi keby nieco. ale robotnikov prepustil. Teraz mamu strasi, ze nech zoberie 2 mesiace odstupne a zrusi vypovednu dobu. lebo jej uz minuly tyzden dal vypoved s 2mesacnou vypovednou dobou. ale preco by mala suhlasit, ze skonci hne? ja som jej povedal, ze aj ked on nema pracu, musi jej este 2 mesiace platit priemernu mzdu a po tych 2 dostane este aj odstupne. dobre som jej povedal? je to mala firma, 30 zamestnancov, nemaju odbory ani nic take.

Áno, povedal si jej dobre. Otázne tiež je, či jej bola tá výpoveď doručená do konca minulého mesiaca (prevzala ju osobne?).

AK áno, tak výpovedná doba už beží a PP skončí 31.3.2009 a má nárok na 2 mesačné odstupné. Ak nie, tak VD začne plynúť až 1.3.2009.

To je teória. V praxi sa ale môže stať, že ak to nepodpíše, tak aj tak jej nevyplatí mzdu za 2 mesiace a ešte môže robiť problémy počas tých 2 mesiacov. Preto, hoci nerád, uvádzam (pretože tvoja mama najlepšie pozná, čo je ten šéf za človeka a čoho je schopný), aby zvážila aj možnosť, čo jej navrhuje. Možno by mohla povedať, že za 3 mesačné odstupné podpíše dohodu - veď lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Tým holubom myslím tie finančné nároky - ak jej to nevyplatí, bude a musieť o ne súdiť.

Ale v zmysle zákona je tvoja mama v práve.
cusmic
08.02.09,19:36
Ahojte.dakujem Vam za pomoc.mama už podpísala výpoveď.začala plynúť 1.2. Takže skončiť by mala 31.3.2009 a dostať 2 mesačne odstupné k tomu. Lenže je tu nová situacia: šéf (je to totál férový chlap) im kázal v pondelok všetkým prist do roboty a že nech si už ani obedy nenahlasuju.takže to vypadá že im oznámi zajtra bankrot :-( ako sa bude situácia odvíjať ďalej? Čo by mala mama robiť? Platí tá výpoveď čo už podpísala t.j. 2+2mesiace alebo sa to všetko teraz zruší a musí sa urobiť nová zmluva kde bude že len 2mesačne odstupné hneď bez výpovednej doby? Vďaka vopred
ivka70
08.02.09,20:01
Ahojte.dakujem Vam za pomoc.mama už podpísala výpoveď.začala plynúť 1.2. Takže skončiť by mala 31.3.2009 a dostať 2 mesačne odstupné k tomu. Lenže je tu nová situacia: šéf (je to totál férový chlap) im kázal v pondelok všetkým prist do roboty a že nech si už ani obedy nenahlasuju.takže to vypadá že im oznámi zajtra bankrot :-( ako sa bude situácia odvíjať ďalej? Čo by mala mama robiť? Platí tá výpoveď čo už podpísala t.j. 2+2mesiace alebo sa to všetko teraz zruší a musí sa urobiť nová zmluva kde bude že len 2mesačne odstupné hneď bez výpovednej doby? Vďaka vopred
Ak pre nich nema pracu, moze ich nechat doma pocas celej vypovednej doby, maju vsak narok na priemerny plat oba mesiace.

Vypoved plati a bezi stale vypovedna doba, ziadne zmeny podpisovat nemusia.