dano.pogac
29.01.09,21:07
Dobrý deň.

Chcem sa skúsenejších ľudí opýtať na radu, nakoľko mi z hotline Stormware napísali niečo s čím so nerátal.
Som živnostník a plátca DPH. Môj problém je v tom, že ak nahadzujem napr. došlú fa. kde je veľa položiek z nízkou cenou, tak mi výde úplne iná DPH rekapitulácia ako je na doklade. Problém je v tom, že pokial do pohody zadávam došlú fa s položkami (.napr cez skladové položky) tak pohoda vyráta DPH pre každý riadok, tam DPH samozrejme zaokrúhli na dve desatinné miesta a v rekapitulácii DPH tieto vypočítané sumy zráta. Väčšina ostatných sw. ráta rekapituláciu DPH zo základu DPH a tým pádom sa rozdiel môže vyšplhať aj na niekoľko EUR, podľa množstva položiek na faktúre. Myslím že spôsob ako to ráta Pohoda nieje správny. Samozrejme po prechode na EURO sa tento problém prejavil v plnej miere nakoľko za SKK všetci zaokrúhľovali DPH min. na dve destiny a celkovú sumu tiež. Teraz však všetci robia fa. na dve desatiny a nezaokrúhľujú. Ako toto rieište vy ??? Zo stromware mi napísali že to je v pohode a že mám upraviť DPH na riadkoch tak, aby som dostal sumu ako je na doklade. Trafí ma šlak, kým to urobím na fa, kde je 50 riadkov...
Evanka
29.01.09,20:20
Nerobím s tým programom, ale určite môžeš niekde nastaviť, aby nebola každá položka zaokrúhľovaná, ale až výsledná suma.
dano.pogac
29.01.09,20:36
Samorzrejme mám zaokrúhľovanie úplne vypnuté. Na dve desatiny to zaokrúhľuje automaticky bez možnosti ovplyvniť to. Pred tým som robil s MoneyS3 a tam bola minimálne možnosť rekapituláciu ručne upraviť tak aby sedela s dokladom. V Pohode som nič také nenašiel.
dvojča
29.01.09,21:07
Zavolaj do spoločnosti, odkiaľ máš program. Oni Ti musia poradiť, a určite si to musíš Ty nastaviť v nastaveniach. Ja som mala ten istý problém pri odoslaných faktúrach, trápila som sa s tým 4 hod., ale som prišla na to a nastavila tak, ako to potrebujem. Ale vždy, keď mám nejaký problém s programom, volám do Krosu, lebo mám Omegu. Držím palce!!
Onko
29.01.09,22:09
Dobrý deň.

Chcem sa skúsenejších ľudí opýtať na radu, nakoľko mi z hotline Stormware napísali niečo s čím so nerátal.
Som živnostník a plátca DPH. Môj problém je v tom, že ak nahadzujem napr. došlú fa. kde je veľa položiek z nízkou cenou, tak mi výde úplne iná DPH rekapitulácia ako je na doklade. Problém je v tom, že pokial do pohody zadávam došlú fa s položkami (.napr cez skladové položky) tak pohoda vyráta DPH pre každý riadok, tam DPH samozrejme zaokrúhli na dve desatinné miesta a v rekapitulácii DPH tieto vypočítané sumy zráta. Väčšina ostatných sw. ráta rekapituláciu DPH zo základu DPH a tým pádom sa rozdiel môže vyšplhať aj na niekoľko EUR, podľa množstva položiek na faktúre. Myslím že spôsob ako to ráta Pohoda nieje správny. Samozrejme po prechode na EURO sa tento problém prejavil v plnej miere nakoľko za SKK všetci zaokrúhľovali DPH min. na dve destiny a celkovú sumu tiež. Teraz však všetci robia fa. na dve desatiny a nezaokrúhľujú. Ako toto rieište vy ??? Zo stromware mi napísali že to je v pohode a že mám upraviť DPH na riadkoch tak, aby som dostal sumu ako je na doklade. Trafí ma šlak, kým to urobím na fa, kde je 50 riadkov...

Závisí od toho, akým spôsobom funguje softvér: Pohoda vyčísľuje DPH na každej položke, tak podľa mňa je logické, že DPH celkom v rekapitulácii je súčtom DPH jednotlivých položiek a nie je to nejaké úplne iné číslo. Rovnako ako keď je uvedené na jednotlivých riadkoch faktúry Cena vrátane DPH, tak hodnota celej faktúry je súčtom týchto čísel, bolo by divné, keby nie.

Stretávam sa aj ja s faktúrami, v ktorých nie je vyčíslená DPH v jednotlivých položkách, sú iba položky bez DPH, a na konci súčet. Tam je možné vyjadriť DPH iba z tohoto súčtu. Keď sa stane prípad, kedy táto hodnota nesedí s tým, ktorú vypočítala Pohoda súčtom jednotlivých položiek, tak by som to riešil pridaním textovej položky Zaokrúhlenie, v ktorej by som hodnoty skorigoval.
dano.pogac
02.02.09,10:49
No podla vyjaderenia heldesku Stormware to vyzerá tak že ani oni si niesu stopercentne istí ako to vlastne je:

zaslali sme ziadost o vyjadrenie na Ministerstvo financii SR. Na zaklade tohto vyjadrenia budeme uvedenu situaciu riesit. Zatial Vam odporucam opravit ciastku DPH priamo v polozke dokladu. Za pochopenie Vam dakujem.