Ingrid Ondruskova
29.01.09,22:26
Prosila by som skúsenejších: mám takýto účtovný /obchodný/ prípad...
dnes som zavolala nášmu odberateľovi, že nám dlží z r.2008 peniaze cca 3.000,-Sk a on na to, že takúto fa v tejto hodnote on u seba neeviduje
/príklad zo života ako vyšitý/, ale on už má urobenú komplet účt.uzávierku
za rok 2008 a chce odo mňa, aby sme mu vystavili novú VF s čerstvým dátumom a že potom to uhradí...neviem ako to mám poriešiť...aby to bolo pre obe strany účtovne aj daňovo čisté...
Lianka
30.01.09,10:36
Neviem, ci to riesi problem, ale poslala by som mu Odsuhlasenie pohladavok a zaväzkov (+ kopiu faktury v prilohe).

Ak sa da, najdite aj potvrdenie o zaslani faktury, podpisane prevzatie faktury, dodaci list (niekto hadam vo firme o tom vie, prevzal tovar, bola mu odovzdana sluzbe...).

V ziadnom pripade by som nevystavila novu fakturu, ale poslal max. opis povodnej.
Zita5
30.01.09,11:18
Prosila by som skúsenejších: mám takýto účtovný /obchodný/ prípad...
dnes som zavolala nášmu odberateľovi, že nám dlží z r.2008 peniaze cca 3.000,-Sk a on na to, že takúto fa v tejto hodnote on u seba neeviduje
/príklad zo života ako vyšitý/, ale on už má urobenú komplet účt.uzávierku
za rok 2008 a chce odo mňa, aby sme mu vystavili novú VF s čerstvým dátumom a že potom to uhradí...neviem ako to mám poriešiť...aby to bolo pre obe strany účtovne aj daňovo čisté...


Čisté pre Vás to bude vtedy , ak klientovi vystavíte "opis faktúry " + priložte fotokópiu DL . V žiadnom prípade novú fa s novým poradovým číslom.
Zašlite mu ju doporučene poštou včetne prípisu , v ktorom sa odvoláte na telefonický hovor zo dňa xxxxx, ktorý bol zrealizovaný za účelom zisťovania dôvodu , prečo predmetná FA nebola uhradená , a v daný moment Vám odberateľ resp. klient oznámil , že uvedenú fa nedostal .
Zoltán Kovács
30.01.09,11:22
Riešil som rovnaký prípad vo vlastnej firme, len som bol na strane obderateľa. Dostal som výzvu na zaplatenie. Nemám v evidencii faktúru, neviem akým spôsobom, ale nedostala sa do k nám. Poprosil som dodávateľa, nech pošle opis faktury poštou. Ja si uložím obálku (dôkaz o tom kedy som dostal) a zaplatil som v tomto roku.

Podľa môjho názoru takto je to v poriadku aj z daňového, aj z účtovného hľadiska.


P.S. Odsúhlasenie pohľadávok by to asi neriešil. Nakoľko odberateľ napíše, že so stavom nesúhlasí, a si na začiatku problému.
Ingrid Ondruskova
30.01.09,19:34
Ďakujem za odpovede, a čo ten fakt, že je účtovná uzávierka u neho hotova? Odberateľ je síce FO, ale plátca DPH, dokáže si "starou" faktúru uplatniť na odpočet DPH?
Zoltán Kovács
30.01.09,19:37
Ďakujem za odpovede, a čo ten fakt, že je účtovná uzávierka u neho hotova? Odberateľ je síce FO, ale plátca DPH, dokáže si "starou" faktúru uplatniť na odpočet DPH?

Áno dokáže si uplatniť DPH. A to podľa nasledovného § zákona o dph:
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


Preto je potrebné aby si odložil obálku, kde je uvedený dátum. Je to dôkaz o tom, kedy mal doklad.
cloe
30.01.09,19:46
Ďakujem za odpovede, a čo ten fakt, že je účtovná uzávierka u neho hotova? Odberateľ je síce FO, ale plátca DPH, dokáže si "starou" faktúru uplatniť na odpočet DPH?

Odberateľ bude účtovať o tejto faktúre vtedy, kedy ju obdrží, tj. v tomto roku. S DPH nie je žiadny problém, uplatní si ju v DP DPH za mesiac január.
marjankaj
30.01.09,20:20
Odberateľ bude účtovať o tejto faktúre vtedy, kedy ju obdrží, tj. v tomto roku. S DPH nie je žiadny problém, uplatní si ju v DP DPH za mesiac január.


Len upresním. V januári ju už asi nedostane, takže DPH si uplatní v mesiaci, v ktorom dostane faktúru podľa §51.