majerikovam
29.01.09,23:07
Prosím vás o radu , ak sa pojdem zaevidovať na úrad práce, mám odrobených posledných 7 rokov, zaleží na tom , ak som pracový pomer ukončil so zamestnávateľom dohodou bez nároku na odstupné ,alebo to nieje podstatné ? Ďakujem
Jozef Mihál
29.01.09,22:31
Nie je to podstatné
katka.hesskova
30.01.09,07:25
poprosim o radu.
zamestnanec podpisal vypoved, ktoru mu sice dali z organizacnych dovodov, ale podpisal ako dohodu o skonceni, avsak vsetky naroky- odstupne+platy za 3 mesiace mu daju formou odmien,premii.
moj pracovny pomer konci k 28.2.09 po 20 rokoch
kedy je potrebne ist prihlasit sa na urad prace? k akemu dnu sa treba prihlasit?
z coho sa vyratava podpora v nezametnanosti? ake je to percento?
ma na to vplyv forma ukoncenia pracovneho pomeru?

dakujem velmi pekne
katka.hesskova
30.01.09,09:04
poprosim o radu.
zamestnanec podpisal vypoved, ktoru mu sice dali z organizacnych dovodov, ale podpisal ako dohodu o skonceni, avsak vsetky naroky- odstupne+platy za 3 mesiace mu daju formou odmien,premii.
moj pracovny pomer konci k 28.2.09 po 20 rokoch
kedy je potrebne ist prihlasit sa na urad prace? k akemu dnu sa treba prihlasit?
z coho sa vyratava podpora v nezametnanosti? ake je to percento?
ma na to vplyv forma ukoncenia pracovneho pomeru?

dakujem velmi pekne

este doplnim plat bol priemerne 55-65 tisic mesacne (2008 rok)
(kolko rokov je podstatnych pri vypocte)
Jana Motyčková
30.01.09,11:38
Na ÚP sa treba prihlásiť do 8 dni. Spôsob ukončenia PP nema vplyv na nárok na podporu. Podpora sa vypočítava z vymeriavacích základov za posledné 3 roky, je vo výške 50%. Vymeriavací základ je v podstate mzda ohraničená na maximum, v r. 2006,2007 bolo maximum v rozmedzí od 47475 Sk do 56283 Sk, minulý rok do júna 75044, potom 80584 Sk.
katka50
30.01.09,11:54
Na ÚP sa treba prihlásiť do 8 dni. Spôsob ukončenia PP nema vplyv na nárok na podporu. Podpora sa vypočítava z vymeriavacích základov za posledné 3 roky, je vo výške 50%. Vymeriavací základ je v podstate mzda ohraničená na maximum, v r. 2006,2007 bolo maximum v rozmedzí od 47475 Sk do 56283 Sk, minulý rok do júna 75044, potom 80584 Sk.
Treba sa prihlásiť do 7 kalendárnych dní.
Beatrixa
01.02.09,06:54
prosím Vás o radu, mám nárok na podporu v nezamestnanosti ked som majiteľom a konateľom s.r.o. ktorá nemá zamestnancov a nevykonáva činnosť a posledné tri roky som bol zamestnaný v inej spoločnosti v TPP a chcem dať výpoveď
Tweety
01.02.09,08:30
prosím Vás o radu, mám nárok na podporu v nezamestnanosti ked som majiteľom a konateľom s.r.o. ktorá nemá zamestnancov a nevykonáva činnosť a posledné tri roky som bol zamestnaný v inej spoločnosti v TPP a chcem dať výpoveď
Priamo zo stránky SP.

Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,
ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 (http://www.porada.sk/t59455-095-opravne-polozky-k-poskytnutym-preddavkom-na-dlhodoby-majetok.html) dní – osoba A alebo
poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol
dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca – osoba B alebo
3. ak fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie
uchádzačov o zamestnanie, nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok a nesplnila podmienku trvania služobného pomeru
na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo nesplnila podmienky nároku na invalidný výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-13-06-2008-a.html)
zabezpečení policajtov a vojakov, a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola
poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 (http://www.porada.sk/t59455-095-opravne-polozky-k-poskytnutym-preddavkom-na-dlhodoby-majetok.html) dní – osoba C.
__________________
Nová otázka = Nová téma (neplatí, ak má absolútny súvis s témou). (http://www.porada.sk/t14770-nova-otazka-nova-tema-neplati-ak-ma-absolutny-suvis-s-temou.html)
veronikasad
01.02.09,10:57
prosím Vás o radu, mám nárok na podporu v nezamestnanosti ked som majiteľom a konateľom s.r.o. ktorá nemá zamestnancov a nevykonáva činnosť a posledné tri roky som bol zamestnaný v inej spoločnosti v TPP a chcem dať výpoveď
nemáš nárok, konatel spoločník sa považuje pre účely evidencie uchádzača o zamestnanie za SZČO - nezaevidujú ťa na ÚP.
Beatrixa
01.02.09,19:51
Dakujem Vam velmi pekne za cenne rady
Beatrixa
01.02.09,19:56
Chcela by som sa este opytat ohladom poistenca pripad 2. osoba B, ked si budem platit dva roky ako dobrov. poistena osoba po dvoch rokoch rusim zivnost a pojdem na urad mam narok na socialku
Dakujem
zabe
03.02.09,18:31
Ahoj Beatrixa.
mam presne tu istu dilemu. Volala som dnes na UP na Vazovovej a tam mi ich pravne oddelenie povedalo, ze konatelstvo v druhej firme nema vplyv na priznanie davky v nezamestnanosti (ak splnas podmienky platenia poistneho). vela stastia.
NN77
03.02.09,18:44
Cawko.
Potreboval by som poradit.Dal som vypoved po 2 rokoch(som bol na dobu neurcitu) ,mam narok na podporu v nezamestnanosti?Mam 22 r.
Dakujem
ivka70
03.02.09,18:53
Cawko.
Potreboval by som poradit.Dal som vypoved po 2 rokoch(som bol na dobu neurcitu) ,mam narok na podporu v nezamestnanosti?Mam 22 r.
Dakujem
a co si robil pred tymi dvoma rokmi?

pracoval si z poslednych 4 rokov najmenej 3 roky?
beabea
20.04.11,04:09
Prosím Vás, hľadala som tu odpoved na moju otázku, ale odpovedete sú odlišné a navyše staršieho dáta, tak by som chcela mať istotu......má nárok na podporu v nezamestnanosti zamestnanec( splňa podmienky doby poistenia) ak je zároveň na papieri spoločníkom( bez vyplácaného podielu zo zisku)?
Ďakujem pekne za odpoveď
veronikasad
20.04.11,05:47
Prosím Vás, hľadala som tu odpoved na moju otázku, ale odpovedete sú odlišné a navyše staršieho dáta, tak by som chcela mať istotu......má nárok na podporu v nezamestnanosti zamestnanec( splňa podmienky doby poistenia) ak je zároveň na papieri spoločníkom( bez vyplácaného podielu zo zisku)?
Ďakujem pekne za odpoveď
nie, nemá. Spoločník sa pre účely zákona o službách zamestnanosti považuje za SZČO.
beabea
20.04.11,14:08
nie, nemá. Spoločník sa pre účely zákona o službách zamestnanosti považuje za SZČO.

Ďakujem pekne Veronika
za odpoveď, aj ja som si tak myslela...ale chcela som mať istotu....:mee:
dobrava
28.04.11,10:41
Dobrý deň, prosím existuje nejaký § na uplatnenie si nákladov /okolkované výpisy z registra trestov, poštovné, overovanie kópií vysvedčení atď./ na Úrade práce, keďže ÚP požaduje každý mesiac predkladanie žiadostí o hľadanie zamestnania? Ide o to, že každá inštitúcia požaduje od uchádzača o zamestnanie okolkované výpisy, notárom overované doklady/, čo je nemalá finančná položka pre nezamestnaného, ktorý dostáva min. podporu v nezamestnanosti a každý týždeň musí "vyvaliť" ešte za "okolkované kolky a overované overenia" ...? Ďakujem.
veronikasad
28.04.11,10:57
Dobrý deň, prosím existuje nejaký § na uplatnenie si nákladov /okolkované výpisy z registra trestov, poštovné, overovanie kópií vysvedčení atď./ na Úrade práce, keďže ÚP požaduje každý mesiac predkladanie žiadostí o hľadanie zamestnania? Ide o to, že každá inštitúcia požaduje od uchádzača o zamestnanie okolkované výpisy, notárom overované doklady/, čo je nemalá finančná položka pre nezamestnaného, ktorý dostáva min. podporu v nezamestnanosti a každý týždeň musí "vyvaliť" ešte za "okolkované kolky a overované overenia" ...? Ďakujem.
Tak s tým som sa ešte nestretla, aby niekto k potvrdeniu že sa uchádzaš o zamestnanie (pre potreby UP), požadoval okolkované výpisy ...
dobrava
28.04.11,11:01
Asi som sa zle vyjadril ... Pýtal som sa na možnosť, či ÚP neprepláca náklady spojené s hľadaním zamestnania /všade, kde si hľadáte miesto, musíte priložiť okolkovaný výpis z registra trestov, overené kópie matur. vysvedčení, atď./ a či tieto konkrétne fin. náklady neprepláca ÚP? Ďakujem.
veronikasad
28.04.11,11:23
Asi som sa zle vyjadril ... Pýtal som sa na možnosť, či ÚP neprepláca náklady spojené s hľadaním zamestnania /všade, kde si hľadáte miesto, musíte priložiť okolkovaný výpis z registra trestov, overené kópie matur. vysvedčení, atď./ a či tieto konkrétne fin. náklady neprepláca ÚP? Ďakujem.
porozumela som tvojej otázke, nemám vedomosť o tom, že by tieto náklady UP preplácal. Len z tonu tvojej otázky vyznieva, ako by hladanie zamestnania bolo pre teba trestom ...
dobrava
28.04.11,12:00
Noo, nešlo mi o vyjadrenie nejakých tónov v mojej otázke, chcel som len od niekoho konkrétnu skúsenosť, či sa niekto s týmto stretol - preplatenie nákladov u ÚP. A či je hľadanie zamestnania trestom? Ak máš dobré zamestnanie - možno to nevieš posúdiť, ale ak sa pomaly každý týždeň chodíš doslova "prosiť" na rôzne inštitúcie o zamestnanie, predkladáš žiadosti, chodíš na konkurzy a potom Ti napíšu, že Ťa nepríjmu, pretože toto miesto už obsadila iná "cicatá a nohatá tlačenka" a a so svojím VŠ diplomom a dlhoročnou praxou si tak akurát môžeš vytrieť ... , tak potom máš pravdu, hľadanie zamestnania je pre moju priateľku veľkým trestom ...
veronikasad
28.04.11,12:05
Noo, nešlo mi o vyjadrenie nejakých tónov v mojej otázke, chcel som len od niekoho konkrétnu skúsenosť, či sa niekto s týmto stretol - preplatenie nákladov u ÚP. A či je hľadanie zamestnania trestom? Ak máš dobré zamestnanie - možno to nevieš posúdiť, ale ak sa pomaly každý týždeň chodíš doslova "prosiť" na rôzne inštitúcie o zamestnanie, predkladáš žiadosti, chodíš na konkurzy a potom Ti napíšu, že Ťa nepríjmu, pretože toto miesto už obsadila iná "cicatá a nohatá tlačenka" a a so svojím VŠ diplomom a dlhoročnou praxou si tak akurát môžeš vytrieť ... , tak potom máš pravdu, hľadanie zamestnania je pre moju priateľku veľkým trestom ...
prepáč, nechcela som ťa uraziť, ani sa ťa dotknúť. Zažila som to krátko pred 50-kou na vlastnej koži. Po dvoch neúspešných pokusoch som sa rozhodla pre živnosť a dodnes tento krok nelutujem. Ale viem - každý nemôže byť účtovníkom ...
dobrava
28.04.11,12:21
Toto ma nedokáže uraziť, uráža a dotýka sa ma tá neskutočná arogancia a veľká moc peňazí, ktorá tu v tejto našej krásnej vlasti vládne. Asi je to tak, ako si napísala ... Ona tých pokusov už absolvovala viac ako dva, ale možno stačí len to rozhodnutie ...
Ale už dosť bolo, má niekto skúsenosť alebo vedomosť o tom, čo som sa pýtal v príspevku č.20 ?
turistka
03.05.11,16:56
Vedeli by ste mi poradiť, či má osoba nárok na podporu, ak má s.r.o. - ktorá však "nepodniká" t.z. nemá z nej žiadne príjmy, nevykonáva žiadnu činnosť - teda stojí "ľadom". Je zamestnaná normálne ako zamestnankyňa firmy, ktorý za ňu platia odvody.
beabea
04.05.11,04:49
Vedeli by ste mi poradiť, či má osoba nárok na podporu, ak má s.r.o. - ktorá však "nepodniká" t.z. nemá z nej žiadne príjmy, nevykonáva žiadnu činnosť - teda stojí "ľadom". Je zamestnaná normálne ako zamestnankyňa firmy, ktorý za ňu platia odvody.


Ak si spoločníčka s.r.o. pre Úrad práce si považovaná za SZČO a teda bohužiaľ nemáš nárok na podporu.:mee: Neviem, či má vplyv na to, že s.r.o.nemá žiadne príjmy...ale myslím, že nie
veronikasad
04.05.11,05:38
Vedeli by ste mi poradiť, či má osoba nárok na podporu, ak má s.r.o. - ktorá však "nepodniká" t.z. nemá z nej žiadne príjmy, nevykonáva žiadnu činnosť - teda stojí "ľadom". Je zamestnaná normálne ako zamestnankyňa firmy, ktorý za ňu platia odvody.
je vo firme konatelom alebo spoločníkom ?
Spoločník sa pre účely zákona o službách zamestnanosti považuje za SZČO, nezaevidujú ho ako uchádzača o zamestnanie na UP.
turistka
04.05.11,06:43
je jedným z 2 konatelov, ale aj spoločníkom, ale firma uz 5 rokov nevykonava ziadnu cinnost. Trebalo by zrusit s.r.o., aby ho zaevidovali?
veronikasad
04.05.11,06:44
je jediným konatelom, ale firma uz 5 rokov nevykonava ziadnu cinnost
bohužial, nezaevidujú ho na ÚP. Dôvod som napísala v predch.príspevku.
turistka
04.05.11,09:53
ďakujem :)