Zaira
12.06.05,10:29
Dobrý deň vážený poraďaci, demisia na dospelosť mi tak celkom nevyšla http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif a tak som tu opäť s jedným problémom:

V Olympe mam asi zle nastavené zrážky na DDP alebo čo, pretože tie 3,0% čo mi prispieva firma tak tie sa mi pripočítavajú k hrubej mzde. Ja neviem či to tak má byť ale našej mzdárke sa to nepáčilo.
TAkže ak sa môžem opýtať, či je to teda chyba ak mi tie 3 % (príspevok od firmy) pripočíta k mojej hrubej mzde.A ak áno tak ako to odstrániť?
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Vopred ďakujem za odpovede, vážne ste všetci skvelý
Denda
12.06.05,09:11
Trošku sa pridám aj keď nerobím v programe Olymp, ale MRP.
Stanovisko tvorcu programu MRP k DDP je: "podľa par.13 ods.1 zákona o zdravotnom poistení je. že do VZ sa zahŕňa príjem za vykonanú prácum ktorý podlieha dani z príjmov FO. Príspevok zamestnávateľa na DDP podlieha dani z príjmov a podľa ich názoru je aj príjmom za vykonanú prácu. Ak by nepracoval žiadny príspevok by nemal. V par.13 odst.4 takýto príjem vylúčený nie je.
tak, že odvádať poistné".
Stanovisko SP zatiaľ nemajú. Zatial to nechali na zamestnávateľov ako sa rozhodnú či odvádzať alebo nie.
Musíš si zistiť čo zamýšal programátor týmto zahrňovaním do hrubých miezd z hľadiska odvodov a dani zo mzdy.
Denda
12.06.05,09:15
Nenašla som na porade žiadne príspevky ohľadne odvodov za DDP, alebo zle pozerám?

Aký je názor na túto problematiku?
Zaira
12.06.05,09:16
Ďakujem Ti za odpoveď ,si milá, že si mi pomohla. SAmozrejme, že uvítam aj odpovede ďalších poraďakov, aby som to mala potvrdené. Kvôli tomu mi totiž nechce vytlačiť výplatnú pasku naša mzdárka a dovtedy samozrejme ani ostatným kým si nebude istá že to tak má byť. Takže vopred ďakujem všetkým čo ešte zareagujú
Zaira
12.06.05,09:18
Vieš čo, ani ja som nenašla žiadnu podobnú problematiku. Vždy hladam cez vyhladávanie či tu nie je podobná téma, aby som náhodou nezadávala nejakú duplicitnú zbytočne, ale tiež som žiadnu podobnú nenašla. Možno som sa tiež len zle pozerala, alebo zadala zlé klúčové slovo ale aj tak si myslím, že tu asi o tomto nie je príspevok žiadny. Ak sa mylím, tak to beriem, ale ja ho nevidím :-)
Denda
12.06.05,09:55
Ešte ma napadla jedna vec. V prípade, že sa mi vyskytne prípad,ktorý mi dańový úrad potvrdí, že treba zdaniť závislou činnosťou a nie je to príspevok zo sociálneho fondu tak tiež treba odviesť odvody do ZP?http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif

Táto téma by ma celkom zaujímala a privítala by som názory poraďákov
Johanka
12.06.05,10:02
Prepočítajte si odvody. Myslím , že OLYMP zahŕňa príspevok zamestnávateľa do DDP do hrubej mzdy kvôli tomu, že je to zdaniteľný príjem, ale nepočíta z toho odvody! Neviem o tom, že by sa z tejto položky malo odvádzať do poisťovní.
andrej_rv
12.06.05,10:38
Príspevok zamestnávateľa na DDP možno zaradiť medzi príjmy zo závislej činnosti uvedené v § 5 ods. 2 ZDP. Keďže nie je uvedený medzi príjmami oslobodenými od dane v ods. 7 uvedeného paragrafu, tvorí podľa mňa súčasť základu dane zamestnanca.
V § 138 ods.2 zákona o soc. poistení sa uvádza: "Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa .. príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu..".
Denda
12.06.05,10:39
Príspevok zamestnávateľa na DDP možno zaradiť medzi príjmy zo závislej činnosti uvedené v § 5 ods. 2 ZDP. Keďže nie je uvedený medzi príjmami oslobodenými od dane v ods. 7 uvedeného paragrafu, tvorí podľa mňa súčasť základu dane zamestnanca.
V § 138 ods.2 zákona o soc. poistení sa uvádza: "Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa .. príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu..". Tak , že príspevok nad 3% hej?
Prosím ťa a čo príjmy zdaňované, ktoré som spomenula vyššie v príspevku?
V porade sa dosť spomínajú rôzne nedaňové náklady pre firmu, zdaňované závislou činnosťou zamestnancovi. Aký máš názor na takéto typy príjmov ohľadne odvodov?