anarchy
30.01.09,08:11
Dobry den,

nasa zamestnankyna momentalne pobera rodicovsky prispevok, nepracuje. Je vlastnickou nehnutelnosti, ktorej cast prenajima nasej firme na zaklade dvojstrannej zmluvy, za sumu 84 000 Sk rocne. Takto to funguje od 1.1.2007

Zamestnankyna ako fyzicka osoba podala za rok 2007 DP. Nikde sme nic nehlasili.

Doslo v tomto roku k nejakej zmene alebo mame ako najomca (pripadne ona ako prenajimatel) povinnost niekam tuto skutocnost nahlasit?

Dakujem
Lianka
30.01.09,10:20
Zrejme sa pytas na toto. Ako prenajimatel mala povinnost sa registrovat na Danovom urade, vid. zakon o sprave dani a poplatkov:

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

...

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu...
karpis
30.01.09,11:33
Musí byť registrovaná na DU a vy hlásite na DU ak jej vyplatíte v hotovosti viac ako 100 000,- za rok 2008
Dnes je posledný deň na nahlásenie na DU.
Zita5
30.01.09,11:51
Dobry den,

nasa zamestnankyna momentalne pobera rodicovsky prispevok, nepracuje. Je vlastnickou nehnutelnosti, ktorej cast prenajima nasej firme na zaklade dvojstrannej zmluvy, za sumu 84 000 Sk rocne. Takto to funguje od 1.1.2007

Zamestnankyna ako fyzicka osoba podala za rok 2007 DP. Nikde sme nic nehlasili.

Doslo v tomto roku k nejakej zmene alebo mame ako najomca (pripadne ona ako prenajimatel) povinnost niekam tuto skutocnost nahlasit?

Dakujem


Vyplatenie sumy 84 000 Sk ročne neoznamujete , jedine ak by vyplatená suma za rok prekročila výšku 100 000 Sk . Platí aj v roku 2008.Riadite sa týmto §§ http://www.porada.sk/933969-post7.html
Zita5
30.01.09,11:55
Zrejme sa pytas na toto. Ako prenajimatel mala povinnost sa registrovat na Danovom urade, vid. zakon o sprave dani a poplatkov:

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

...

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu...

Súhlasím , avšak doplním za registráciu zodpovedá prenajímateľ a nie nájomca .
Ivánuška
30.01.09,11:57
Ahojte poradíte aj mne? Chceli by sme kupiť byt ako s.r.o., s tým že by sme ho prenajímali FO ako kancelárie. Je to možné alebo su tam nejaké zádrhely. Rada by som si to naštudovala ale aj poradila sa s vami s vysvetlením jednotlivých paragrafov ktoré toto všetko ovplyvnuju. Dakujem krásne za pomoc. Ohladom DPH som to už riešila. To viem že sa neuplatnuje ani na vstupe ani na vystupe. A DPH sa vo firme potom počíta koeficientom. Tak? :confused:
Lianka
30.01.09,12:16
Ivánuška
30.01.09,12:43
Lianka dakujem krásne... hladám niekoho na skype, alebo na icq na pokeci ohladom podobných konzultácii, nechceš sa nou stať a vymienať si infa a poznatky aj takouto formou ako je táto? icq moje je 245-748-964. skype Gulaa30 xixi..
Lianka
30.01.09,14:46
Lianka dakujem krásne... hladám niekoho na skype, alebo na icq na pokeci ohladom podobných konzultácii, nechceš sa nou stať a vymienať si infa a poznatky aj takouto formou ako je táto? icq moje je 245-748-964. skype Gulaa30 xixi..

Mile od teba... Skype nepouzivam, icq mam v profile. Ked viem, pomozem ;), ale nie vo vsetkych oblastiach som zbehla - sama mam obcas nejaku otazku. Nie je nic lepsie, ako obratit sa na poradu.sk - viac hlav, viac rozumu. :) ... a porada je stale online. :D
Ivánuška
02.02.09,06:52
Mile od teba... Skype nepouzivam, icq mam v profile. Ked viem, pomozem ;), ale nie vo vsetkych oblastiach som zbehla - sama mam obcas nejaku otazku. Nie je nic lepsie, ako obratit sa na poradu.sk - viac hlav, viac rozumu. :) ... a porada je stale online. :D
no ano je to super, ja nehovorím nič zlé na poradu.sk, rada tu chodím tiež. tak ja si napísem tvoje icq ak ti to nebude vadiť dobre? ja tiež nie som vo všetkom dobrá. pa ivka
anarchy
05.02.09,20:56
Dakujem Vam za odpovede, nakoniec sa mi podarilo najst na webe danovakov subor s otazkami a odpovedami k tejto teme.

Registrovat sa prenajimatel musi len v tom pripade, ak prenajima celu nehnutelnost, pripadne bytovy priestor alebo ak prenajima cast nehnutelnosti so samostatnym vchodom....

tu je o tom pisane viac:
drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/otazkyprenajombyt.pdf