M0NIKA
12.06.05,15:54
Prosím skúsených o radu:

prevzala som JÚ bufetu, kde sa predávajú potraviny, alkohol, cigarety a okrem toho varené jedlo, ktoré pripravuje majiteľka.
Moje otázky:
- viem, že sa dáva Oznámenie... o alkohole na colnicu (treba aj niečo iné?)
- mám v úmysle anal. rozčleniť tovar na alkohol, cigarety a ostatné (nealko, sladkosti, šaláty a pod.), len skôr ako urobím niečo zbytočne chcela som vedieť, či je to vôbec potrebné...
- ako sa v JÚ účtuje o vlastnej výrobe jedla? Je potrebné účtovať nákup napr. mäsa ako materiál? A ak áno, čo s ním potom? V tomto v JÚ nemám vôbec jasno....
- majiteľka neúčtuje sklad. Aký problém z toho môže vzniknúť?

Chalan predo mnou účtoval tržby za mesiac jednou sumou, všetky výdavky (aj drogistický tovar) ako nákup tovaru, PPD a VPD nevypisoval, KJ urobil bez všetkých potrebných údajov.... a mne je teraz majiteľky ľúto, lebo ako daňovák by som sa na nej asi patrične vyzúrila o.i. za neprehľadnosť v dokladoch.

Nerada by som jej aj ja "pomohla" tým, že niečo opomeniem a pod., preto prosím "bufetoznalých" o pomoc a dobré rady.

Vopred ďakujem.
ondrejvla
12.06.05,17:06
Monika, neúčtovala som bufet, ale reštauráciu a kuchyňu v PÚ, teraz aj v JÚ, takže by to mohlo byť podobné.

Materiál na výrobu v JÚ účtujem priamo do výroby, štvrťročne sa urobí inventúra zásob materiálu a tovaru. Mám ho rozčlenený podľa druhov, alkohol samozrejme samostatne, teraz nielen podľa názvu, ale aj obsahu a stupňov.
Hotové jedlá účtujem v tržbách z ERP ako predaj tovaru, taktiež aj ostatný tovar, pre mňa je to už tovar, nakoľko sa výrobou zmenil z materiálu na tovar, v PÚ sa to dá zaúčtovať, v JÚ to účtujem len týmto spôsobom, ubytovanie účtujem ako poskytnuté služby.
Ďalej musíš mať vypracovaný prevádzkový poriadok, t.j. ako máš zabezpečenú predajňu, hygienu, aké utierky na čo používaš, v čom umývaš riady, odkiaľ máš prívod vody, kde dávaš odpad....
Ak ma ešte niečo napadne dopíšem, ak nie, pýtaj sa, čo budem vedieť, poradím. Želám ti úspechy pri tejto práci, keď si to dobre zavedieš, je to pekná robota.
lenkak
12.06.05,17:17
Aj na ERP si nastav oddelenia, aby si mala alkohol zvlášť čo si predala, ostatok ako Ondrejvla písala.
M0NIKA
12.06.05,17:43
Kočky, ďakujeeem!

Nastavenie ERP a iné technické veci idú mimo mňa, ja iba dostanem do ruky doklady na zaúčtovanie...Ale aj tak som rada, že o tomto viem, to nikdy nie je na škodu :) .
ERP zrejme má rozdelené, lebo z pások robila výkaz na colnicu.

Vlasti,
prosím Ťa, odobríš mi, či som Ťa dobre pochopila?
- nákup potravín na varené obedy zaúčtujem ako materiál,
- nákup alkoholu analyticky rozdelím podľa druhu a "sily",
- cigarety a ostatné potraviny na predaj zaúčtujem ako tovar? (mám to robiť od januára a veľmi sa mi nechce rozpočítavať bločky na položky - ak to netreba, lebo na jednom bloku má zväčša nákup všetkého možného)
- drogéria a pod. do réžie,
- predaj čohokoľvek je príjem za tovar.

Je to v poriadku, keď neúčtuje sklad???? :(

Stačí tržby zaúčtovať raz za mesiac? Podľa mňa to nie je nesprávne, ale ja by som radšej robila aspoň raz za týždeň (ak nie denne).
lenkak
12.06.05,17:46
Tržby doporučujem denne zaúčtovať.
predaj čo si písala ako príjem za tovar
alkohol rozdelíš na stupne a litráže, čiže napr. 40% 0,7l, 40% 0,5l, 38% 0,5l ....
M0NIKA
12.06.05,17:49
Ďakujem, Lenka. Každá rada dobrá!

A s tým skladom čo by si mi poradila?
Manual
12.06.05,17:57
Monika, ja robím cukrársku výrobu a tržby dávam mesačne, podla ERP. Bola kontrola a nemala žiadne námietky. Záleží na tom asi kto príde. Volá sa to Peňažný denník, to znamená malo by sa denne písať ale píšem vlastnú skúsenosť. A účtovanie tržby mesačne som asi pred 2 romi čítal v niektorom DUPP = odpoveď na otázku čitatela.
Asi tolko.
Pekný večer želám...
lenkak
12.06.05,17:57
Sklad mal by sa, ale ako? Tu niekde sa preberal sklad sekond handu, skús si tam pozrieť ako oni to robia. V podstate značia si čo predajú a podľa toho.
lenkak
12.06.05,17:59
Manual dá sa aj mesačne účtovať tržba, len nesmie mať pokladňu v mínuse.
luba3
12.06.05,18:06
Vlasti,posielam Ti do zjednodušené vyhlásenie pre dohodárov.
Manual
12.06.05,18:07
Manual dá sa aj mesačne účtovať tržba, len nesmie mať pokladňu v mínuse.Však ju včas zatotujem...
M0NIKA
12.06.05,18:09
Monika, ja robím cukrársku výrobu a tržby dávam mesačne, podla ERP. Bola kontrola a nemala žiadne námietky. Záleží na tom asi kto príde. Volá sa to Peňažný denník, to znamená malo by sa denne písať ale píšem vlastnú skúsenosť. A účtovanie tržby mesačne som asi pred 2 romi čítal v niektorom DUPP = odpoveď na otázku čitatela.
Asi tolko.
Pekný večer želám...Ahoj Janči,
ďakujem za osobnú skúsenosť, potešilo ma to.
Časom zrejme prejdem na častejšie účtovanie tržieb, ale spätne to porobím iba raz mesačne. Hneď mám lepší pocit z toho, že moje zmýšľanie nie je nesprávne.
lenkak
12.06.05,18:14
Monika ohľadom účtovanie tržieb tu bolo veľa popísané napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&highlight=tr%BEba
M0NIKA
12.06.05,18:16
Sklad mal by sa, ale ako? Tu niekde sa preberal sklad sekond handu, skús si tam pozrieť ako oni to robia. V podstate značia si čo predajú a podľa toho.Ja mám hrôzu z toho, že sklad nikto nikdy neúčtoval a kočka-nešťastnica nemá poňatie čo a ako.... Nechávala všetko na účtovníka....
Takže pri predstave doúčtovania skladu spätne asi tušíte, aké mám pocity...
Hlavne keď tu má doklady na nákup cigariet v kartónoch ale aj po 1-2 krabičkách... žeby akútne dopĺňanie zásob? :p
M0NIKA
12.06.05,18:17
Monika ohľadom účtovanie tržieb tu bolo veľa popísané napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9368&highlight=tr%BEbaLeni, ďakujem, budem študovať, hoci z tohoto nemám až takú hrôzu...
lenkak
12.06.05,18:19
Aspoň inventúry máš?
M0NIKA
12.06.05,18:24
Ozaj, asi to sem nepatrí, ale aj tak mi nedá neopýtať sa:

tejto kočke účtovník vypočítal pri strate z r. 2003 odvody do SP vyše 3.300 Sk :rolleyes: . Keď sme zisťovali prečo, tak vraj preto, lebo do reg. listu jej napísal príjem 10.000 a z toho vychádzal.
Nemáte niekto skúsenosť s tým, či by jej SP vrátila "preplatok" na soc. poistení?
Je to za rok dosť vysoká suma a pomohlo by jej to. Teraz je v stave, keď tie odvody nezvláda platiť, lebo tržby viaznu...:( . Takže mešká s platbou a ešte jej hrozí pokuta.... Hoci platí o cca 1.300 korún viac ako by musela....
M0NIKA
12.06.05,18:25
Aspoň inventúry máš?Skladu? Nie! Pochybujem, že sa s tým niekto vôbec zapodieval....
lenkak
12.06.05,18:31
Monika - je to horšie než som dúfala, ale ten sklad bez inventúry dosť veľký problém,
SP by jej mohla vrátiť ten preplatok.
ondrejvla
12.06.05,18:33
Vlasti,posielam Ti do zjednodušené vyhlásenie pre dohodárov.
Ľubka ďakujem, už som si uložila.
M0NIKA
12.06.05,18:36
Monika - je to horšie než som dúfala, ale ten sklad bez inventúry dosť veľký problém,
SP by jej mohla vrátiť ten preplatok.Aj ja som si myslela, že to bude v pohode, ja som proste od prírody naivka :-)
Zajtra jej to idem porozprávať a ešte sa chcem dohodnúť na vyššej odmene, tak ju asi nepoteším....
ondrejvla
12.06.05,18:39
Ozaj, asi to sem nepatrí, ale aj tak mi nedá neopýtať sa:

tejto kočke účtovník vypočítal pri strate z r. 2003 odvody do SP vyše 3.300 Sk :rolleyes: . Keď sme zisťovali prečo, tak vraj preto, lebo do reg. listu jej napísal príjem 10.000 a z toho vychádzal.
Nemáte niekto skúsenosť s tým, či by jej SP vrátila "preplatok" na soc. poistení?
Je to za rok dosť vysoká suma a pomohlo by jej to. Teraz je v stave, keď tie odvody nezvláda platiť, lebo tržby viaznu...:( . Takže mešká s platbou a ešte jej hrozí pokuta.... Hoci platí o cca 1.300 korún viac ako by musela....
Preboha! A to ako počítal tie odvody??
No skús ísť na SP, podať vysvetlenie, doložiť výpisom z DP a požiadať o vrátenie.
V tomto prípade pri JÚ, štvrťročne urobíme fyzickú inventúru materiálu aj tovaru, inak by musela mať soft pre ERP, kde by si nahadzovala nakúpený tovar a predaný tovar, čo je asi najvýhodnejšie, najmä ak má zamestnancov, materiál do výroby si píš aspoň na nejakú tabuľku v exceli a tiež získaš ihneď prehľad, akú máš maržu - i keď, polievky - no voda...
To už záleží len na majiteľke, ako sa s tým vysporiada, ale rozhodne to účtuj hneď do nákladov. Ešte nejaké dotazy? Čo viem, to poviem, čo neviem ja, verím že doplnia ostatní.
lenkak
12.06.05,18:40
Poriadne si zapýtaj, len s tým skladom ??????
Ale aj ostatné je toho dosť.
ondrejvla
12.06.05,18:45
To poznám! Aj ja som urobila inventúry - osobne som prepočítavala tovar, merala, vážila a odmenou mi bola bonboniéra a sladký likér!!!!! A to vedel, že som diabetička!!!
Takže radšej pritvrď, neoplatí sa robiť za ďakujem!
lenkak
12.06.05,18:47
Vlasti- ani nekomentujem, veľa razy som aj ja tak dopadla, ale čo už, takých ľudí sa treba vyvarovať.
M0NIKA
12.06.05,18:50
Preboha! A to ako počítal tie odvody??
No skús ísť na SP, podať vysvetlenie, doložiť výpisom z DP a požiadať o vrátenie.
V tomto prípade pri JÚ, štvrťročne urobíme fyzickú inventúru materiálu aj tovaru, inak by musela mať soft pre ERP, kde by si nahadzovala nakúpený tovar a predaný tovar, čo je asi najvýhodnejšie, najmä ak má zamestnancov, materiál do výroby si píš aspoň na nejakú tabuľku v exceli a tiež získaš ihneď prehľad, akú máš maržu - i keď, polievky - no voda...
To už záleží len na majiteľke, ako sa s tým vysporiada, ale rozhodne to účtuj hneď do nákladov. Ešte nejaké dotazy? Čo viem, to poviem, čo neviem ja, verím že doplnia ostatní.Vlasti, na niečo je to dobré - pri takýchto účtovníkoch mi rastie ego :cool: . Iba to vo mne vyvoláva pochybnosti a potom - pre istotu všetko overujem - viď táto téma :-)
S tou sociálkou to skúsim ako radíš.
Zajtra zistím akú má RP a možno sa poteším...
Zamestnancov nemá, zatiaľ robí sama.
V exceli tabuľku robiť nebudem, účtujem v Alfe a keď si porobím analytiky tak som na tom istom.
Takže zatiaľ toľko, zajtra budem múdrejšia.
Vlasti, prosím, pozri si ešte ten môj "overovací" príspevok hneď na začiatku - či som Ťa dobre pochopila a budem lepšie spať.
Vopred vďaka.
M0NIKA
12.06.05,18:54
To poznám! Aj ja som urobila inventúry - osobne som prepočítavala tovar, merala, vážila a odmenou mi bola bonboniéra a sladký likér!!!!! A to vedel, že som diabetička!!!
Takže radšej pritvrď, neoplatí sa robiť za ďakujem!Ja viem, len mám depku, lebo je to kamoškina kamoška a viem, že momentálne je na tom biedne... Keď mi doplatí spätne od januára, nebude mať pre dcéru na mlieko :confused: . Nechcem robiť za ďakujem a som mäkká meniť dohodnutú sumu. Keby bola cudzia, je to iné... som z toho na nervy!
Aj muž sa mi smeje. Povedal, že ja budem na robotu a on ma bude menežovať... aby sme my nezostali bez príjmu :) .
ondrejvla
12.06.05,18:54
Vlasti, na niečo je to dobré - pri takýchto účtovníkoch mi rastie ego :cool: . Iba to vo mne vyvoláva pochybnosti a potom - pre istotu všetko overujem - viď táto téma :-)
S tou sociálkou to skúsim ako radíš.
Zajtra zistím akú má RP a možno sa poteším...
Zamestnancov nemá, zatiaľ robí sama.
V exceli tabuľku robiť nebudem, účtujem v Alfe a keď si porobím analytiky tak som na tom istom.
Takže zatiaľ toľko, zajtra budem múdrejšia.
Vlasti, prosím, pozri si ešte ten môj "overovací" príspevok hneď na začiatku - či som Ťa dobre pochopila a budem lepšie spať.
Vopred vďaka.
Pozrela som, dobre si pochopila. Ak budeš mať problémy, napíš SS, prípadne zašli e-mail, ale som radšej, keď sa to rieši priamo tu, lebo tento problém môžu mať i ostatní a takto ho skôr vyriešia.
M0NIKA
12.06.05,18:57
Pozrela som, dobre si pochopila. Ak budeš mať problémy, napíš SS, prípadne zašli e-mail, ale som radšej, keď sa to rieši priamo tu, lebo tento problém môžu mať i ostatní a takto ho skôr vyriešia.Vlasti, ešte raz ďakujem za pomoc a ponuku.
Ani ja som nechcela využiť SS, lebo asi nebudem jediná... a ak hej - nevadí :-)
Zrejme to nebude môj posledný dotaz, tak sa teším z Tvojej ochoty a beriem Ťa za slovo!
ondrejvla
12.06.05,19:06
Pá! Želám ti, nech sa ti všetko podarí.
M0NIKA
12.06.05,19:08
Pá! Želám ti, nech sa ti všetko podarí.Ďakujem a prajem Tebe aj Lenke dobrú noc!
Pre dnešok stačilo, idem sa venovať chlapovi ;) .
ondrejvla
12.06.05,19:12
Bežkaj, aby ti nedal výpoveď. Pohladkaj ho, povedz mu, že je jediný... chlapi to majú veľmi radi. Želám pekný večer!
lenkak
12.06.05,20:11
Monika potom napíš ak nebudeš niečo vedieť.
Lenuška
13.06.05,04:21
nemohla by som poprosiť o nejaký vzor prevádzkového poriadku?
Díky.
lenkak
13.06.05,07:06
Na romto linku nájdeš prílohu s názvom HACCP, tento súbor keď si stiahneš, nájdeš tam aj sanitačný aj prevádzkový poriadok.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=7104&highlight=HACCP

len si ešte dopíš, aké prostriedky na čistenie používaš. Na umývanie podlahy, strojov, každé porozpisuj a ako často ich používaš. Aké poriadky robíš, čo mesačne, polročne, denne. A napíš k tomu zodpovedného vedúceho a že zamestnanci boli o tomto poučení.
M0NIKA
13.06.05,10:00
Monika potom napíš ak nebudeš niečo vedieť.Ďakujeeeeeeeeeeeeeem!!!!!
Lenuška
13.06.05,14:35
aj ja ďakujem.
Marína
15.06.05,15:56
Monika, neúčtovala som bufet, ale reštauráciu a kuchyňu v PÚ, teraz aj v JÚ, takže by to mohlo byť podobné.

Materiál na výrobu v JÚ účtujem priamo do výroby, štvrťročne sa urobí inventúra zásob materiálu a tovaru. Mám ho rozčlenený podľa druhov, alkohol samozrejme samostatne, teraz nielen podľa názvu, ale aj obsahu a stupňov.
Hotové jedlá účtujem v tržbách z ERP ako predaj tovaru, taktiež aj ostatný tovar, pre mňa je to už tovar, nakoľko sa výrobou zmenil z materiálu na tovar, v PÚ sa to dá zaúčtovať, v JÚ to účtujem len týmto spôsobom, ubytovanie účtujem ako poskytnuté služby.
Ďalej musíš mať vypracovaný prevádzkový poriadok, t.j. ako máš zabezpečenú predajňu, hygienu, aké utierky na čo používaš, v čom umývaš riady, odkiaľ máš prívod vody, kde dávaš odpad....
Ak ma ešte niečo napadne dopíšem, ak nie, pýtaj sa, čo budem vedieť, poradím. Želám ti úspechy pri tejto práci, keď si to dobre zavedieš, je to pekná robota.
Vlasti, do PDP účtujem kuchyňu ako nákup materiálu a tŕžbu(všetok materiál, ktorý zmení svoju "podobu", čiže hotové jedlá) ako predaj výrobkov. Všetko, čo nezmení svoju "podobu" (alkohol, nealko, cigarety,keksy,...) ako nákup tovaru a tŕžbu ako predaj tovaru. Materiál dávam ihneď do spotreby, pretože robiť sklad sa jednoducho verne nedá(kečup,horčica,cibuľa, cesnak atd.) Kôli vernému zobrazeniu majetku(materiálu) na konci roka sa urobí inventúra. DU zdôvodnenie stačilo vysvetliť. Nákup tovaru dávam do príjmu na sklad postupne a po mesačnej uzávierke ERP dám výdaj zo skladu. Tým pádom mám verný obraz o tom, koľko som nakúpila materiálu do kuchyne a z toho vyplývajúcu tŕžba a koľko som nakúpila tovaru do baru a z toho tiež vyplývajúcu tŕžba. Podľa mňa ty keď rozdelíš do výdavkov materiál a tovar a tŕžbu už máš spolu ako za tovar, nemáš taký prehľad. Veď aj vo výkaze o Príjmoch a výdavkoch máš rozdelenie na
r. 01 predaj tovaru
r. 02 predaj výrobkov a služieb(podľa mňa materiál sa zmení na výrobok)
a v r. 05 nákup materiálu
r. 06 nákup tovaru
Už som mala 2x kontrolu z DU a toto rozdelenie tŕžby v peň.denníku sa im pozdávalo práve z toho dôvodu, že na vstupe účtuješ tovar a materiál tiež zvlášť.
Marína
Muška
15.06.05,21:56
Ja aj materiál zaúčtujem na sklad. Každé jedlo majú nanormované /koľko čoho .../ . Na konci mesiaca mi dajú registračnú pásku a ja odúčtujem zo skladu. Niektoré jedlo odúčtovávam aj z 10 - tich kariet. Samozrejme ako soľ, koreniny .. /primerané množstvá/ idú priamo do spotreby. 8 druhov káv - takisto vydávam zo skladu /káva, cukor, smotanka, keks + mocca, al. vajc. alebo šlahačka, mlieko atd. / Ale sklad máme celkom slušne zabehnutý a nie je to taká hrôza.
Marína
16.06.05,20:17
Muška, aj ja kávu, keksíky atd. dávam na sklad, ale prezraď mi, prosím, ako dávaš na sklad a hlavne výdaj zo skladu, paradajky, šalát, citróny(čiže oblohu), keď k jednej porcii ide napr. 3 krúžky paradajok, 2 listy šalátu,...Múku na zápražku ako dávaš do výdaja? Ten sklad ti pri inventúre sedí?
Muška
16.06.05,22:26
Marinka, každé jedlo musia mať nanormované, tak ako každá reštaurácia vždy aj mala.
Samozrejme, že majú nejakú normu - ako prirodzené úbytky a pod.
Ale myslím, že ide hlavne o veľké položky. Tzn. že ak kúpia 10 kg mäsa - musia ho nejako vydokladovať , aby som potom nezistila, že nakoniec z neho urobili iba 1 rezeň
adam
05.07.05,16:43
Nevedel by mi niekto poradiť ako sa robí preberacia inventúra v bufete medzi smenami?
Napr. nápoje: Cola....Ráno 10l ........predané 5l.......zostatok 5l,
či je na to nejaké tlačivo? Vopred Vám pekne ďakujem......
ondrejvla
05.07.05,16:52
Nevedel by mi niekto poradiť ako sa robí preberacia inventúra v bufete medzi smenami?
Napr. nápoje: Cola....Ráno 10l ........predané 5l.......zostatok 5l,
či je na to nejaké tlačivo? Vopred Vám pekne ďakujem......
Adamka, tlačivo si urob v exceli - preberacia inventúra, podľa druhu zásob. Stav by si mala vyčítať aj z ERP, ak máš soft, ktorý ti robí sklad a predaj.
adam
05.07.05,16:57
Adamka, tlačivo si urob v exceli - preberacia inventúra, podľa druhu zásob. Stav by si mala vyčítať aj z ERP, ak máš soft, ktorý ti robí sklad a predaj.
Pokladňa mi nerobí sklad. Je to len malý bufet. Stačia tam takéto 3 kolónky, nezabudla som na niečo? Nebolo by dobré vyčísliť to aj v korunách? A ešte ma napadlo,ako skávou. Ráno vydám 250g. Ak sa za den všetko neminie ako to prebrať?....:confused:
ondrejvla
05.07.05,17:12
Pokladňa mi nerobí sklad. Je to len malý bufet. Stačia tam takéto 3 kolónky, nezabudla som na niečo? Nebolo by dobré vyčísliť to aj v korunách? A ešte ma napadlo,ako skávou. Ráno vydám 250g. Ak sa za den všetko neminie ako to prebrať?....:confused:
Adamka, váženie, meranie. Na kávu odmerku, alebo odporúčam nesca 3+1, to máš už porcované, a či bola správne porcovaná zistíš zasa len z ERP. V korunách to vyčísľujem na konci mesiaca, keď sa robí mesačná inventúra zásob. Ak sa ti striedajú zamestnanci, odporúčam hmotnú zodpovednosť a skutočne fyzickú inventúru medzi nimi. Najmä, čo sa týka otvorených zásob.
Manual
05.07.05,17:17
Pokladňa mi nerobí sklad. Je to len malý bufet. Stačia tam takéto 3 kolónky, nezabudla som na niečo? Nebolo by dobré vyčísliť to aj v korunách? A ešte ma napadlo,ako skávou. Ráno vydám 250g. Ak sa za den všetko neminie ako to prebrať?....:confused:Ja by som spravil v exceli tabulku ako píše Vasta a to na celý mesiac a budeš tam mať zostatok z minulého dňa a vydané=doplnené a znova zostatok a znova doplníš zo skladu atď. Môžeš vyčísliť aj v korunách, len nie vždy budeš doplňať napr. nejaký džús s rovnakou nákupnou cenou a budeš potom "utabulkovaná"
A k tej káve. Keď ráno vydáš 250 gr. a všetko minieš čo chceš preberať ???
Vydané 250 gr.
spotreba 250 gr.
Zostatok 0 gr.
V čom vidíš problém... ??? Len si ich nevyrábajme, máme ich stejne dosť.
Pekný večer želám..http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
adam
05.07.05,17:21
ďakujem za Váš čas.....Pekný večer.....:)
Manual
05.07.05,17:29
ďakujem za Váš čas.....Pekný večer.....:)Rado sa stalo aj Tebe pekný večer...
sybila3
04.08.09,09:39
rozdeľujete alkohol , ak mám na bloku napr. šampanské, pivo, koňak, môžem dať všetko na tovar?
Káva je materiál? ďakujem
sybila3
04.08.09,11:10
odpovie mi niekto na predchádzajúci prispevok.
A prosím Vás mám teraz pred sebou fakúru, teraz mám ísť položku po položke a písať ceruzkou, či mat. alebo tovar a rozpočítať? Napr. jogurt, ruská zmrz., nesquik, nanaku dávam ako tovar? Sú tam banány, tak neviem či t alebo mat. alebo granko?
Lianka
04.08.09,12:38
Vsetko, co predavas v nezmenenom stave, ja tovar.

§ 11
(4) Ako tovar sa účtuje všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva a neprenajíma sa a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
sybila3
04.08.09,12:57
ale banány asi nepredáva ale dáva ich na desiatu alebo tak ak má nejaký tábor. To je mat.? Potom káva a granko, menia svoju podobu a sú tiež materiál?
sybila3
04.08.09,13:58
nikto mi neodpovie, alebo mám problém s pečivo, kam zaradiť.
Mária.K.
04.08.09,14:46
ale banány asi nepredáva ale dáva ich na desiatu alebo tak ak má nejaký tábor. To je mat.? Potom káva a granko, menia svoju podobu a sú tiež materiál?
Ak sa banány a pečivo podávajú v nezmenenom stave, sú tovarom. Je jedno, či boli podané na raňajky, alebo desiatu. Ak sa banány použijú na koláč a rožky na napr. na žemľovku, budú účtované ako materiál. Ak si to pri kúpe naúčtovala všetko ako materiál a zistíš, že sa predalo ako tovar, je potrebné preúčtovať zo stĺpca nákup materiálu do stĺpca nákup tovaru.
Lianka
04.08.09,14:49
Pozri aj prispevky 38-41 v tejto teme.
sybila3
04.08.09,18:17
no už týždeň študujem, čo mám dávať do materiálu a tovaru. Ale nemám šancu zistiť, či pečivo bolo použité na varenie alebo raňajky.
takže mi z toho vychádza, že pečivo-tovar, aj ovocie.
Káva, granko asi materiál. Môžete mi to potvrdiť, alebo vyvrátiť.
No ale je to robota pre popolušku, nahadzujem od januára jedno nepodarené účto. Na každom bloku je toho hodne a musím ísť položku po položke a píšem si T, M. A rozrátavam, ak je nejaká tyčinka jeden kus a pol litra kola dávam osobná spotreba. Musím si doriešiť, že také veci, nech si kupujú zvlášť.
Ale neviem prosím ako dať napríklad loptu, alebo hry, alebo DVD-rozprávky - je to vybavenie penzionu. Podľa mňa by to mohla byť réžia.
Alebo výzdoba stolov-ako sviečky, stojany-neviem či by to nemala byť réžia?
poraďte, už som vďaka porade múdrejšia.
prosím poraďte, lebo už nad tým sedím hodiny, dni.
sybila3
04.08.09,19:30
prosíííím, môže mi to niekto schváliť alebo vyvrátiť.
Alebo párky, dávam do materiálu, ale rozmýšľam, či nie tovar, ale to by bola robotka o hubu. Toľko blokov, plná igelitka.
Mária.K.
05.08.09,11:56
prosíííím, môže mi to niekto schváliť alebo vyvrátiť.
Alebo párky, dávam do materiálu, ale rozmýšľam, či nie tovar, ale to by bola robotka o hubu. Toľko blokov, plná igelitka.
Legislatívnu úpravu aj praktický príklad máš v príspevkoch 51 a 54. Ale myslím, že len z "igelitkových podkladov" nikdy skutočne nezistíš, na aký účel sa nákup použil. Jediná možnosť je upraviť systém účtovníctva, kolobeh dokladov a odovzdávanie informácií medzi jednotlivými zúčastnenými osobami tak, aby si potrebné podklady získala. Správne vedené účtovníctvo musí mapovať skutkový stav a ten na porade nezistíš.